علمیکتاب

کتاب هایی که فیلم یا سریال شدند【از سکوت بره‌ها تا زنان کوچک】

در این مقاله نگاهی دقیق داریم به لیست کتاب هایی که فیلم ها و سریال‌ شدند و در این مطلب قصد داریم آن‌ها را به شما همراهان ویدو معرفی کنیم. کتاب وسیله‌ای ارزشمند که گاهی برای خریدن امتیاز آن میلیون‌ها دلار در سینمای هالیوود پرداخت می‌شود و این سرانجام چند صد یا چند هزار برگه و قلم است که به واسطه ذهن خلاق یک نویسنده به رشته تحریر در می‌آید.

معرفی کتاب هایی که فیلم و سریال شدند تا سال 2023

فیلم‌های اقتباسی از رمان، همیشه انتظارات را بالا می‌برند مخصوصا اگر خواننده یا طرفدار آن رمان بوده باشید و فضاسازی هایی و شخصیت پردازی‌هایی که در ذهن داشته اید را قطعا از آن اثر سینمایی نیز انتظار خواهید داشت. اگر فیلم و سریال ساخته شده کمی با ذهنیت شما تفاوت داشته باشد شما از آن راضی نخواهید بود. حقیقتی که وجود دارد این است که معمولا فیلم‌هایی که بر اساس کتاب ساخته می‌شوند قطعا به اندازه کتاب موفق نخواهند بود، شاید در فروش گیشه موفق باشند ولی در امر داستان‌سرایی و توجه به نکات بسیار ریز، آثار سینمایی و کتاب قطعا قابل قیاس نمی‌باشند.

آثار لیست زیر شامل کتاب‌هایی که فیلم یا سریال شدند، هستند. لیست زیر دارای کم و کاستی‌های زیادی است که سعی می‌شود با همکاری شما همراهان همیشه وفادار سایت ویدو پوشش داده شود.

زنان کوچک - little women

 • سال انتشار: 1868
 • نویسنده: وئیزا می آلکاتاین
 • تعداد صفحات: 489 صفحه
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

زنان کوچک فیلم درام آمریکایی محصول سال ۲۰۱۹ به نویسندگی و کارگردانی گرتا گرویگ است که هفتمین اقتباس سینمایی از رمانی به همین نام در سال 1868 اثر لوئیزا می آلکات است.

این فیلم اقتباسی مورد تحسین منتقدان قرار گرفت، با تحسین خاص برای فیلمنامه و کارگردانی گرویگ و همچنین بازی بازیگران. این فیلم در سراسر جهان موفق به فروش 215 میلیون دلار شد

ضمن اینکه این فیلم علاوه بر جوایز متعدد شش نامزدی جایزه اسکار نیز در کارنامه خود ثبت کرده است. از جمله نامزد بهترین فیلم، بهترین بازیگر زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین موسیقی متن را به خود اختصاص داد و برنده جایزه بهترین طراحی صحنه و لباس شد. این فیلم همچنین پنج نامزدی جایزه فیلم آکادمی بریتانیا، با برنده شدن برای بهترین طراحی لباس و دو نامزدی جایزه گلدن گلوب را نیز به دست آورد.

رمان زنان کوچک نوشته لوئیزا می آلکاتاین داستان زندگی خواهران مارس؛ جو، مگ، امی و بث در قرن نوزدهم در زمان جنگ را شرح می‌دهد. داستان این رمان در نیوانگلند و در طول جنگ داخلی اتفاق می‌افتد و داستانی است از چهار شخصیت اصلی که در جهت رشد تلاش می‌کنند و هر یک از این خانم‌های جوان برای رسیدن به اهداف خود بر نقض‌های شخصیتی خود غلبه می‌کنند و متوجه می‌شوند که پایان خوش همیشه آن‌طور که انتظار می‌رود پیش نمی‌رود.

 

Fight Club

Fight Club – باشگاه مشت زنی

 • سال انتشار: 1996
 • نویسنده: چاک پالانیک
 • تعداد صفحات: 230 صفحه
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

یکی از پرطرفدار ترین فیلم های ده 90 فیلم دیوید فینچر به نام Fight Club است که با نقد خود به سیاست و فضای آن زمان آمریکا سر وصدای زیادی را به پا کرد. بعد از پخش فیلم شاهد افزایش طرفداران منبع اقتباس این فیلم یعنی رمانی به همین نام بودیم که به چندین زبان جدید در سراسر دنیا ترجمه شد.

اگر عاشق سینما هستید باید بدانید این رمان یکی از بهترین کتاب هایی که در تاریخ تبدیل به فیلم شده است کتاب باشگاه مشت زنی یک روند گیج کننده و هیجانی خاصی را درون خود پنهان کرده است که آن را در فیلم نیز تجربه کرده اید و نکته جالب تر که پایانی کاملا متفاوت را با فیلم خود دارد که می‌تواند بسیار برای خوانندگان این اثر جالب باشد.

داستان این رمان پیرامون فردی روایت می‌شود که از اختلال روانی و بی‌خوابی رنج می‌برد تا اینکه با فردی به نام تایلر داردان آشنا می‌شود که در نقطه ای از شهر که زباله ها را جمع می‌کنند زندگی می‌کند، تایلر به شخصیت اصلی داستان که نامی هم ندارد یاد می‌دهد که چگونه از طریق مبارزه می‌تواند روان‌درمانی کند و مشکلات زندگی را از ذهن خود دور کند تا به ذهنی آرام و بدون دغدغه دست پیدا کند.

Forrest Gump

Forrest Gump – فارست گامپ

 • سال انتشار: 1986
 • نویسنده: وینستون گروم
 • تعداد صفحات: 260 صفحه
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

یکی از بهترین فیلم های اقتباسی از رمان در تاریخ سینمای جهان فارست گامپ بوده است که با روایت یک ساده لوح به بهترین شکل ممکن توانست 6 جایزه اسکار را دریافت کند و پرفروشترین فیلم سال 1994 جهان لقب بگیرد. تام هنکس نمایش بیاد ماندنی در این فیلم های اقتباس شده از کتاب دارد که تصوری که از فارست می‌شود را بسیار زیبا به تصویر می‌کشد.

کتاب فارست گامپ نسبت به فیلم بسیار کامل تر است و دارای قسمت هایی است که در فیلم به آن‌ها پرداخته نشده است. هر چند بسیاری سیر داستانی فیلم را بسیار دوست دارند ولی قطعا بعد از خواند این کتاب که با قلم تنومند وینستون گروم نوشته شده است آرزو می‌کنید که کاش یک احمق ساده لوح بودید!

داستان فارست گامپ روایتگر یک فرد ساده لوح با ضریب هوشی بسیار کم است که به همه چیز بدون کنایه و مثبت فکر می‌کند و ناامیدی و ترس از کاری، در وجودش نمایان گر نیست. فارست به صورت طنز اتفاقات پیرامون 40 سال تاریخ آمریکا را روایت می‌کند که شامل نژاد پرستی، جنگ ویتنام، روایت داستان رییس جمهورهای آمریکا، فرهنگ ها و گروه های سیاسی رشد یافته در آن زمان می‌شود.

The Lord of the Rings

The Lord of the Rings – ارباب حلقه ها

 • سال انتشار: 1954
 • نویسنده: جی.آر.آر. تالکین
 • تعداد صفحات : کتاب اول : 798 . کتاب دوم : 798. کتاب سوم: 821
 • زبان اصلی کتاب : انگلیسی

در لیست پرفروش‌ترین فیلم‌هایی که از کتاب اقتباس شده‌اند ارباب حلقه ها با قدرت حضور دارد. ارباب حلقه ها یکی از بزرگترین رمان های ادبی جهان است که در بالاترین حد در ادبیات فانتزی جهان قرار دارد و به عنوان یک تغییر بسیار بزرگ در شخصیت پردازی و و نحوه داستان سرایی به حساب می‌آید. کتاب ارباب حلقه ها که در سه جلد منتشر شده است تا به حال بیش از 150 میلیون نسخه در جهان فروش داشته است و به 40 زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

ارباب حلقه ها را با نام بهترین کتاب منتشر شده قرن نیز می‌شناسند و وقتی این کتاب جهان را در بر گرفت که سه‌گانه سینمایی پیتر جکسون ساخته شد و عملکرد فوق العاده ای را در گیشه و سینما به نمایش گذاشت. این مجموعه چندین جایزه اسکار را دریافت کرد تا ارباب حلقه ها از همیشه موفقیت بیشتری را کسب کرده باشد.

داستان یاران حلقه پیرامون یک حلقه روایت می‌شود که توسط بیلبو به فردو داده می‌شود. گندالف بعد از دیدن حلقه مشکوک می‌شود که مبادا این حلقه همان حلقهٔ یگانهٔ افسانه‌ای باشد. پس از اینکه شک او به یقین تبدیل می‌شود، به فرودو می‌گوید از آنجا که نیروهای شرور سائورون مطمئناً به دنبال حلقه خواهند آمد، باید آن را از شایر دور کند و از بین ببرد.

Game of Thrones

Game of Thrones – بازی تاج و تخت

 • سال انتشار: 1996
 • نویسنده: جرج آر. آر. مارتین
 • تعداد صفحات: ———–
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

رمان فانتزی حماسی ترانه یخ و آتش که به واسطه سریالی که از روی آن ساخته شد به بازی تاج و تخت معروف شده است، در صورتی که این نام سه رمان این مجموعه است. این رمان یکی از بهترین آثار فانتزی تاریخ است که با روایت خاص خود به بررسی یک جهان می پردازد که با تاریخ مشخصی ساخته شده است و مردم هر منطقه اعتقادات خاص خود را دارند و به گونه ای متفاوت در حال گذران زندگی هستند.

رمان های این مجموعه با سریال ساخته شده تفاوت های بسیاری دارند و داستان را کامل تر روایت می‌کنند که قطعا برای خواننده جذابیت خاص خود را دارد. یکی از مسائلی که وجود دارد تمام شدن سریال این مجموعه قبل از کتاب های آن است که با پایانی بحث برانگیز اعتراض همه را به دنبال داشت. قطعا رمان بازی تاج وتخت پایانی بسیار جذاب تر و کامل تر خواهد داشت.

در جهان وستروس هفت خاندان بسیار بزرگ زندگی می‌کنند و داستان پیرامون فرمانروایی تمام این قلمروهاست که بر سر آن رقابتی خونین جریان دارد. هر خاندان نماد خاص خود را دارد و در منطقه ای از وستروس قلمرو مشخصی دارد داستان پیرامون این رمان در مورد بعد از کشته شدن شاه دیوانه روایت می‌شود که توسط رابرت باراتیون شکست خورده است.

ترتیب کتاب های بازی تاج و تخت و لینک خرید

Hunger Games

Hunger Games – عطش مبارزه

 • سال انتشار: 2008
 • نویسنده: سوزان کالینز
 • تعداد صفحات: کتاب اول : 408 . کتاب دوم : 408. کتاب سوم: 352
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

رمان عطش مبارزه یا بازی گرسنگی در سال 2008 توسط سوزان کالینز منتشر شد و از نظر منتقدان به واسطه نثر بسیار زیبا و شخصیت پردازی فوق العاده قوی نقدهای مثبتی را دریافت کرد و موفق شد حدود 19 میلیون نسخ از آن را در آمریکا به فروش برساند که موفقیتی بسیار عظیم برای ناشر و نویسنده بود. بعد از آن کالینز ادامه داستان را با نام اشتعال راهی بازار کرد که باز هم شاهد استقبال فوق العاده از آن بودیم. سری سوم این مجموعه نیز بسیار موفق بود ودر نهایت این کتاب به بیش از 26 زبان ترجمه شد.

اقتباس سینمایی این رمان در قالب 4 قسمت به نمایش درآمد که اولین فیلم این مجموعه توسط گری راس  کارگردانی شد و سه اثر بعدی توسط فرانسیس لارنس ساخته شدند. هزینه ساخت چهار فیلم عطش مبارزه حدود 550 میلیون دلار بود که توانست حدود 3 میلیارد دلار در گیشه فروش داشته باشد.

داستان پیرامون کشوری به نام پایم است که 12 ایالت دارد که هرکدام در قحطی و فقر به سر می‎‌برند. هر سال از هر ایالت یک پسر و دختر بین 12 تا 18 سال را برای برگزاری مسابقاتی تحت عنوان Hunger Games به کاپیتول می‌فرستند. فقط یک زنده از این مسابقه بیرون خواهد آمد و آن فرد جوایز بسیاری را دریافت می‌کند و مورد تشویق قرار می‌گیرد.

ترتیب کتاب ها و لینک خرید

Gone with the wind

Gone with the wind – بر باد رفته

 • سال انتشار: 1936
 • نویسنده: مارگارت میچل
 • تعداد صفحات: 1037
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی
Thirteen reasons why

Thirteen reasons why – سیزده دلیل برای این که

 • سال انتشار: 2007
 • نویسنده: جی اشر
 • تعداد صفحات: 224 صفحه
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

در لیست بهترین سریال هایی که بر اساس رمان ساخته شده اند می‌توان سیزده دلیل برای این که را نیز قرار داد رمانی بسیار زیبا است که به مشکلات و حقایق قشر جوان جامعه در محیط دبیرستان می پردازد و کاملا بدون پرده این مشکلات را که شاید باورش سخت باشد به گوش ما می‌رساند . این رمان در سال 2011 در صدر جدول فروش نیویورک تایمز قرار گرفت بعد از موفقیت این رمان و محبوبیت آن نزد جوان ها قرار شد که فیلمی براساس آن و با بازی سلنا گومز ساخته شود اما پروژه به سرانجام نرسید تا اینکه نت‌فلیکس وارد پروژه شد و کار ساخت نسخه سریالی از روی رمان جی اشر را کلید زد.

نت‌فلیکس فصل اول این سریال را در تاریخ 31 مارس 2017 در دسترس عموم قرار داد. بعد از استقبال بسیار زیاد از سریال در نزد منتقدین و مردم، نت‌فلیکس سریال را برای فصل دوم تمدید کرد ولی فصل دوم این سریال نتوانست موفقیت های فصل اول را تکرار کند ولی بازهم نت فلیکس با دفاع از آن این سریال را برای فصل سوم نیز تمدید کرد که قرار است در سال 2019 پخش شود.

داستان از دو هفته بعد از خودکشی هانا بکر آغاز می‌شود که جو مدرسه را به کلی خراب کرده است. همه به دلایل خودکشی او فکر می‌کنند و هرکس تئوری خود را برای این کار او دارد، در این بین کلی جنسن که پسری کم حرف و تا حدودی تنهاست و به هانا علاقه داشته است در راه برگشت به خانه با یک جعبه که در آن سیزده نوار وجود دارد برخورد می‌کند کلی بعد از پخش کردن نوار اول صدای ضبط شده هانا را می‌شوند که قصد دارد دلایل خودکشی خود را طی سیزده نوار برای او توضیح دهد.

Maze Runner

Maze Runner – دونده هزارتو

 • سال انتشار: 2009
 • نویسنده: جیمز دشنر
 • تعداد صفحات: کتاب اول : 432 . کتاب دوم : 416. کتاب سوم: 384
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

دونده هزارتو یکی از رمان های امروزی جوانان و نوجوانان است که برای سنین پایین تر نوشته شده است ولی مضمون زیبایی دارد و در خلق یک جهان جدید که با یک بیماری بسیار شایع درگیر است موفق بوده است. شاید رمان دشنر زیاد به چشم نیاید ولی شک نکنید که با اثر زیبایی رو به رو هستید که با کشش خاص خود شما را تا انتهای داستان خواهد کشاند. روزنامه نیویورک تایمز هم این کتاب را یک بار به عنوان پرفروش ترین اثر مورد بررسی خود معرفی کرده است. ناشران این مجموعه موفق شده اند بیش از 3 میلیون نسخه از کتاب های دونده هزارتو را در آمریکا به فروش برسانند.

مجموعه دونده هزارتو در قالب سه قسمت سینمایی ساخته شده است که با بودجه ای حدود 170 میلیون دلار فروشی معادل 1 میلیارد دلار را در گیشه تجربه کرده است. دونده هزارتو جز مجموعه های موفق چند سال اخیر هالیوود بوده است . این سه گانه توسط وس بال کارگردانی شده است که اولین تجربه جدی او در امر کارگردانی به حساب می‌آید.

توماس در محیطی مارپیچ گونه از خواب بیدار میشود و خاطراتی را از گذشته خود به یاد نمی‌آورد ، به غیر از رویاهای عجیب و غریب دربارهٔ سازمانی مرموز که بسیار مبهم به نظر می‌رسد. توماس از همان ابتدا برای رهایی از مارپیچ و فهمیدن دلیل حضورش در مارپیچ شروع به تلاش می‌کند. اما با راهی مارپیچ و تو در تو روبرو می‌شوند که اطراف آن را دیوارهای عظیمی در برگرفته است و در ورودی آن هر چند وقت یکبار باز می‌شود.

ترتیب کتاب ها و لینک خرید

کتاب هایی که فیلم یا سریال شدند

Handmaid’s Tale – سرگذشت ندیمه

 • سال انتشار: 1985
 • نویسنده: مارگارت اتوود
 • تعداد صفحات: 388 صفحه
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

در لیست سریال هایی که بر اساس رمان ساخته شده اند قطعا سرگذشت ندیمه را تا به اینجای نمایش باید قرار داد، یک سریال فانتزی که به زیبایی رمان خود است. رمانی که برای حق پخش آن مدت ها اجازه صادرنمی شد و منتقدان فراوانی داشت ولی بعد از شروع پخش این کتاب علی‌رغم موج انتقادها، نامزد جایزه بوکر و برنده جایزه آرتور سی. کلارک شد که مارگارت زیاد با آن موافق نبود و به هیچ وجه کتاب خود را یک اثر تخیلی نمی‌دانست. مارگارت آتوود بعد از انتشار سرگذشت ندیمه در فهرست نامزد‌های دریافت جایزه نوبل نیز قرار گرفت.

سریال سرگذشت ندیمه روایت و فضاسازی بسیار زیبا را به نمایش می‌گذارد که بعد از خواندن کتاب قطعا شاهد موفقیت این اثر سریالی خواهید بود. سریال سرگذشت ندیمه در ایران مخاطبان بسیاری دارد و بعد از اتمام بازی تاج و تخت یکی از داغ ترین سریال های منتشر شده است که توسط شبکه Hulu ساخته شده است. فصل اول این سریال در سال 2017 در قالب 10 قسمت پخش شد و بعد از استقبال بینندگان سریعا در سال 2018 فصل دوم نیز پخش شد. این سریال برای فصل سوم تمدید شده است.

مسیحیان بنیادگرا بعد از ترور رییس جمهور آمریکا و کل اعضای کنگره اعلام انقلاب می‌کنند و حکومت را به دست می‌گیرند در اولین قدم شروع به سانسور می‌کند و قوانین اساسی را به طور کلی لغو می‌کنند و نام حکومت تمام مسیحیت جدید را گیلاد می‌گذارند. در این حکومت جدید آزادی‌های فردی اکثر شهروندان پایمال می‌شود و همهٔ ادیان به جز دین رسمی کشور، ازدواج مجدد، طلاق، سقط جنین و هم‌جنس‌گرایی غیرقانونی اعلام می‌شود.

Harry Potter

Harry Potter – هری پاتر

 • سال انتشار: 1997
 • نویسنده: جی.کی. رولینگ
 • تعداد صفحات:———–
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

در این لیست به مجموعه کتابی می‌رسیم که بعد از گذشت سال ها از انتشار اولین کتاب آن هنوز کسی از خواندن آن سیر نشده است و مجموعه رمان های آن در جهان از نظر فروش دست نیافتنی تلقی می‌شوند. جی.کی. رولینگ با ایده‌ی خاص خود توانست یک مجموعه بسیار محبوب را تولید کند و نگارش آن را تا سال‌ها ادامه دهد. چهار کتاب پایانی این مجموعه رکورد سریعترین میزان فروش را یکی پس ازدیگری جابه جا کرده اند. این رمان ازنظر منتقدان یک اثر خاص و بسیار پر محتوا تلقی می‌شود که با پرداختن به مسائل تاریک و شوم اهدافی بیش از یک اثر تجاری را دنبال می‌کرده است.

برادران وارنر حق ساخت فیلم از روی رمان های هری پاتر را دریافت کردند و آن رادر قالب هشت قسمت به روی پرده سینما فرستادند. جالب است بدانید که تمام این هشت قسمت در لیست 50 فیلم پرفروش تاریخ قرار دارند و با مجموعه فروش 7.7 میلیارد دلار در صدر فروش مجموعه های فیلم تاریخ سینما قرار گرفته اند. تفاوت بسیار زیادی بین کتاب و مجموعه وجود دارد و بیش تر شامل حذف برخی صحنه ها و موضوعات در فیلم است . حتی شخصیت ها هم به اندازه کتاب در فیلم جذاب توصیف نشده‌اند .

داستان هری پاتر پیرو پسر نوجوانی به همین نام روایت می‌شود که در زمان تولدش، جادوگری به نام ولدمورت، مادر و پدر جادوگرش را به قتل رسانده‌است.هری پاتر به وسیله خاله و شوهر خاله خود بزرگ می‌شود و بعد از چند سال به مدرسه جادوگرها دعوت می‌شود. ولدمورت، اقدام به کشتن هری نیز کرده ولی موفق به این کار نشده‌ است. به همین دلیل به هری لقب «پسری که زنده ماند» را داده‌اند. 

 

ترتیب کتاب های هری پاتر و لینک خرید آن‌ها

Rebecca

Rebecca – ربه کا

 • سال انتشار: 1938
 • نویسنده: دافنه دوموریه
 • تعداد صفحات: 447 صفحه
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

یکی از بهترین کتاب های این لیست بودن شک ربه کا نام دارد که به شدت برای کتاب اولی ها (کسانی که قصد شروع خواندن کتاب را دارند) توصیه می‌شود و با داستان گیرا و کشش بالای خود تا پایان کتاب شما را درگیر خود می‌کند. کتاب Rebecca با توجه به سیر داستانی و فضاسازی فوق العاده شما را با خود همراه می‌کند و به طور قطع در لیست بهترین کتاب هایی که فیلم یا سریال شدند است. این رمان جذاب با وجود گذشت 80 سال از انتشار خود همواره در قفسه های کتابخانه ها به وفور یافت می‌شود.

وقتی یک اثر اقتباسی جلوی دوربین هیچکاک برود چیزی جز شاهکار را به دنبال نخواهد داشت و این اتفاقی است که هنر لنز هیچکاک برای سینما و نسل های بعدی به ارث گذاشت. فیلم ربه کا در سال 1940 به روی پرده سینما رفت و توانست در مراسم اسکار نامزدی 11 بخش را به دست آورد و نهایتا موفق شود با دریافت دو جایزه اسکار مراسم را ترک کند. تفاوت کتاب و فیلم را در این دو اثر با محتوای مشابه به طور واضح نمایان است و بزرگترین آنها این است که فیلم هیچکاک تا 10 سال بعد از ساخت یک اثر بسیار ارزنده است ولی رمان ربه کا یک اثر جاوید است.

داستان در مورد زن جوان خدمتکاری است که با مردی ثروتمند آشنا می‌شود و مرد جوان به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد. دختر جوان پس از مدتی زندگی پی می‌برد مرد جوان، همسر زیبای خود را در یک حادثه از دست داده و سیر داستان پرده از این راز برمی‌دارد که زن جذاب و متوفی مرد جوان، زنی فاسد و هوس باز بوده است و توسط شوهر خودش به قتل رسیده است.

Green Mile

Green Mile – مسیر سبز

 • سال انتشار: 1996
 • نویسنده: استیون کینگ
 • تعداد صفحات: 642 صفحه
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

رمان مسیر سبز که یکی از صد رمان برتر تاریخ است ولی در کشورمان به علت کمبود کتاب خوانی اکثرا آن را با اثر اقتباسی خود با بازی زیبای تام هنکس می‌شناسند که بعد از گذشت سال ها همچنان تمجید از آن ادامه دارد. استیون کینگ رمان نویسی قهار است که همیشه در سینمای هالیوود از آثار او استقبال به عمل آمده است. او را با رمان های درخشش، رستگاری از شاوشنگ و کری نیز می‌شناسیم که هر کدام اثر برجسته ای در سینما هستند. مسیر سبز را باید بارها خواند و دلیل آن را درس های این کتاب و دید مثبت نویسنده برای انتقاد از عدالت و جلوگیری از مقوله نژادپرستی دانست.

اثر سینمایی مسیر سبز یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما است که طی سالهای اخیر همچنان از آن تقدیر می‌شود. مسیر سبز در مراسم اسکار نیز حضور داشت و نامزدی چهار بخش را به دست آورد ولی متاسفانه هیچکدام از جوایز را دریافت نکرد تا اعتراض منتقدان را از هیئت داوران در پی داشته باشد. این فیلم در گیشه هم موفق بود و توانست با بودجه ای 60 میلیون دلاری 300 میلیون دلار در گیشه فروش کند.

داستان در مورد شخصیت پل اجکام (تام هنکس) است که زمانی زیر نظر پلیس در سال 1935 مسئول گروه اعدام کنندگان زندان بوده است و آن زمان با یک سیاهپوست درشت اندام و خوش قلب به نام جان کافی (مایکل کلارک دانکن) آشنا میشود که قدرتی خارق العاده دارد.داستان فیلم از زبان تام هنکس چندین سال بعد در یک آسایشگاه سالمندان نقل می‌شود.

Godfather

Godfather – پدر خوانده

 • سال انتشار: 1969 
 • نویسنده: ماریو پوزو
 • تعداد صفحات: 580 صفحه
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

رمان پدر خوانده یک داستان مافیایی است که پیرامون یک خانواده ایتالیایی می‌چرخد که در آمریکا به سرعت قدرت پیدا می‌کند. این رمان که توسط ماریو پوزو نوشته شده است 67 هفته در لیست پرفروشترین رمان های نیویورک تایمز جایگاه نخست را داشت. این رمان طی 2 سال 9 میلیون نسخه از آن فروخت. رمان پدرخوانده قطعا در لیست بهترین کتاب هایی که تبدیل به فیلم یا سریال شدند در صدر قرار دارد . این رمان را تا حدی می‌توان واقعی خواند و به گونه ای وضعیت خانواده های مافیایی را که در آمریکا نفوذ کرده بودند را به طور واضح به نمایش می‌گذارد.

سه گانه پدرخوانده که به وسیله ای کاپولا ساخته شده بود هنر سینما را کاملا به نمایش می‌گذارد و به همین دلیل هم بسیار توانست موفق شود و یکی از بیادماندنی ترین آثار تاریخ سینما را خلق کند. فیلمی که همه چیز دارد فیلمنامه فوق العاده، بازی بسیار موفق بازیگران به خصوص مارلون براندو افسانه ای که نگاه به دیالوگ ها و حرکات او شما را کاملا محسور می‌کند و در آخر موسیقی های متن این فیلم که به گونه ای از آن به عنوان میراث سینما یاد می‌شود.

«دون ویتو کورلیونه»، که ریاست یک خانواده مافیایی را بر عهده دارد و مشکلات او با سایر خانواده های مافیایی از جایی شروع می‎‌شود که او با پخش مواد مخدر در نیویورک توسط یک خانواده دیگر مخالفت می‌کند و از این داستان حمایت نمی‌کند. دون ویتو مخالف این کار است و به پولی که از «باج» و قمارخانه‌ها و غیره درمی‌آورد، راضی است. بنابراین به جانش سوءقصد می‌کنند. سپس سولوتزو، یکی از مشاوران دون ویتو را می‌رباید و او را وادار می‌کند تا پسر دون ویتو را به فروش موادمخدر راضی کند. اما هنگامی‌که سولوتزو خبردار می‌شود که دون ویتو هنوز زنده است، نقشه‌هایش به باد می‌رود. 

sherlock holmes

sherlock holmes – شرلوک هلمز

 • سال انتشار: 1887
 • نویسنده: سر آرتور کانن دویل
 • تعداد صفحات: 144 صفحه
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

وقتی پای شخصیت‌های خیالی در رمان‌ها به وسط ‌می‌آید قطعا شرلوک هلمز در صدر همه آن‌ها قرار می‌گیرد. قبل از شرلوک شخصیت‌های کارآگاهی دیگری نیز حضور داشته اند اما هیچکدام به اندازه شرلوک هلمز مشهور نیستند. هلمز که به عنوان شناخته شده‌ترین شخصیت خیالی نامش در کتاب رکور‌های گینس ثبت شده است با بررسی دقیق هر چیزی به آن نفوذ می‌کند و ریزترین چزئیات را به خاطر می‌سپارد. سر آرتور کانن دویل به حدی در خلق این شخصیت دقت کرد و جزئیات را رعایت کرد که قطعا اگر خودش کارآگاه می‌شد دست کمی از شرلوک هلمز نداشت.

بهترین اقتباس این کتاب‌ها سریال تلویزیونی شرلوک نام دارد که از سال 2010 در شبکه BBC شروع به پخش کرده است و تا به این جای کار در 4 فصل بسیار موفق ظاهر شده است. بندیکت کامبربچ در نقش شرلوک هولمز و مارتین فریمن در نقش جان واتسون در این سریال به نقش آفرینی پرداخته اند. داستان شرلوک در لندن مدرن اتفاق می‌افتد و داستان های جذابی را به نمایش می‌گذارد که برای هر فصل 3 قسمت 90 دقیقه ای را تدارک دیده است.

شرلوک هلمز که در دانشگاه آکسفورد به تحصیل می‌پردازد اولین معمای جنایی خود به نام راز کشتی گلوریا اسکات در حدود سن 21 سالگی حل می‌کند. وی بعد از گذراندن تحصیلات به عنوان یک مشاور در امور جنایی به پلیس کمک می‌کند هر چند که شرلوک با یک کارآگاه خصوصی تفاوتی ندارد. آشنایی شرلوک هولمز با واتسن، پیرو پرونده «اتود در قرمز لاکی» در کتاب شکل می‌گیرد، آن‌ها در خانه‌ای به شماره پلاک 221ب واقع در خیابان «بیکر»، ساکن می‌شوند. بیشتر داستان‌های شرلوک هولمز، از زبان دکتر واتسن، بازگو می‌شوند.

1 1
کتاب هایی که فیلم یا سریال شدند【از سکوت بره‌ها تا زنان کوچک】 19

Silence of the lambs – سکوت بره‌ها

 • سال انتشار: 1988
 • نویسنده: توماس هریس
 • تعداد صفحات: 615 صفحه
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

رمان سکوت بره‌ها به وسیله توماس هریس منتشر شد و اقتنباسی به همین نام در سال 1991 به کارگردانی جاناتان دمی ساخته شد که نظر همه منتقدان را به خود جلب کرد. بعد از سکوت بره ها در سال 1999 کتاب هانیبال توسط هریس منتشر شد که ادامه داستان را روایت می‌کرد. ادامه اقتباس سینمایی با نام هانیبال به ریدلی اسکات داده شد هر چند که این اثر متاسفانه نتوانست بازخورد مثبتی را دریافت کند.

این کتاب از زمان انتشارش تا به حال 11 میلیون نسخه فروش داشته و چند جایزه در عرصه رمان نویسی در ژانرهای وحشت و جنایی را نیز دریافت کرده که به جایزه بهترین رمان برام استوکر سال 1988، جایزه بهترین رمان آنتونی سال 1989 می‌توان اشاره ای داشت. با این حال کتاب توماس هریس مطمئنا به قدری معروف است که برای نسخه سینمایی فوق العاده اش تحت الشعاع قرار نمی گیرد.

سکوت بره ها بود که برای سومین بار در تاریخ توانست در 5 رشته اصلی جوایز اسکار برنده شود ولقب تنها فیلم ترسناکی را دریافت کند که موفق شده جایزه بهترین فیلم اسکار را دریافت کند و در تاریخ ماندگار شود. بازی فوق العاده آنتونی هاپکینز در نقش شخصیت هانیبال لکتر به این شخصیت افسانه ای کتاب های توماس هریس روح داد و این شخصیت را تا مدت‌ها بین دوستداران سینمای جهان بسیار محبوب کرد.

آنتونی هاپکینز با بازی یکی از محبوب ترین شخصیت های منفی تاریخ سینما یعنی هانیبال لکتر در فیلم سکوت بره‌ها برنده جایزه اسکار شد. هانیبال لکتر یک روانپزشک قاتل که مادرش از اشرافیان میلان ایتالیا و پدرش کنت بود و چون در زمان جنگ جهانی دوم شاهد خورده شدن خواهرش میشا توسط سربازان نازی بود، به یک قاتل ترسناک تبدیل شده بود. یک هیولای جنتلمن، با لباس هایی مانند شاهزاده ها ولی فریب‌کار و البته باهوش که علاقه فراوانی نیز به هنر، ادبیات و تاریخ دارد.  خالق این شخصیت توماس هریس بود و از روی داستان های او در طی این سال‌ها پنج فیلم سینمایی و یک سریال تلویزیونی ساخته شده است. بدون شک هانیبال لکتر یکی از بهترین بدمن های تاریخ سینما شناخته میشود.

248839

No Country for Old Men – جایی برای پیرمردها نیست

 • سال انتشار: 2005
 • نویسنده: کورمک مک‌کارتی
 • تعداد صفحات: 286 صفحه
 • زبان اصلی کتاب: انگلیسی

فیلم No Country for Old Men با ژانر وسترن وابسته به غرب وحشی به دست برادران کویین ساخته شده است و داستان شخصیت لوئلین ماس (جاش برولین) روایت میکند که در صحرا به دنبال شکار می‌شود، که بطور اتفاقی به تعدادی جسد در میانهٔ صحرا برمی‌خورد، که از یک معاملهٔ نافرجام مواد مخدر به جا مانده‌اند ، تنها فرد زنده یک مکزیکی نیمه جان است که از ماس تقاضای آب دارد ، ماس کیفی حاوی دو میلیون دلار پول میابد و آن را در یدک کش مخفی میکند اما آنشب به یاد مکزیکی نیمه جان میافتد و میخواهد به کمک وی برود که توسط خلافکارانی که به دنبال پول آمده اند تعقیب میشود.

مک‌کارتی که کتاب را بر پایه سیاست ها و وضعیت های ایالت های آمریکا در زمان رشد قاچاقچیان مواد در آمریکا و مکزیک نوشته است خیلی دقیق به جزئیات این داستان می‌پردازد. در کتاب به نحوی اسلحه ها توصیف می‌شوند که انگار نویسنده سال ها با این اسلحه ها سر و کار داشته است و نحوه استفاده در شرایط مختلف آن‌ها را نیز بسیار دقیق در ذهن دارد.

در این فیلم شاهد درخشش خاویر باردام در نقش آنتون شگور هستیم که این کارکتر را در بین محبوب ترین شخصیت های منفی یک فرد شکست‌ناپذیر و تسخیرناپذیر به بیننده نمایش میدهد که گاهی دلایلی برای قتل های خود ندارد و آن ها را فقط برای نشان دادن بدشناسی طرف مقابل برای روبه روی با خود انجام میدهد.

خاویر باردام برای ایفای نقش در این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد را دریافت کرد شاید اسکار تنها معیاری برای بهترین بودن نباشد ولی باردام این نقش را فوق العاده به نمایش میگذارد و آنتون شیگور را یک شرور واقعی به بیننده معرفی میکند.این فیلم جایزه اسکار بهترین فیلم را نیز توانست در هشتادمین مراسم اسکار دریافت کند.

اقتباس از کتاب های نویسندگان بزرگ و مطرح دنیا همیشه می‌تواند برای مخاطبینی که هم به کتاب هم به دنیای سینما علاقه دارند جذابیت بسیار داشته باشد. هنوز شاید کتاب های زیادی باشند که کارگردانان بزرگ سینما فیلم های خود را از روی این کتاب ها اقتباس نموده‌اند. به نظر شما جای کدام رمان ها در این لیست خالی است؟؟

 

سوالات متداول

1.کدام سریال تلویزیونی بر اساس کتاب ساخته شده است؟

چندین برنامه تلویزیونی با رتبه بالا بر اساس کتاب هستند. مجموعه‌های متعددی از کتاب‌های بزرگسالان جوان مانند “دروغگویان کوچک زیبا”، “سری اتفاقات ناگوار” و “دختر شایعه‌پراکنی” دوباره برای تلویزیون طراحی شده‌اند.

2. پنج سری کتاب پرطرفدار کدامند؟

1. هری پاتر (جی کی رولینگ) 2. ارباب حلقه ها (J. R. R. Tolkien) 3. بازی های گرسنگی (سوزان کالینز) 4. بازی های گرسنگی (سوزان کالینز) و…

3. اولین کتابی که تبدیل به فیلم شد چه بود؟

Cinderella-سیندرلا
 
 

بیشتر بخوانید:

‫18 دیدگاه ها

 1. سلام. فیلم پرسی جکسون رو ننوشتید. کتابش که خیلی قشنگ و موفق بود ولی خب فیلمش از 5 جلد فعلا دو سه جلدش ساخته شده.
  فیلم هابیت رو هم ننوشتید
  فیلم پنج فوت فاصله هم هست که از روی کتابی به همین اسم ساخته شده. از نظر من خیلی قشنگ بود. و اولین فیلمی بود که دیدم تقریبا 90 درصد مثل خود کتابش درست کرده بودن و همه جزئیات رو هم رعایت کرده بودن.

 2. فیلم Dexter که یکی از بهترین سریال هاییه که دیدم رو نذاشتین

 3. واقعا مطالبتون عالی بود، فقط مجموعه گرگ و میش رو ننوشتید، سایتتون واقعا محشره

  1. سلام. خیلی خیلی ممنون نظر لطفتونه دوست من.

   بله خیلی وقته مقاله آپدیت نشده و برخی عناوین هنوز قرار نگرفتن. ممنون از مشارکتتون. توی بروزرسانی حتما از موردی که فرمودید استفاده میکنیم.

 4. کتاب مسیح باز هم مصلوب.تا جایی که اطلاع دارم ازش فیلم آخرین وسوسه مسیح ساخته شده.تامل برانگیزه

  1. سلام
   خیلی ممنون بابت پیشنهادتون. 
   به زودی این لیست آپدیت خواهد شد.

  2. سلام
   خیلی ممنون بابت پیشنهادتون. 
   به زودی این لیست آپدیت خواهد شد.

    

  1. سلام.
   ممنون از مشارکتتون.
   منتظر آپدیت‌های آینده باشید.

  1. سلام.
   ممنون از مشارکتتون .
   قطعا در آپدیت های آینده قرار می گیره.

  1. ممنون از پیشنهادتون برای بروزرسانی بعدی کاندیدا شد.

  1. داداش سریال شرلوک به این قشنگی اون وقت تو لیست نذاشتینش؟!

   1. این لیست آپدیت می شود.
    و قطعا کتاب های شرلوک هم قرار خواهد گرفت.

  1. با اینکه کتاب Warcraft خوبه ولی متاسفانه فیلمش اصلا خوب نبود! ولی حالا که پیشنهاد دادین تو بروزرسانی‌ها کاندیدا قرارش می‌دیم.
   ممنون از مشارکتتون!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا