بهترین‌های فیلم و سریالفیلم و سریال خارجی

بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها

با توجه به سه فیلم از سه‌گانه جنگ ستارگان تا پایان سال جاری میلادی در سینماها اکران خواهد شد، اکنون بهترین زمان برای تماشای مجدد این مجموعه است و حتی کسانی که تاکنون سراغ دنیای جنگ ستارگان نرفته‌اند نیز فرصت خوبی برای تماشای فیلم‌ها و سریال‌های خواهند داشت. در ادامه با شهر زمان همراه باشید. 

برای تماشای این مجموعه چند روش قدیمی وجود دارد. شما می‌توانید فیلم های جنگ ستارگان را به‌ترتیب عرضه در سینما یا با ترتیب تاریخی یا زمانی تماشا کنید. همچنین یک روش دیگر به‌نام ترتیب شمشیری وجود دارد که با استفاده از یک شمشیر فیلم بد The Phantom Menace را از فهرست تماشای‌تان حذف می‌کند تا وقتتان برای مشاهده آن تلف نشود.  هرکدام از این روش‌های مشاهده مزایای و معایبی دارند. مثلاً ترتیب تاریخی شاید یک انتخاب واضح باشد اما از نظر برخی، تماشای فیلم‌های جنگ ستارگان به این صورت چندان لذت‌بخش نیست، تنها به این دلیل که شما باید با تماشای The Phantom Menace آن را آغاز کنید، که اصلاً فیلم محبوبی نیست. رعایت ترتیب زمانی همچنین یک عیب دیگر هم دارد، بزرگترین گره داستانی مجموعه جنگ ستارگان یعنی افشای هویت پدر لوک، یکی از تاریخی‌ترین صحنه‌های جنگ ستارگان، قبل از موعد مناسب فاش می‌شود.

تماشای فیلم‌های جنگ ستارگان بر اساس زمان اکران آنها هم ممکن است نارضایتی‌هایی به‌همراه داشته باشد. قطعاً جمله غافلگیرکننده «من پدر تو هستم» در زمانی مناسبی تماشا خواهد شد اما خط داستانی گیج‌کننده به‌نظر خواهد رسید. شما ابتدا از قسمت‌های چهارم تا ششم (سه‌گانه اصلی که بین سال‌های 1977 تا 1983 اکران شد) شروع خواهید کرد سپس باید به سراغ قسمت‌های اول تا سوم بروید (سه‌گانه پیش‌درآمد که بین سال‌های 1999 تا 2005 اکران شد) و در نهایت قسمت‌های هفتم تا نهم (سه‌گانه دنباله که بین سال‌های 2015 تا 2019 اکران شد) را تماشا کنید. پس از آنها فیلم‌های آنتولوژی جدید هستند یعنی فیلم روگ وان (2016) و سولو: داستانی از جنگ ستارگان (2018). وقایع این فیلم‌های بین سه‌گانه اصلی و سه‌گانه پیش‌درآمد رخ می‌دهند اما طی سه‌گانه دنباله اکران شدند. این که حتی با خواندن خطوط بالا کمی گیج شوید طبیعی است، به همین دلیل ما در این مقاله بهترین ترتیب تماشای فیلم‌های جنگ ستارگان را تهیه کرده‌ایم که بیشتر این مشکلات را حل می‌کند.

همچنین در انتهای صفحه مدل بدون اسپویلر و در یک نگاه این راهنما قرار گرفته است و در کنار آن فهرست‌های کوتاه ترتیبی، اکرانی، ماچیت، رینستر و مجموعه کامل هم قرار گرفته‌اند که در صورت تمایل می‌توانید آنها را مطالعه کنید.

هشدار اسپویلر! در ادامه بخش‌هایی از داستان جنگ ستارگان افشا شده است.

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 14

 

فیلم Star Wars: A New Hope در اصل و از نظر ترتیبی، ششمین فیلم جنگ ستارگان است. ارزشش را دارد که امیدی تازه را به‌عنوان اولین فیلم این سری تماشا کرد زیرا شروعی بر همه‌چیز است. این عنوان همچنین تنها فیلم جنگ ستارگان است نحوه برخورد آن با مخاطبان به گونه‌ای است که انگار تاکنون هیچ فیلم دیگری از این مجموعه را ندیده باشند. پس با ملاقات لوک و اوبی-وان شروع کنید، یک شمشیر نوری به دست بگیرید و قبل از آنکه دارث ویدر برای نجات پرنسس لیا و نابودی ستاره مرگ رهسپار شود، درباره خود او و نیرو آگاهی کسب کنید.

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 15

2- Rogue One (روگ وان) – 2016

فیلم Rogue One اولین عنوان از مجموعه آنتولوژی جنگ ستارگان است که پیش‌زمینه‌هایی از A New Hope به‌وفور در آن دیده می‌شود. داستان آن درباره خالق ستاره مرگ یا دث استار، جین ارسو است. او توسط اتحادیه شورشیان نجات داده می‌شود و وظیفه دارد تا نقشه‌هایی که منجر به نابودی سلاح نهایی می‌شوند را پیدا کند. پایان فیلم روگ وان، همان نقطه آغاز امیدی تازه است اما از آنجایی که دیدن آن به دانش شما از امیدی تازه متکی است، پس ما پیشنهاد می‌کنیم که این جهش بزرگی زمانی را انجام دهید. شما در ابتدا باید بفهمید که چه کسی ستاره مرگ را ساخته است، چرا به آسانی تمام نابود می‌شود و سپس باید بوتان‌هایی را ملاقات کنید که برای دزدیدن نقشه‌های ستاره مرگ کشته می‌شوند.

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 16

3- The Empire Strikes Back (امپراتوری ضربه می‌زند) – 1980

از فیلم Empire Strikes Back اغلب به‌عنوان یکی از بهترین دنباله‌های تاریخ یاد می‌شود. پس از نبرد ابتدایی بر روی سیاره منجمد یعنی هاث، لوک تمرینات خود برای تبدیل شدن به یک جدای را با یودا آغاز می‌کند و این در حالی است که هان سولو و پرنسس لیا به کلاود سیتی می‌روند تا با دوست قدیمی هان یعنی لندو کارلیسیان ملاقات کنند. اما به هان و لیا خیانت می‌شود و ویدر از آنها به‌عنوان طعمه استفاده می‎‌کند تا لوک را به دام بیندازد. این اتفاقات در نهایت منجر به رویارویی ویدر و لوک می‌شود که در پایان یک گره داستانی برجای می‌ماند.

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 17

4- The Phantom Menace (تهدید شبح) – 1999

به همین سادگی، ما از یکی از محبوب‌ترین دنباله‌های تاریخ به سراغ یکی از منفورترین‌ها می‌رویم. فیلم The Phantom Menace ماجرای اوبی وان کنوبی و استادش، کویی-گان جین و تلاش آنها برای حفاظت از ملکه نابو و ملاقات اتفاقی‌شان با یک پسر جوان برده به‌نام آناکین اسکای واکر را روایت می‌کند. شما در این فیلم مجبور خواهید بود که دو ساعت به تماشای جار جار بینکس و مذاکرات خواب‌آور مجلس سنای کهکشانی بنشینید. با این اوصاف، اگر در گذشته این فیلم جنگ ستارگان را دیده‌اید، پس بهتر است وقت خود را برای تماشای مجددش تلف نکنید. البته نباید از این امر غافل شد که فیلم The Phantom Menace جزئیات مهمی درباره فیلم پیش‌درآمد دیگر ارائه می‌کند و همچنین دوئل‌های لایت سیبری زیبایی را به‌تصویر می‌کشد.

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 18

5- Attack of the Clones (حمله کلون‌ها) – 2002

با توجه به آنکه فیلم‌های جنگ ستاره‌ای معرفی‌شده تا این شماره، شخصیت دارث ویدر را به‌عنوان یک شر اعظم نشان داده‌اند، فیلم Attack of the Clones آغاز مسیری را نشان می‌دهد که در نهایت به کشیده شدن این کاراکتر به تاریکی منجر شد، مرگ مادرش به دست شورشیان توسکان. ما همچنین شاهد بزرگتر شدن رابطه عاشقانه او با ملکه پدمه آمیدالا خواهیم بود. از سوی دیگر، اوبی-وان کنوبی با ارتشی که برای جمهوری ساخته شده برخورد می‌کند، ارتشی که پایه استورم تروپرهای امپراتوری را بنا می‌نهند.

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 19

6- Revenge of the Sith (انتقام سیت) – 2005

آخرین عنوان از سه‌گانه پیش‌درآمد جنگ‌های ستاره‌ای به تاریکی کشیده شدن قلب آناکین را نشان می‌دهد. آناکین که در ابتدا از شنیدن خبر حاملگی همسرش، پدمه هیجان‌زده شده بود، با دیدن رویاهایی از مرگ او، ذهنش نیز کم‌کم مسموم می‌شود که این امر به صدراعظم پالپاتین اجازه می‌دهد تا آناکین را به سمت تاریک نیروی بکشاند. این موضوع در نهایت باعث نابودی جمهوری و کشته شدن تعداد زیادی از جدای‌ها از جمله تمام شاگردان جوان به دست فردی که به‌تازگی لقب دارث ویدر را دریافت کرده است، می‌شود.

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 20

7- Solo (سولو) – 2018

فیلم سولو که داستان اصلی درباره دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت در دنیای جنگ ستارگان را روایت می‌کند دارای حجم بزرگی از پیش‌زمینه‌های غیرضروری است پس راستش را بخواهید این فیلم را هم می‌توان رد کرد. ظاهراً هان سولو در دوران اوج خود تنها می‌خواهد مثل توبایس بکت (وودی هرلسون) رفتار کند و با کیرا (امیلیا کلارک) قرار بگذارد که تاحدودی قابل درک است اما ماجرا تاحدودی حوصله سربر است. با این وجود، فیلم Solo، هنوز هم یک فیلم سرگرم‌کننده است که اطلاعات بیشتری درباره مهم‌ترین کشتی فضایی کهکشان یعنی میلنیوم فالکن به ما می‌دهد.

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 21

8- Return of the Jedi – بازگشت جدای (1983)

حالا که ما از داستان دارث ویدر/آناکین آگاه شده‌ایم، وقت آن رسیده که نوعی رستاخیز از وی را شاهد باشیم، با توجه به تمام اطلاعاتی که از قبل کسب کرده‌ایم. همچنین، پس از نجات دادن هان سولو از چنگال‌های جابا هات، لوک را می‌بینیم که سعی در شکست پدرش و امپراتور دارد. از سوی دیگر، هان و لیا در تلاش هستند تا یک ستاره مرگ دوم که کار ساخت آن تقریباً تمام شده است را نابود سازند. همچنین یک سری موجودات خرس مانند هم وجود دارند که با تکنولوژی عصر حجری خود به نابودی امپراتوری کمک می‌کنند!

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 22

9- The Mandalorian – ماندالوریان (2019)؛ اختیاری

سریال The Mandalorian اولین مجموعه لایو اکشن از دنیای جنگ ستارگان است که به مناسب آغاز به کار شبکه دیزنی پلاس به نمایش درآمد. در این سریال، پدرو پاسکال در نقش ماندالوریان قرار می‌گیرد، یک جنجگوی جایزه‌بگیر که پنج سال پس از وقایع فیلم Return of the Jedi سرگرم کار خودش است. این سریال درست قبل از فیلم The Force Awakens و ایجاد محفل یکم یا First Order قرار می‌گیرد. از آنجایی که سریال ماندالوریان یک سریال انیمیشنی نیست، ما آن را در فهرست لحاظ کرده‌ایم. در واقع رسماً یک فیلم جنگ‌های ستاره‌ای نیست اما دیدن آن هم ضرر ندارد.

 

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 23

10- The Force Awakens – نیرو برمی‌خیزد (2015)

اولین فیلم جنگ ستارگان که توسط دیزنی پس از خرید امتیاز این مجموعه ساخته شده، وقایع 30 سال پس از فیلم بازگشت جدای را روایت می‌کند. در فیلم The Force Awakens ما ظهور نبردی جدید بین جمهوریِ درحال بازیابی را که توسط لیا اورگانا اسکای واکر رهبری می‌شود با محفل یکم که از خاکسترهای امپراتوری برخواسته، مشاهده می‌کنیم. در میان تمام ایت اتفاقات دختر جوانی به‌نام ری وجود دارد که به‌نظر رابطه قدرتمندی با نیرو دارد.

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 24

11- The Last Jedi – آخرین جدای (2017)

پس از پیدا کردن رد لوک اسکای واکر، چالش بعدی ری، متقاعد کردن لوک برای آموزش دادن به او است. لوک به‌علت فرجام بدی که رابطه‌اش با کایلو رن داشت به انجام این کار تمایلی ندارد. در همین حین، باقی نیروهای جمهوری به‌خاطر کارهای محفل یکم در آستانه نابودی قرار دارند و حالا تنها امیدشان به لوک و ری وابسته است.

فیلم‌های جنگ ستارگان
بهترین ترتیب برای تماشای تمام فیلم‌های جنگ ستارگان از ابتدا تا انتها 25

12- The Rise of Skywalker – ظهور اسکای واکر (2019)

نهمین قسمت از فیلم‌های جنگ ستاره‌ای قرار است در دسامبر 2019 اکران شود. تا بدینجای کار چیز زیادی از این فیلم نمی‌دانیم اما تریلر جدیدی از آن منتشر شده است. این فیلم پایانی بر عناوین مجموعه در دهه جاری است. پس بیایید اینطور فکر کنیم که شما قصد دارید ظهور اسکای واکر را آخر از همه تماشا کنید.

 

بهترین ترتیب برای تماشای فیلم‌های جنگ ستارگان در یک نگاه

در زیر، ترتیب تماشای فیلم‌های جنگ ستارگان، بدون اسپویلر را مشاهده می‌کنید:

Episode IV: A New Hope (1977)

Rogue One (2016)

Episode V: The Empire Strikes Back (1980)

Episode I: The Phantom Menace (1999)

Episode II: Attack of the Clones (2002)

Episode III: Revenge of the Sith (2005)

Solo (2018)

Episode VI: Return of the Jedi (1983)

Optional: The Mandalorian (2019)

Episode VII: The Force Awakens (2015)

Episode VIII: The Last Jedi (2017)

Episode IX: The Rise of Skywalker (2019)

ترتیب زمانی فیلم‌های جنگ‌های ستاره‌ای

اگر می‌خواهید فیلم‌های جنگ ستارگان را به ترتیب رخ دادن وقایع آنها تماشا کنید و همچنین با اسپویلر هویت پدر لوک در زمانی نامناسب آشنا شوید از فهرست زیر پیروزی نمایید:

Episode I: The Phantom Menace (1999)

Episode II: Attack of the Clones (2002)

Episode III: Revenge of the Sith (2005)

Solo (2018)

Rogue One (2016)

Episode IV: A New Hope (1977)

Episode V: The Empire Strikes Back (1980)

Episode VI: The Return of the Jedi (1983)

Episode VII: The Force Awakens (2015)

Episode VIII: The Last Jedi (2017)

Episode IX: The Rise of Skywalker (2019)

ترتیب تماشای فیلم‌های جنگ ستارگان بر اساس تاریخ اکران

این ترتیبی است که فیلم‌های جنگ ستارگان در سینما به اکران درآمدند. گره داستانی پدر لوک در این ترتیب محفوظ می‌ماند اما داستان پیچیده خواهد شد. شما باید با اصلی‌ها شروع کنید، سپس سراغ پیش‌درآمد بروید و در پایان دنباله‌ها را تماشا کنید. این ترتیب گیج‌کننده است مخصوصاً برای مخاطبان کم‌سن‌وسال علاقه‌مند به شمشیرهای نوری:

Episode IV: A New Hope (1977)

Episode V: The Empire Strikes Back (1980)

Episode VI: The Return of the Jedi (1983)

Episode I: The Phantom Menace (1999)

Episode II: Attack of the Clones (2002)

Episode III: Revenge of the Sith (2005)

Episode VII: The Force Awakens (2015)

Rogue One (2016)

Episode VIII: The Last Jedi (2017)

Solo (2018)

Episode IX: The Rise of Skywalker (2019)

ترتیب کاردی

ترتیب کاردی یا ماشتی (Machete) فیلم The Phantom Menace را از فهرست حذف می‌کند زیرا بسیاری از هواداران جنگ‌های ستاره‌ای از آن لذت نبردند. همچنین داستان پدر لوک نیز در این فهرست اسپویل نمی‌شود. البته این فهرست در سال 2011 ایجاد شد پس در آن خبری از دنباله‌ها نیست و محفل کاملی هم وجود ندارد.

Episode IV: A New Hope (1977)

Episode V: Empire Strikes Back (1980)

Episode II: Attack of the Clones (2002)

Episode III: Revenge of the Sith (2005)

Episode VI: Return of the Jedi (1983)

ترتیب رینستر

ترتیب رینستر نام خود را از یک هواداران پروپاقرص فیلم جنگ ستارگان یعنی ارنست رینستر گرفته است که این فهرست را برای جلوگیری از اسپویل گره داستانی پدر لوک ایجاد کرد و همچنین فیلم The Phantom Menace را هم در فهرست قرار داده است. همچنین در این فهرست هم خبری از دنباله‌ها نیست.

Episode IV: A New Hope (1977)

Episode V: Empire Strikes Back (1980)

Episode I: The Phantom Menace (1999)

Episode II: Attack of the Clones (2002)

Episode III: Revenge of the Sith (2005)

Episode VI: Return of the Jedi (1983)

فهرست کامل مجموعه جنگ ستارگان

در آخر، یک ترتیب‌بندی کامل از مجموعه جنگ‌های ستاره‌ای وجود دارد که تمام فیلم‌ها و سریال‎های جنگ‌های ستاره‌ای را با رعایت ترتیب تاریخی فهرست کرده است. این مجموعه در سال 1977 آغاز شد و طی آن سه‌گانه‌هایی معرفی شده‌اند و در ادامه، تعداد زیادی اسپین آف و سریال‌های لایو اکشن و انیمیشنی نیز ساخته شدند. تمام این عنواین عالی نیستند اما اگر می‌خواهید به یک خوره جنگ ستارگان تبدیل شوید باید تمام آنها را تماشا کنید. در فهرست زیر سریال‌ها و نسخه‌های خاص مثل نسخه مخصوص تعطیلات سال نوی 1978 هم لحاظ شده‌اند.

Episode I: The Phantom Menace (1999)

Episode II: Attack of the Clones (2002)

Lego Star Wars: The Yoda Chronicles (2013 تا 2014)

Lego Star Wars: The Padawan Menace (2011)

The Clone Wars (2008 تا 2014)

Episode III: Revenge of the Sith (2005)

Solo (2018)

Star Wars Rebels (2014 تا 2018)

Rogue One (2016)

Star Wars: Droids (1985 تا 1986)

Episode IV: A New Hope

Star Wars: Holiday Special (1978)

Lego Star Wars: The Empire Strikes Out (2012)

Episode V: The Empire Strikes Back (1980)

Episode VI: The Return of the Jedi (1983)

Lego Star Wars: The Freemaker Adventures (2016 تا 2017)

Lego Star Wars: Droid Tales (2015)

Ewoks (1985 تا 1986)

The Mandalorian (2019)

Star Wars: Resistance (2018 تا به امروز)

Lego Star Wars: The Resistance Rises (2016)

Episode VII: The Force Awakens (2016)

Episode VIII: The Last Jedi (2017)

Episode IX: The Rise of Skywalker (2019)

Star Wars: Forces of Destiny (2017 تا امروز)

 

 

 

 

بیشتر بخوانید:

سریال دل قسمت 4 ( دانلود قسمت چهارم سریال دل با ترافیک نیم‌بها )
کدام سریال بهتر است؟ مقایسه Breaking Bad با Better Call Saul در ده زمینه
آیا سریال تابو (Taboo) بر پایه داستانی واقعی است؟
سریال مانکن قسمت 18 ( دانلود قسمت 18 مانکن با ترافیک نیم‌بها )

‫11 دیدگاه ها

 1. سلام من تازه استاروارز رو شروع کردم و دارم به ترتیب اکران فیلم های رو تماشا می‌کنم می خوام بعد فیلم سریال هایش رو نگاه کنم حالا این وسط چند تا انیمیشن داشت حتما باید نگاهشون کنم ؟ یا با نگاه نکردنشون میتونم فقط فیلم و سریال های رو نگاه کنم ؟

  1. سلام، ممنونیم از نظر شما، بله نیازی نیست که حتما انیمیشن های جنگ ستارگان رو مشاهده کنید؛ اما در هرصورت اگر در حال تماشا هستید پیشنهاد میشه انیمیش هارو هم در حین یا بعد از اتمام فیلم ها حتما تماشا کنید.

 2. سلام. با ترتیب اول توی قسمت اولش هان سولو اون پسر رو فراری میده. ولی تو قسمت solo 2018 هان سولو تازه خلبانی یاد میگیره انگار تازه وارد فیلم شده. جریان این چیه؟ جور در نمیاد

 3. سلام . من بجز سریال مندو بقیه‌ش رو ندیدم . بهترین ترتیبی که اسپویل نشه ( آخه همش می‌گن پدر فلانی هویتش فاش می‌شه ) و خط داستانی هم حفظ بشه یعنی بر اساس اتفاقات پشت سر هم داخل داستان فیلم باسه کدومه ؟

  1. سلام دوست من. راستش بهترین ترتیب براساس سال اکرانه .. ترتیبای خیلی زیادی هست ولی بهترینش براساس سال اکران مجموعه است.

   انتهای مقاله لیستش موجوده اگه خواستید.

 4. سلام میخواستم بدونم شما اطلاعی در مورد ساخت اپیزود 10 این فیلم رو دارید ؟

  1. سلام. خیر متاسفانه. ولی تا جایی که اطلاع دارم مثکه اسکای واکر آخرین قسمتش بود .. چون یادمه بازیگرهای مجموعه از هم خداحافظی کردن و یه جورایی بود که انگار مجموعه به پایان رسیده.

 5. با سلام من میخواستم شروع کنم به دیدن سری فیلم های استار وارز و تا حالا هیچ یک از قسمت های فیلم رو ندیدم (البته سریال the mandalorian رو دیدم که فکر نکنم مشکلی داشته باشه) اگر لطف کنید و بگید کدوم دسته بندی رو ببینم خیلی ممنون میشم

  1. سلام. به نظرم بهترین ترتیب همینیه که توی خدمتتون عرض کردیم. اگه میخواید از اول ببینید باید طبق معرفی همین مقاله پیش برید.

   1. 3 تا دسته بندی رو در نظر دارم یکی اولی که گفتید از همه بهتره , دسته بندی نسبت به زمان اکران و دسته بندی اخر. اگه دسته بندی اخر رو ببینم ضرر میکنم؟

    1. به نظر من هم اولین دسته بندی رو تماشا کنید بهترین حالته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا