فیلم و سریالفیلم و سریال خارجی

10 شخصیت مهم ارباب حلقه ها که در فیلم ها حضور ندارند

فرنچایز ارباب حلقه‌ها این‌بار با جاه‌طلبی‌های بزرگ‌تر از همیشه به هالیوود بازگشته است. برادران وارنر با ساخت فیلم جدیدی به کارگردانی اندی سرکیس تحت عنوان «شکار گولوم» در سال ۲۰۲۶، قصد تولید چندین فیلم فرعی تازه در دنیای خیال‌پردازانه و شناخته‌شده‌ جی. آر. آر. تالکین را دارد.

این بازگشت فرصتی هیجان‌انگیز برای کشف داستان‌ها و شخصیت‌های جدیدی است که در فیلم‌های پیشین به آن‌ها پرداخته نشده بود. دنیای تالکین بسیار فراتر از آن چیزی است که در ارباب حلقه‌ها و هابیت به‌تصویر کشیده شده است و منابع بی‌پایانی برای اقتباس‌های تازه وجود دارد.

بازگشت ارباب حلقه‌ها به هالیوود فرصتی هیجان‌انگیز برای کشف سرزمین‌های ناشناخته و داستان‌های حماسی جدید است. با این همه شخصیت و داستان جذاب برای انتخاب، مطمئناً فیلم‌های آینده، دنیای فانتزی تالکین را به روش‌های جدید و هیجان‌انگیزی گسترش خواهند داد.

فردگار بولگر یکی از شخصیت‌های مهم در رویدادهای شایر

فردگار بولگر یکی از شخصیت‌های مهم در رویدادهای شایر

بسیاری از هواداران ارباب حلقه‌ها با چهار هابیت اصلی داستان یعنی فرودو، سام، مری و پیپین، آشنایی کامل دارند، درحالی‌که هابیت دیگری به‌نام فردگار بولگر نیز در این حماسه حضور دارد که نقشی کلیدی در نجات سرزمین میانه ایفا می‌کند.

فردگار که در فیلم‌ها به‌طور مختصر و بدون ذکر نام به‌تصویر کشیده شده است در کتاب یاران حلقه به‌عنوان هابیتی از شایر معرفی می‌شود که فرودو راز حلقه یگانه را با او در میان می گذارد. او در ابتدا همراه چهار هابیت دیگر به جنگل قدیمی می‌رود؛ اما ترس او را از ادامه باز می‌دارد.

بااین‌حال، فردگار در شایر می‌ماند تا شایعات مربوط به سفر فرودو را کنترل کند و درنهایت در جریان پاکسازی شایر، رهبری شورش علیه نیروهای سارومان را برعهده می‌گیرد. حضور فردگار در داستان ارباب حلقه‌ها، یادآور این نکته است که دنیای تالکین فراتر از شخصیت‌های اصلی فیلم‌هاست. او نمونه‌ای از هابیت‌های شجاع و فداکاری است که در نبرد نهایی علیه تاریکی نقش مهمی ایفا می‌کند.

کشاورز ماگوت: هابیتی با ارتباطات منحصربه‌فرد

Farmer Maggot And His Familys Role Is Significantly Reduced

ماگوت کشاورز، یکی از معدود ساکنان شایر است که با تام بامبدیل، شخصیت مرموز و جادویی جنگل قدیم، رابطه‌ای نزدیک دارد. در کتاب ارباب حلقه‌ها، زمانی که فرودو و همراهانش به این جنگل قدم می‌گذارند، تام بامبدیل با احترام فراوان از ماگوت یاد می‌کند که این نشان‌دهنده جایگاه ویژه او نزد این شخصیت افسانه‌ای است.

نقش ماگوت در فیلم یاران حلقه به‌طور قابل‌توجهی نسبت‌به کتاب کاهش یافته است. در فیلم او در نقشی کوتاه ظاهر می‌شود که مزرعه‌اش در حاشیه شایر واقع شده است. مری و پیپین که به دزدیدن محصولات او برای میان‌وعده علاقه دارند، اغلب اوقات او را آزار می‌دهند.

بااین‌حال در کتاب، ماگوت و خانواده‌اش نقش پررنگ‌تری ایفا می کنند و میزبان فرودو و همراهانش هستند که قصد ورود به جنگل قدیم را دارند. اعضای خانواده ماگوت به‌خصوص خانم ماگوت، پیش از اینکه هابیت‌های ماجراجو راه خود را به‌سوی جنگل ادامه دهند، گفت‌وگوی گرم و صمیمی با آن‌ها دارند.

حضور پررنگ‌تر ماگوت در کتاب، عمق بیشتری به شخصیت او می‌بخشد و ارتباط ویژه‌اش با تام بامبدیل را آشکارتر می‌کند. این موضوع همچنین هابیت‌های شایر را به‌عنوان مردمی مهمان‌نواز و سخاوتمند به‌تصویر می‌کشد که حتی به غریبه‌ها نیز یاری می‌رسانند.

رئیس اورک‌ها در موریا با یک ترول عوض می‌شود

The Orc Chieftain Is Swapped With A Cave Troll In Moria

معادن موریا که زمانی خانه تعداد زیادی دورف بود توسط بالروگ ویران شد و بازماندگان توسط نیروهای سائورون اسیر شدند. هنگامی‌که یاران حلقه در فیلم ارباب حلقه‌ها به موریا می‌رسند با دشمنان متعددی روبه‌رو می‌شوند که فرار آن‌ها را تقریباً غیرممکن می‌کنند.

در کتاب اصلی، گروه با یک رئیس اورک قدرتمند روبه‌رو می‌شود که نبردی حماسی بین آن‌ها شکل می‌گیرد. یاران حلقه با شجاعت و تدبیر موفق به شکست اورک و فرار از موریا می‌شوند.

پیتر جکسون کارگردان فیلم در یاران حلقه تغییری اساسی در این نبرد ایجاد می کند. به‌جای اورک، موجودی غول‌پیکر جایگزین می‌شود که به اتاق پناهگاه یاران حمله می‌کند. این تغییر، نبرد را از یک رویارویی استراتژیک با اورک به یک مبارزه نفس‌گیر با هیولایی عظیم‌الجثه تبدیل می‌کرد.

مورگوت بخشی جدایی ناپذیر از داستان های سرزمین میانه

Morgoth Is An Integral Part Of Middle Earth Lore

او درطول عصر اول و دوران‌های قبل از آن، ارتش عظیمی از اورک‌ها، ترول‌ها و دیگر موجودات شرور را رهبری کرد و تلاش کرد تا آردا را به قلمرو تاریکی و آشفتگی مطلق تبدیل کند؛ اما سرانجام در نبردی حماسی شکست خورد و به اعماق تاریکی تبعید شد.

گرچه در وقایع ارباب حلقه‌ها، او به‌طور مستقیم حضور ندارد؛ اما سایه‌اش بر سرزمین سنگینی می‌کند. سائورون یار قدرتمند مورگوت، در تلاش برای احیای امپراطوری ارباب تاریکی خود و به بردگی کشاندن ساکنان سرزمین میانه است.

الروهیر و الادان پسران الروند

Elrohir And Elladan Are The Sons Of Elrond

الروهیر و الادان دوقلوهای نجیب‌زاده و خواهرشان آرون، نوه‌های گالادریل و لرد سلبورن از قدرتمندترین شخصیت های ارباب حلقه ها بودند. الروهیر و الادان به‌عنوان پسران الروند رهبر خردمند الف‌ها در شورای ریوندل نقشی کلیدی در تشکیل یاران حلقه ایفا کردند.

این دو نیمه الف، جنگجویانی شجاع و دوستان صمیمی آراگورن پادشاه آینده گاندور بودند. در جریان نبرد حماسی برای نابودی حلقه یگانه، الروهیر و الادان در کنار آراگورن در میدان‌های پلنور و دروازه سیاه جنگیدند و شجاعت و مهارت‌های رزمی خود را به اثبات رساندند.

آرون خواهر کوچکتر دوقلوها در این سری از پر بیننده ترین فیلم های جهان اثر پیتر جکسون حضور برجسته‌ای دارد و نقش او به‌عنوان زنی با اراده و وفادار به‌تصویر کشیده می‌شود. بااین‌حال، برادرانش در این فیلم حضور ندارند.

الروهیر و الادان در بازی ویدئویی «ارباب حلقه‌ها: جنگ در شمال» که روایتی از نبرد حلقه را به‌تصویر می‌کشد، حضور دارند. بااین‌حال، این بازی به‌طور رسمی به‌عنوان بخشی از دنیای ارباب حلقه‌ها در نظر گرفته نمی‌شود و حضور این دو شخصیت در آن به‌عنوان بخشی از داستان اصلی محسوب نمی‌گردد.

رویارویی بارو وایت از فیلم ها کنار گذاشته شده است

The Barrow Wight Encounter Is Left Out Of The Films

در ابتدای شکل‌گیری داستان ارباب حلقه‌ها، تالکین قصد داشت نازگول‌ها را به‌عنوان موجوداتی فراتر از بارو-وایت‌ها (Barrow-Wights) معرفی کند. بارو-وایت‌ها ارواحی تیره و انتقام‌جو بودند که در مکان‌های تاریک و مرموز خانه داشتند. در کتاب یاران حلقه، فرودو و همراهانش در مسیر سفر به ریوندل مورد حمله یک بارو-وایت قرار می‌گیرند.

آن‌ها تنها با کمک تام بامبادیل شخصیتی جادویی و مرموز موفق‌به فرار از چنگال این موجود شرور می‌شوند. حذف تام بامبدیل از فیلم یاران حلقه، دلیلی منطقی برای حذف بارو-وایت‌ها نیز به‌شمار می‌رفت. از آنجایی که دیگر شخصیتی در فیلم حضور نداشت تا با بارو-وایت مقابله کند، حذف آن از داستان فیلم ضروری بود.

اگرچه حذف بارو-وایت‌ها از فیلم‌ها، تغییرات جزئی در داستان ارباب حلقه‌ها ایجاد کرد؛ اما به‌طور کلی بر روایت اصلی داستان تاثیر قابل‌توجهی نگذاشت. بااین‌حال، حضور این موجودات در بازی‌های ویدیویی، فرصتی برای طرفداران فراهم می‌کند تا با جنبه‌های تاریک‌تر و کمتر شناخته‌شده دنیای تالکین روبه‌رو شوند.

گلدبری همسر دلربای تام بامبدیل

Goldberry Is The Enchanting Wife Of Tom Bombadil

گلدبری زنی اسرارآمیز و زیبا که جی آر آر تالکین او را نمادی از تحولات فصلی طبیعت می‌دانست، در داستان ارباب حلقه‌ها نقشی کوتاه اما به‌یادماندنی دارد.

فرودو بگینز و همراهان هابیتش در مسیر سفر خود از جنگل قدیمی در نزدیکی باکلند با گلدبری روبه‌رو می‌شوند. او که از ساکنان این جنگل و همسر تام بامبدیل شخصیت مرموز و جادویی داستان است، هابیت‌ها را به خانه خود دعوت می‌کند تا کمی استراحت کنند.

باوجود حضور کوتاه گلدبری در داستان، شخصیت او عمق و ظرافتی خاص به ارباب حلقه‌ها می‌بخشد. او تجسمی از زیبایی و آرامش طبیعت است و حضورش در داستان، تضاد جالبی با تاریکی و خطراتی که هابیت‌ها درطول سفر خود با آن روبه‌رو می‌شوند، ایجاد می‌کند.

باوجود اهمیت این شخصیت، کل صحنه‌ مربوط‌به تام بومبادیل و گلدبری از فیلم یاران حلقه حذف شده است. درنتیجه، شخصیت گلدبری به‌طور کامل در نسخه سینمایی این اثر جایی ندارد.

بااین‌حال در سال 2021 نمایشنامه تلویزیونی روسی به‌نام خرانیتلی که براساس داستان ارباب حلقه‌ها ساخته شده است به نمایش درآمد. در این نسخه، سکانس مربوط به تام بومبادیل و گلدبری گنجانده شده است و بازیگر زن روس رجینا لیالیکیته نقش گلدبری را ایفا می‌کند.

گلورفیندل : حضوری خاموش در دنیای سینمایی ارباب حلقه‌ها

Glorfindel Appears In The Movies But Never Speaks

در نسخه‌های اولیه‌ شورای الروند در یاران حلقه، قرار بود گلرفیندل به‌عنوان یکی از اعضای این شورا حضور داشته باشد. گلرفیندل، الفی نجیب‌زاده بود که به‌خاطر مهارت‌های خارق‌العاده‌ در نبردهایش شهرت داشت. نکته‌ جالب این است که جی.آر.آر. تالکین نویسنده‌ ارباب حلقه‌ها به‌طور اتفاقی دو شخصیت به‌نام گلرفیندل یکی در دوران عصر اول و دیگری در عصر سوم خلق کرده بود.

تالکین با ادغام این دو شخصیت، الفی قدرتمندتر خلق کرد و توضیح داد که گلرفیندل اصلی پس از مرگ توسط یکی از مایارها دوباره زنده شده است. در کتاب اصلی، این گلرفیندل است که هابیت‌ها را برای اولین‌بار به ریوندل هدایت می‌کند.

اگرچه در فیلم بازگشت پادشاه، گلرفیندل از قوی ترین الف ها در ارباب حلقه ها به‌طور گذرا در چند صحنه حضور دارد؛ اما نقش او در داستان بیشتر به آرون واگذار شده است. جارل بنزون نقش این الف را بازی کرده است، بااین‌حال نام او تنها در تیتراژ فیلم ذکر می‌شود و درطول فیلم اشاره‌ای به او نمی‌شود. درنتیجه، فیلم‌های ارباب حلقه‌ها سهم قابل‌توجهی از تاریخ غنی‌ای که گلرفیندل به افسانه‌های سرزمین میانه اضافه کرده بود را نادیده گرفته‌اند.

جادوگران آبی راز سرزمین میانه هستند

The Blue Wizards Never Physically Appear In The Books

در میان اعضای گروه جادوگران که گاندالف رهبری آن را برعهده دارد، جادوگران آبی تنها کسانی هستند که هیچ حضوری در روایت هابیت یا ارباب حلقه‌ها ندارند. این دو جادوگر به‌همراه گندالف، سارومان و راداگاست به سرزمین میانه فرستاده شدند تا از ظهور نیروهای تاریکی و ویرانگر جلوگیری کنند.

گفته می‌شود که نام جادوگران آبی آلاتار و پالاندو بوده است (هرچند که بر سر این نام‌ها اختلاف نظر وجود دارد). وظیفه‌ آن‌ها مبارزه با نیروهای سائورون در سرزمین‌های جنوب شرقی بود؛ اما سرنوشت نهایی آن‌ها اعم از پیروزی، فساد یا حتی مرگ در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.

جادوگران آبی همواره در داستان‌های تالکین، نقشی مرموز و حاشیه‌ای داشته‌اند. به‌دلیل عدم حضور آن‌ها در وقایع ارباب حلقه‌ها، حقوق مربوط به این شخصیت‌ها در اختیار برادران وارنر نیست و نیازی به گنجاندن آن‌ها در فیلم‌ها وجود نداشت. بااین‌حال، گاندالف در هابیت به‌صورت غیرمستقیم به حضور آن‌ها اشاره می‌کند.

تام بامبدیل : معمای حذف‌شده از دنیای سینمایی ارباب حلقه‌ها

Tom Bombadil Is Peter Jacksons Most Notorious

تام بامبدیل موجودی فوق‌العاده باستانی است که قدمتی دیرینه دارد و از قبل از خلقت یگانه و ظهور ارباب تاریکی در سرزمین میانه وجود داشته است. برخی معتقدند که او ممکن است اولین موجود زنده‌ای باشد که پا به آردا گذاشته است.

بمبادیل یکی از مرموزترین شخصیت‌های افسانه‌های تالکین به‌شمار می‌رود. هابیت‌ها در ابتدای سفر خود در جنگل قدیم با او روبه‌رو می‌شوند. بامبدیل آن‌ها را برای مدتی به خانه خود دعوت می‌کند و با مهمان‌نوازی و رفتار صمیمی خود، هابیت‌ها را مجذوب خود می‌کند. او حتی بعداً در ماجراجویی‌هایشان به آن‌ها کمک می‌کند و جانشان را از دست بارو-وایت نجات می‌دهد.

حذف کامل سکانس‌های مربوط‌به او از اقتباس سینمایی پیتر جکسون، بسیاری از طرفداران را متعجب کرد. در فیلم‌ها به‌ندرت نامی از این شخصیت برده می‌شود.

بااین‌حال، براساس افسانه‌های طرفداران به‌نظر می‌رسد که سکانس‌های مربوط‌به تام بامبدیل برای فیلم یاران حلقه فیلمبرداری شده بود و حتی قبل از حذف نهایی از فیلم، تدوین هم شده بود؛ اما درنهایت از نسخه نهایی فیلم حذف گردید. باوجوداین، این شایعات هرگز به‌طور رسمی تایید نشده‌اند و همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی‌مانده‌اند. برای آشنایی بیشتر بااین شخصیت مرموز می‌توانید مقاله حضور تام بامبادیل در فصل دوم سریال حلقه های قدرت را مطالعه کنید.

غزل شباهنگ

من تازه‌واردِ دنیای جذاب تولید محتوا هستم و حدود یک سال می‌شه که توی این حوزه فعالیت می‌کنم. هر روز چیزهای جدیدی یاد می‌گیرم و سعی می‌کنم خودم رو به‌روز نگه دارم. هنوز خیلی مونده تا به یه تولیدکننده محتوای حرفه‌ای تبدیل بشم؛ اما عاشق این کار هستم و با اشتیاق تلاش می‌کنم که بهتر بشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا