فیلم و سریالانیمیشن

معرفی پرنسس های دیزنی ؛ نام پرنسس های دیزنی با عکس

قبلا در ویدو به معرفی بهترین انیمیشن‌ های باربی پرداخته‌ایم؛ اما یکی دیگر از ژانرهای محبوب در بین کودکان و به‌خصوص دختران، انیمیشن های کمپانی دیزنی است. انیمیشن های دیزنی در بین دختران محبوبیت زیادی داشته و عمدتا دلیل این محبوبیت وجود پرنسس های دیزنی است.

بهترین انیمیشن های دیزنی همیشه یک پرنسس در خود جای‌داده‌اند. چه این پرنسس‌ها مانند سیندرلا توسط شاهزاده خود نجات پیدا کنند یا مانند مولان تفکر جامعه را تغییر بدهند؛ در هر صورت آن‌ها سهم انکار ناپذیری در محبوبیت بهترین انیمیشن های دیزنی دارند.

لیست پرنسس های دیزنی به همراه نام آن ها و حقایق جالب

همه ما بی شک حداقل یکی دو مورد از انیمیشن های دیزنی را تماشا کرده‌ایم و کم‌وبیش با پرنسس‌ها و محبوب‌ترین شخصیت های والت دیزنی آشنایی داریم. اما آیا تمام پرنسس های دیزنی را می‌شناسیم و یا نام پرنسس های دیزنی را میدانیم؟ اگر می‌خواهید با محبوب‌ترین شخصیت فیلمهای پرنسسی آشنا شوید؛ ادامه این مقاله از ویدو را از دست ندهید. چرا که امروز می‌خواهیم به معرفی پرنسس های دیزنی بپردازیم.

معرفی پرنسس های دیزنی ؛ پرنسس مریدا - Princess Merida

پرنسس مریدا – Princess Merida

نام انیمیشن: دلیر – Brave
سال ساخت: 2012
سن پرنسس مریدا: 16

یکی از بهترین فیلم های پرنسسی که توسط استدیو دیزنی و پیکسار تولید شد، انیمیشن جذاب و دیدنی دلیر بود. پرنسس مریدا یکی دیگر از معروف‌ترین پرنسس‌های لیست امروز ماست. این پرنسس شجاع و قوی تنها شانزده سال سن دارد و با وجود این سن کم توانست مشکلات زیادی را حل کند و شجاعت خود را به همگان نشان دهد.

داستان درباره یک پرنسس وایکینگی است که به اجبارِ پدر، مجبور به ازدواج است، پدر او یک جشن بزرگ ترتیب می‌دهد تا نامزدان احتمالی در یک نبرد قابلیت‌های خود را نشان دهند. تمام این‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که خود پرنسس مریدا علاقه‌ای به ازدواج ندارد و می‌خواهد به ماجراجویی بپردازد.

حقایق جالب درباره مریدا

 • مریدا اولین پرنسس مو فرفری دیزنی است
 • مریدا اولین پرنسس وایکینگی دیزنی است
 • مریدا برخلاف بیشتر پرنسس‌های دیزنی، شخصیتی جنگجو دارد

نقد شخصیت مریدا

مریدا شخصیتی تابوشکن دارد، این پرنسس جوان علیه ازدواج در سنین پایین و سنت پدرسالار طغیان می‌کند، و دوست دارد که آینده‌اش را خود بسازد و اجازه ندهد تا کسی برای او تعین تکلیف کند. نظر شما درباره این پرنسس جذاب چیست؟

معرفی پرنسس های دیزنی ؛ پرنسس موانا - Princess Moana

پرنسس موانا – Princess Moana

نام انیمیشن: موانا – Moana
سال ساخت: 2016
سن پرنسس موانا: 16

یکی دیگر از پرنسس های دیزنی که شخصیتی سرسخت دارد، پرنسس موانا است. این دختر پُر جنب‌و‌‌جوش خیلی سریع توجه مخاطبان را به خود جلب کرد و این انیمیشن جذاب توانست 682 میلیون دلار در سراسر جهان بفروشد.

داستان انیمیشن موانا، درباره یک پرنسس بومی اهل اسکاتلند است. این پرنسس در یک اتفاق ناخواسته وارد یک ماجراجویی خطرناک می‌شود که در این مسیر سخت، مجبور به شکست دادن موجودات جادویی و خبیث زیادی می‌شود.

حقایق جالب درباره موانا

 • موانا اولین پرنسس بومی دیزنی بود
 • موانا را شاید بشود اولین پرنسس دیزنی دانست که زیاد هم جذاب و زیبا نیست!

نقد شخصیت موانا

موانا از لحاظ شخصیتی بسیار نزدیک به پرنسس مریدا است. موانا نوعی شخصیت انقلابی دارد که علیه باید و نباید‌ها می‌جنگد و دوست دارد که به عنوان یک دختر محدودیت‌ها را کنار زده و خود را ثابت کند. در این ثابت کردن، به نوعی شخصیت و هویت او نیز شکل می‌گیرد و دقیقا به همین دلیل است که این دختر یکی از قوی‌ترین پرنسس‌های دیزنی است.

معرفی پرنسس های دیزنی ؛ پرنسس آنا - Princess anna

پرنسس آنا – Princess anna

نام انیمیشن: یخ‌زده – Frozen
سال ساخت: 2016
سن پرنسس آنا: 18

یکی از بهترین ملکه های دیزنی و در عین حال یکی از جذاب‌ترین پرنسس‌ها، بی‌شک آنا است. این پرنسس جذاب، نوعی دلسوزی و جنگجویی خاص برای خود دارد؛ که در نوع خود کمیاب و دوست‌داشتنی است.

داستان این انیمیشن دیدنی درباره دو خواهر است که هر دو شاهزاده یک کشور خیالی و جادویی هستند. این دو خواهر در کودکی بسیار به یکدیگر نزدیک بودند، همه‌چیز به این منوال خوب و خوش می‌گذشت تا اینکه خواهر بزرگتر، با قدرت جادویی‌اش برای خواهرش آنا خطر آفرین شد. برای همین پادشاه تصمیم گرفت او دو خواهر را از یکدیگر جدا کند تا السا به آنا آسیب نرساند.

حقایق جالب درباره آنا

 • آنا جزو جذاب‌ترین پرنسس‌های دیزنی محسوب می‌شود.
 • این شخصیت الهام گرفته از کتاب‌های هانس کریستن اندرسن بزرگ است.
 • آنا نیز با 18 سال سن جزو پیرترین پرنسس‌های دیزنی است

نقد شخصیت آنا

آنا شخصیتی دوست‌داشتنی و مهربان دارد. با اینکه او توسط خواهرش رانده می‌شود، اما تمام تلاش خود را برای کمک به او می‌کند. این شخصیت برخلاف موانا و مریدا، شخصیتی است که به ازدواج علاقه زیادی دارد. درواقع آنا جزو همان شخصیت‌های معروف تمام پرنسس‌های دیزنی است.

معرفی پرنسس های دیزنی ؛ پرنسس السا - Princess Elsa

پرنسس السا – Princess Elsa

نام انیمیشن: یخ‌زده – Frozen
سال ساخت: 2016
سن پرنسس السا: 24

پرنسس السا، خواهر بزرگتر پرنسس آنا است. این پرنسس جذاب توسط کریس باک و جنیفر لی خلق شده است؛ پس از اکران انیمیشن یخ‌زده، شخصیت جذاب السا با نظر مثبت بسیاری طرف بود.

داستان درباره پرنسسی به نام السا است که قدرت جادویی دارد، این قدرت باعث می‌شود تا او از یک زندگی عادی محروم شود، اما پس از مرگ پدر، او مجبور می‌شود به عنوان ملکه تاجگذاری کند اما او به جای ملکه شدن تصمیم می‌گیرد از دربار فرار کند.

حقایق جالب درباره السا

 • السا جزو معدود پرنسس‌های دیزنی با موی سفید است
 • السا جزو معدودترین پرنسس‌های دیزنی با قدرت جادویی است
 • السا با صدای زیبای خود، جزو خوش‌ صداترین پرنسس‌های دیزنی است
 • انیمیشن یخ زده توانست به فروش یک میلیارد دلاری برسد
 • السا جزو پیرترین پرنسس‌های دیزنی است

نقد شخصیت السا

السا شخصیتی آسیب‌پذیر و سرد دارد. او به راحتی با کسی گرم نمی‌گیرد و برخلاف خواهر کوچکتر خود، دختر شوخ‌طبعی نیست و همچون یک ملکه واقعی رفتار می‌کند.

شخصیت السا به گونه‌ای خلق شده است که به هنگام مبارزه با کسی شوخی ندارد و به هنگام بخشش جزو مهربان‌ترین پرنسس‌های دیزنی است. درواقع این دوگانگی در شخصیت السا باعث جذابیت دوچندان او شده‌است.

معرفی سفید برفی- Snow White

معرفی سفید برفی – Snow White

نام انیمیشن: سفید برفی – snow White
سال ساخت: 1937
سن پرنسس سفید برفی: 14

اولین پرنسس دوست‌داشتنی لیست معروف ترین شخصیت فیلم‌های پرنسسی، یک پرنسس مو سیاه و بسیار زیباست. در واقع این پرنسس آن‌قدر زیبا و سفید بود که اسمش را سفید برفی گذاشتند؛ اما زیبایی بیش از حد کار دست این پرنسس جوان می‌دهد و زندگی او را دگرگون می‌کند.

درست مانند کلیشه‌ای که در اکثر فیلم های پرنسسی دیزنی دیده می‌شود؛ پای یک نامادری بدجنس در کار است. پادشاه با یک فرد بدجنس ازدواج کرده است که می‌خواهد زیباترین زن دنیا باشد. این موضوع آن‌قدر برای ملکه خبیث مهم است که هر روز جلوی آینه جادویی خود می‌ایستد و از او می‌پرسد که چه کسی از همه زیباتر است.

با این که آینه همیشه جواب می‌دهد که ملکه از همه زیباتر است؛ اما یک روز که دیگر سفید برفی بزرگ شده بود؛ آینه می‌گوید که ملکه دیگر پیر شده و سفید برفی از همه زیباتر است. همین موضوع باعث می‌شود تا ملکه قصد جان سفید برفی را بکند و به شکارچی فرمان قتل او را بدهد. اگرچه از نمایش انیمیشن سفید برفی حدود 90 سال میگذرد اما می توان آن را بهترین انمیشن دخترانه تاریخ معرفی کرد.

حقایق جالب درباره سفید برفی

 • این انیمیشن اولین انیمیشن بلند دیزنی بود؛
 • داستان سفید برفی بر اساس یک افسانه آلمانی نوشته شده است؛
 • دیزنی بابت ساخت سفید برفی جایزه اسکار گرفت؛
 • سفیدبرفی جوان‌ترین پرنسس دیزنی است.

نقد شخصیت سفید برفی

در حالی که اکثر افراد فکر می‌کنند که سفید برفی یکی از ساده‌لوح‌ترین پرنسس های دیزنی است؛ اما از نظر ما خیلی هم این‌طور نیست. این پرنسس دیزنی تنها می‌دانست که ملکه یا نامادری او بدجنس است؛ اما دقیقا درباره قدرت‌های جادویی او خبر نداشت. به همین دلیل اصلا احتمال نمی‌داد که جادوگر داخل جنگل همان ملکه زیبا باشد.

سفید برفی بی شک یکی از مهربان‌ترین، زیباترین و پرشورونشاط‌ترین پرنسس های دیزنی است. تمامی پرنسس های دیزنی نماد استقامت و قدرت بالا در تحمل مشکلات هستند. اما سفید برفی سال‌ها در حبس ماند، از دست مادر ناتنی بدجنس خود فرار کرد و در آخر وقتی به کوتوله‌ها رسید هنوز روحیه خود را نباخته بود و همان دختر پرشورونشاط بود. شکی نیست که این پرنسس 14ساله، پرنسس محبوب دخترها در سرتاسر جهان است و همچنین انیمیشن سفید برفی یکی از بهترین انیمیشن های جهان محسوب می‌شود.

معرفی سیندرلا-Cinderella

معرفی سیندرلا – Cinderella

نام انیمیشن: سیندرلا
سال ساخت: 1959
سن پرنسس سیندرلا: 19

پرنسس دیزنی بعدی در لیست معرفی پرنسس های دیزنی، خیلی به معرفی نیاز ندارد. بزرگ و کوچک همه درباره این دختر مو طلایی زیبا و خواهر ناتنی‌هایش شنیده‌اند. درست مانند اکثر پرنسس های دیزنی، سیندرلا قادر بود با حیوانات صحبت کند و حیوانات به‌خاطر مهربانی بیش از حد عاشقش بودند.

مادر سیندرلا در سن خیلی پایین می‌میرد و پدر او با یک زن بدجنس ازدواج می‌کند که دو دختر به سن‌وسال سیندرلا دارد. پس از مرگ پدر، رفتار نامادری و خواهر ناتنی‌های سیندرلا با او خیلی بد می‌شود. این نامادری بدجنس سیندرلا را مجبور می‌کند تا در خانه پدری خودش مانند یک خدمتکار زندگی کند.

تا این که یک روز از قصر شاه دعوت‌نامه برای مهمانی می‌آید و سیندرلا با کمک فرشته نجاتش می‌تواند به این مهمانی برود. در این مهمانی سیندرلا با پرنس رقصیده و پرنس عاشق او می‌شود. اما وقتی عقربه ساعت، نیمه‌شب را نشان می‌دهد؛ تمامی جادوهای فرشته نجات از بین رفته و سیندرلا باید سریعا به زندگی عادی خود بازگردد.

حقایق جالب درباره شخصیت دیزنی سیندرلا

 • کمپانی والت دیزنی، زمان ساخت سیندرلا خیلی اوضاع خوبی نداشت. در واقع سیندرلا والت دیزنی را از ورشکستگی نجات داد؛
 • اولین لایو اکشن دیزنی، لایو اکشن سیندرلا بود؛
 • سیندرلا با 19 سال سن، یکی از پیرترین پرنسس های دیزنی است؛
 • سیندرلا انیمیشن موردعلاقه خود والت دیزنی بود.

نقد شخصیت سیندرلا

تمام پرنسس های دیزنی کاملا سخت‌کوش و مهربان هستند. سیندرلا هم از این قاعده مستثنی نیست؛ اما یکی از بارزترین ویژگی‌های شخصیتی سیندرلا، امیدوار بودن اوست. در همان صحنه اول انیمیشن، سیندرلا از یک خواب خوب بلند می‌شود و امید دارد که روزی رویای او به واقعیت تبدیل شود.

در قسمت‌های بعدی این انیمیشن، با شخصیت سیندرلا بیشتر آشنا می‌شویم و می‌فهمیم که این پرنسس زیبای دیزنی، حتی در زمان خوشی‌ها هم تغییر نکرد و همچنان مهربان بود. به فضای قصر و زندگی سلطنتی اجازه نداد تا شخصیت او را تغییر بدهد. بی شک سیندرلا یکی از بهترین پرنسس های دیزنی است.

پیشنهاد مطالعه:

معرفی اورورا-Aurora

معرفی اورورا – Aurora

نام انیمیشن: زیبای خفته
سال ساخت: 1959
سن پرنسس اورورا: 16

وقتی حرف از معرفی پرنسس های دیزنی می‌شود؛ نمی‌شود پرنسس اورورا را فراموش کرد. اورورا یکی از پرنسس های دیزنی بود که خودش هم تا 16 سال نمی‌دانست پرنسس است. این دختر در بدو تولد به‌عنوان هدیه از یک جادوگر بدجنس نفرین مرگ دریافت می‌کند. پدر اورورا برای حفاظت، او را به همراه فرشته‌های مهربان به یک کلبه می‌فرستد.

با خیال این که اگر تا 16 سال او را در کلبه مخفی نگه دارند دست جادوگر به او نخواهد رسید؛ اورورا از قصر خانوادگی خود دور می‌شود. اما دست سرنوشت قوی‌تر از این حرف‌ها بوده و اورورا در 16 سالگی با نفرین مرگی که از تولد به دنبالش بود روبه‌رو می‌شود.

مانند بسیاری از پرنسس های کلاسیک والت دیزنی، نجات اورورا نیز با کمک پرنس خوش‌تیپی که عاشق او بود صورت می‌گیرد. این پرنس جوان با تمام سختی‌هایی که جادوگر سر راه او قرار می‌دهد جنگیده و خود را به اورورا می‌رساند. نفرین با بوسه عشق حقیقی این پسر شکسته شده و پرنسس اورورا بیدار می‌شود.

حقایق جالب درباره اورورا

 • داستان این پرنسس دیزنی بر اساس کتاب برادران گریم نوشته شده است؛
 • پرنسس اورورا شخصیت اصلی بود؛ اما تنها 18 دقیقه در فیلم حضور داشت؛
 • پرنسس اورورا اولین پرنسس دیزنی بود که چشم‌های بنفش داشت؛
 • این پرنسس دیزنی در واقع قهرمان داستان نبود، بلکه سه فرشته نجات قهرمان اصلی بودند.

نقد شخصیت اورورا

راجع به شخصیت کلی این پرنسس دیزنی نمی‌شود نظر خاصی داد. او حضور خیلی کمی در فیلم داشته و بیشتر یا کودک بود یا خواب. اما در کل می‌توان گفت که اورورا مهربان و خوش قلب بود. مانند بقیه پرنسس‌ها به زندگی امیدوار بود و رابطه خیلی خوبی با حیوانات داشت.

تنها ایرادی که می‌شود به اورورای جوان گرفت این بود که خیلی زود به همه اعتماد می‌کرد. این پرنسس دیزنی خیلی رویاپرداز بود و حتی در رویاهای خود پرنس فلیپ را دیده بود. همیشه کنجکاو بود و دوست داشت تا بداند بیرون از آن جنگل چه می‌گذرد. اورورا یکی از زیباترین و بهترین پرنسس های دیزنی است.

Ariel

معرفی آریل Ariel

نام انیمیشن: پری دریایی کوچک
سال ساخت: 1989
سن پرنسس آریل: 16

وقت آن شده که در معرفی پرنسس های دیزنی، سری به اولین پرنسس دریاها، آریل مو قرمز بزنیم. این پری دریایی کوچک، دختر پادشاه دریاها بود و در قصر پدرش در زیر آب زندگی می‌کرد. در اولین قسمت پری دریایی کوچک که 30 سال بعد از زیبای خفته منتشر شد، با اولین پرنسس دیزنی که انسان نبود آشنا می‌شویم.

در دقایق ابتدایی انیمیشن پری دریایی کوچک، با یک پری دریایی کنجکاو و پرشورونشاط آشنا می‌شویم. برخلاف سایر خواهرانش که دوست دارند در قلمرو پدر خود زندگی کرده و زندگی آرامی داشته باشند؛ آریل رویای این را دارد که به روی زمین قدم گذاشته و دنیایی فراتر از قلمرو زیر آبی پدرش را ببیند.

روزی آریل، جوانی را روی زمین دیده و عاشق او می‌شود. برای رسیدن به این عشق، آریل با جادوگر بدجنس دریاها معامله کرده و صدای خود را با یک جفت پا تعویض می‌کند. اما این که آریل بدون صدای خود پا بر روی زمین گذاشته و بخواهد به عشق خود اعتراف کند اصلا کار ساده‌ای نیست.

حقایق جالب درباره آریل

 • آریل 6 خواهر دیگر داشت که همه آن‌ها پرنسس بودند؛
 • آریل اولین پرنسس دیزنی بود که موهای قرمز داشت؛
 • این پری دریایی کوچک اولین پرنسس غیرانسان دیزنی بود؛
 • داستان پری دریایی کوچولو بر اساس کتاب هانس کریستین آندرسن نوشته شده بود.

نقد شخصیت آریل

پرنسس آریل بی شک یکی از پرشورونشاط‌ترین پرنسس های دیزنی است. این پری دریایی زیبا برای دیدن شگفتی‌های دنیا بسیار کنجکاو بوده و دوست دارد تا همه چیز را درباره دنیای خارج از آب یاد بگیرد. به‌احتمال زیاد آریل اولین پرنسس دیزنی است که از مرزهای یک پرنسس فراتر رفته و رویاهایش را به پرنسس بودن ترجیح می‌دهد.

او برای رسیدن به رویاهایش از زیباترین چیزی که دارد، یعنی صدای زیبایش دل کنده و با خطر مواجه می‌شود. آریل کوچک با وجود این که چیزی از دنیای بیرون نمی‌داند؛ اما تمام تلاش خودش را می‌کند تا به عشق خود رسیده و هیچ‌گاه ناامید نمی‌شود.

پیشنهاد مطالعه:

belle

معرفی بل – Belle

نام انیمیشن: دیو و دلبر (زشت و زیبا)
سال ساخت: 1991
سن پرنسس بل: 19

پرنسس بل یکی از پرنسس های دیزنی بود که وضعیت مالی خیلی خوبی نداشت. او دختر یک مخترع نابغه بود که در یک شهر کوچک زندگی می‌کرد. مرد مغرور و خودخواه دهکده عاشقش بود. اما بل همیشه رویای این را داشت که جایی بهتر از این دهکده کوچک زندگی کند.

روزی پدر بل به یک سفر رفته و راه خود را گم می‌کند. وقتی طوفان شدت می‌گیرد؛ به یک قصر می‌رود تا در آن پناه بگیرد و در آخر توسط دیوی که صاحب این قصر بود زندانی می‌شود. بل که از طریق اسب پدرش متوجه گم شدن او می‌شود؛ به قصر می‌رود تا پدرش را نجات بدهد.

در آخر، این انیمیشن پرنسسی دیزنی درس‌های مهمی به ما می‌دهد. اول این که نباید به‌خاطر صورت زیبا مغرور باشیم و با بقیه بد رفتاری کنیم. دوم این که اگر کسی را واقعا دوست داشته باشیم؛ صورت و ظاهر او برای ما نباید مهم باشد. سوم این که اگر امیدوار و قوی باشیم؛ به تمام خواسته‌هایمان خواهیم رسید. به همین دلیل پرنسس بل یکی از پرنسس های محبوب دخترهاست.

حقایق جالب درباره بل

 • بل اولین پرنسس باهوش دیزنی بود؛
 • اولین پرنسس دیزنی که رویای ازدواج با یک شاهزاده را در سر نداشت بل بود؛
 • بل اولین پرنسس دیزنی بود که با حیوانات صحبت نمی‌کرد؛
 • پرنسس بل یکی از معدود پرنسس های دیزنی بود که عاشق کتاب خواندن بود.

نقد شخصیت بل

اولین چیزی که هنگام معرفی پرنسس های دیزنی به ذهن ما خطور می‌کند؛ رفتار رمانتیک و رویایی آن‌هاست. اما پرنسس بل یک شخصیت قوی و جسور را به تصویر می‌کشد. او اولین پرنسس دیزنی است که به دنبال ازدواج با یک شاهزاده جذاب نیست؛ بلکه می‌خواهد دنیا را بیشتر بشناسد.

این پرنسس زیبای مو قهوه‌ای، عاشق کتاب‌هاست و سعی دارد با خواندن کتاب‌ها، خودش را در یک دنیای جدید و بزرگ‌تر بگذارد. او رویاهایی بزرگ‌تر از ملکه شدن در سر می‌پروراند. در مواجه با هیولا هیچ ترسی از خود نشان نداد و هرگز تسلیم زورگویی‌های او نشد. در کل می‌توان گفت که بل یکی از شجاع‌ترین پرنسس های دیزنی است.

معرفی جاسمین-Jasmine

معرفی جاسمین – Jasmine

نام انیمیشن: علائدین
سال ساخت: 1992
سن پرنسس جاسمین: 16

انیمیشن علائدین اولین انیمیشن دیزنی بود که پرنسس آن نقش اول را ایفا نمی‌کرد. نقش اول این داستان در واقع علائدین بود. علائدین عاشق پرنسس یاسمین شده و برای رسیدن به او آرزو می‌کند تا پول‌دار شود. وقتی غول چراغ جادو او را به آرزویش می‌رساند؛ علائدین تصمیم می‌گیرد که به خواستگاری دختر شاه، یعنی پرنسس یاسمین برود.

ضدقهرمان این داستان، وزیر شاه یعنی جعفر است. او سعی دارد تا دل یاسمین را به دست آورد و با ازدواج با او، حکومت را از شاه بگیرد؛ اما با ورود علائدین به داستان، همه چیز تغییر پیدا کرده و یاسمین نیز عاشق او می‌شود.

یاسمین اولین پرنسس شرقی دیزنی بود. دیزنی توانسته بود تا به بهترین نحو این پرنسس زیبا را با سبک شرقی طراحی کند. او بی شک یکی از بهترین پرنسس های دیزنی است که می‌تواند الگوی بسیار خوبی برای دختران کوچک باشد.

حقایق جالب درباره یاسمین

 • پرنسس یاسمین در واقع قهرمان داستان نبود و تنها یک شخصیت مکمل بود؛
 • شخصیت یاسمین در افسانه های قدیمی به نام پرنسس بدرالبدور شناخته می‌شود؛
 • یاسمین اولین پرنسس آسیایی دیزنی است؛
 • یاسمین یکی از باهوش‌ترین پرنسس های دیزنی است.

نقد شخصیت یاسمین

پرنسس یاسمین در بین همه پرنسس های دیزنی یکی از مستقل‌ترین و شجاع‌ترین پرنسس‌هاست. دقیقا از دوران ساخت دیو و دلبر مشخص بود که پرنسس های دیزنی به سمت اهداف بهتری قدم برداشته‌اند. چرا که پس از بل، یاسمین هم از آن دسته پرنسس‌هایی بود که رویای ازدواج با یک شاهزاده را در سر نداشت.

او حتی خواستگاری شاهزاده‌ها را رد می‌کرد و قصد داشت تا دنیای بیرون از قصر را تجربه کند. احتمالا تنها چیزی که باعث شد نظر خود را عوض کند و عاشق علائدین شود؛ شجاعت و ماجراجویی علائدین بود. این پرنسس شجاع دیزنی یک ببر به‌عنوان حیوان خانگی داشت که خود نشانه شجاعت بسیار اوست.

Pocahontas

معرفی پوکوهانتس Pocahontas

نام انیمیشن: پوکوهانتس
سال ساخت: 1995
سن پرنسس پوکوهانتس: 18

پوکوهانتس اولین انیمیشن دیزنی بود که سختی‌های مردم بومی آمریکا را به تصویر کشید. دیزنی با ساخت این انیمیشن یک قدم در راستای رساندن صدای سرخ‌پوستان به تمامی جهان برداشت. پرنسس پوکوهانتس، دختری شجاع از قبیله بومیان آمریکا، مسئول رساندن این پیام به دنیا شد.

پوکوهانتس یا ماتوآکا، دختر فرمانده قبیله پوهاتان بود. در زمان حمله سفید پوستان به بومی‌های آمریکا، این قبیله کشته‌های زیادی دادند و در برابر سفیدپوستان مقاومت کردند. پوکوهانتس جان یکی از سربازان سفید پوست به نام جان اسمیت را در این جنگ نجات می‌دهد.

بیشترین دلیل محبوبیت پوکوهانتس برای این است که این پرنسس یک داستان واقعی را بیان می‌کند و سعی دارد تا رنج‌هایی که سرخ‌پوستان متحمل شده‌اند را به دنیا نشان بدهد. انیمیشن پوکوهانتس بی شک یکی از بهترین انیمیشن های دیزنی است و تماشای آن چه به بزرگسالان و چه کودکان پیشنهاد می‌شود.

حقایق جالب درباره پوکوهانتس

 • پوکوهانتس اولین انیمیشن دیزنی بود که بر اساس واقعیت ساخته شد؛
 • نام اصلی پوکوهانتس موتوآکا بود؛
 • بعد از ازدواج، او نامش را به ربکا تغییر داد؛
 • پوکوهانتس اولین انیمیشن دیزنی بود که روابط رمانتیکی نداشت.

نقد شخصیت پوکوهانتس

پوکوهانتس از خاندان سلطنتی نبود و با یک شاهزاده هم ازدواج نکرد. اما شجاعت و شخصیت عالی او به قدری قابل احترام است که او را تبدیل به یکی از پرنسس های دیزنی کرده است. این دختر رییس قبیله سرخ پوستان درس مهمی به تمامی جهانیان و به ویژه کودکانی که با قبیله سرخ‌پوستان آشنایی ندارند می‌دهد.

هنگام حمله سفیدپوستان به بومی‌های آمریکا، به قبیله‌های بومی، قبیله وحشیان می‌گفتند. سران ارتش سفیدپوست‌ها برای این که سربازان خود را بیشتر به جنگ تشویق کنند؛ می‌گفتند که بومیان یا وحشی‌ها رحمی ندارند و شما را خواهند کشت. پوکوهانتس با نجات جان اسمیت و حمایت از او، ثابت کرد که بومیان تنها برای دفاع از قبیله خودشان می‌جنگیدند.

پیشنهاد مطالعه:

Mulan

معرفی مولان – Mulan

نام انیمیشن: مولان
سال ساخت: 1998
سن پرنسس مولان: 16

یکی دیگر از پرنسس های دیزنی که درس شجاعت و جنگیدن برای خواسته‌ها را به دختران می‌دهد؛ پرنسس مولان است. مولان از خانواده سلطنتی نیست؛ اما در جامعه‌ای به دنیا آمده است که هدف دختران را ازدواج و بچه داری می‌دانند. با وجود این که خانواده مولان او را دوست داشته و با او خوش رفتاری می‌کنند؛ اما عقاید سنتی زیادی دارند و نمی‌گزارند تا او به رویاهایش برسد.

مولان برای رسیدن به اهداف خود، تظاهر می‌کند که پسر است و به جنگ با دشمنان می‌رود. در جنگ او به‌عنوان یکی از شجاع‌ترین سربازان شناخته می‌شود. در انتهای فیلم، زمانی که همه می‌فهمند مولان در واقع یک دختر است؛ ابتدا تعجب می‌کنند و سپس متوجه اشتباه خود برای دست کم گرفتن دختران می‌شوند.

این انیمیشن دیزنی برگرفته از داستانی چینی به همین نام است. مولان یک انگیزه و الگوی بسیار عالی برای دختران جوان است تا برای رسیدن به رویاهای خود جنگیده و نگذارند تا این موضوع که دختر هستند جلودار آن‌ها باشد. بی شک مولان یکی از جسورترین پرنسس های دیزنی است.

حقایق جالب درباره مولان

 • مولان اولین پرنسس دیزنی بود که به جنگ رفت و دشمنان را کشت؛
 • 5 سال طول کشید تا انیمیشن مولان ساخته شود؛
 • شخصیت پرنسس مولان بر اساس افسانه چینی به نام هوا مولان ساخته شده است؛
 • او به همراه یاسمین، یکی از معدود پرنسس های شرقی دیزنی بود.

نقد شخصیت مولان

با این که مولان یک پرنسس واقعی نیست؛ اما بی شک لایق پرنسس بودن است. او در ابتدا چندان مستقل نبود و دیدگاه جامعه و خانواده‌اش نسبت به دختران بر روحیه او تاثیر گذاشته بود. اما پس از مدتی، اراده خود را جمع کرده و توانست برای رویاهای خود بجنگد.

شخصیت مولان یکی از واقعی‌ترین شخصیت‌های پرنسس های دیزنی بود. مولان شخصیت کاملی و بی نقصی نداشت. او گاهی عصبانی می‌شد، احساساتی رفتار می‌کرد و حتی گاهی ناامید می‌شد. اما همیشه از نیروی اراده خود کمک می‌گرفت تا بتواند تمامی موانع را کنار زده و به هدف خود برسد.

Tiana

معرفی تیانا Tiana

نام انیمیشن: شاهزاده و غورباغه
سال ساخت: 2009
سن پرنسس تیانا: 19

دیزنی با ساخت انیمیشن شاهزاده و غورباغه یک انقلاب در پرنسس های دیزنی شروع کرد؛ چرا که اولین پرنسس سیاه پوست یعنی پرنسس تیانا، در این انیمیشن معرفی شد. قبلا هم دیده بودیم که دیزنی برای حمایت از سرخ‌پوستان، یکی از انیمیشن های خود را بر اساس زندگی پوکوهانتس ساخته بود. این بار هم برای حمایت از جامعه آفریقایی آمریکایی، یک پرنسس سیاه پوست را وارد لیست پرنسس های دیزنی کرد.

تیانا یک دختر آشپز فقیر است که رویای افتتاح رستوران بزرگی را در سر می‌پروراند. او روزی با یک قورباغه سخن گو روبه‌رو می‌شود که باید توسط پرنسسی بوسیده می‌شد تا دوباره انسان شود. قورباغه که فکر می‌کند تیانا پرنسس است از او درخواست می‌کند تا او را ببوسد. اما همه چیز بد پیش رفته و چون تیانا یک پرنسس واقعی نبود؛ خودش هم تبدیل به قورباغه می‌شود.

تیانا به همراه شاهزاده قورباغه در پی پیدا کردن راه حل این مشکل می‌رود. او که در ابتدا از شاهزاده متنفر بود، در این راه عاشق او می‌شود. تیانا خیلی چیزها در این راه یاد گرفته و بسیاری از ویژگی‌های شخصیتی شاهزاده را تغییر می‌دهد.

حقایق جالب درباره تیانا

 • او اولین پرنسس سیاه پوست دیزنی است؛
 • پرنسس تیانا اولین پرنسس چپ دست دیزنی است؛
 • تیانا تنها پرنسس دیزنی است که یک شغل دارد؛
 • بیشتر نقش تیانا به‌عنوان قورباغه است و تنها 19 دقیقه به‌عنوان انسان در انیمیشن حضور دارد.

نقد شخصیت تیانا

پرنسس تیانا یکی از سخت‌کوش‌ترین پرنسس های دیزنی است. او برای اهدافش جنگیده و گاهی حتی زیاد از حد به خودش سخت می‌گیرد. او باور دارد که تمام برتری‌ها مانند هوش زیاد و ثروت را می‌توان با سخت کوشی و کار زیاد به دست آورد. او از چیزی ترسی ندارد و برای رسیدن به اهدافش هر کاری می‌کند.

تیانا به باورها و عقایدش پایبند است. او می‌خواهد رویای پدرش را که داشتن یک رستوران بزرگ و کمک به جامعه سیاه پوستان بود را به حقیقت تبدیل کند. او برای رسیدن به این هدف از تمامی خواسته‌های خود می‌گذرد. تیانا به دنبال روابط رمانتیک نیست و رویاهایی بزرگ‌تر از عاشق شدن در سر می‌پروراند. تعجبی ندارد که او یکی از مهم‌ترین پرنسس های دیزنی است.

کلام آخر

در این مقاله به معرفی شخصیت پرنسس های دیزنی پرداختیم و با برخی از آن‌ها آشنا شدیم. هنگام معرفی پرنسس های والت دیزنی، متوجه می‌شویم که اولین پرنسس‌ها مانند سفیدبرفی، سیندرلا و اورورا تنها به دنبال شاهزاده‌ای هستند که آن‌ها را نجات دهد. این پرنسس‌ها رویای بزرگی در سر ندارند و تنها می‌خواهند تا کسی آن‌ها را عاشقانه دوست داشته باشد.

اما با پیشرفت جوامع و بالاتر رفتن ارزش و جایگاه دختران در جامعه، با شخصیت‌های مستحکمی مانند مریدا، مولان و یاسمین روبه‌رو می‌شویم. این دختران همه به دنبال این هستند که زندگی خود را بسازند. امروزه هیچ کدام از پرنسس های دیزنی به دنبال شاهزاده رویاهای خود نیستند. از این که امروز در این مقاله همراه ما بودید سپاس گزاریم. می‌توانید نظرات خود را درباره پرنسس دیزنی موردعلاقه خود، با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول:

1) زشت ترین پرنسس دیزنی کدام است؟

تمامی پرنسس های دیزنی با طراحی عالی و بسیار زیبا طراحی شده‌اند. اما طبق یک نظرسنجی، زشت ترین پرنسس دیزنی از نظر مخاطبان پرنسس مریداست.

2) مهم ترین پرنسس دیزنی کدام است؟

مهمترین پرنسس برای والت دیزنی بی شک پرنسس سیندرلاست. چرا که او والت دیزنی را از ورشکستگی نجات داد.

3) پیرترین پرنسس دیزنی کدام است؟

از نظر سال ساخت، سفیدبرفی پیرترین پرنسس دیزنی است. اما از نظر سنی، سیندرلا و تیانا با 19 سال سن بیشترین سن را در بین پرنسس های دیزنی دارند.

مطالب منتخب کاربران وب سایت ویدو:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا