علمیکتاب

بهترین رمان های عاشقانه [ مشهورترین رمان‌های عاشقانه ]

بهترین رمان های عاشقانه کدام هستند؟ تجربه عشق، یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربیات زندگی است و تقریبا می‌توانم بگویم تمام ما به آن نیاز داریم.

یکی از مواردی که می‌تواند تجربه‌ی زیبای عشق را درون ما ایجاد کند، مطالعه رمان عاشقانه است. کتاب‌ها و رمان‌های عاشقانه می‌توانند ذهن مارا به عمیق‌ترین رابطه‌ی عاشقانه ببرند و زیباترین تصاویر را نشانمان دهند.

در این مقاله ما سعی داریم لیستی از بهترین رمان های عاشقانه برای دوست داران این احساس جمع آوری کنیم.

توجه داشته باشید که شما نیز می‌توانید در تکمیل کردن این لیست به ما کمک کنید. تنها کافی است دیدگاه خود و رمان عاشقانه جذابی که خوانده‌اید را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

بهترین رمان های عاشقانه در یک نگاه کوتاه

 • من پیش از تو – جوجو مویس
 • دفترچه خاطرات – نیکلاس اسپارکس
 • بلندی‌های بادگیر – امیلی برونته 
 • گتسبی بزرگ –  اف. اسکات فیتزجرالد
 • غرور و تعصب – جین آستن
 • گرگ‌ومیش – استفانی میر
 • عشق سال‌های وبا – گابریل گارسیا مارکز
 • ملت عشق – الیف شافاک
 • بامداد خمار – فتانه حاج سید جوادی
 • آنا کارنینا – لئو تولستوی
 • چشم‌هایش – بزرگ علوی
 • خطای ستارگان بخت ما – جان گرین
 • ربه‌کا – دافنه دوموریه

من پیش از تو – جوجو مویس

من پیش از تو – جوجو مویس

من پیش از تو اثر جوجو مویس یکی از بهترین رمان های عاشقانه در جهان است که در سال 2012 منتشر شد. این رمان پس از عرضه خیلی زود تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال شد و توانست توجه طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کند. پس از موفقیت این رمان، کتاب دیگری به‌عنوان ادامه داستان با نام پس از تو در سال 2015 منتشر شد و تحسین گسترده منتقدین و کارشناسان را به همراه داشت.

فیلمی با همین نام در سال 2016 به کارگردانی تیا شروک اکران شد که در آن بازیگرانی چون امیلیا کلارک و سم کلفلین به ایفای نقش پرداختند. یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت این کتاب به دلیل شخصیت‌های بسیار گیرای آن بوده است. مخاطب از همان ابتدای داستان به‌راحتی می‌تواند با شخصیت‌های اصلی داستان ارتباط برقرار کند.

خلاصه داستان رمان من پیش از تو بدین شرح است: لوییزا کلارک 26 ساله با خانواده‌اش زندگی می‌کند. او جاه طلب نیست و صلاحیت‌های کمی دارد و مدام از خواهر کوچکترش کاترینا کم می‌آورد. لوییزا که در تامین خانواده کمک می‌کند، شغلش را در یک کافه محلی از دست می‌دهد. بعد از چندین تلاش بی‌نتیجه، بالاخره یک موقعیت استخدامی خاص گیر می‌آورد: کمک برای مراقبت از ویلیام جان ترینر، یک مرد جوان موفق و ثروتمند که دو سال پیش در اثر سانحه موتورسیکلت فلج شده‌ است. (دستمزد کار بیش از ساعتی نه پوند بود) مادر ویل، کامیلا ترینر، لوییزای بی‌تجربه را استخدام می‌کند تا به زندگی ویل طراوت ببخشد. در این بین لوییزا با نیتن (پرستار مسائل پزشکی ویل) و استیون، پدر ویل، نیز ملاقات می‌کند.

دفترچه خاطرات – نیکلاس اسپارکس

دفترچه خاطرات – نیکلاس اسپارکس

دفترچه خاطرات اثر نیکلاس اسپارک داستانی بر پایه واقعیت است که در سال 1996 منتشر شد. این کتاب در ایران توسط مهدی سجودی مقدم و امین باورصد ترجمه شد. به عقیده بسیاری از طرفداران رمان‌های عاشقانه، کتاب دفترچه خاطرات یکی از بهترین رمان های عاشقانه تاریخ است که مخاطب با خواندن آن بسیار متاثر می‌شود.

بعد از موفقیت زیاد این رمان، اقتباسی سینمایی بر پایه آن در سال 2004 اکران شد که توانست تحسین بسیاری از منتقدان را به همراه داشته باشد؛ این فیلم توسط نیک کاساوتیس کارگردانی شد و بازیگرانی چون رایان گاسلینگ ریچل مک‌آدامز در آن به ایفای نقش پرداختند.

خلاصه داستان رمان دفترچه خاطرات بدین شرح است: نوآ و آلی تابستان خوبی را با هم سپری می‌کنند اما خانوده آلی و واقعیت‌های اقتصادی – اجتماعی آن دوران، مانع از به هم رسیدن این دو جوان می‌شود. اگرچه نوا تلاش می‌کند پس از جدایی با آلی ارتباط داشته باشد، اما نامه‌هایش بی‌پاسخ می‌ماند. عاقبت نوآ در آخرین نامه‌اش به عشق جاودان و نامیرایش اعتراف می‌کند. نوآ به شمال سفر می‌کند تا شغلی مناسب پیدا کند و یاد و خاطره آلی را از یاد ببرد و عاقبت به جنگ می‌رود. پس از خدمت به کشورش، به خانه بازمی‌گردد تا خانه‌ای قدیمی را بازسازی کند. مقاله‌ای در روزنامه در مورد تلاش‌های او برای این کار، توجه آلی را جلب می‌کند و بعد از 14 سال نزد او می‌رود.

بلندی‌های بادگیر – امیلی برونته

بلندی‌های بادگیر – امیلی برونته

بلندی‌های بادگیر اثر امیلی برونته شاعر و نویسنده انگلیسی یکی دیگر از بهترین رمان‌ های عاشقانه جهان است که ابتدا در سال 1847 منتشر شد. این کتاب در ایران توسط مترجم‌های گوناگون ازجمله مهدی سجودی مقدم، رضا رضایی، نوشین ابراهیمی و جهانپور ملکی ترجمه و منتشر شده است. این کتاب تنها رمان نوشته شده توسط امیلی برونته است که بسیار مورد توجه قرار گرفت. منتقدان این رمان را به‌دلیل لحن شاعرانه و دراماتیک بیان آن، عدم توضیح از نویسنده و ساختار غیرمعمولش بسیار مورد تحسین قرار دادند.

این کتاب به زبان انگلیسی Wuthering Height نام دارد؛ واژه Wuthering از کلمه‌ای اسکاتلندی گرفته شده ‌است و به توفانی که اطراف خانه اصلی داستان وجود دارد اشاره می‌کند و نمادی از فضای پرسروصدای داستان است. این کتاب پس از انتشار در زمان خود بسیار بدیع و خاص بود. بااینکه سالیان زیادی از زمان انتشار این کتاب می‌گذرد، اما هنوز این کتاب جذابیت‌های خاص و منحصربه‌فرد خود را دارد.

در سال 2009 فیلمی به همین نام با بازی تام هاردی اکران شد که داستان آن کمی با داستان کتاب فرق می‌کرد. خلاصه داستان رمان بلندی‌های بادگیر بدین شرح است: این رمان داستان عشق آتشین ولی مشکل‌دار میان هیث کلیف و کترین ارنشاو است و اینکه این عشق نافرجام چگونه سرانجام این دو عاشق و بسیاری از اطرافیانشان را به نابودی می‌کشاند. هیث کلیف کولی‌زاده‌ای است که موفق به ازدواج با کتی نمی‌شود و پس از مرگ کتی به انتقام‌گیری روی می‌آورد. داستان این رمان از زبان خدمتکار امارت برای مسافری به نام لاک وود تعریف شده ‌است و او آن را به اول شخص روایت می‌کند.

گتسبی بزرگ - اف. اسکات فیتزجرالد

گتسبی بزرگ –  اف. اسکات فیتزجرالد

گتسبی بزرگ نیز جزو بهترین رمان های عاشقانه تاریخ است که توسط اف. اسکات فیتزجرالد نوشته و در سال 1925 منتشر شد. این کتاب طی 15 سال نخست بعد از عرضه‌اش نتوانست به موفقیت بالایی دست پیدا کند. فیتزجرالد در حالی در سال 1940 درگذشت که رمان خود را کاملا شکست خورده می‌دید. بعد از مرگ این نویسنده، کتاب گتسبی بزرگ راه موفقیتش را آغاز کرد و به آن ادامه داد.

یکی از بزرگ‌ترین نکات مثبت این رمان مربوط به شخصیت‌پردازی فوق‌العاده آن می‌شود. هرکدام از شخصیت‌های این رمان جذابیت و جایگاه ویژه خود را دارند. خوانندگان این رمان خیلی زود می‌توانند با شخصیت‌های آن ارتباط برقرار کرده و با آن‌‍‌ها همذات‌پنداری کنند. این کتاب توسط مترجم‌های گوناگون در ایران ترجمه و منتشر شد.

خلاصه داستان رمان گتسبی بزرگ بدین شرح است: نیک کراوی از اهالی غرب میانه آمریکاست و برای ادامه زندگی به ساحل شرقی آمریکا آمده است. نیک در همسایگی فردی به نام جی گتسبی زندگی جدید خود را در غرب آغاز می‌کند. گتسبی بسیار ثروتمند است و به‌خاطر مهمانی‌های باشکوهی که در خانه اربابی‌اش واقع در لانگ آیلند، وست اگ، که در آن روزها کمی از مد افتاده‌تر نسبت به ایست اگ است، برگزار می‌کند شهره خاص وعام است. در مورد ثروت هنگفت او و اینکه این ثروت چگونه به‌دست آمده است شایعات زیادی بر سر زبان‌ها است. هیچ‌ شخصی چیزی از گذشته وی نمی‌داند.

غرور و تعصب – جین آستن

غرور و تعصب – جین آستن

غرور و تعصب اثر جین آستن یکی از بهترین رمان های عاشقانه است که در سال 1813 منتشر شد. او این داستان را در سال 1796 و تنها زمانی که 21 سال سن داشت، نوشت. خود آستن اثر خود را بچه دلبند من نام‌گذاری کرده است. بسیاری از منتقدان رمان غرور و تعصب را بهترین کتاب جین آستن می‌دانند.

بعد از موفقیت بزرگ این کتاب، فیلم‌های زیادی بر اساس آن ساخته شد. معروف‌ترین فیلم برپایه کتاب در سال 2005 اکران شد که در آن بازیگرانی چون کیرا نایتلی و متیو مک‌فادین به ایفای نقش پرداختند. در سال 2004 نیز فیلمی بالیوودی با نام عروس و تعصب با بازی آیشواریا رای از این اثر ساخته شد. این کتاب در ایران توسط افراد مختلفی ترجمه شده است؛ اما چاپ نخست آن در سال 1336 توسط شمس الملوک مصاحب ترجمه و توسط انتشارات جامی منتشر شد.

خلاصه داستان این رمان بدین شرح است: آقا و خانم بنت پنج دختر دارند. جین و الیزابت بزرگ‌تر از سه خواهر دیگر هستند و البته باوقارتر و سنگین‌تر. دو خواهر کوچک‌تر بسیار سبکسر هستند و مایه خجالت دو خواهر بزرگشان. دختر وسط مری تنها دختر نازیبای خانواده است بنابراین به یادگیری ساز زدن و کمالات پرداخته. چندی است که در همسایگی‌شان در قصری به نام ندرفیلد مردی سرشناس و ثروتمند به اسم چارلز بینگلی ساکن شده که بسیار بامحبت و خوش‌چهره است. خانم بنت می‌کوشد تا هرطور شده مرد جوان را برای ازدواج به یکی از دخترانش مایل کند. در یک مهمانی عمومی روستا، خانواده بنت نیز حضور دارند. آقای دارسی، دوست صمیمی چارلز بینگلی هم در آن جشن شرکت کرده ‌است.

گرگ‌ومیش – استفانی میر

گرگ‌ومیش – استفانی میر

گرگ و میش اثر استفانی میر یک رمان خون‌آشامی و جزو بهترین رمان های عاشقانه در جهان است که توانست موفقیت‌های تجاری بزرگی را به‌دست بیاورد. جلد نخست مجموعه گرگ‌ومیش در سال 2005 منتشر شد و خیلی زود توانست به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال تبدیل شود.

استفانی میر اعلام کرد ایده اصلی خلق رمان گرگ‌ومیش بعد از یک خواب عجیب در ذهن او گنجانده شد. گفته شده میر این رمان را برپایه کتاب‌های غرور و تعصب از جین آستین، بلندی‌های بادگیر اثر امیلی برونته و نمایشنامه رومئو و ژولیت از شکسپیر نوشته است.

ازجمله افتخارات رمان گرگ‌ومیش می‌توان به این موارد اشاره کرد: عنوان بهترین ویراستاری از طرف نیویورک تایمز، بهترین کتاب سال ناشر هفتگی، یکی از ده کتاب برتر رمان بزرگسال و یکی از ده کتاب برتر دارای عنوان کمترین خوانندگان انتخاب شده توسط انجمن کتابخانه‌های آمریکا و قرارگیری در لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز.

یک مجموعه فیلم نیز با همین نام ساخته شد که توانست موفقیت تجاری بزرگی را تجربه کند. در این مجموعه فیلم بازیگران بزرگی چون کریستن استوارت و رابرت پتینسون حضور داشتند. خلاصه داستان رمان گرگ‌ومیش بدین شرح است: ایزابلا سوآن از شهر آفتابی فینیکس به شهر بارانی فورکس برای زندگی در کنار پدرش سفر می‌کند. او اینکار را می‌کند تا مادرش بتواند با همسرش که یک بازیکن بیسبال است به مسافرت برود. مدرسه جدیدش در شهر فورکس نظر او را جلب می‌کند و با تعدادی از دانش آموزان ارتباط برقرار می‌کند. روز اول مدرسه، زمانی که بلا برای اولین بار کنار ادوارد کالن می‌نشیند، او وی را کاملا تحت تاثیر قرار می‌دهد.

عشق سال‌های وبا – گابریل گارسیا مارکز

عشق سال‌های وبا – گابریل گارسیا مارکز

کتاب عشق سال‌های وبا یکی دیگر از بهترین رمان های عاشقانه است که توسط نویسنده برجسته گابریل گارسیا مارکز نوشته و در سال 1985 منتشر شد. این کتاب با داستان عاشقانه و جذاب خود بارها توانسته بر احساسات مخاطبش تاثیر بگذارد. کتاب عشق سال‌های وبا بارها توسط کارشناسان و منتقدان مختلف مورد تحسین قرار گرفته است. برخی از طرفداران این کتاب را بهترین در سبک عاشقانه می‌دانند.

بعد از موفقیت بالای کتاب عشق سال‌های وبا طی سالیان متمادی، فیلمی نیز با همین نام با اقتباس از این رمان ساخته شد، که البته نتوانست در بخش فروش مطابق انتظارات سازندگان ظاهر شود. در این فیلم که توسط مایک نیوول کارگردانی شد، بازیگرانی چون خاویر باردم، جیووانا متزوجیورنو، بنجامین برت و فرناندا مونتنگرو به ایفای نقش پرداختند.

خلاصه داستان کتاب عشق سال‌های وبا بدین شرح است: ماجرای این رمان در شهری تاریخی در حوزه‌ دریای کارائیب در سال‌های آخر سده‌ نوزده و سال‌های ابتدایی سده‌ بیستم میلادی در حالی که کشورهای آمریکای لاتین در آتش جنگ‌های داخلی بین احزاب نوپا پس از استقلال از امپراتوری اسپانیا می‌سوختند، رخ می‌دهد. داستان با مرگ خرمیا دوسنت آمور، عکاس قدیمی شهر، در اثر خودکشی شروع می‌شود. دکتر خوونال اوربینو، پزشک سرشناس شهر، که با دوسنت آمور رفاقت داشته و هم‌بازی شطرنج با یکدیگر بوده‌اند، ضمن انجام کارهای مربوط به صدور گواهی فوت و جواز دفن برای دوست قدیمی خود، از خلال‌ نامه‌ای که او پیش از مرگش نوشته است، پی می‌برد که خرمیا دوسنت آمور در تمام این سال‌ها معشوقه‌ای پنهان داشته است.

ملت عشق – الیف شافاک

ملت عشق – الیف شافاک

رمان ملت عشق اثر الیف شافاک که ابتدا در سال 2010 منتشر شد، خیلی سریع با داستان جذاب و منحصربه‌خود مورد استقبال طرفداران کتاب و کتاب‌خوانی قرار گرفت. این کتاب یکی از بهترین رمان های عاشقانه جدید است که به شکل همزمان به دو زبان انگلیسی و ترکی منتشر شد. ملت عشق از همان آغاز انتشار تبدیل یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های کشور ترکیه شد. جالب است بدانید این رمان تاکنون بیشتر از 500 بار در کشور ترکیه تجدید چاپ شده و بیش از 550000 نسخه از آن به فروش رفته است.

ملت عشق از همان ابتدا مورد تحسین منتقدان و کتاب‌دوستان قرار گرفت. بعد از موفقیت رمان ملت عشق، این اثر به زبان‌های مختلف ترجمه شد و توانست در برخی از کشورها به فروش خوبی دست پیدا کند. این کتاب در ایران نیز ترجمه و تبدیل به یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های سال شد. نام ترکی این اثر Aşk یا عشق است؛ اما در ایران این کتاب با نام ملت عشق شناخته می‌شود. جالب است که بدانید این کتاب دارای هفده شخصیت است که داستان از زبان پانزده نفر آنان بیان می‌شود.

خلاصه داستان اول کتاب بدین شرح است: داستان اول کتاب مربوط به الا روبینشتاین است که در بوستون آمریکا زندگی می‌کند. الا یک همسر و مادر است که همه زندگی خود را صرف خانواده کرده است. با این که همسر الا، دیوید، دندانپزشک مشهوری بود و معیشت آن‌ها در سطح ایدهآلی قرار داشت اما عشق و صمیمیتی در میان آن‌ها نبود. الا این موضوع را پذیرفته بود و همه اولویت‌های خود را تغییر داده بود و فقط به فکر بچه‌هایش بود. اما با این حال، رابطه الا با خانواده‌اش هم چندان خوب نبود. طبق تشبیه کتاب، الا شبیه برکه بود، برکه‌ای راکد که بعد از گذشت بیست سال زندگی مشترک با همسرش، خود را بازنده این زندگی می‌بیند. سرانجام در اولین روزهای چهل سالگی تصمیم می‌گیرد از قید و بند این زندگی آزاد شود و زندگی خود را تغییر دهد.

بامداد خمار – فتانه حاج سید جوادی

بامداد خمار – فتانه حاج سید جوادی

کتاب بامداد خمار یکی از بهترین رمان های عاشقانه در کشورمان است که توسط فتانه حاج سید جوادی نوشته و در سال 1374 منتشر شد. این رمان بعد از انتشار خیلی سریع توجه علاقه‌مندان به کتاب‌خوانی را به سمت خود جلب کرد و تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های سال شد.

رمان بامداد خمار طی ده سال بیش از 300 هزار نسخه فروش کرد و از این حیث تبدیل به یکی از موفق‌ترین کتاب‌های تاریخ ایران شد. این کتاب با نظرهای مختلف منتقدان مواجه شد؛ برخی از منتقدان این رمان را اثری مفید برای روابط بین زنان و مردان در جامعه توصیف کرده و آن را درس خوبی برای افراد جوان و بی‌تجربه می‌دانستند. اما مخالفان اعتقاد داشتند این اثر به دفاع از افراد اشرافی و بالادست جامعه پرداخته و افراد ضعیف‌تر را تحقیر کرده است.

خلاصه داستان رمان بامداد خمار بدین شرح است: پدر محبوبه برایش خانه‌ای کوچک می‌خرد و دکانی نیز برای نجاری رحیم فراهم و او را به حال خود رها می‌کند تا دخترک پانزده ساله با عشق خود، در خانواده‌ای که نمی‌شناسد، تنها زندگی بگذراند و از خودسری خود پند بگیرد. تنها دایه دختر اجازه دارد که ماهی یکبار سری به محبوبه بزند و مبلغی خرجی از سوی پدر به محبوبه برساند که همه خرج شراب‌خواری و زن بارگی رحیم می‌شود. رحیم تهی‌دست بی‌فرهنگ نه‌تنها قدر این دختر بافرهنگ اشرافی را نمی‌داند، بلکه او را تحقیر می‌کند و حتی کتک می‌زند.

آنا کارنینا - لئو تولستوی

آنا کارنینا – لئو تولستوی

از کتاب آنا کارنینا اثر لئو تولستوی نیز می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از بهترین رمان های عاشقانه جهان نام برد که بین سال‌های 1875 تا 1877 به‌صورت پاورقی در یک گاهنامه به چاپ رسید. رمان آنا کارنینا را باید درواقع یک داستان واقع‌گرا تلقی کرد. منتقدان این کتاب را به‌دلیل دانش بالای تولستوی در پوشش مفاهیم مختلف بسیار مورد تحسین قرار داده‌اند. درواقع شما با خواندن کتاب آنار کارنینا حس نمی‌کنید که تنها با مفهوم عشق مواجه هستید؛ تولستوی سعی کرده تا جای ممکن از مفاهیم مختلف به‌عنوان چاشنی در داستان خود استفاده کند.

این رمان به زبان‌های مختلف ترجمه و در بسیاری از کشورها به یکی از پرفروش‌ترین رمان‌ها تبدیل شده است. در ایران نیز رمان آنا کارنینا توسط مترجم‌های گوناگون ترجمه شد و بعد از انتشار مورد استقبال بسیاری از طرفداران رمان قرار گرفت. بعد از موفقیت بالای این کتاب، فیلم‌ها و نمایشنامه‌های زیادی بر اساس آن ساخته شد که توجه مخاطبین زیادی را به سمت خود جلب کرد.

خلاصه داستان کتاب آنا کارنینا بدین شرح است: زن و شوهری به نام‌های استپان آرکادیچ و داریا الکساندرونا با هم اختلافی خانوادگی دارند. آنا کارنینا خواهر استپان آرکادیچ است و از سن پترزبورگ به خانه برادرش که در مسکو است می‌آید و اختلاف زن و شوهر را حل می‌کند و حضورش در مسکو باعث به وجود آمدن ماجراهای اصلی داستان می‌شود. در داستان، فضای اشرافی آن روزگار حاکم است؛ زمانی که پرنس‌ها و کنت‌ها دارای مقامی والا در جامعه بودند و آداب و رسوم اشرافیت و نجیب‌زادگی بر داستان حاکم است.

چشم‌هایش - بزرگ علوی

چشم‌هایش – بزرگ علوی

رمان چشم‌هایش به نویسندگی بزرگ علوی جزو بهترین رمان های عاشقانه جهان محسوب می‌شود که بعد از عرضه در سال 1331 جنجال‌های فراوانی به‌پا کرد. برخی از منتقدان و کارشناسان بعد از خواندن این اثر اعتقاد داشتند شخصیت استاد ماکان که در کتاب ذکر شده با الهام از شخصیت کمال‌الملک خلق شده است. این کتاب به زبان‌های عربی و کردی نیز ترجمه شده است.

چشم‌هایش بعد از انتشار، تحسین گسترده منتقدان را به‌همراه داشت. بسیاری از طرفداران کتاب بعد از خواندن این اثر، آن را به‌واسطه داستان جذاب و سبک نگارش بزرگ علوی مورد تحسین قرار دادند. بزرگ علوی یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان تاریخ ایران است که در سن 93 سالگی در برلین آلمان فوت شد.

خلاصه داستان رمان چشم‌هایش بدین شرح است: استاد ماکان نقاش بزرگ که یک مبارز سیاسی علیه دیکتاتوری رضا شاه است در تبعید درمی‌گذرد. یکی از آثار باقی‌مانده از او، پرده‌ای است به‌نام چشم‌هایش؛ چشم‌های زنی که گویا رازی را در خود پنهان کرده‌است. راوی داستان که ناظم مدرسه و مسئول نمایشگاه آثار استاد ماکان است، سخت کنجکاو است راز این چشم‌ها را دریابد. بنابراین سعی می‌کند زن در تصویر را بیابد و از ارتباط او با استاد ماکان بپرسد. پس از سال‌ها ناظم زن مورد نظر را می‌یابد و در خانه او با هم گفتگو می‌کنند. زن به او می‌گوید که او دختری از خاندانی ثروتمند بوده ‌است و به خاطر زیبایی‌اش توجه مردان بسیاری را جلب خود می‌کرده؛ اما آن‌ها برای او سرگرمی‌ای بیش نبودند و تنها استاد ماکان بود که توجهی به زیبایی و جاذبه‌اش نداشته ‌است.

خطای ستارگان بخت ما – جان گرین

خطای ستارگان بخت ما – جان گرین

از رمان خطای ستارگان بخت ما اثر جان گرین نیز می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از بهترین رمان های عاشقانه جهان نام برد که پس از انتشار در سال 2012، تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال شد. این کتاب در قالب ادبیات داستان نوجوانان نوشته شده است؛ اما این بدان معنی نیست که عمده مخاطبین این کتاب نوجوانان هستند. بسیاری از بزرگسالان این اثر را خوانده و به تمجید از آن پرداختند.

کتاب خطای ستارگان بخت ما در هفته اول فروشش، در رتبه نخست لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز قرار گرفت. بسیاری از طرفداران دنیای کتاب و همچنین کارشناسان معتقدند جان گرین عنوان اصلی کتاب خود را با الهام از نمایشنامه ژولیوس سزار اثر شکسپیر انتخاب کرده است. در بخشی از نمایشنامه ژولیوس سزار آمده: خطا، بروتوس عزیز، از ستاره بخت ما نیست؛ بلکه از خود ماست که دون‌پایه مانده‌ایم.

خلاصه داستان رمان خطای ستارگان بخت ما بدین شرح است: هزل گریس لنکستر شانزده ساله سه سال است که از سرطان رنج می‌برد؛ اما توانسته با استفاده از دارویی جدید به ثبات برسد. به توصیه والدینش به جمع گروهی می‌پیوندد که در آن کودکان سرطانی شرکت دارند. در آنجا با آگوستوس واترز آشنا می‌شود، که به خاطر سرطان استخوان یکی از پاهایش را از دست داده‌ است. این دو اوقات زیادی را با هم می‌گذرانند و روابطشان به مرور نزدیک‌تر می‌شود. اما هیزل سعی می‌کند آگوستوس را تا آنجا که می‌تواند از واقعه مرگ زودهنگام خود مصون نگه دارد و تصمیم می‌گیرد دیگر با آگوستوس ارتباطی نداشته باشد.

ربه‌کا - دافنه دوموریه

ربه‌کا – دافنه دوموریه

ربه‌کا اثر دافنه دوموریه جزو محبوب‌ترین رمان‌های عاشقانه جهان است که ابتدا در سال 1938 منتشر شد.

دوموریه به‌زیبایی هرچه تمام‌تر ژانر جنایی را با ژانر عاشقانه تلفیق کرد و توانست داستانی جذاب را برای مخاطب خلق کند.

بعد از تحسین این اثر از سوی منتقدان و استقبال مخاطبان، آثار سینمایی مختلفی براساس آن ساخته شد که مشهورترین آن فیلمی به همین نام اثر آلفرد هیچکاک است که در سال 1940 اکران شد. این فیلم درنهایت برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال نیز شد. البته این اثر در 11 بخش نامزد دریافت جایزه اسکار بود. (علاوه‌بر بهترین فیلم، جایزه اسکار بهترین فیلم‌برداری را نیز دریافت کرد)

این کتاب به زبان‌های مختلفی ترجمه شده ‌است. حسن شهباز، نازگل نیکویی و محمد صادق سبط الشیخ آن را به زبان فارسی برگردانده‌اند.

خلاصه داستان کتاب ربه‌کا بدین شرح است: داستان در باب زن جوان خدمتکاری است که با مردی ثروتمند آشنا می‌شود و مرد جوان به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد. دختر جوان پس از مدتی زندگی، پی می‌برد مرد جوان همسر زیبای خود را در یک حادثه از دست داده و سیر داستان پرده از این راز برمی‌دارد که زن جذاب و متوفی مرد جوان، زنی فاسد و هوس باز بوده و شبی که او منتظر معشوق‌اش بوده، ناگهان با شوهرش روبرو می‌شود و پس از دادن خبر دروغین بارداری‌اش به دست او کشته می‌شود و شوهرش آقای ماکسیمیلیان دووینتر جسدش را به همراه قایق شخصی‌اش در دریا غرق می‌کند. پس از یک سال با پیدا شدن جسد ربه‌کا ماکسیم دووینتر پای میز محاکمه کشیده می‌شود.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا