فیلم و سریالبهترین‌های فیلم و سریالفیلم و سریال خارجی

دورف ها در زمان ارباب حلقه ها کجا بودند؟

برخی از خوانندگان ممکن است تصور کنند که دورف‌ها در ارباب حلقه‌ها حضور ندارند، زیرا علاقه‌ای به شکست دادن موردور، ارباب تاریکی، ندارند؛ اما این تصور کاملاً نادرست است. درواقع، بسیاری از دورف‌ها در یکی از بزرگ‌ترین نبردهای کل تاریخ شرکت کردند و تنها گیملی برای کمک به نژاد انسان‌ها باقی ماند. بنابراین، دورف ها در ارباب حلقه ها کجا بودند؟

در “یاران حلقه”، الروند به گاندالف می‌گوید که حلقه یگانه نمی‌تواند در ریوندل بماند؛ زیرا الف‌ها درحال ترک سرزمین میانه برای سفر نهایی خود به سرزمین غرب هستند. دراین‌بین الردوند از گندالف می‌پرسد که:

زمانی‌که ما برویم، به چه کسی تکیه می‌کنی ؟ دورف‌ها؟ آن‌ها در کوه‌های خود مخفی می‌شوند و دنبال ثروت می‌گردند و به مشکلات دیگران اهمیتی نمی دهند.

فرمانروای الفی در بیان این حرف تند چندان بیراه نمی گوید و حرفش تا حدی درست است؛ اما بااین‌حال، سخنان الردوند در حق کوتوله‌هایی که به‌طور همزمان درگیر نبردی به همان اندازه مهم بودند، ناعادلانه است.

در سراسر داستان ارباب حلقه‌ها، ارتش دورف‌ها حضور نداشت، زیرا آن‌ها درحال نبرد مهم خود بودند. این نبرد در هکتارها، تپه‌ها و کوه‌های دوردست در شمال رخ داد، جایی‌که دورف‌ها از قلعه‌های خود دفاع می‌کردند و علیه ارتش سائورون و ایسترلینگ‌ها، یکی از متحدان بزرگ ارباب تاریکی، می‌جنگیدند.

این نبرد که یکی از نبردهای مهم دورف‌ها بود درنهایت به پیروزی آن‌ها ختم شد. این پیروزی باعث شد تا دورف‌ها قلعه‌های خود را حفظ و از سرزمین‌های خود دفاع کنند.


کنجکاو هستید چه هنرپیشگانی در آثار تالکین نقش‌آفرینی کرده‌اند؟ مطلب مربوط‌به بازیگران سریال ارباب حلقه ها را مطالعه کنید.


دورف ها چه نژادی هستند ؟

در اعماق کوه‌های مه گرفته سرزمین میانه، نژادی سرشار از درایت زندگی می‌کرد که آوازه طمعکاری و خودمحوریشان به گوش همه رسیده بود؛ این ویژگی‌ها از اواسط دوره نخست گاهی اوقات با دلایل موجه به آن‌ها نسبت داده شده است.

افسانه‌های تالکین، جهان‌های پیچیده و پرماجرایی را خلق می‌کنند که در آن چندین نژاد با یکدیگر تعامل دارند. الف‌ها، انسان‌ها و هابیت‌ها شناخته‌شده‌ترین نژادهای تالکین هستند، اما او همچنین از نژادهای دیگری مانند دورف‌ها نیز در داستان‌های خود استفاده می‌کند.

علیرغم تاریخچه پربار آنها و دستاوردهای بی‌شمار، کوتوله‌ها در حماسه تالکین نقش بسیار کوچکی دارند که باعث می‌شود طرفداران اغلب از خود بپرسند که چرا اکثر دورف‌ها از مشارکت در جنگ علیه سائورون خودداری کردند؟ باوجود نقش کوچکی که کوتوله‌ها در حماسه تالکین دارند، آن‌ها نژاد مهمی در افسانه‌های او محسوب می‌شوند.

تاریخچه پیدایش کوتوله ها در سرزمین میانه

تاریخچه جنگ کوتوله ها در سرزمین میانه

  • نژاد: دورف
  • ویژگی: تنومند، حریص، سرسخت، لجوج، وفادار، معدنچی و سازنده
  • شخصیت های برجسته: ثورین دو سپر بلوط، گیملی پسر گلوین، دورین سوم، دورین چهارم
  • قلمرو: کوه تنها (اربور)، خازاد-دوم (موریا)، نوگرود، بلگوست
  • نبردهای مهم: نبرد پنج سپاه، نبرد دره هلم، نبرد آزانولبیزار، نبرد دشت‌های پلنور

درحالی‌که الف‌ها به‌عنوان اولین نژاد آگاه در سرزمین میانه شناخته می شوند، دورف‌ها اولین موجوداتی بودند که در این سرزمین ظاهر شدند. این امر به خاطر والا آئوله بود که هفت پدر دورف‌ها را قبل از الف‌ها خلق کرد. خالق از این عمل ناراضی بود، زیرا آئوله بدون اجازه او این کار را انجام داده بود. بااین‌حال آنها را در رکود قرار داد تا زمانی‌که الف‌ها بیدار شوند.

همین موضوع یکی از دلایل اصلی درگیری‌های مداوم بین این دو نژاد بود. کوتوله‌ها به خاطر این موضوع، احساس غرور و برتری می‌کردند، درحالی‌که الف‌ها آن‌ها را به دلیل میل شدید به ثروت و مواد معدنی مورد انتقاد قرار می‌دادند.

باوجوداین اختلافات، دورف‌ها و الف‌ها در برخی موارد با یکدیگر متحد شدند، مانند زمانی‌که با هم علیه اورک‌ها و سائورون مبارزه کردند. این نشان می‌دهد که حتی باوجود اختلافات عمیق، این دو نژاد می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند تا به اهداف مشترک دست یابند.


اگر درباره دیگر نژادها، کارکترهای LOTR و رتبه‌بندی آن‌ها کنجکاو هستید، مقاله قدرتمندترین شخصیت های ارباب حلقه ها را مطالعه کنید.


تاریخچه جنگ دورف ها در سرزمین میانه

در دوران اول سرزمین میانه، کوتوله‌ها در جنگ‌های متعددی شرکت کردند که از جمله آن می‌توان به نیرنات آرونئدیات و اولین نبرد بلریاند اشاره کرد. یکی از مهم‌‌‌ترین رویدادهای تاریخی در این دوره، اختلاف بین دورف‌ها با نوگرود بر سر گردنبند ناگلمیر بود که آن را برای الوی تینگول، پادشاه دوریات، خلق کردند. با درخشش سیلماریل به‌عنوان بخش مرکزی، دورف‌ها درخواست داشتند که ناگلمیر را به عنوان پاداش کارشان دریافت کنند. تینگول با این خواسته مخالفت کرد و این مخالفات منجربه اختلاف و در نهایت نابودی دوریات شد.

برخلاف تصور عمومی مبنی‌بر انزوای کوتوله‌ها، برخی از آن‌ها در آخرین اتحاد الف‌ها و انسان‌ها شرکت کردند تا از سرزمین میانه در برابر تهدید سائورون دفاع کنند. کوتوله‌های خازاد-دوم به رهبری پادشاه دورین چهارم، در این جنگ عظیم به همراه الف‌ها به نبرد پرداختند و شجاعت و مهارت خود را در میدان نبرد به نمایش گذاشتند. بااین‌حال، علیرغم این مشارکت، اکثریت قریب به اتفاق دورف‌ها تمایل داشتند در کوه‌های خود پنهان شوند و به دنبال ثروت و رفاه خود باشند. آ‌ن‌ها تا پایان عصر سوم، زمانی‌که تهدید سائورون دوباره جدی شد، درگیر جنگی نشدند.

چرا دورف ها در ارباب حلقه ها نجنگیدند؟

چرا دورف ها در ارباب حلقه ها نجنگیدند؟

عدم حضور دورف‌ها در جنگ حلقه یکی از سوالات دیرینه طرفداران ارباب حلقه ها بوده است. بسیاری از افراد بر این باورند که آن‌ها در این جنگ نقش چندانی نداشته‌اند، زیرا در داستان اصلی حضور پررنگی ندارند؛ اما واقعیت این است که دورف‌ها قبل از جنگ حلقه، در نبرد پنج ارتش شرکت کردند؛ رویدادی که در سومین و آخرین قسمت از سه گانه هابیت پیتر جکسون پوشش داده شد. درحالی‌که این جنگ با پیروزی دورف‌ها به پایان رسید، اما بسیاری از شخصیت‌‌ها از جمله ثورین سپر بلوط جان خود را از دست دادند.

تا چند دهه بعد هیچ درگیری وجود نداشت، حداقل تا زمانی‌که سائورون شروع به جمع‌آوری نیروهای خود برای یک جنگ تمام عیار کند. پس می‌توان عنوان کرد که کوتوله‌ها درواقع در ارباب حلقه ها جنگیدند، اما دستاوردشان در داستان اصلی شرح داده نشده است.


در مقاله بهترین فیلم و سریال های شبیه ارباب حلقه ها به برترین و شبیه‌ترین آثار به The Rings Of The Lord دسترسی خواهید داشت که مطالعه آن خالی از لطف نیست.


پیروزی دورف ها علیه ارتش سائورون

سائورون در اوج قدرتش، سپاهی دویست‌هزار نفری از ایسترلینگ‌ها را برای نبرد با کوتوله‌ها فرستاد و انتظار داشت این نبرد، جنگی کوتاه باشد که نتیجه آن مغلوب‌شدن دورف‌هاست؛ اما کوتوله‌ها با اراده‌ای قوی، ایسترلینگ‌ها را غافلگیر و حواسشان را پرت کردند تا مانع بازگشت آن‌ها برای دفاع از موردور شوند. همین فرصت کافی بود تا آراگورن، سائورون را از دروازه سیاه دور کند و فرودو بی‌سروصدا وارد کوه سرنوشت شود.

ایسترلینگ‌ها در طول جنگ حلقه نتوانستند از سد دفاعی آنان بگذرند. سرانجام با نابودی سائورون، سپاه ایسترلینگ مجبور به عقب‌نشینی به شرق شد؛ اما می‌گویند آن‌ها حتی پس از سقوط سائورون نیز برای سرزمین میانه دردسر آفرین بودند. پادشاه السار بخش قابل توجهی از دوران حکمرانی خود را صرف سرکوب حملات آنان کرد. پس از آن، اطلاعات چندانی از آن‌ها در دست نیست.

سرگذشت دورف ها در جنگ ارباب حلقه ها – LOTR

اغلب طرفداران ارباب حلقه‌ها نگاهی جزئی و دقیق به حوادث، کتاب‌ها و آثار اقتباسی آن دارند و در گروه‌های طرفداری مختلف به بحث و بررسی این موارد می‌پردازند. حال از شما می‌خواهیم به‌عنوان یکی از طرفدارن Lord Of The Rings نظر خود را درباره این مقاله با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید درباره موضوع‌های جدیدتری که تمایل دارید درباره آن‌ها بیشتر بدانید برای ما بنویسید.

زهرا ظریفی

من بیش از یک ساله که در زمینه سئو، محتوا و سئومحتوا فعالیت می‌کنم و مشتاق هستم تا جدیدترین مباحث تو این حوزه رو یادبگیرم و تجربیات بیشتری کسب کنم. داستان و علاقه من با یه پروژه برندسازی شخصی شروع شد و حالا من دنباله‌رو این تجربه هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا