فیلم و سریال خارجی

مقایسه سریال دوستان (Friends) و آشنایی با مادر (How I Met Your Mother)

دو سریال دوستان و آشنایی با مادر دوتا از مشهورترین و بهترین سریال های خارجی سبک سیتکام در تاریخ تلویزیون هستند. این دو سریال فوق محبوب همواره با یکدیگر مقایسه شده‌اند و هر یک در زمینه‌ای از آن یکی بهتر عمل کرده است. در این مطلب، سریال Friends را از ده نظر با سریال How I Met Your Mother مقایسه کرده‌ایم. در ادامه با ویدو همراه باشید.

هشدار اسپویلر! در متن زیر بخش‌های از داستان دو سریال Friends و How I Met Your Mother لو رفته است.

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، سریال How I Met Your Mother همواره با سریال Friends مقایسه شده است. هردو سریال سیتکام‌هایی (کمدی موقعیت) با چند دوربین هستند که صدای خنده تماشاگران در صحنه‌های مختلف آن شنیده می‌شود. وقایع هردو سریال در شهر نیویورک رخ می‌دهند. شخصیت‌های هردو سریال را گروهی از دوستان تشکیل می‌دهند که در جمع آنها دو هم‌اتاقی دانشگاه، یک زوج متأهل، یک زوج با رابطه متزلزل و یک مرد مستقل حضور دارند.

در کنار این مشابهت‌ها رویکردهای متفاوت و متعددی در دو سریال دیده می‌شوند که می‌توان از این نظر آنها را با یکدیگر مقایسه کرد. اما وضعیت مثل یک خط‌کشی سیاه‌وسفید نیست که بتوان به‌راحتی تشخیص داد بین سریال آشنایی با مادر و دوستان کدام‌یک از دیگری بهتر است. هردو سریال نقاط قوت و نقاط ضعف خاص خودشان را دارند. پس در ادامه 5 ویژگی را که موجب برتری هرکدام به یکدیگر شده‌اند با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

1- روابط متزلزل: دوستان

مقایسه سریال Friends با How I Met Your Mother

هم سریال فرندز و هم HIMYM روابط متزلزل و پرفراز و نشیبی بین دو شخصیت به تصویر کشیدند. در دوستان ما راس و ریچل را داشتیم و به موازات آنها در آشنایی با مادر، تد و رابین بودند که نمی‌تواستند رابطه ثابتی با هم داشته باشند. اما به‌طور قطع می‌توان گفت که بینندگان تلویزیونی بیشتر از آنکه به تد و رابین علاقه‌مند باشند، به ماجراهای راس و ریچل جذب شده بودند. هر قسمت از سریال Friends که به رابطه بین راس و ریچل مربوط می‌شد از جذابیت بالایی برخوردار بود.

از ابتدا تا انتهای سریال دوستان، هواداران با رابطه آنها ارتباط محکمی برقرار کرده بودند. اما از طرف دیگر در آشنایی با مادر دائم شاهد آن بودیم که رابین و تد رابطه خود را با یکدیگر قطع می‌کنند و سپس مجدداً به هم بازمی‌گردند و این کار را بارها و بارها انجام می‌دادند. کار به جایی رسیده بود که بیننده دیگر به پستی‌وبلندی‌های رابطه این دو واکنش خاصی نشان نمی‌داد.

9- ساختار روایت: آشنایی با مادر

مقایسه سریال Friends با How I Met Your Mother

سریال How I Met Your Mother با ساختارهای روایتی غیرخطی، بررسی تمام زوایا و مرتبط کردن سرنخ‌های داستان همیشه در داستان‌سرایی چند قدم از سریال دوستان بهتر بوده است. یکی از دلایل عمده ضعف Friends در این زمینه نوشته شدن متن آن برای مخاطب زنده و فیلم‌برداری سریال در مقابل تماشاگران باشد پس طبیعی است که این سریال نتواند به لوکیشن‌های مختلف سر بزند و صحنه‌های را مثل سریال آشنایی با مادر قطع کند.

سریال How I Met Your Mother بدون حضور تماشاگر سر صحنه ضبط شده بود و صدای خنده تماشاگران که بعداً با نشان دادن سریال به آنها ضبط شده بود طی ویرایش به اپیزودهای HIMYM اضافه گردید. پس این سریال آزادی بیشتری داشت و این موضوع خیلی خوب بود.

8- پایان سریال: دوستان

مقایسه سریال Friends با How I Met Your Mother

قسمت آخر سریال How I Met Your Mother به بد بودن بسیار معروف است. مخاطب نه فصل کامل را به تماشای سریال گذراند تا هویت مادری که نامش حتی در عنوان هم وجود دارد بشناسد اما در یک خط از صدای راوی متوجه می‌شویم که این مادر در واقع مرده است. طلاق رابین و بارنی نیز در یک صحنه به‌تصویر کشیده شد و این در حالی بود که ما نه فصل را به انتظار تماشای مراسم ازدواج آنها سپری کردیم.

اما در سمت مقابل، قسمت آخر سریال Friends یکی از بهترین اپیزودهای پایانی در میان سریال‌ها است. شاید برای برخی سرخوشانه باشد اما در انتها ما از پایان ماجرای تمام شخصیت‌ها آشنا شدیم و آنها را در موقعیتی مناسب رها کردیم. این تمام چیزی است که هواداران در یک قسمت پایانی خواستار آن هستند.

7- توسعه شخصیت‌ها: آشنایی با مادر

مقایسه سریال Friends با How I Met Your Mother

در سریال‌های سیتکام رایج است که از قسمت اول تا قسمت آخر سریال شخصیت‌ها تکامل پیدا نکنند. آنها دقیقاً در همان نقطه آغازین قرار می‌گیرند و هرگز از اشتباهات خود درس نخواهندگرفت چون تصور می‌شود بامزگی قضیه به همین است. اما این تنها برای سیتکام‌هایی صدق می‌کند که کاملاً عاری از درام هستند و شخصیت‌هایش نیز انسان‌های مخوفی محسوب می‌شوند مثل سریال Seinfeld. مشکل سریال Friends این است که دارای درام است و می‌خواهد مخاطب تصور کند که شخصیت‌هایش فوق‌العاده هستند اما هیچ‌کدام از آنها در طول ده فصل تغییر نمی‌کنند یا به بلوغ نمی‌رسند.

جویی همان احمق دوست‌داشتنی باقی می‌ماند، فیبی همیشه همان هیپی شکاک است و ریچل نیز تا آخر آن سربه‌هوایی ابلهانه خود را حفظ می‌کند حتی با وجود آنکه موفق می‌شود شغل رویایی خود را به‌دست بیاورد. چندلر ازدواج می‌کند و بچه‌دار می‌شود اما هنوز هم همان چندلر است. حتی راس، که به واقع یک جامعه‌ستیز است تا رسیدن به قسمت آخر هیچ کاری برای بلوغ خود انچام نمی‌دهد. اما در سریال How I Met Your Mother کاراکترها واقعاً تغییر می‌کنند. آنها دائم این که از زندگی چه می‌خواهند را مجدداً ارزیابی می‌کنند و در تلاش هستند تا به انسان‌های بهتری تبدیل شوند. حتی بارنی نیز در انتها وقتی بچه‌دار می‌شود به بلوغ می‌رسد.

6- خطوط داستانی طولانی: دوستان

مقایسه سریال Friends با How I Met Your Mother

قبول داریم که اساس سریال How I Met Your Mother یک خط داستانی طولانی است که در آغاز آن، تد در سنی بالاتر از آنچه در سریال می‌بینیم به فرزندانش می‌گوید که قرار است داستان آشنایی خود با مادر آنها را تعریف کند و سریال با مرگ این مادر به پایان می‌رسد. اما آنچه در سریال Friends بهتر توسعه داده شده، گنبدهای داستانی چند قسمتی است که شاید دامنه توزیع آن به حتی ده یا دوازده قسمت هم برسد. سریال آشنایی با مادر نیز تعداد زیادی از این داستان‌های بلندمدت داشت که ثمربخش نبودند.

هوادارانی که HIMYM را دوباره تماشا می‌کنند در نقاطی از سریال به خطوط داستانی می‌رسند که علاقه چندانی برای تماشای آن ندارند. در حالی که در سریال فرندز تعداد اندکی از این مدل خط داستانی وجود دارد. بیشتر خطوط داستانی بلندمدت سریال دوستان واقعاً خوب از آب درآمده‌اند.

5- شخصیت‌های فرعی: آشنایی با مادر

مقایسه سریال Friends با How I Met Your Mother

شش شخصیت اصلی سریال Friends در میان دوست‌داشتنی‌ترین کاراکترهای تاریخ تلویزیون جای دارند اما متأسفانه این قضیه درباره شخصیت‌های فرعی این سریال که در دنیای اطراف این شش نفر حضور دارند صدق نمی‌کند. هواداران این سریال می‌توانند وانمود کنند افرادی مثل گانتر، جنیس، آقای هکلس، استل، تگ و دیگران بامزه هستند اما در حقیقت، آنها تنها آزاردهنده‌اند.

از طرف دیگر، سریال How I Met Your Mother مجموعه فوق‌العاده‌ای شخصیت‌های فرعی مثل رانجیت، کارل، وندی پیش‌خدمت، بیلسون، اسکوتر، پاتریس و کاپیتان داشت که از این نظر می‌تواند با سریال ساینفلد برابری کند. این فهرست می‌تواند ادامه داشته باشد، پدر و مادر مارشال عالی بودند و پدر لیلی که کریس الیوت نقش او را ایفا می‌کرد نیز شخصیت جالبی بود.

4- اصالت: دوستان

مقایسه سریال Friends با How I Met Your Mother

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در بحث «فرندز در مقابل آشنایی با مادر» پیش می‌آید این است که سریال How I Met Your Mother از روی دست سریال دوستان تقلب کرد. سریال Friends در دهه 90 یک سریال کاملاً بدیع بود که داستان زندگی چند جوان بیست و چند ساله در شهر نیویورک را روایت می‌کرد. البته فرضیه کلی مشابه ساینفلد بود اما شخصیت‌ها و روابط بین آنها ابتکاری کاملاً جدید بود.

اما در طرف مقابل، سریال آشنایی با مادر بدون هیچ خجالتی ایده‌های زیادی را از سریال دوستان دزدیده است. در واقع شرایطی مشابه دو کارتون سیمپسون‌ها و فمیلی گای بین این دو نیز صدق می‌کند. در سریال The Simpsons درست مثل فرندز، اصالت یک وزنه سنگین است و هردوی آنها از این نظر برتری واضحی به رقیب خود دارند.

3- لحظات احساسی: آشنایی با مادر

مقایسه سریال Friends با How I Met Your Mother

هردو مجموعه تلویزیونی لحظات دراماتیک خاصی را زیر پوست کمدی به نمایش گذاشته‌اند اما در سریال How I Met Your Mother این لحظات تأثیرگذاری بیشتری داشتند. آن قسمت را به‌یاد دارید که مارشال در نهایت از مرگ پدر خود مطلع می‌شود؟ حتی اگر قبلاً چندبار دیگر هم این صحنه را دیده باشید اگر چشمان‌تان خیس شود هیچ اشکالی ندارد.

اما لحظات دراماتیک بسیاری در سریال Friends تأثیر خودشان را از دست می‌دهند؛ یا سرهم‌بندی‌شده هستند یا غیرجذاب. در عوض، آشنایی با مادر هرزمان که بخواهد به احساسات شما ضربه می‌زند مثل زمانی که لیلی در انتهای بدترین روز مارشال متوجه شد حامله است. خط داستانی پدر بارنی با جان لیتگو چندان خوب نبود اما به‌جز آن، HIMYM درام قدرتمندتری نسبت به فرندز است.

2- گروه کلی بازیگران: دوستان

مقایسه سریال Friends با How I Met Your Mother

سریال Friends برای اینکه مجموعه بازیگرانش در یک رده قرار داشتند همیشه توسط منتقدان مورد ستایش قرار گرفته است. در این مجموعه هیچ شخصیتی از دیگری بالاتر نبود. حتی زمانی که جنیفر آنیستون به یک بازیگر سطح اول در هالیوود تبدیل شد، هرگز اسکرین‌تایم (مدت زمان به تصویر کشیده شدن یک کاراکتر توسط دوربین) یا خطوط داستانی او نسبت به بازیگران دیگر که در آن زمان توسط سریال به اندازه آنیستون مشهور نشدند افزایش پیدا نکرد.

در عین حال سریال How I Met Your Mother قطعاً برخی از کاراکترها را بر دیگری ترجیح می‌دهد. تد نقش اول است، اما روند سریال از نظر اهمیت یکسان قائل شدن برای همه شخصیت‌ها مثل فرندز نیست. حتی زمان‌هایی بود که شخصیت‌ها به‌طور کلی غایب بودند، مثل وقتی که لیلی برای چند اپیزود به سان فرانسیسکو رفت و غیبش زده بود.

1- غیرقابل پیش‌بینی بودن: آشنایی با مادر

مقایسه سریال Friends با How I Met Your Mother

زمانی که هر هفته قرار بود یک قسمت جدید از سریال Friends پخش شود، شما تقریباً از قبل می‌دانستید که با چه چیزی طرف هستید. شاید گاهی اوقات از پیشنهاد ازدواج دادن یکی از شخصیت‌ها به فرد دیگر یا بازگشتن راس و ریچل برای nمین‌بار به یکدیگر غافلگیر می‌شدید اما چنین سورپرایزی شاید تنها در 10 قسمت از 200 اپیزود این سریال رخ بدهد.

روند سریال دوستان در هر اپیزود به صورت یک فرمت یکسان از ترکیب پلات A با پلات B تشکیل می‌شود. اما در سریال How I Met Your Mother انعطاف بیشتری در روند روایت وجود داشت. مثلاً در یک اپیزود که تد با نسخه‌های آینده خودش و بارنی صحبت کرد، سریال تم علمی تخیلی به خود می‌گرفت. در یک اپیزود رابین راوی داستان می‌شد و با بچه‌هایش صبحت می‌کرد، بچه‌هایی که متوجه شد هرگز نمی‌تواند آنها را داشته باشد. بنابراین پیش‌بینی پذیری آشنایی با مادر در مقایسه با رقیب کمتر بود.

‫5 دیدگاه ها

  1. بنظرم آشنایی با مادر خیلی قشنگ تره هم از لحاظ کمدی هم درام و شخصیتاش به واقعیت نزدیک ترن کلا چند لول بالاتر از فرندزه

  2. نکته مهمی که از قلم انداختین این بود که در سریال فرندز کاراکتر ها همیشه تایم آزاد داشتن یعنی بعضی وقت ها صب تا شب خونه بودن بعضی وقت ها سر کار بودن بعضی وقت ها تو کافه بودن کاملا مشخص بود تایم بندی از دست نویسنده در رفته و نمیتونست خوب سازمان بندی کنه اما این مشکل به خوبی در اشنایی با مادر حل شد چون خیلی راحت ما رو به دنیای شغلی افراد هم وارد می کردند و از این طریق تماشاگر در تمام طول روز میتونست شخصیت ها رو دنبال کنه اما تو فرندز خیلی کم این اتفاق می افتاد در هر فصل فقط چند قسمت اون هم خیلی سری گذرا در کل بنظرم آشنایی با مادر شسته رفته تر و از فرندز بود چون سازندگان هر دو کار یک تیم هستند از تجربیاتشون در سریال فرندز استفاده کردند و سریال آشنایی رو کمی لولش رو بالا بردند و این هم نباید فراموش کرد که فرندز یک کمدی خالص بود اما اشنایی یک کمدی درام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا