علمیکتاب

بهترین کتاب‌های انگیزشی با بیشترین اثر الهام بخشی

Rate this post

بهترین کتاب های انگیزشی

هیچ انسانی بدون داشتن انگیزه کافی، قادر به برنامه‌ریزی برای آینده خود و رسیدن به اهدافش نیست.

به جمله بالا کمی فکر کنید. پس از کمی تأمل در مورد این جمله به این نتیجه می‌رسید که بدون داشتن انگیزه، انجام دادن کارهای سخت غیر ممکن است.

گاه برای شما پیش آمده است که اهداف بزرگی در سر داشته باشید اما به دلیل کمبود انگیزه هیچ‌وقت نتوانسته‌اید آن‌ها را شروع کنید.

دستیابی به اندام زیبا، شروع رژیم لاغری، برنامه ریزی برای کار و آینده خود، شروع ورزش و خیلی کارهای دیگه. تماما مستلزمه انگیزه بالا هستند.

در زندگی تک تک ما دوره‌ای ایجاد می‌شود که احساس می‌کنیم باک بنزینمان خالی شده و نیاز به سوخت (انگیزه) داریم. احساس می‌کنیم که یک تلنگر کوچک می‌تواند باعث شارژ شدن مجدد جسم و روحمان شود.

جرقه‌ی امیدی که بتواند مارا از جایمان بلند کند در ساده‌ترین حالت ممکن ایجاد می‌شود.

ممکن است رابطه‌ی جدید ما این احساس را در ما زنده کند. و یا زمزمه‌ی یک آهنگ انرژی ما را ریکاوری کند. صحبت‌های یک فرد روی ما تأثیر بگذارد، مطالع یک کتاب و یا گوش دادن به یک فایل صوتی زندگی ما را دگرگون کند.

تمامی موارد بالا می‌توانند قدم بسیار کوچکی برای بازگرداندن با به مسیر زندگی و موفقیت باشند.

در این مقاله ما قصد داریم لیستی از بهترین کتاب های انگیزشی، جهت پر کردن باک سوخت زندگی را برای شما عزیزان جمع‌آوری کنیم.

اگر در زندگی خود با کمبود انگیزه و انرژی مواجه شده‌اید. مطالعه موارد این لیست می‌تواند نقطه‌ی عطفی در زندگیتان باشد.

بهترین کتاب‌های انگیزشی در یک نگاه کوتاه؛

 • کیمیاگر – پائولو کوئلیو
 • زندگی پی – یان مارتل
 • شازده کوچولو – آنتوان دو سنت اگزوپری
 • دور دنیا در هشتاد روز – ژول ورن
 • هفت عادت مردمان مؤثر – استفن آر کاوی
 • بیندیشید و ثروتمند شوید – ناپلئون هیل
 • هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها – مارک منسن
 • خوب به عالی – جیم کالینز
 • طرز فکر – کارول دوک
 • چهار اثر – فلورانس اسکاول شین
 • انسان در جستجوی معنا – ویکتور فرانکل
 • قدرت تفکر مثبت – وینسنت پیل
 • اوضاع خیلی خراب است – مارک منسن

کیمیاگر - پائولو کوئلیو

کیمیاگر – پائولو کوئلیو

کیمیاگر یکی از بهترین کتاب های انگیزشی است که توسط نویسنده برزیلی پائولو کوئلیو نوشته شده است. این رمان پس از انتشار با نقدهای مثبت منتقدان روبه‌رو شد و خیلی زود توانست تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان شود. این کتاب به 52 زبان مختلف ترجمه و در 150 کشور دنیا منتشر شده است.

برخی از کارشناسان معتقدند کوئیلیو برای نوشتن این کتاب از داستانی در دفتر ششم مثنوی معنوی اثر مولوی الهام گرفته است؛ البته خود کوئیلیو این موضوع را رد کرده و ادعا می‌کند این رمان را با الهام از داستانی در کتاب هزار و یک شب با نام قصه دو رویابین نوشته است. منتقد دیگری به نام نیراو بات نیز ادعا می‌کند این کتاب با الهام از یک افسانه انگلیسی به نام دستفروش سوافهام نوشته شده است. برخی نیز این کتاب را با داستان شازده کوچولو اثر سنت اگزوپری مقایسه کرده‌اند.

درون‌مایه داستان به مخاطب القا می‌کند که برای رسیدن به هدفش باید تلاش کند و ناامید نشود. خلاصه داستان کتاب کیمیاگر بدین شرح است: این رمان درباره چوپانی اسپانیایی به نام سانتیاگو است که در رویای خود، محل گنجی مدفون را در حوالی اهرام مصر مشاهده می‌کند و به قصد تحقق بخشیدن به این رویای صادقه که آن را افسانه شخصی خود می‌خواند، موطنش، آندلس را رها می‌کند و رهسپار صحرای آفریقا می‌شود. این کتاب توسط مترجم‌های گوناگونی در ایران ترجمه شده است؛ نسخه‌ای را که آرش حجازی آن را ترجمه کرده، دارای محبوبیت بیشتری است. این اثر یکی از کتاب‌‌های پرفروش در ایران محسوب می‌شود.

زندگی پی – یان مارتل

زندگی پی – یان مارتل

زندگی پی یکی دیگر از بهترین کتاب های انگیزشی اثر یان مارتل است که در سال 2001 منتشر شد. این کتاب خیلی زود تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال شد و توانست نظرات مثبت منتقدین و کارشناسان را به سمت خود جلب کند. کتاب زندگی پی در سال 2002 موفق به کسب جایزه من بوکر شد. این کتاب در ایران توسط گیتا گرگانی ترجمه و توسط انتشارات نشر علم عرضه شد.

بعد از موفقیت‌های گوناگون کتاب زندگی پی، فیلمی از آن به کارگردانی آنگ لی در سال 2012 ساخته شد که توانست تبدیل به یکی از بهترین فیلم‌های سال شود. این فیلم طی مراسم اسکار نامزد دریافت 11 جایزه اسکار شده بود. یکی از پیام‌های نمادین این کتاب سرسختی پایان‌ناپذیر انسان است. انسان با اراده می‌تواند هر کار غیرممکنی را ممکن سازد.

خلاصه داستان کتاب زندگی پی بدین شرح است: زندگی پی درباره پسر جوانی به‌نام پی پاتل، فرزند یک صاحب باغ وحش در هندوستان است. پی پاتل در شانزده سالگی همراه خانواده‌اش از هند به طرف کانادا کوچ می‌کند. خانواده پی در قسمت بار یک کشتی ژاپنی در کنار جانوران باغ وحش به سمت خانه جدید سفر می‌کنند. در میانه راه کشتی غرق می‌شود و پی خودش را در قایق نجاتی به همراه یک کفتار، یک اورانگوتان، یک گورخر زخمی و یک ببر بنگال دویست کیلو گرمی تنها می‌بیند. در هفته نخست سفر پی بر روی این قایق نجات تنها چیزی که بر همه چیز چیره است کشمکش برای زندگیا ست. ادامه کتاب شرح 227 روز گمشدگی پی در دریا است.

شازده کوچولو - آنتوان دو سنت اگزوپری

شازده کوچولو – آنتوان دو سنت اگزوپری

حتی اگر از طرفداران دنیای کتاب نیز نباشید، حداقل یک بار نام کتاب شازده کوچولو را شنیده‌اید. شازده کوچولوی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی در تاریخ است که توسط نویسنده فرانسوی آنتوان دو سنت اگزوپری نوشته و در سال 1943 منتشر شد. کتاب شازده کوچولو تاکنون بیش از 200 میلیون نسخه فروش داشته و یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ محسوب می‌شود. این کتاب تاکنون به بیش از 300 زبان و گویش ترجمه شده است. شازده کوچولو به عقیده بسیاری از کارشناسان به‌عنوان بهترین کتاب قرن 20 فرانسه شناخته شده است.

این کتاب در ایران توسط مترجم‌های زیادی ترجمه شده است. بعد از موفقیت بسیار زیاد این کتاب، آثار سینمایی و تئاتری زیادی از آن ساخته شد که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. نویسنده در این کتاب سعی کرده با ذکر پیام‌های انگیزشی، نشان دهد که عشق به جهان هستی تا چه حد شیرین است.

خلاصه داستان کتاب شازده کوچولو بدین شرح است: سال 1935، هواپیمای سنت اگزوپری، که برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون تلاش می‌کرد، در صحرای بزرگ آفریقا دچار نقص فنی شد و به ناچار در همان‌جا فرود آمد. همین سانحه دستمایه نگارش شازده کوچولو شد که در آن شخصیت قهرمان داستان، خلبانی بی‌نام، پس از فرود در کویر با پسر کوچکی آشنا می‌شود. پسرک به خلبان می‌گوید که از سیارکی دوردست می‌آید و آنقدر آنجا زندگی کرده که روزی تصمیم می‌گیرد برای اکتشاف سیاره‌های دیگر دیار خود را ترک کند.

هفت عادت مردمان مؤثر - استفن آر کاوی

هفت عادت مردمان مؤثر – استفن آر کاوی

هفت عادت مردمان مؤثر اثر استفن آر کاوی یکی دیگر از بهترین کتاب‌های انگیزشی در تاریخ است که در سال 1989 منتشر شد. این کتاب پس از عرضه خیلی سریع توجه طرفداران کتاب را در سراسر جهان به سمت خود جلب کرد. کتاب هفت عادت مردمان موثر تاکنون به 38 زبان ترجمه شده و 15 میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. این کتاب در ایران توسط گیتی خوشدل ترجمه شده است.

کاوی در این کتاب سعی کرده تا راه‌های گوناگون رسیدن به موفقیت را در قالب هفت عادت (که درواقع رفتارهای ثابت انسان‌های موفق محسوب می‌شوند) به مخاطب نشان دهد. این کتاب بسیار ساده و روان نوشته شده و همین ویژگی نیز یکی از دلایل پرفروش‌ بودن این اثر محسوب می‌شود.

بخش از کتاب هفت عادت مردمان مؤثر بدین شرح است: افراد موفق ﺑﻪﺟﺎی ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ زﻣﺎن، ﺑﻪ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ خود ﻣﻲﭘﺮدازﻧﺪ. این عادت به مدیریت فردی اشاره می‌کند و سازماندهی، مدیریت زمان و رویدادها را مورد توجه قرار می‌دهد. درواقع سازماندهی و اجرا براساس اولویت‌ها است و با پیروی از این عادت فعالیت‌های روزانه‌تان را بر اساس اهمیت و فوریت برنامه‌ریزی می‌کنید و اوضاع و شرایطتان را کاملا در دست می‌گیرید. ﺑﻪﺟﺎی واﻛﻨﺶ ﻧﺸﺎن دادن ﺑﻪ ﻣﺴﺎﻳﻞ اﺿﻄﺮاری ﺑﻪ اوﻟﻮﻳﺖﻫﺎی ﺧﻮد ﺗﻮﺟﻪ ﻣﻲﻛنید؛ ﻳﻌﻨﻲاﻣﻮر ﻧﺨﺴﺖ را ﻧﺨﺴﺖ ﻗﺮار ﻣﻲدﻫید.

اگر به دنبال کتابی هستید که بتواند با لحنی روان هنجارهای ثابت افراد موفق در رسیدن به پیروزی را به شما نشان دهد، کتاب هفت عادت مردمان مؤثر می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد.

دور دنیا در هشتاد روز – ژول ورن

دور دنیا در هشتاد روز – ژول ورن

دور دنیا در هشتاد روز یکی دیگر از بهترین کتاب‌های انگیزشی است که توسط ژول ورن نوشته و در سال 1873 منتشر شد. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ است که تحسین گسترده منتقدین را به همراه داشته است. این اثر در ایران نیز بسیار مورد توجه قرار گرفت. ترجمه‌های گوناگونی از کتاب دور دنیا در هشتاد روز در ایران وجود دارد که توسط انتشارات مختلف منتشر شده است.

منتقدان به‌دلیل داستان جذاب و پیام‌های درون آن، این اثر را بسیار تحسین کرده‌اند. بعد از موفقیت بزرگ کتاب دور دنیا در هشتاد روز، آثار سینمایی مختلفی از آن ساخته شد که توجه طرفداران را به سمت خود معطوف کرد.

خلاصه داستان کتاب دور دنیا در هشتاد روز بدین شرح است: یک آقای منظم و دقیق انگلیسی به نام فیلئاس فوگ با رفقای خود در باشگاه شرط 20000 پوند می‌بندد که دور دنیا را در 80 روز بپیماید و به همراهی خدمتکار وفادارش به نام ژان، معروف به پاسپارتو، عازم سفر می‌شود. اما چون مظنون به سرقت از یکی از بانکهای انگلیس است، زیر نظر یک پلیس قرار دارد که او را طی سیر و سیاحت‌هایش لجوجانه تعقیب می‌کند. فوگ در سرزمین هند فرصت می‌یابد تا زن جوانی به نام آئودا را که بیوه مهاراجه وفات‌یافته‌ای است و طبق سنت هندوان باید زنده در آتش سوخته شود، از مرگ نجات دهد. پس از آن حوادث دیگری در چین برای او روی می‌دهد. در این مدت، مأمور پلیس همچنان به دنبال اوست و مسافر ما نیز با او و نوکرش راه خود را ادامه می‌دهد. مأمور پلیس نمی‌تواند او را بازداشت کند، زیرا برگ جلب به سبب تغییر مکان مداوم هنوز به دستش نرسیده ‌است.

بیندیشید و ثروتمند شوید – ناپلئون هیل

بیندیشید و ثروتمند شوید – ناپلئون هیل

بیندیشید و ثروتمند شوید اثر ناپلئون هیل جزو بهترین کتاب های انگیزشی است که در سال 1937 متشر شد و توانست توجه طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کند. این کتاب نخستین بار در دوران رکود بزرگ منتشر شد و تا سال 1970 که مصادف با درگذشت هیل بود، توانست چیزی بیش از 20 میلیون نسخه بفروشد. طبق آماری که ذکر شده کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید تا سال 2016 بیش از 100 میلیون نسخه فروش جهانی داشت. این اثر یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ به حساب می‌آید.

هیل اعلام کرده بود که این اثر را با الهام از تاجر مشهور آمریکایی اندرو کارنگی نگاشته است. او با کتاب خود سعی کرده به موفقیت فرد در زمینه‌های شغلی مختلف کمک کند. محتوای اصلی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید درمورد افزایش درآمد است.

در بخشی از کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید آمده: انسان طوری ساخته شده که می‌تواند به کمک حواس پنجگانه خود دریافتی ذهن نیمه هوشیار را کنترل کند. اما به خاطر داشته باشید که ذهن نیمه هوشیار را به زمین حاصلخیز تشبیه کردیم که اگر در آن بذرهای نامطلوب بکاریم و از آن مراقبت نکنیم، علفهای هرز در آن به وفور رشد می‌کنند. تلقین به خود عاملی کنترل‌کننده است که انسان به کمک آن می تواند داوطلبانه ذهن خود را با افکاری خلاق تغذیه کند. تلقین به خود مفهومی است که ارتباطی میان ذهن هوشیار و نیمه هوشیار برقرار می‌سازد. درواقع ارتباطی میان ذهن هوشیار و ذهن نیمه هوشیار است. تلقین به خود، خود به خود به ذهن نیمه هوشیار می‌رسد و آن را تحت تأثیر افکار قرار می‌دهد.

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها – مارک منسن

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها – مارک منسن

یکی دیگر از آثاری که شایستگی حضور در لیست بهترین کتاب های انگیزشی را دارد، کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها اثر مارک منسن است. این کتاب که ابتدا در سال 2016 منتشر شد، خیلی سریع توجه طرفداران کتاب را به سمت خود جلب کرد. کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های عصر جدید است.

این اثر که تا سال 2019 بیش از سه میلیون نسخه فروش داشته است، برای مدتی در رتبه نخست لیست کتاب‌‌های پرفروش نشریه نیویورک تایمز قرار داشت. بعد از موفقیت کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها، این اثر به بیش از 25 زبان مختلف ترجمه شد. منسن در کتاب خود سعی کرده به مخاطبش راه‌های رهایی از نگرانی‌های پوچ و بیخود را نشان دهد.

بخشی از کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها بدین شرح است: کلید زندگی خوب، این نیست که به چیزهای بیشتر و بیشتری اهمیت بدهید؛ بلکه باید به چیزهای کمتری اهمیت بدهید و تنها چیزهایی را مد نظر قرار دهید که حقیقی، فوری و مهم هستند. یک واقعیت پنهان در زندگی هست؛ این‌که چیزی به نام بی‌خیالی وجود ندارد. شما باید به چیزی اهمیت بدهید. توجه به چیزهای مختلف و اهمیت دادن به مسائل، بخشی از جسم و بیولوژی ماست. مسئله این است که به چه چیزهایی اهمیت بدهیم و چگونه به چیز‌هایی که هیچ اهمیتی ندارند، اهمیت ندهیم. همه می‌خواهند روابط عالی داشته باشند؛ اما همه حاضر نیستند مکالمات دشوار، سکوت ناخوشایند، احساسات جریحه‌دارشده و نقش بازی‌کردن‌های احساسی را تحمل کنند.

خوب به عالی – جیم کالینز

خوب به عالی – جیم کالینز

خوب به عالی اثر جیم کالینز را نیز باید جزو بهترین کتاب های انگیزشی در تاریخ بدانیم که در سال 2001 منتشر شد و سریعا توانست به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال تبدیل شود. کالینز در کتاب خود سعی کرده تا نشان دهد چگونه شرکت‌های نه چندان بزرگ راه موفقیت را طی کرده و خود را به بزرگ‌ترین و بهترین شرکت‌های جهان تبدیل کرده‌اند. این کتاب تا به الان موفق شده چیزی بیش از 5 میلیون نسخه در سراسر جهان بفروشد.

کالینز کتابش را به تنهایی و فقط با تکیه بر تجربیات خود خلق نکرده است؛ این نویسنده برای خلق اثر خود از یک تیم بزرگ پژوهشی کمک گرفته است. تیم انتخابی کالینز بیش از 6000 مقاله را بررسی کرده، بیش از 2000 صفحه متن مصاحبه نوشته و 384 مگابایت داده رایانه را طی 5 سال مطالعات خود ایجاد کردند. کتاب خوب به عالی در ایران نیز موفق شد به فروش خوبی دست پیدا کند.

در بخشی از کتاب خوب آمده: مدیرانی که تحولات خوب به عالی را پدید می‌آورند، این طور نبود که نخست، مبدا حرکت را انتخاب کنند و بعد افراد مناسب را بیابند. آن‌ها ابتدا افراد مناسب را انتخاب می‌کردند (و افراد نامناسب را حذف می‌کردند) و بعد هدف خود را تعیین می‌کردند. آن‌ها در واقع می‌گفتند: ببینید، من واقعا نمی‌دانم چه هدفی دارم. اما تا این حد می‌دانم: اگر افراد مناسب را انتخاب کنیم، آن‌ها را در جایگاه‌های مناسب قرار دهیم و افراد نامناسب را حذف کنیم، آن‌گاه می‌توانیم هدفی عظیم و ارزشمند برای خود تعیین کنیم. افراد شایسته مهم‌ترین سرمایه به شمار می‌روند.

طرز فکر – کارول دوک

طرز فکر – کارول دوک

کتاب طرز فکر یکی دیگر از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا است که توسط کارول دوک نوشته و در سال 2007 منتشر شد. کارول دوک یکی از برترین محققان و روانشناسان جهان است که نظریه‌ها و فرضیه‌‌هایش پیوسته مورد توجه محققان حوزه روانشناسی قرار گرفته است. کتاب طرز فکر بعد از انتشار سریعا با استقبال گسترده طرفداران کتاب مواجه شد و توانست به موفقیت‌های زیادی در حوزه فروش دست پیدا کند.

بعد از موفقیت بزرگ کتاب طرز فکر، این اثر به زبان‌های مختلف ترجمه و در کشورهای گوناگون عرضه شد. این کتاب در ایران نیز توسط مترجم‌های گوناگون ترجمه و منتشر شده است. دوک در کتاب خود سعی کرده تا نشان دهد انسان چگونه می‌تواند با طرز فکر درست مسیر موفقیت را طی کرده و از اشتباهات بزرگ دوری کند. فکر کردن مهم‌ترین ویژگی انسان است که آن را از حیوانات متمایز می‌کند؛ درنتیجه با فکر درست و انتخاب روش منطقی انسان قادر است خود را وارد مسیر موفقیت کند.

بخشی از کتاب طرز فکر بدین شرح است: هرکسی با میل شدید به یادگیری متولد می‌شود. نوزادان روزانه مهارت‌های خود را گسترش می‌دهند. نه‌تنها مهارت‌های عادی، بلکه سخت‌ترین کارهای طول عمرشان را، مانند راه رفتن و صحبت کردن را یاد می‌گیرند. آن‌ها هرگز تصور نمی‌کنند که این کارها بیش از حد سخت است یا ارزش تلاش کردن ندارد. نوزادان نگران اشتباه کردن یا تحقیر شدن نیستند. آن‌ها راه می‌روند، می‌افتند و بلند می‌شوند. آن‌ها فقط به سوی پیشرفت تقلا می‌کنند. چه چیزی می‌تواند به این یادگیری پرشور و هیجان پایان دهد؟ طرز فکر ثابت.

چهار اثر - فلورانس اسکاول شین

چهار اثر – فلورانس اسکاول شین

از کتاب چهار اثر نوشته فلورانس اسکاول شین نیز می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از بهترین کتاب های انگیزشی جهان نام برد که بعد از عرضه توانست مورد توجه طرفداران کتاب و کتاب‌خوانی قرار بگیرد. این اثر پس از موفقیت بزرگش به زبان‌های مختلف ترجمه و عرضه شد. در ایران نیز این کتاب توسط مترجم‌های مختلف ترجمه شد و مورد استقبال بسیاری از مخاطبان قرار گرفت.

موضوع اصلی این کتاب بر پایه خودیاری است. فلورانس در کتاب خود سعی کرده با بیانی صمیمی و ساده افراد زا به زندگی امیدوار کرده و راه‌های موفقیت را به آن‌ها نشان دهد. کتاب چهار اثردارای 4 بخش مختلف است که نویسنده در هرکدام از آن‌ها سعی کرده درس‌های مهمی را به مخاطب خود یاد دهد. فلورانس در تمامی بخش‌های کتابش موفق شده با بیان شیوای خود تاثیر بسزایی در ذهن مخاطب بگذارد.

بخشی از کتاب چهار اثر بدین شرح است: در برابر شر مقاومت نکنید. مغلوب بدی نشوید. بدی را به نیکویی مغلوب سازید. در روی زمین چیزی نیست که بتواند در برابر کسی که هیچ‌گاه مقاومت نمی‌کند بایستد. چینی ها می‌گویند که آب از آن رو نیرومندترین عنصر است که کاملا غیر مقاوم است. آب می‌تواند صخره را بشکافد و هر چه را که در برابرش قرار گیرد بروبد و از سر راه بردارد. عیسی مسیح گفت: در برابر شریر مقاومت نکنید زیرا می دانست شری وجود ندارد. شر زاییده خیالات نادرست آدمی است و حاصل اعتقاد به دو قدرت: خیر و شر. به جای اعتقاد به یک قدرت، خدا.

انسان در جستجوی معنا – ویکتور فرانکل

انسان در جستجوی معنا – ویکتور فرانکل

کتاب انسان در جستجوی معنا اثر ویکتور فرانکل بعد از انتشار در سال 1946 به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرد. این کتاب با درون‌مایه مفید و تاثیرگذارش شایستگی حضور در لیست بهترین کتاب های انگیزشی را داراست. فرانکل در کتاب خود از خاطراتش در اردوگاه‌های کار اجباری طی جنگ جهانی دوم سخن گفته است.

این کتاب بعد از موفقیت بزرگش، به 24 زبان دنیا ترجمه و بارها تجدید چاپ شد. کتاب انسان در جستجوی معنا تا سال 1997 (یعنی تا زمان مرگ ویکتور فرانکل) بیش از 9 میلیون نسخه فروش کرد. این اثر در ایران توسط مترجم‌های گوناگون ترجمه و چاپ شده است. با کمی تامل در داستان این کتاب می‌توانید بیش‌ازپیش ارزش زندگی کنونی خود را درک کرده و از آن لذت ببرید.

بخشی از پیش‌گفتار کتاب انسان در جستجوی معنا بدین شرح است: دکتر فرانکل روانپزشک و نویسنده، گاهی از بیماران خود که از اضطراب‌ها و دردهای کوچک و بزرگ رنج می‌برند و شکوه می‌کردند می‌پرسید: چرا خودکشی نمی‌کنید؟ او اغلب می‌توانست از پاسخ بیماران خط اصلی روان‌درمانی خویش را بیابد. در زندگی هرکسی، چیزی وجود دارد. در زندگی یک نفر عشق وجود دارد که او را به فرزندانش پیوند می‌دهد؛ در زندگی دیگری، استعدادی که بتواند آن را به کار گیرد؛ در زندگی سومی شاید تنها خاطرات کشداری که ارزش حفظ کردن دارد. یافتن این رشته‌های ظریف یک زندگی فروپاشیده، به‌شکل یک انگاره استوار، از معنا و مسئولیت، هدف و موضوع مبارزه‌طلبی «لوگوتراپی» است، که تعبیر در فرانکل «از تحلیل اگزیستانسیالیستی» نوین (هستی درمانی) است.

قدرت تفکر مثبت – وینسنت پیل

قدرت تفکر مثبت – وینسنت پیل

کتاب قدرت تفکر مثبت اثر وینسنت پیل یکی دیگر از بهترین کتاب های انگیزشی تاریخ است که ابتدا در سال 1952 منتشر شد. این اثر از همان ابتدا با استقبال طرفداران مواجه شد و توانست به فروش نسبتا بالایی دست پیدا کند. بسیاری از منتقدان لحن شیوا و تاثیرگذار این کتاب در ایجاد تفکر مثبت در مخاطب را مورد تحسین قرار داده‌اند.

پیل در کتاب خود سعی کرده جنبه‌های مثبت زندگی را به خواننده نشان دهد؛ او تلاش کرد تا به مخاطب خود بفهماند داشتن یک ذهنیت مثبت می‌تواند در پیمودن راه موفقیت در زندگی بسیار مفید باشد. مخاطب خیلی زود بعد از خواندن کتاب قدرت تفکر مثبت، می‌تواند از مفاهیم و رهنمودهای آن تاثیر بگیرد و آن‌ها را سرلوحه زندگی خود قرار دهد.

پس از موفقیت کتاب قدرت تفکر مثبت، این اثر به زبان‌های مختلف ترجمه و در سراسر دنیا منتشر شد؛ این کتاب در ایران نیز توسط مترجم‌های گوناگون ترجمه شده و عرضه شده است.

بخشی از کتاب قدرت تفکر مثبت بدین شرح است: یکی دیگر از راهبردهای موثر برای داشتن ذهنی آرام، تمرین سکوت روزانه است. سعی کنید حداقل 15 دقیقه از روزتان را به این‌کار اختصاص دهید. به خلوت‌ترین و ساکت‌ترین محل ممکن رفته و برای 15 دقیقه، آرام گوشه‌ای نشسته یا دراز بکشید. حتی کلمه‌ای حرف نزنید. هیچ مطلبی ننوشته و نخوانید. تا می‌توانید به چیزی هم فکر نکنید. در ذهن خود فقط سکوت را بپرورانید. البته این عمل در ابتدا بسیار سخت است. چون ذهن تمایل به درگیر شدن با افکار مختلف را دارد. اما با کمی تمرین در این کار تبحر پیدا خواهید کرد. خود را آبی روان تصور کنید تا موج‌ها و همهمه‌ها کم‌کم از شما دور شوند.

اوضاع خیلی خراب است – مارک منسن

اوضاع خیلی خراب است – مارک منسن

اوضاع خیلی خراب است جزو بهترین کتاب های انگیزشی محسوب می‌شود که توسط مارک منسن نوشته شد. این کتاب پس از انتشار، خیلی زود تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های انگیزشی سال شد. اما دلیل اصلی موفقیت کتاب اوضاع خیلی خراب است چیست؟ بسیاری از منتقدان و کارشناسان دلیل اصلی موفقیت این کتاب را به بیان ساده و صادقانه آن نسبت دادند.

منسن درکتاب خود به‌هیچ‌وجه سعی نکرده تا همه‌چیز را به‌شکل کلیشه‌ای خوب جلوه دهد و افراد را به سمت زندگی امیدبخش هدایت کند؛ این نویسنده از همان ابتدا خیلی ساده مشکلات و گرفتاری‌های زندگی را مطرح می‌کند. شاید این سوال در ذهن‌تان ایجاد شود که برای یک کتاب انگیزشی نشان‌دادن گرفتاری‌ها فاکتوری منفی به‌حساب نمی‌آید؟ در این مورد برعکس است؛ درواقع منسن تلاش کرده با بیان بدترین گرفتاری‌ها و مشکلات، راه‌های امیدبخش را به مخاطب خود نشان دهد و اعلام کند که در بدترین تاریکی‌ها نیز می‌توان روزنه‌ای برای رسیدن به روشنایی پیدا کرد.

بخش از کتاب اوضاع خیلی خراب است بدین شرح است: شما و تمام کسانی که دوست‌شان دارید، روزی خواهید مرد. تنها بخش کوچکی از چیزهایی که گفته‌اید یا کارهایی که انجام داده‌اید برای تعداد کمی از مردم، اهمیت خواهند داشت، آن هم صرفا برای یک مدت کوتاه. این حقیقت ناخوشایند زندگی‌ست. تمام مسائلی که به آن‌ها فکر می‌کنید یا کارهایی که انجام می‌دهید، تنها گریز استادانه‌ای از این حقیقت‌اند. ما غبارهای کیهانی بی‌اهمیتی هستیم که در یک نقطه‌ی‌ آبی پرسه می‌زنیم و به هم برخورد می‌کنیم. عظمتی برای خودمان تجسم می‌کنیم و اهدافی برای خودمان می‌سازیم. اما راستش را بخواهید، ما هیچ نیستیم.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا