علمیپزشکی و سلامت

بهترین راه‌ها برای مراقبت از دندان [ 10 عادت مخرب ]

بهترین راه‌های مراقبت از دندان کدام است؟ دندان‌ها یکی ازحساس‌ترین اجزای دهان انسان هستند که به واسطه خاصیت خود در سنین نوجوانی اگر به آن‌ها رسیدگی نشود شروع به خراب شدن می‌کنند و بعد یک مدت فرد با مشکلات عصبی و خالی شدن دندان‌های خود رو به رو می‌شود که هم دردهای بسیار زیادی را به وجود می‌آورد و هم لذت خوردن و بلع غذا را می‌گیرند و آن به خاطر کشتن عصب‌هایی است که در آن‌‌ها قرار گرفته‌اند و درد طاقت فرسایی را به وجود می‌آورند.

متاسفانه در کشورمان آموزش مناسبی برای نگه‌داری از دندان به عموم مردم داده نمی‌شود و همه فکر می‌کنند که با مسواک زدن قبل از خواب می‌توانند سلامت دندان خود را تامین کنند. ولی متاسفانه جزئیات بسیاری برای سلامت وجود دارد که امیدواریم در این مقاله بتوانیم تمام اطلاعات مربوط به سلامت دهان و دندان را پوشش دهیم.

در ادامه با بخش‌های مختلفی منجمله ساختار دندان‌ها، نوع نگه‌داری، راه‌های جلوگیری از پوسیدگی دندان و موارد بسیار مهم دیگر در حفظ و سلامت دندان‌ها و دهان آشنا می‌شوید. با ویدو همراه باشید.

آناتومی و ساختمان دندان از چه اجزایی ساخته شده است؟

دندان به طور کلی به دو بخش کلی تاج و ریشه تقسیم می‌شود واگه بخواهیم ساده توضیح بدهیم تاج قسمت قابل مشاهده و خارج از ریشه دندان است که براساس عملیات جویدن طی یک مدت خاص پوشش آن ساییده می‌شود و کم کم شروع به خراب کردن می‌کند این بخش از دندان شامل عاج مینا و مغز دندان (پالپ) می‌شود که به ترتیب از لایه بیرونی تا داخای قرار گرفته‌اند.

جالب است که بدانید که براثر عفونت در قسمت پالپ یا مغز دندان آبسه بر روی ریشه اتفاق می‌افتد که یکی از رایج‌ترین بیماری‌های در بین عام مردم می‌باشد و با تورم لثه همراه است. در ادامه در مورد بیماری‌های رایج دندان راه پیشگری آن مفصل توضیح خواهیم داد.

قسمت دوم دندان شامل ریشه می‌شود که در ساختمان داخلی دندان قرار دارد و از کانال‌های آن عصب‌ها و رگ‌ها رد می‌شوند. اگر در این قسمت که عصب کشی توسط دکتر دندان پزشک رخ می‌دهد این راهکار اگر مسمر ثمر واقع نشود باید دندان حتما کشیده شود.

یک قسمت دیگر بین دندان و استخوان قرار که به آن رباط می‌گویند. این قسمت به علت حالت ارتجاعی خود حرکت محدود دندان را میسر می‌کند و تا حدودی هم نقش یک محافظ را ایفا می‌کند.

انواع دندان و کاربرد آن

دندان‌ها براساس مقطع سنی تقریبا بعد از 6 ماهگی در نوزاد شروع به رشد می‌کنند و روند نگه‌داری هم از آن‌ها در هر مقطع بسیار مهم است و نمی‌شود گفت چون بچه دندان شیری را جای خود را دندان‌های دائمی می‌دهد نباید از آن مراقبت کرد.

انواع مدل دندان را می‌توان به 3 بخش تقسیم کرد:

  1. دندان‌های شیری
  2. دندان‌های دائمی
  3. دندان‌های عقل

دندان‌های شیری

اولین گروهی از دندان است که در فک ن.اد شروع به رشد می‌کند و شروع رشد آن در نوزاد همراه با تب و خارش لثه بچه می‌باشد که عادی است. این دندان‌ها 20 عدد هستند و به صورت موازی در لثه رشد می‌کنند به طور مثال نیش سمت چپ دهان آن با سمت راست در یک مقطع زمانی شروع به رشد می‌کند.

داندان‌های شیری در هر فک 10 دندان را شامل می‌‎باشند که آن‌ها را میتوان به 4 دندان پیش 2 دندان نیش و 4 دندان آسیا تقسیم کرد که هرکدام برای تکلم و بلع تاثیرات بسیار مفیدی دارند.

نکته مهم در مورد دندان‌های شیری این است که آن‌ها پایه دندان‌های دائمی می‌باشد و باید برای سلامتی آن‌ها ارزش زیادی قائل باشید و از آن ها مراقبت کند. برای اینکار می‌توانید از مسواک نرم و بدون خمیر استفاده کنید.

نکته جالب در مورد سلامت دندان‌ها تصوراتی قدیمی در این مورد است که مثلا خوردن یک لیوا شیر به بچه سلامت دندان او را تامین می‌کند در صورتی که این عمل برعکس به علت مادن بسیار زیاد شیر در دهان تاثیر مستقیم برخرابی می‌گذارد و این موضوعی است که بسیاری از خانواده‌ها از آن آگاهی ندارند.

یکی از بهترین راهکارها برای سلامت دهان و دندان مصرف کم مواد قندی در سنین مختلف و تمیز کردن دندان‌هاست تا سلامتی آن‌ها تضمین شود، توجه کنید که خرابی دندان‌ در مقطع کودکی فرزند خود را به گردن قطره آهن نیندازید چون قطره آهن فقط رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهد و بر خرابی آن‌ها تاثیری نمی‌گذارد، در صورتی خرابی دندان کودک حتما از یک دندانپزشک مشاوره بگیرد زیرا ممکن است که ریشه دندان نیاز به ترمیم داشته باشد.

دندان‌های دائمی

دندان‌هایی که در ادامه در درون لثه ما رشد می‌کنند و تا آخر عمر با ما همراه هستند را دندان‌های دائمی می‌گویند، این دندان‌ها که بعد از دندان‌های شیری رشد می‌کنند شامل 32 عدد هستند و تا 20 سالگی معمولا حالت تکمیل خود را شکل می‌دهند و کار محافظت از آن‌ها تنها با زدن مسواک خاتمه پیدا نمی‌کند و باید برای آن‌ها یک برنامه مشخص و دائمی داشته باشید.

دندان های دائمی به چند گروه تقسیم می‌شوند که آن‌ها را به صورت خلاصه در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم.

در ابتده به سراغ دندان‌های پیشین می‌روییم که شامل 4 دندان جلویی در هر فک می‌شود، این دندان‌ها که یک مجموعه هشت تایی را شامل می‌شوند برای بریدن و تکه تکه کردن غذا از آن استفاده می‌شود و در برابر ضربه مستقیم به صورت جدی ممکن است آسیب ببینند، باید بسیار مراقب آن‌ها بود چون در ظاهر دندان‌ها و چهره ما بسیار حائز اهمیت هستند.

در ادامه قسمت قبلی دندان به نیش می‌رسیم که آن‌ها را با لبه‌های بسیار تیز می‌شناسیم و یکی شاخصه های گوشت خوار بودن در انسان‌ها ست و در هر فک به صورت دو عدد و موازی وجود دارد.

و در آخر به دندان‌های آسیاب می‌رسیم که معمولا وظیفه جویدن را در دهان به عهده دارند و به صورت 10 دندان در هر فک قرار می‌گیرند و در مجموع 20 عدد از دندان‌های انسان را شامل می‌شوند.

دندان عقل

دندان عقل یا آسیاب سوم یکی از دندان‌هایی است که بین سنین 17 تا 25 سالگی رشد می‌کند و به دلیل شکل گرفتن فک ممکن است که دقیقا پشت دندان آسیاب دوم رشد خود را آغاز نکند و مشکلات بسیاری را به وجود آورد تا حدی که فرد برای رهایی از درد یا خراب ‌شدن باقی دندان‌ها باید آن را جراحی کند یا بکشد.

کشیدن یا نگه‌داشتن دندان عقل مسئله‌ای است که در مورد آن نظرات مختلفی داده می‌شود و بستگی به شرایط دندان‌ها و جایگاه رشد آن دارد و نمی‌شود همه آن‌ها را با یک روش مورد قضاوت قرار داد به گونه‌ای که ممکن است به دندان‌های دیگر فشار وارد کند یا آسیب برساند در این موارد حتما باید آن را جراحی کرد و کشید ولی حالتی هم وجود داردکه دندان عقل به صورت منظم و بدون مشکل رشد می‌کند.

توجه کنید که اگر فاصله برای رشد این دندان وجود ندارد باید آن را کشید و گرنه ممکن است کیس هایی را در استخوان فک به وجود می‌آورد و حتی عفونت‌های لثه که درد بسیاری شدیدی را به همراه دارند و به سادگی و به علت انتشار راحت عفونت این دندان به سایر دندان‌ها فروکش نمی‌کند.

رایج ترین بیماری های دندان و لثه

قبل از اینکه به بیماری‌های رایج پیرامون دندان و لثه بپردازیم باید بدانید که حفظ و نگه‌داری دندان فقط به زیبایی آن خلاصه نمی‌شود و سالم ماندن دندان‌ها می‌تواند از زمینه‌سازی بسیاری از بیماری‌های نواحی دیگر بدن جلوگیری کند به عنوان مثال: بی تفاوت بودن نسبت به دندان‌های پوسیده موجب برخی بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود و دلیل آن راحتی باکتری ها برای انتقال از طریق خون داخل لثه است که شریان‌ها را با مشکلات زیادی رو به رو می‌کند و احتمال سکته قلبی را بسیار بالا می‌برد.

یا اینکه موادی که از لثه ملتهب خارج می‌شود بر حافظه انسان تاثیر مستقیم می‌گذارد و درصد ابتلا به آلزایمر در سنسن پیری را بسیار بالا می‌برد پس سلامت دندان‌ها را فقط برای زیبایی آن‌ها مورد توجه قرار ندهید که تاثیرات بسیار مخربی را بر بدن به وجود می‌آورند.

در ادامه به سراغ رایج‌ ترین بیماری‌های دندان و لثه می‌رویم.

عفونت دندان

تقریبا در صدر رایج ترین بیماری‌های مربوط به دندان، عفونت یا آبسه کردن دندان یکه‌تاز است و بیشترین عامل آن وجود دندان پوسیده است که با تورم لثه همراه است و درد و علائم دیگر را در فرد به وجود می‌آورد. ممکن است که بعد از کشیدن یک دندان هم فرد دچار عفونت شود و این امر طبیعی است در این مورد معمولا دکترهای دندانپزشک چند دارو را برای جلوگیری آن تجویز می‌کنند.

این بیماری ممکن است که در تمام سنین از نوجوانی تا بزرگسالی به وجود بیاید و سن مشخصی ندارد و ظاهر آن به مانند یک کیست است که بافت لثه را متورم می‌کند و درد آن عفونت ناشی از پوسیدگی یا التها‌ب‌های مختلف می‌باشد که به راحتی قابل مشاهده است.

برای جلوگیری از پخش شدن عفونت معمولا آنتـی بیوتیک تجویز می‌کنند ولی جالب است که بدانید این دارو آبسه دندان را درمان نمی‌کند و فقط برای عفونتی که در بدن ممکن است پخش شده باشد تجویز می‌شود.

راه دیگر رهایی از عفونت، کشیدن دندان است که با نظر پزشک و بعد از ناامیدی از نجات دندان توسط دکتر پیشنهاد داده می‌شود و باید آن را برای جلوگیری از عوارض دیگر حتما انجام داد.

مهمترین درمان در زمان عفونت‌ها عصب کشی دندان است که بسیار رایج شده است زیرا بعد از سوراخ کردن دندان تا نزدیکی لثه می‌توان دندان را حتی تا تاج آن دوباره بازسازی کرد که می‌تواند دندان شما را تا حد زیادی درمان کند و تا چند سالی دوباره از آن استفاده کنید.

دیاستما یا فاصله بین دندان‌ها

یکی دیگر از از بیماری مربوط به دندان و لثه که در کودکان و بزرگسالان دیده می‌شود دیاستما یا فاصله بین دندان‌هاست که بیشتر در فک جلویی و دندان‌های پیشین دیده می‌شود و باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود. این بیماری در کودکان دیده می‌شود ولی ماندگاری آن 100 درصد نیست زیرا بعد از جایگزینی دندان‌های دائمی به جای دندان‌های شیری ممکن است این حد فاصل پر شود و نباید برای ترمیم آن خیلی عجله کرد.

این بیماری به صورت ژنتیکی و به خاطر کوچک بودن دندان‌ها یا کوچک بودن استخوان فک نیز اتفاق می‌افتد پس نتیجه می‌گیریم این بیماری یک مورد خانوادگی است که به احتمال بسیار زیاد به ژنتیک مربوط است.

اتفاقاتی که ممکن است باعث شوند که این فاصله به وجود آید یکی مکیدن انگشت شصت و کارهای دیگری است که ممکن است به دندان‌ها در کودکی فشار وارد کند و یا بیماری پریودنتیت که باعث التهاب لثه می‌شود و تاثیر خود را ممکن است به فاصله بین دندان‌ها بگذارد.

اگر به دنبال درمان هستید باید بگویم که رفع این بیماری فقط برای زیبایی دندان‌ها انجام نمی‌شود و ممکن است رفع آن برای فرد ضروریت داشته باشد که فهمیدن آن به نحوه ایجاد آن بستگی دارد و تمام این فاصله بین دندان‌ها حتما ناشی از عفونت نیست.

بریس ارتودنسی یکی از محبوبترین و پرکاربردترین راه حل‌های این بیماری است که از طریق سیم و براکت‌هایی که در آن وجود دارد طی یک مدت خاص با فشار فاصله بین دندان‌ها کم می‌کند تا جایی که فاصله بین آن‌ها بسته می‌شود.

توجه کنید که اگر علت بیماری مربط به عفونت است ابتدا باید عفونت را در ان ناحیه از بین ببرید و بعد به فکر کم کردن فاصله بین دندان‌های خود باشید.

راه‌های جلوگیری از این بیماری:

  • به طریقه درست بلعیدن غدا دقت داشته باشید
  • مسواک بزنید و بهداشت دندان‌ها را رعایت کنید
  • به صورت دوره‌ای به پیش یک دندانپزشک بروید
  • از مکیدن انگشت توسط کودکان خود جلوگیری کنید.

ادنتولیسم یا از دست دادن دندان‌ها

یکی از بیماری‌های رایج در افراد پیر ادنتولیسم یا از دست دادن دندان‌ها به صورت تعدادی و کلی است که مشکلات بسیار زیادی را در فرد به وجود می‌آورد و این مشکلات را در ابتدای متن و بیماری‌های که مربوط به از دست دادن دندان می‌شود را برای شما توضیح دادم، از ناراحتی قلبی تا دیابت و یا حتی آلزایمر شامل این بیماری‌ها می‌شود به همین دلیل باید سعی کنیم که سلامتی دندان‌های خود را حفظ کنیم تا این بیماری بسیار خطرناک که بیشتر بر اثر ساییدگی دندان‌ها و ضعیف شدن بافت دندان‌ها رخ می‌دهد به سراغمان نیاید.

یکی از دلایل اتفاق افتادن این بیماری عفونت لثه است که ممکن است باکتری ها را به نقاط مختلف دندان انتقال دهد و به طور کلی ثبات دندان‌ها را دچار مشکل کند و به بیماری ادنتولیسم ختم شود.

همانطور که می‌دانید برای جلوگیری از این دست بیماری‌ها باید ابتدا بهداشت دندان‌ها را رعایت کنید و از استعمال دخانیات در هر سنی جلوگیری کنید و در کنار آن ورزش کردن و عادت‌های بد غذایی را کنار بگذارید تا یک عمر با دندان‌های خود بتوانید از خوردن غذا لذت ببرید.

ناهنجاری هایپردنشیا

هایپردنشیا یک ناهنجاری رایج و معمولا وراثتی می‌باشد که موجب افزایش تعداد بیشتر دندان از حد عادی و به هم‌ریختن ساختار فک و دهان می‌شود به گونه‌ای که ممکن است کلا ساختار دندان‌ها را به هم بریزد و حتی فرد را برای گویش هم دچار مشکل کند.

رشد دندان در قسمت‌های مختلف لثه در این بیماری صورت می‌گیرد و باید برای بهبود آن به دندانپزشک در سنین ابتدایی رشد مراجعه کرد تا با انجام عمل کشیدن و سیم کشی ساختار دندان‌ها به شکل عادی برگرداند.

این بیماری موارد عجیبی را ثبت کرده است و گاهی فرد بیمار به این ناهنجاری تعداد دندان‌های اضافی‌اش از تعداد دندان‌های عادی هم فراتر رفته است.

پزشکان دلیل اصلی این بیماری را وراثت اعلام کرده‌اند و هنوز دلیل دیگری برای آن یافت نشده است فقط توصیه‌ای که می‌شود کرد این است که در صورت مشاهده روند رشد دندان‌های اضافی در لثه سریعا به پیش یک دندانپزشک بروید و مشاوره بگیرید زیرا ممکن عواقب بد و غیر قابل جبرانی را به همراه داشته باشد.

پوسیدگی دندان

به سراغ رایج‌ترین بیماری مربوط به دندان‌ها می‌رویم. بیماری که سالانه میلیون‌ها نفر در جهان و در سنین مختلف درگیر آن هستند و باید از کودکی برای جلوگیری از آن اقدام کرد وگرنه این بیماری تاثیرات خود را بر فرد می‌گذارد و پوسیدگی از سطح دندان به واسطه رشد باکتری‌ها کار خود را آغاز می‌کند و تا نابودی کامل دندان کار خود را ادامه می‌دهد.

جالب این است که بیشتر افراد جامعه به خاطر فقر نمی‌توانند از پوسیدگی جلوگیری کنند ولی معمولا دندان از پوسیدگی سطحی شروع به تخریب می‌کند و این روند با سوراخ شدن نواحی از دندان ادامه پیدا می‌کند از اینجاست که مشکلات عفونت دندان با فرد همراه می‌شود و علاوه بر مشکلات بلع باعث کاهش وزن و ضعف در فرد می‌شود.

این بیماری تقریبا در تمام افراد و در سنین مختلف رخ می‌دهد و آن را به عنوان رایج ترین بیماری غیر واگیردار جهان می‌شناسند. خوشبختانه امروزه تمام بیماری‌های مربوط به دندان قابل درمان است و فرد می‌تواند برای بهبود وضعیت دندان‌های خود به یک دندانپزشک زبده مراجعه کند.

در ادامه در مورد بهداشت دندان‌ها و چگونگی جلوگیری از پوسیدگی دندان از سنین پایین به شما پیشنهاداتی را خواهیم داد.

چگونه بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم؟

تقریبا همه‌ی افراد حداقل یک بار درد دندان را تجربه کرده‌اند و می‌دانند که فرد برای خلاصی از چنین دردی حاضر است همه کاری را انجام دهد، چون درد دندان تقریبا شما رو در طول روز از نظر ذهنی فلج می‌کند و همراه با سردردهای بسیار شدید فرد را حتی در بدترین زمان های شب و روز مجبور به مراجعه به دکتر و جلوگیری از درد می‌کند.

پس چه بهتر که از امروز به فکر سلامت دندان خود باشیم تا به چنین دردهای دچار نشویم و بتوانیم برای روند زندگی و سلامت خود برنامه بچینیم.

مهم‌ترین نکته برای جلو رفتن در روند رعایت بهداشت دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها پیگیری ما با دقت را می‌طلبد و کوتاهی در این راه ممکن است در سنین پیری شما را با مشکلات جبران ناپذیری رو به رو کند.

باز هم تکرار می‌کنم حداقل سالی دوبار برای معاینه دندان‌های خود به دکتر مراجعه کنید و بگذارید با بررسی دندان‌ها، شما را از سالم بودن آن‌ها مطمئن سازد در کنار این عمل دائمی و مسواک زدن که جلوتر به آن پرداخته‌ایم می‌توانید از مسواک میان دندانی هم استفاده کنید تا از تمیز کردن تمام نقاط دندان اطمینان کافی حاصل کرده باشید.

نخ دندان مرحله بعدی برای نظافت کامل دندان است و باید به آن توجه ویژه ای داشت البته اگر از ابتدا مسواک نمی‌زدید و حالا می‌خواهید به بهداشت دندان خود اهمیت بدهید نمی‌خواهد از ابتدا همه کار را با هم انجام دهید و طی یک مدت معین، مدت زمان توجه به بهداشت دندان خود را بالا ببرید؛ البته نخ دندان با اینکه اهمیت خاصی دارد ولی باز هم می‌شود آن را کمی عقب انداخت.

در ابتدا توجه کنید که نخ دندان را با نخ‌های بدون موم انجام دهید تا هم ضرری نداشته باشد و هم به خوبی دندان‌ها تمیز کند و باید بدانید که بهترین زمان برای انجام این کار اواسط مسواک زدن و زمانی است که دهان به خوبی کف کرده است شما در این زمان می‌توانید دقایقی مسواک زدن را کنار بگذارید و بعد از کشیدن نخ دندان دوباره روند مسواک زدن را ادامه دهید.

چگونه مسواک بزنیم؟ روش صحیح و اصولی مسواک زدن

اول اینکه باید بدانید همه چیز زدن مسواک نیست، ولی قطعا این عمل برای جلوگیری از پوسیدگی دندان لازم است پس سعی کنید مسواک زدن را با اصولی که برای سلامت دندان شما بهتر است انجام دهید.

ساده‌ترین شکل مسواک زدن به صورت دو وعده در 24 ساعت انجام می‌شود یک بار بعد از صبحانه و یک بار قبل از خواب تا باکتری‌ها کمترین زمان را برای رشد و تخریب دندان داشته باشند.

برای کودکان خود در سنین پایین ابتدا از دستمال تر و بعد از آن از مسواک های انگشتی استفاده کنید و بر روی این کار به صورت بسیار محبت آمیز نظارت داشته باشید تا کودک اهمیت دادن به سلامت دهان و دندان را یاد بگیرد و بعد از سن 7 سالگی خودش به صورت مرتب این کار را انجام دهد.

نکته مهم در مورد مسواک زدن اولا تعویض مسواک و دوما انتخاب یک برند مناسب است تا بافت های دندان را از بین نبرد و به لثه آسیب نرساند.

سعی کنید طی یک دوره 1 یا 2 ماهه مسواک خود را تعویض کنید چون ممکن است به خاطر تجمع باکتری موجب عفونت و حتی سینوزیت در فرد شود. همین روند برای شما کافی می‌باشد. در مورد نحوه مسواک زدن هم توجه کنید که خمیر دندان را کمی به داخل مسواک فشار دهید تا تمام بافت مورد نیاز دندان را پوشش دهد و همچنین دهان خود را به جای خیس کردن مسواک با آب شست وشو کنید تا خمیر دندان کار کف کردن را به خوبی در دهان شما انجام دهد.

توجه کنید که بعد از خوردن نوشیدنی‌های اسیدی و نیز استفراغ اصلا نباید بلافاصله اقدام به مسواک زدن کنید چون اسید موجود، مینای دندان را نرم می‌کند و خراب شدن آنها را جلو می‌اندازد.

یکی دیگر از سوالاتی که معمولا پیرامون مسواک زدن پرسیده می‌شود مدت زمان این عمل است که به توصیه بیشتر دکترها این کار را طی دو دقیقه انجام دهید؛ نه خیلی حساس شوید و نه خیلی سرسری بگیرید تا دندان‌ها به خوبی تمیز شوند.

نکته آخر در مورد مسواک زدن مربوط به نحوه انجام این کار توسط کسانی است که ارتودنسی انجام داده‌اند و باید مسواک مخصوص خود را تهیه کنند که کمی با مسواک‌های عادی متفاوت است.

چگونه از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کنیم؟

همانطور که می‌دانید در عام مردم تا زمانی که دندان‌ها دچار مشکل نشوند شخص به دکتر دندانپزشک مراجعه نمی‌کند و همین امر باعث می‌شود که دندان‌ها که طی یک مدت خاص که بستگی به زمان رعایت فرد دارد شروع به خراب شدن بکنند و این روند ادامه داشته باشد.

در ابتدا این را به خاطر داشته باشید که حتما باید هر 6 ماه به دکتر دندانپزشک جهت بررسی دندان‌های خود مراجعه کنید، حتی اگر احساس درد ندارید.

حتما مسواک زدن را شروع کنید زیرا بعد از خوردن غذا معمولا بین شروع کار باکتری‌ها و تولید اسید مخرب حدودا 30 دقیقه فاصله وجود دارد و با عمل زدن مسواک به راحتی می‌توانید تا حد زیادی از عدم خراب شدن دندان‌ها اطمینان حاصل کنید.

خوردن شیرینی و قند یکی از اصلی‌تری عاملین تخریب دندان است و بیشترین مقدار خرابی را به بار می‌آورد پس حتما میزان قند مصرفی را کنترل کنید و سعی کنید از قندهای طبیعی برای مصرف چایی استفاده شود.

کودکان نیاز به یادگیری و الگوبرداری دارند و باید به آن‌ها آموزش بدهید که تنبلی برای زدن مسواک را کنار بگذارند و با ایجاد انگیزه در آن‌ها از ابتدا اصول اولیه سلامت را به آن‌ها آموزش دهید.

اگر کودک شما در سنین بسیار پایین قرار دارد می‌توانید بعد از شست و شو دستان خود با انگشت اشاره خود دندان‌های آ‌ن‌ها را تمیز کنید که به اصطلاح به آن مسواک دستی می‌گویند و می‌تواند هم از تخریب دندان جلوگیری کند و هم به لثه حساس کودک آسیبی وارد نشود.

بهترین مواد غذایی برای سلامت دندان

بعد از انجام پایه‌های نظافت و بهداشت دندان یک سوال بسیار پر تکرار پیش خواهد آمد که برای استحکام دندان چه مواد غذایی را مصرف کنیم؟! و چگونه برنامه غذایی و را برای سلامت دندان‌های خود تنظیم کنیم تا علاوه بر دندان از لثه خود نیز مراقبت کرده باشیم.

در ابتدا به سراغ موادی می‌رویم که از فیبر سرشار هستند، این مواد حتما باید در رژیم غذایی شما وجود داشته باشند زیرا این مواد جریان بزاق را تا حد مناسبی تحریک می‌کنند و بزاق یکی از بهترین مواد برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های شماست.

کاربرد این مواد در خنثی‌سازی اسیدهای دندان هم خود را نشان می‌دهد و شما می‌توانید سطح دسترسی مواد مخرب به دندان را خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

سیب، کرفس و هویج سه ماده غذایی هستند که غنی از فیبر هستند و در روند محافظت از پوسیدگی دندان نقس موثری دارند پس حتما آن‌ها را در رژیم غذایی خود جا بدهید.

توجه کنید که میوه و سبزیجات گاز زدنی به دلید وجود آنتی اکسیدان‌های طبیعی که با ویتامین C همراه شده است لثه شما را تا حد زیادی تمیز و مقاوم نگه می‌دارد در این بین توت‌ها هم نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند که بهترین آن‌ها را می‌توان توت فرنگی دانست که به تنهایی برای جرم زدایی دندان‌ها بسیار موثر عمل می‌کند.

بعد از میوه‌ها و سبزیجات به سراغ لبنیات می‌رویم که همیشه در سلامتی انسان نقش به سزایی را ایفا می‌کنند و این نقش به صورت مستقیم در بهداشت دندان‌ها دیده می‌شود.

همانطور که احتمالا اطلاع دارید ساختار دندانهای ما اغلب از کلسیم می‌باشد و ماده‌ای که در لبنیات به وفور یافت می‌شود هم شیر می‌باشد و هم دیگر لبنیات وابسته به شیر که به راحتی استحکام دندان‌های شما را به عهده می‌گیرد و همراه با ویتامین D و فسفاتی که در ساختار خود دارد پوسیدگی و تخریب دندان را به عقب می‌اندارد.

اگر به شیر علاقه‌ای ندارید و یا حتی به این ماده مفید آلرژی خاصی دارید می‌توانید با یک سرچ ساده موادی را که غنی از کلسیم هستند پیدا کنید و در دستور غذایی خود قرار بدهید تا همراه با سلامتی دهان کلسیم بدن شما تامین شود و مطمئن باشید که وجود کلسیم در بدن تاثیرات بسیار مثبتی در تغذیه و سلامت بدن شما خواهد داشت.

برای مثال مواد غدایی همچون لوبیا، ماهی، سبزیجات و حتی آجیل منابعی مناسب از کلسیم هستند که می‌تواند نیازهای بدن شما را تامین کنند. مغزها همیشه در بدن نقش مقاوم سازی و همکاری را ایفا می‌کنند و در برابر پوسیدگی دندان‌ها هم نقش مثبتی دارند ولی توجه کنید که با تحقیق یا مراجعه به یک دکتر تغذیه میزان مصرفی آن را در برنامه خود به صورت مشخص قرار دهید نه اینکه بی رویه و مکرر هر مواد غذایی را در زمان‌های متفاوت مصرف کنید.

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از پوسیدگی و مراقبت از دندان به وسیله مصرف مواد غذایی مناسب استفاده از آدامس بدون قند است که در سلامت مینای دندان بسیار موثر و کاربردی عمل می‌کند و با موادی همچون زیلیتول بعد از مصرف وعده‌های غذایی یک حالت ضد پوسیدگی در دهان فرد به وجود می‌آورد. توجه کنید که مصرف آدمس‌های حاوی قند تاثیری عکس دارد و پوسیدگی دندان را بسیار بیشتر می‌کند پس سعی کنید حد الامکان از آدمس‌های حاوی قند در طول روز استفاده نکنید.

چه چیزهایی برای دندان مضر است؟

برعکس موضوعی کد بالا در مورد آن صحبت کردیم حالا این سوال احتمالا پیش خواهد آمد که چه موادی دندان‌ها را خراب می‌کنند؟

احتمالا همه از مواد مضرری که بیشتری تاثیر را می‌گذارند مطلع هستیم ولی در این پست به صورت کامل به بررسی این مواد و ضررهای آن‌ها خواهیم پرداخت.

در ابتدا به سراغ نوشیدنی‌ها می‌رویم که پر مصرفترین آن‌ها نوشابه است که با شکر بسیار زیاد و حالت اسیدی خود تا چند برابر احتمال تخریب و پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد و این موضوع در مورد نوشابه‌های غیر قندی هم با اثری کم صدق می‌کند پس برای سلامتی خود سعی کنید مصرف این نوشیدنی را از سبد غذایی خود حذف کنید و به جای آن از آب یا دوغ استفاده کنید که کمترین گاز را داشته باشد.

متاسفانه یکی دیگر از موادی که طرفداران خود را دارد نوشابه انرژی زاست که حتی از نوشابه‌های معمولی هم تخریب بیشتری را به همراه دارد و این بازار پر سود سیستم‌های استاندارد را قانع ساخته است که این نوشابه‌ها وارد بازار شوند و نه تنها در طی این مدت زمان کیفیت و سلامت آن‌ها بهتر نشده است بلکه بدتر شده است و هر روز شاهد یک ترکیب جدید از این نوشابه‌های مخرب هستیم. توجه کنید که مصرف زیاد قهوه هم بسیار مخرب است و باید به صورت اصولی آن را مصرف کرد تا کافئین موجود در آن خیلی برای بدن و دندان ما ضرر نداشته باشد.

یک نکته مهم هم هست که باید به آن اشاره کنیم و آن این است که برخی آبمیوه‌های طبیعی خاصیت اسیدی دارند و این خاصیت تاثیر منفی در بهداشت دهان دارد پس سعی کنید بعد از خوردن این آبمیوه ها حتما آب بنوشید.

دقت کنید که آبیمو‌های طبیعی نه آبیموه‌های بسیار مضرر صنعتی که اصلا توصیه نمی‌شود و باید سریعا آن را از سبد غذایی خود حذف کنید.

بعد از نوشیدنی‌ها به سراغ فرآورده‌های قندی و چسبنده می‌رویم که مثل یک سم هستند و با نابودی دندان رابطه کاملا مستقیم دارند از این مواد می‌توان به سوهان و آبنبات اشاره کرد که حتی بعد از مصرف در لا به لای دندان‌ها گیر می‌کنند و این قسمت علاوه بر قند فراوان موجود در آن‌ها یک بلایی است که فقط یک انسان دیوانه می‌تواند آن را به خود تحمیل کند.

نمی‌گویم که هیچ چیزی نخورید ولی سعی کنید اصلا به طرف آبنبات‌ها نروید چون در حالتی که آن‌ها را هم در دهان خود آب می‌کنید مدت طولانی حضور قند همراه با اسانس‌های خاص باکتری‌ها را به شدت در دهان شما تقویت می‌کند و موجب نابودی دندا‌ن‌ها و ضررهای جبران ناپذیری می‌شود.

یکی دیگر از موادی که چند سالی است که مد شده است میوه‌های خشک شده نام دارند.

این میوه‌ها هم دقیقا مانند آبنیات عمل می‌کنند و بهتر است از همان میوه تازه استفاده کنید تا سلامت شما بیشتر تضمین شود و ناراحتی به وجود نیاید.

در آخر به سراغ نیکوتین و ضررهای تنباکو می‌رویم حقیقت خیلی واضح است که کشیدن سیگار و مواد اعتیادزا ایمنی دهان برای جلوگیری از رشد باکتری را تا حد زیادی کاهش می‌دهند و علاوه بر سرعت بخشیدن به خرابی دندان‌ها رنگ دندان را عوض می‌کنند.

در آخر باید بگویم که یک حد متوسط از بهداشت را رعایت کنید و در کنار آن از خوردن غذاهایی که دوست دارید لذت ببرید و با مراجعه هر 6 ماه به پیش پزشک از سلامت دندان‌ها اطمینان حاصل کنید تا قبل از رشد خرابی آن را ترمیم کرده باشید.

روش‌ها و توصیه‌های طب سنتی برای درمان بیماری‌های دندان

خب طب سنتی در کشور ما طرفداران و مریدان بسیاری دارد و انصافا در برخی از بیماری‌ها معجزه می‌کند و دلیلی آن هم استفاده از مواد 100 درصد طبیعی است که با دستور خاصی با هم گاهی ترکیب می‌شوند و یک داروی به خصوص را به وجود می‌آورند.

در طب سنتی گفته شده است که بعد از خوردن غذا بلافاصله نباید بخوابید زیرا بخاری که در معده در حال هضم به وجود می‌آید برای بدن ضرر دارد و به خصوص برای دندان‌ها بسیار مضر است و باعث افزایش تخریب و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود البته امروزه کلا خوابیدن بعد از خوردن غذا را توصیه نمی‌کنند.

در طب سنتی توصیه شده است که دهان را با نمک و عسل بشورید و با دست آن را تا مدتی ماساژ بدهید به گونه‌ای که یک ماساژ لثه هم به حساب بیاید و از بیماری‌های مربوط به لثه جلوگیری کند.

مسواک در طب سنتی و در گذشته هم وجود داشته است و از چوب‌های نرم مانند چوب درخت اراک و چوب درخت زیتون برای آن استفاده می‌شده است و همواره با فرد حمل می‌شده است تا بعد از میل کردن یک وعده غذایی از آن برای نظافت دندان استفاده کرد.

روغن ناردین در افراد سرد مزاج برای چرب کردن دندان‌ها قبل از خواب استفاده می‌شود و روغن گل سرخ در افراد گرم مزاج همین کاربرد را دارد به گونه‌ای که این مواد برای ضدعفونی کردن و نظافت دندان استفاده می‌شود و دهان را به هنگام صبح تا حدودی از بوی بد رهایی می‌بخشد.

جویدن سبزیجات معطر و تازه مانند نعنا و میل کردن آن به مقدار کافی در طول شبانه روز هم دهان شما را خوش بو نگه می‌دارد و هم به سلامتی لثه و دندان‌های کمک خواهد کرد و جدا از این موضوعات خوردن مقدار کمی سبزی برای هضم غذا هم مناسب است و همواره توصیه می‌شود.

یکی دیگر از توصیه‌های سنتی که همواره برای سلامتی دندان‌ها توصیه می‌شود، عدم نوشیدن مایعات بسیار گرم و یا بسیار سرد است چون دندان‌ها را تضعیف می‌کند و عصب را با مشکل رو به رو می‌کند.

توجه کنید که خوردن نوشیدنی گرم و سرد پشت سر هم برای بدن بسیار مضر است و سعی کنید این کار را حد الامکان انجام ندهید.

بهترین داروها برای کاهش درد دندان: بهترین راه‌ها برای درمان آبسه دندان

داروها و قرص‌های بسیاری برای درمان درد دندان تجویز می‌شود و می‌توان در برخی اوقات و البته با آگاهی از قرص یا داروی مصرفی از آن‌ها استفاده کنید مثلا برخی از آسپرین برای درد دندان استفاده می‌کنند. در صورتی که آسپرین جلوی لختگی خون را می‌گیرد و اگر فرد دچار زخم‌های گوارشی باشد با مشکلات بسیار زیادی رو به رو می‌شود و تاثیرات بد و جبران ناپذیر را به همراه خواهد داشت به خصوص اگر به دارو حساسیت خاصی داشته باشید.

حساسیت به داروهای خاص معمولا در عام مردم دیده می‌شود و ممکن است یک فرد به ایبوپروفن حساسیت داشته باشد و این دارو او را به شدت با توجه به پخش شدن عفونت دندان در بدن با وضعیت وخیم رو به رو کند و یا مشکلات گوارشی با این قرص عدم سازگاری دارند زیرا این قرص مدت زمانی زیادی را برای هضم خود استفاده می‌کند و همین موضوع برای دستگاه گوارشی حساس مشکل‌ساز است.

ژلوفن و استامینوفن دو مسکن درد شناخته شده و خوب هستند که باید از استفاده مکرر آن جلوگیری کرد ولی می‌توان در زمانی که درد به شدت ما را آزار می‌دهد از آن استفاده کرد.

باز هم تاکید می‌کنم مصرف بی‌رویه این دو قرص ممکن است کبد را با مشکلات جدی رو به رو کند پس حتما از مصرف خارج از چهارچوب و بدون اطلاع آن جلوگیری شود.

شیاف دیکلوفناک از بهترین مسکن‌هاست ولی به شرطی آن را استفاده کنید که درد شما را به شدت دچار مشکل کرده است و راهی جز شیاف آن ندارید. دقت داشته باشید شیاف دیکلوفناک را دارم می‌گویم نه تزریق دیکلوفناک که کاری به شدت خطرناک است و انجام آن اصلا توصیه نمی‌شود.

نکته مهم عدم استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک هاست که برای عفونت‌ها استفاده می‌شوند و کاربردی در درد دندان ندارند و از پخش شدن عفونت در بدن جلوگیری می‌کنند.

یکی از تصورات اشتباه در بین مردم استفاده از دارو مفنامیک اسید است که برای دردهای مانند میگرن از آن استفاده می‌شود و تاثیر چندانی بر درد دندان نخواهد داشت هرچند که از خانواده ایبوپروفن محسوب می‌شود ولی اصلا برای درمان درد دندان آن را توصیه نمی‌کنیم حتی اگر متصدی داروخانه هم به شما آن را توصیه کرد سعی کنید از آن استفاده نکنید که یک کار به شدت بیهوده است.

بی حس کننده‌ها و قطره‌های برطرف کننده درد درمانی برای تسکین درد نیستند و فقط تاثیر کوتاه مدت دارند پس اگر فکر می‌کردید که با مصرف این قطره‌ها دندان شما آرام شده است قطعا اشتباه کرده‌اید و باید حتما به پیش یک دندانپزشک متخصص بروید تا شما را معاینه کند چون عفونت دندان اصلا شوخی نیست و ممکن است باعث تشدید بیماری‌های قلبی و خطرات ناگوار شود.

بهترین روش‌ها برای سفید شدن دندان

در ابتدا باید تا می‌توانیم از زردی دندان خود که براثر از بین رفتن مینای دندان طی یک مدت مشخص اتفاق افتاده است جلوگیری کنیم تا در آینده مجبور نباشیم خود را برای سفید کردن دندان‌ها به آب و آتش بزنیم و هزینه‌های گزافی را پرداخت کنیم.

علاوه بر ژنتیک و عاملی مانند بالا رفتن سن که اتفاقاتی هستند که ما در آن‌ها تاثیر نداریم باید به رژیم غذایی خود و نظافت دندان‌های خود توجه‌ ویژه‌ای داشته باشیم مخصوصا مصرف موادی مانند سیگار و یا قلیان که باعث زدی و تیرگی دندان‌ها می‌شود.

در کنار مواد مخدر که برای دندان‌ها یک سم مستقیم به حساب می‌آیند عادت‌های بد غذایی مانند خوردن مقدار بسیار زیاد قهوه و چایی در طول روز بر روی رنگ و مینای دندان‌های شما تاثیر بسیار بدی خواهند گذاشت.

برای سفیدی دندان چندین راهکار وجود دارد از راهکارهای خانگی که با موادی مانند زردچوبه زغال پراکسید هیدروژن و جوش شیرین استفاده می‌شود تا روش‌های که در بیرون و در دندانپزشکی‌ها امروزه مد شده است در ادامه از هر کدام مواردی را به شما پیشنهاد می‌دهیم تا انتخاب کننده شما باشید.

در روش اول می‌خواهیم به موادی که مخلوط کردن آن‌ها راهکار بسیار ساده‌ای دارد و به عنوان یک روش خانگی از آن نام می‌برند استفاده کنیم.

با مخلوط کردن خمیر پودر زردچوبه و مقداری آب به یک خمیر مشخص دست پیدا خواهید کرد و باید آن را مانند زدن مسواک بر روی دندان‌های خود به مدت دو دقیقه ماساژ دهید و بعد از انجام این کار دهان خود را با آب خالی شست و شو دهید در انتها دندان‌های خود را به صورت عادی و با خمیر مخصوص دندان مسواک کنید تا آثار زردچوبه و تاثیرات مخرب در خصوص ماندن آن بر روی مینای دندان از بین برود این روش را باید چند بار و با فاصله زمانی انجام دهید تا دندان‌های روشنی داشته باشید.

مخلوط کردن جوش شیرین و یک عاشق آبلیمو هم می‌تواند تاثیرات خوبی برا سفیدی دندان داشته باشد ولی آگاه باشید که آبلیمو خود به واسطه اسیدی بودنش موجب تخریب می‌شود پس به از بین بردن آبلیمو بعد از ماساژ این ترکیب حتما توجه کنید.

در گذشته زغال یکی از موادی بوده است که برای سفیدی دندان استفاده می‌شده است و تاثیرات بسیار خوبی را به ظاهر بر دهان می‌گذاشته.

ولی استفاده بدون تحقیق از این ماده یا استفاده از هر زغالی نمی‌تواند سلامت شما را تضمین کند پس پیشنهاد می‌کند برای استفاده از این ماده در دستور غذایی امروزی حتما توجه داشته باشید که زغال سنگ با درجه فعالی مواد غذایی استفاده کنید و در کنار آن حتما آن را با کمی آب مخلوط کنید و بر دندان‌های خود مسواک کنید از خوردن این ماده پرهیز کنید و مانند موارد بالا بعد از انجام کار به مدت چند دقیقه حتما دهان و دندان‌های خود را به خوبی بشویید و مسواک بزنید.

در آخرین روش طبیعی به سراغ یک روش ساده می‌رویم و آن استفاده از لایه داخلی یک تکه پوست موز می‌باشد که روشی بسیار سریع و ساده است.

این تکه را برای دندان‌های خود ماساژ می‌دهید و سعی می‌کنید که حالت پاک کننده داشته باشد و بعد از آن دهان خود را و به خصوص دندان‌های خود را بشورید تا تاثیر مواد آن بر دندان شما باقی نماند.

انواع عمل ها و روش‌های زیبایی دندان

در جامعه امروزی و با توجه به پیشرفت عمل تکنولوژی تقریبا تمام فعالیت‌های مربوط به دندان قابل انجام می‌باشد از ترمیم دندان‌ها با شیوه‌های مختلف تا سفیدی دندان و رفع نواقص مختلف که شاید شما را اذیت کند و برای رفع آن دوست دارید هزینه کنید.

توجه کنید که عمل‌های زیبایی نه تنها بر روی دندان بلکه بر روی لثه هم تاثیر گذار هستند و اغلب توصیه می‌شود که سعی کنید بیشتر بر سلامت دندان خود پافشاری کنید تا ظاهر آن، زیرا ظاهر را همیشه می‌شود دچار تغییر کرد ولی دندان طبیعی را هیچوقت نمی‌شود دوباره در دهان کاشت.

موضوع دیگر در مورد دندانپزشکی انتخاب یک پزشک باسابقه می‌باشد تا کار شما را به نحوه احسن انجام دهد و نیازی نباشد که بعد از گذشت یک مدت کوتاه برای کاری مشابه به او مراجعه کنیم اتفاقی که متاسفانه امروزی بسیار زیاد شاهد آن هستیم.

در ادامه با انواع عمل‌های زیبایی دندان در اختیار شما هستیم.

ایمپلنت دندان

موثرترین راه برای جایگزینی دندان از دست رفته ایمپلنت دندان می‌باشد روشی که چند سالی است که در بین عام مردم طرفداران بسیاری را پیدا کرده است.

در واقع ایمپلنت از نظر ظاهر جای دندان‌های طبیعی شما را خواهد گرفت ولی همان حس را به شما انتقال نخواهد داد هرچند که در حال حاظر اگر ایمپلنت به طور اصولی انجام شود به دندان‌های مجاور آسیب نخواهد زد و برای انجام آن ساختار دندان‌های نیاز به تغییر ندارد و این موضوعات فاکتورهای مهمی برای انجام یک عمل زیبایی به حساب می‌آیند.

ایمپلنت به یک پیچ تیتانیومی گفته می‌شود که با روش‌های خاص در استخوان فک کاشته و ثابت می‌شود به‌گونه‌ای که ترتیب دندان‌هایی که در فک قرار دارند ساختار فک ودهان به هم نزنند و به همین روش جایگزین قسمت پایینی دندان در فک می‌شود.

ایمپلنت چند نوع ساختار دارد و می‌تواند به صورت یک پارچه و یا دو قسمتی باشد که در مورد حالت دو قسمتی آن تاج و ریشه به هم متصل می‌شوند. باید بدانید که جوش خوردن ایمپلنت یک مقطع چند ماهی با توجه به مکان دندان ب طول خواهد انجامید. این روند برای فک پایین حدود 3 ماه خواهد بود و برای فک بال حدود 5 ماه طول خواهد کشید.

توجه کنید که برای ایمپلنت دندان حتما باید از سن 18 سالگی عبور کرده باشید تا ساختار فک رشد خود را کرده باشد و مشکلی به وجود نیاید در کنار آن بهتر است که بعد انجام ایمپلنت‌ها پیش یک متخصص زیبایی دندان بروید و حتما تمام دندان‌های خود را به صورت یک‌پارچه روکش کنید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید.

زمانی که از مراحل ابتدایی عمل کاشت دندان در استخوان فک تا تکمیل کامل آن حدود 6 ماه به طول خواهد انجامید و ممکن است که موارد ویزیت بیمار بیش‌ از پیش افزایش پیدا کند پس باید توجه کنید که بعد از یک تحقیق درست و انتخاب یک پزشک مناسب روند کاشت خود را به صورت کلی شروع کنید تا پایان کار کمترین زمان و هزینه را مصرف کرده باشید.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان یک عمل زیبایی می‌باشد که به صاف شدن دندان‌ها و قرارگرفتن آن‌ها در بهترین حالت برای کم کردن فشار به کار می‌رود هرچند که بیشتر کاربرد زیبایی دارد و برای کسانی که فک آن‌ها کمی جلو می‌باشد و از حالت خوبی برخوردار نیست مانند یک معجزه می‌ماند و تمام دندان‌های آن‌ها را به صورت زیبا و یک‌دست در کنار یکدیگر قرار می‌دهد.

علاوه بر زیبایی دندان‌ها و قسمت‌هایی از فک که در جایگاه اشتباهی وجود دارند باعث ایجاد مشکلات بهداشتی بسیار زیادی می‌شوند و فقط مسئله زیبایی آن‌ها مطرح نیست.

در حالتی که دندان‌ها جایگاه اشتباهی داشته باشند مراقبت و نظافت از آن‌ها بسیار سخت می‌شود تا جایی که پوسیدگی آن‌ها بسیار سریع‌تر انجام می‌شود و این سرعت در پوسیدگی برای دندان‌های مجاور یک دندان کج هم تاثیرات بسیار مخربی به همراه دارد.

سن مناسب برای ارتودنسی دقیقا عکس سن مناسب برای ایمپلنت می‌باشد و کودک باید از 8 سالگی زیر نظر یک پزشک متخصص مقدمات را شروع کند و تا سن 18 سالگی بهترین زمان برای انجام ارتودنسی دندان می‌باشد چون فک خاصیت تغییر پذیری بهتری دارد و می‌تواند با فشار کمتر و به وسیله براکت‌ها تغییرات مدنظر را اعمال کرد ولی اگر سن شما بالای 18 سال می‌باشد هم نگران نباشید زیرا همیشه این عمل زیبایی جوابگو می‌باشد و تنها اصرار برای اجرای سریعتر آن به خاطر جلوگیری از احتیاج به عمل جراحی و خراب‌شدن دندان‌هاست.

جالب است بدانید که قرار دادن سیم و براکت بر روی دندان فقط 30 دقیقه طول خواهد کشید و مراجعه منظم به دکتر و رعایت اصول بهداشتی و نگهداری از دندان‌ها در این بازه زمانی بعد از قرار گرفتن سیم و براکت خیلی مهم است و نباید آن را شوخی گرفت.

توجه کنید که تنظیم فک یا دندان به وسیله ارتودنسی حدود یک سال و نیم به طول خواهد انجامید و روندی میان‌مدت می‌توان آن را نام‌گذاری کرد.

دقت کنید که نظافت و تغذیه در زمان انجام ارتودنسی شرایط خاص و مخصوص خود را دارد و باید به آن‌ها توجه کرد تا مشکلاتی دندان‌های شما را تهدید نکند و این عمل موفقت آمیز باشد.

کامپوزیت دندان

اصطلاح کامپوزیت دندان چند سالی که بسیار زیاد شنیده می‌شود و بسیاری برای اصلاح طرف لبخند خود یا تغییر رنگ دندان‌های پر شده خود به سراغ این روش می‌روند هرچند که این روش در اصلاح بافت و پر کردن فاصله بین دندای بسیار موثر است.

یکی از بهترین کاربرد‌های کامپوزیت مربوط به ترمیم دندان شکسته است که در افراد مختلفی دیده می‌شود و جالب است که بدانید این کار در یک جلسه معمولا خاتمه پیدا می‌کند و نتیجه آن شما را شوکه خواهد کرد دقت کنید که جدیدا مینای از بین رفته دندان را هم به وسیله کامپوزیت بازسازی می‌کنند.

مواد استفاده شده در کامپوزیت رزین کامپوزینت نام دارد که ماده‌ای بی‌خطر با مقادیری بسیار کم از مواد شیمیایی می‌باشد و تقریبا کمتر از مواد مصرفی روزانه برای بدن انسان ضرر دارد پس در استفاده از این روش در صورت بروز مشکلاتی که توضیح دادیم شک نکنید.

مقایسه کامپوزیت و بلیچینگ دندان اصلا کار درستی نیست چون هر دو کار خاصی را انجام می‌دهند و امتیازات خود را دارند هرچند که کامپوزیت مزایای بیشتری دارد و در کنار آن طول عمر بیشتری را نشان داده است.

پس تصمیم با شما خواهد بود که چه نوع از سفیدی دندان و ترمیم آن را در نظر دارید.

نکته مهم در مورد انجام کامپوزیت توصیه به افرادی است که دندان پوسیده دارند و بهداشت دهان خود را رعایت نمی‌کنند و انتظار دارند که کامپوزیت برای آن‌ها قطعا مفید خواهد بود ولی به طور قطع می‌گویم اگر پوسیدگی دارید و بهداشت دندان را رعایت نمی‌کنید این عمل را انجام ندهید چون ممکن است واکنشی عکس داشته باشد و یک هزینه بیهوده را پرداخت کرده باشید.

لمینت دندان

یکی دیگر از کارهای پرطرفدار که تقریبا افراد ثروتمند برای به رخ کشیدن زیبایی و سلامت دندان خود انجام می‌دهند لمینت دندان‌هاست تا با حالت سفیدی دندان‌های خود لبخندشان را به همه نشان بدهند لبخندی که کاملا حالت لمینت شده دندان‌ها در آن مشخص است.

نخست باید بدانید که کارکرد اصلی لمینت اصلاح دندان و فاصله بین دندانی است نه سفیدی و یا تمیزی دندان ‌ها و در ادامه باید بگویم که این اصلاح به وسیله یک لایه از جنس سرامیک یا پرسلن معمولا بر روی دندان‌ها صورت می‌گیرد.

لمینت دندان و کامپوزیت ونیر از خیلی از جهات مشابه هستند و این تشابه را به سادگی می‌توانید ببینید ولی انتخاب شما به چند چیز بستگی خواهد داشت. نکته اول در این مورد هزینه می‌باشد و باید بدانید که هزینه لمینت بسیار بیشتر از کامپوزیت می‌باشد پس اگر شرایط مالی خوبی ندارید و یا حتی دوست دارید که هزینه زیادی نکنید کامپوزیت انتخاب مناسبی و به‌صرفه‌ای می‌باشد.

در کنار هزینه بیشتری که شما برای لمینت می‌دهید حتما به این موضوع توجه کنید که لمینت در شرایط مساوی بهداشت و توجه به دندان‌ها تقریبا دوبرابر کامپوزیت عمر می‌کند و ساختاری محمکم‌تر را تشکیل می‌دهد و اینکه ضخامت لمینت و درخشندگی بیشتر آن حالت طبیعی‌تر و زیباتری را به دندان‌های شما خواهد داد ولی امکان برگشت‌پذیری آن بسیار پایین می‌باشد با این حال با یک تحقیق مناسب و مشاوره از یک پزشک متخصص زیبایی روش مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در آخر توجه کنید که لمینت دندان در بیشتر موارد با تراش دادن دندان همراه است و اگر پزشک اشتباهی در انجام این کار مرتکب شود تقریبا راهی برای بازگشت آن وجود ندارد.

9 نکته که برای سلامت دندان الزامی می‌باشد!

بالاتر در مورد سلامت دندان و نحوه نگه‌داری آن‌ها صحبت کردیم و ارتباط بین رژیم غذایی و مراجعه به دندان پزشک‌ها را نیز توضیح دادیم ولی در آخر می‌خواهیم یک جمع‌بندی کوچک داشته باشیم تا دقیقا از کارهای الزامی برای سلامت دندان با خبر بشوید و ببینید که سلامت دندان در گرو مسائل بسیار ساده می‌باشد.

قبل از بازگو کردن موارد مربوط به سلامت دندان باز هم تاکید می‌کنم که سلامتی دهان و رعایت بهداشت آن تنها به دلیل داشتن دندان‌های سالم نیست بلکه رعایت این نکات سلامت بدن شما و درگیر شدن با بیماری‌های قلبی و عروقی را تا حد زیادی تضمین می‌کند و نمی‌گذارد از نظر حافظه دچار مشکلاتی مانند آلزایمر شوید.

در ادامه با 9 نکته که برای سلامت دندان الزامی می‌باشد! همراه شما هستیم.

1. قبل از خواب حتما مسواک بزنید

حتما سعی کنید در طول روز دو بار مسواک بزنید و یکی از این موارد حتما قبل از خواب شبانه شما باید باشد چون انسان به طور متوسط 7 ساعت از شب را در خواب به سر می‌برد و این مدت بهترین فرصت برای تجمع باکتری‌ها و رشد آن‌ها در دهان است و بیشترین تخریب را به همراه خواهد داشت.

2. از نظافت زبان و لثه خود نیز غافل نشوید

همانطور که بر روی دندان‌ها باکتری قادر به رشد کردن است بر روی زبان هم همین شرایط وجود دارد و علاوه بر تسریع روند خرابی دندان‌ها باعث بوی بد دهان می‌شود بویی که شخصیت شما را بد به نمایش می‌گذارد و باعث تنفر جمعی از شما می‌شود پس حتی وسیله‌ای برای نظافت زبان خود تهیه نکرده‌اید با مسواک به آرامی آن را تمیز کنید. لثه هم نقطه‌ای می‌باشد که نباید از آن غافل شد و باید برای آن یک برنامه بسیار کوتاه داشته باشید به خصوص اگر عمل و بلع را به خوبی انجام نمی‌دهید.

3. خمیر دندان فلوراید دار استفاده کنید

توجه کنید که حتما از خمیردندان‌های فلوراید دار استفاده کنید زیرا این خمیر دندان‌ها برای استحکام و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها بسیار کاربردی و موثر هستند و چند سالی می‌باشد که امتحان خود را پس داده‌اند.

متاسفانه عام مردم بیشتر به دنبال خمیر دندانی هستند که قدر سفیدکنندگی و طعم دهنده بهتری داشته باشد و به فلوراید دار بودن آن توجه خاصی نمی‌کنند.

4. نخ‌دندان را به اندازه مسواک جدی بگیرید

نخ‌دندان به اندازه مسواک زدن برای سلامتی دندان مفید و الزامی می‌باشد و حتی اگر مرتب مسواک می‌زنید از آن غافل نشوید زیرا خیلی از ذرات و مواد تنها به وسیله مسواک زدن از نواحی مختلف دندان خارج نمی‌شوند و با کشیدن اصولی نخ‌دندان بازده سلامتی دندان خود را افزایش بدهید.

5. از دهانشویه استفاده کنید

خیلی از افراد استفاده از دهانشویه را زیاده‌روی تلقی می‌کنند در صورتی که دهانشویه برای سلامت دهان بسیار مفید است. بهترین کاربرد دهانشویه کاهش میزان اسید در دهان است که با تخریب و پوسیدگی دندان‌ها ارتباط مستقیم دارد.

برای استفاده از دهانشویه‌ها که انواع مختلفی دارند حتما از یک دندانپزشک متخصص مشاوره بگیرید.

6. بیشتر آب بنوشید

همه می‌داند که نوشیدن آب تاثیر مستقیم بر سلامتی دارد و سلامتی دندان‌ها هم از برخی لحاظ با آن ارتباط دارد. نوشیدن آب در رفع مواد چسبنده در دندان بسیار موثر است و نمی‌گذارد ساختار دندان به وسیله این مواد به راحتی شکسته شود پس سعی کنید میزان نوشیدن آب را در طول روز تا حدی که لازم است افزایش دهید.

7. میوه و سبزیجات ترد بخورید

سبزیجات ترد برای ایمنی دندان و استحکام آن‌ها بسیار مفید هستند و در کنار آن حتما توجه کنید که در دوران کودکی فرزند خود را به خوردن غذاهای آبکی عادت ندهید و سعی کنید به طور متوسط از موادی استفاده کنید که نیاز به جویدن دارند تا ساختار و ایمنی بدنی بهتری داشته باشند.

8- غذاهای قندی را برای خود محدود کنید

همانطور که در ابتدای مطلب توضیح دادم مواد قندی بعد از مصرف در دهان به مواد اسیدی تبدیل می‌شوند و دندان‌های شما را به خصوص از نواحی مین‌‌ها دچار آسیب می‌کنند پس سعی کنید آن‌ها در سبد غذایی خود کمتر استفاده کنید و به عنوان مثال از شکر و قند کمتری در طول روز استفاده کنید این موارد برای نوشیدنی‌های اسیدی هم صدق می‌کند.

9. حداقل در طول سال دوبار به دندانپزشک مراجعه کنید

در مورد این موضوع بارها در این متن اشاره کرده‌ام که اگر حتی دردی احساس نمی‌کنید سالی دوبار به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان‌های شما را معاینه کند البته این موضوع فقط به دندان‌ها خلاصه نمی‌شود و با بررسی لثه هم ممکن است از برخی بیماری‌ها جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا