از زبان شما

استفاده از کالای خواب مناسب؛ از راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن

این یک واقعیت غیرقابل انکار است که خواب برای سلامت و تندرستی کلی شما بسیار مهم است. در واقع، در طول خواب است که بدن ما فعالیت های ترمیمی و تجدید قوای تمام سیستم های بدن را انجام می دهد.

همانطور که ما میخوابیم، ماهیچه ها و سلول های پوستی معیوب ما ترمیم میشوند، مواد زائد از سلول های ما حذف می شوند و پاسخ های ایمنی در حال ارسال هستند تا اطمینان حاصل شود که وقتی از خواب بیدار میشویم، بدن ما برای شروع فعالیت روز جدید آماده باشد.

تحقیقات فزاینده ای نشان داده است که داشتن خواب کافی برای سیستم ایمنی بدن شما ضروری است. این شبکه دفاعی بدن است که از رشد و تکثیر عفونت در بدن شما جلوگیری می کند.

در نتیجه با توجه به نتایج علمی منتشر شده از منابع معتبر، خواب سالم می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و حتی می تواند به جلوگیری از بیمار شدن شما کمک کند.

رابطه کالای خواب و تقویت سیستم ایمنی بدن

چند بار تا به حال قبل از خواب احساس ضعف کرده اید و فقط این کلمات اطمینان بخش را شنیده اید که «بعد از یک خواب خوب، احساس خیلی بهتری خواهید داشت؟» بدن و ذهن هر یک از ما در طول خواب شبانه در تخت خواب ریکاوری می شود؛ و این نیاز به استراحت کافی ارضا نمی شود، مگر با کالای خواب مناسب و استاندارد.

البته همیشه اینطور نیست، اما حقیقت زیادی در یک ضرب المثل است که نسل ها منتقل شده است؛ “بدن سالم با خواب سالم”

آیا افرادی که بهتر می خوابند بهتر در برابر بیماری محافظت می شوند؟ آیا کمبود خواب با کیفیت می تواند به سیستم ایمنی بدن شما آسیب برساند؟ پاسخ به هر دو سوال یک “بله” قاطع است.

خب پس ما این حقیقت را قبول داریم که یکی از راه های تقویت سیستم ایمنی بدن، داشتن خواب با کیفیت است. خواب با کیفیت نیز نیازمند داشتن کالای خواب مناسب است. تشک، بالش و لحاف روتختی می توانند بیشترین تاثیر را در کیفیت خواب داشته باشند و به صورت مستقیم بر سلامت و ایمنی بدن موثر باشند.

شرایطی که تشک مناسب می تواند برای بهبود سیستم ایمنی بدن ایجاد کند

شرایطی که تشک مناسب می تواند برای بهبود سیستم ایمنی بدن ایجاد کند

یکی از مشکلات خواب خروپف است. بهترین راه برای جلوگیری از خروپف نگه داشتن سر و بدن در حالت ایده آل هنگام خواب است. تشک ها وقتی کهنه می شوند با شروع به رفتن فنرها آویزان می شوند، سال ها گرد و غبار و عرق روی آن ها جمع می شود و حالت استاندارد آن از بین می‌رود. یک تشک مناسب جدید با سفتی متوسط میتواند ستون فقرات شما را به خوبی در یک راستا نگه می دارد و وزن بدن شما را به طور یکنواخت توزیع کند که همه اینها به جلوگیری از خروپف کمک می کند. به علاوه قرارگیری بدن در این حالت گردش خون را بهبود می بخشد و با کاهش فشار به مفاصل و ماهیچه ها، خستگی و استرس را کاهش می دهد. در نتیجه تشک از موثر ترین موارد در ارتقای سیستم ایمنی بدن می‌باشد.

تشک های قدیمی و نامناسب این خطر را دارند که باعث ایجاد آلرژی شوند. آلرژی باعث احتقان و تورم در گلو می شود، خواب شما را مختل می‌کند.

هر چه هنگام تلاش برای خوابیدن روی تشک راحتی کمتری داشته باشید، احتمال اختلال در خواب در طول شب بیشتر است. کمبود خواب خوب بر بخشی از مغز که سرعت و دقت را کنترل می‌کند، تأثیر منفی می‌گذارد.

باور کنید یا نه، میزان و کیفیت خواب شما می تواند بر وزن شما تاثیر بگذارد. خواب آلودگی اغلب منجر به پشت کردن ما به ورزش منظم و تغذیه سالم می‌شود که مستقیماً بر سلامت جسمانی شما تأثیر منفی می گذارد.

تشک‌های متنوعی هستند که می توانند به مشکلات خواب و ارتقای سیستم ایمنی بدن کمک کنند. برای کسانی که از تعریق شبانه، آسم، آلرژی، اگزما و کمردرد رنج می‌برند و یا خیلی سبک می‌خوابند، یک تشک طبی استاندارد به شما کمک می‌کند خواب شبانه مناسبی داشته باشید. تشک طبی (Medical mattress) با ساختار و جنس بکار رفته در آن باید بتواند علاوه بر توزیع فشار بدن روی تشک، تراز بودن ستون فقرات و گردن را حفظ کند.

چگونه یک بالش نقش مهمی در طول خواب شما ایفا می کند

به طور کلی، خواب کافی یک عامل مهم برای داشتن یک زندگی سالم است. خواب با کیفیت و کافی مستلزم داشتن کالای خواب خوب است. یکی از عوامل کلیدی برای بهره‌مندی از مزایای کامل خواب بعد از تشک، داشتن بالش مناسب است.

حمایت از گردن و قسمت بالایی کمر مهمترین نقشی است که بالش باید در هنگام خواب ایفا کند. ما در هنگام خواب به این حمایت نیاز داریم زیرا ستون فقرات انسان به طور طبیعی خمیده است. داشتن تکیه گاه برای سر و گردن به حفظ تراز مناسب این نواحی از ستون فقرات کمک می کند. خوابیدن بدون حمایت کافی نه تنها بر خواب شما تأثیر منفی می گذارد، بلکه می تواند منجر به سفتی گردن و کمر شود و در گردش مناسب خون اختلال ایجاد کند؛ در نتیجه بالش نیز بر وضعیت سلامت بدن، ترمیم آن و ارتقای سیستم ایمنی بدن موثر است.

انتخاب بالش مناسب تا حد زیادی به موقعیتی که بیشتر در آن می خوابید بستگی دارد. برای افرادی که به پشت می خوابند، بالشی که انحنای طبیعی گردن را پشتیبانی می کند بهترین است. اگر به پهلو بخوابید، می خواهید بالشی پیدا کنید که گردن شما را صاف نگه دارد و نیاز است کمی بلندتر باشد. و اگر روی شکم می‌خوابید، بهتر است یک بالش نازک استفاده کنید.

تاثیر لحاف روتختی استاندارد در سلامت خواب و ایمنی بدن

تاثیر لحاف روتختی استاندارد در سلامت خواب و ایمنی بدن

در این دوره خاص، ضدعفونی کردن فضای خانه به ویژه تخت خواب مهم است. استفاده از لحاف و روتختی های مناسب و نظافت منظم آنها، بر کاهش کپک و باکتری ها و در نتیجه به حفظ سلامت بدن کمک میکند. استفاده از جنسهای طبیعی مانند پنبه یا پر طبیعی بسیار بهتر از مواد شیمیایی و صنعتی می باشد؛ مخصوصا برای افرادی که بیماری های تنفسی دارند.

لحاف های ضد باکتری و ضد حساسیت، نه تنها راحتی و گرما را فراهم می کند، بلکه ریسک ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

در نتیجه لحاف و روتختی ها با کیفیت از برند های عالی برای کشتن میکروارگانیسم ها، کاهش التهاب و بهبود گردش خون و سایر بیماری های التهابی مناسب هستند. چند مزیت لحاف های باکیفیت که می تواند در حفظ سلامت و ارتقای سیستم ایمنی بدن کمک کنند، شامل موارد زیر هستند:

  • ارتقای کیفیت خواب
  • ارائه قابلیت ضد میکروبی و ضد آلرژی
  • کاهش بوی عرق، جذب رطوبت و تنظیم دمای بدن
  • بهبود گردش خون را برای کمک به تسکین درد و تسریع روند بهبود بدن
  • قابل شستشو با ماشین بدون آسیب رساندن به الیاف؛ امکان نظافت منظم آن

کالای خواب خوب را از کجا بخریم

در صورتی که برای خرید کالای خواب به صورت آنلاین فروشگاه خاصی را نمی شناسید، ما به شما فروشگاه اینترنتی ژرمن کالا را معرفی می کنیم. انواع کالای خواب این مجموعه از صنایع کالای خواب آلمانی و ترکیه ایی با استاندارد های طبی هستند. در نتیجه برای داشتن خواب سالم و کمک به سیستم ایمنی بدن، از محصولات این فروشگاه استفاده کنید.

علاوه بر کالای خواب مناسب، چند عامل اصلی دیگر بر ارتقای سیستم ایمنی بدن موثر هستند

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا برخی افراد در برابر عفونت و بیماری بسیار مقاوم هستند؟ این نشان می دهد که پاسخ ایمنی نسبت به عوامل بیماری زا در افراد مختلف بسیار متفاوت است. سیستم ایمنی بدن ما برای مبارزه و از بین بردن باکتری ها و ویروس ها طراحی شده است و برای تقویت آن علاوه بر ارتقای کالای خواب، به چند نکته زیر دقت فرمایید.

استرس

وقتی استرس داریم، بدن هورمون استرس کورتیکواستروئید یا کورتیزول تولید می کند که توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها را کاهش می دهد. همچنین استرس می‌تواند منجر به پرخوری یا مصرف الکل و تضعیف سیستم ایمنی شما شود.

سن

ظرفیت سیستم ایمنی بدن ما با افزایش سن کاهش می‌یابد، بخصوص در سن بالای 70 سال با تخریب غده تیموس در بدن عملکرد سلول های T کاهش می یابد. در نتیجه استفاده از کالای خواب مناسب در این افراد بسیار مهم‌تر است.

چربی

چربی بیش از حد یا خیلی کم بدن می تواند منجر به سرکوب سیستم ایمنی شود. افزایش وزن بیش از حد می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های همراه مانند دیابت، فشار‌خون و بیماری قلبی قرار دهد.

سبک زندگی

یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگی استاندارد باعث عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن می‌شود. رژیم خوب به طور منظم مواد مناسبی را برای بدن فراهم و از هر گونه کمبود ویتامین و مواد معدنی که ممکن است پاسخ ایمنی را مختل کند، جلوگیری می کند.

فلور روده

جالب است بدانید که 70 درصد از سیستم ایمنی بدن ما به میکروبیوم روده ما وابسته است. باکتری‌های سالم روده از تجمع باکتری‌های مضر در روده جلوگیری می‌کنند، اسید لاکتیک تولید می‌کنند تا رشد آن‌ها را متوقف کند و به طور یکپارچه با سیستم ایمنی ما کار کند. غذاهای تخمیر شده مانند کشک و دوغ به رشد باکتری های خوب روده کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا