بیوگرافی و تاریخچهبازیگرانبهترین فیلم و سریال بازیگران

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی (10 فیلم برتر + زندگی شخصی)

ناصر ملک مطیعی یکی از بازیگران و کارگردانان برجستهٔ سینمای ایران بود که به مدت چند دهه در صنعت سینما و تلویزیون فعالیت داشت. ناصر ملک مطیعی، بازیگر و کارگردان ایرانی، پیش از انقلاب فعالیت هنری خود را شروع کرد. وی در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۰۹ در تهران متولد شد و دیپلم رشتهٔ تربیت بدنی از دانشسرای عالی تهران را دریافت کرد. در ابتدا به عنوان معلم ورزش در دبستان‌های تهران کار کرد و پس از ورود به صنعت سینما، به فعالیت در تئاتر از سال ۱۳۳۵ و دوبلهٔ فیلم از سال ۱۳۳۸ نیز پرداخت.

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی بیش از ۲۰۰ فیلم، سریال و تئاتر را شامل می‌شود که به عنوان بازیگر، کارگردان و تهیه‌کنندهٔ در آن‌ها حضور داشته است. او پس از انقلاب، به دلیل شرایط سیاسی، فعالیت هنری خود را ادامه نداد و تنها در دو فیلم بازی کرد. پس از انقلاب و تا زمان درگذشتش، در حوزه‌های شیرینی‌فروشی و مشاور املاک فعالیت داشت. در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ناصر ملک‌مطیعی به دلیل مشکلات تنفسی و کلیوی در بیمارستان آتیه تهران بستری شد و در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۷ و در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

فیلم نقش نگار (1397)

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ نقش نگار

فرزاد بدون هماهنگی با پدرش، قصد ازدواج با “نگار” را دارد. پدر او به صورت موقت، برای برگزاری مراسم خواستگاری، رضایت خود را اعلام می‌کند. اما گذشته “نگار” باعث می‌شود که همه چیز دچار تغییر شود. ملک مطیعی بعد از گذشت چندین سال در این فیلم به ایفای نقش پرداخت.

فیلم دو مرد خشن (1357)

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ دو مرد خشن (1357)

رئیس پلیس وظیفه‌شناس به نام “کمال”، پس از مرگ همکارش “جمال” در مواجهه با تبهکاران، از پسر و همسر او به نام‌های “مراد” و “زینب” مراقبت می‌کند. در سال‌های نوجوانی، “مراد” به همراه گروهی قاچاقچی به رهبری “عبدالله” همکاری می‌کند، اما به طور همزمان با “عبدالله” به مخالفت می‌پردازد. با توطئه “عبدالله”، “مراد” به اتهام قتل نمایندگان کارگر، دستگیر و به حبس ابد محکوم می‌شود.

فیلم چلچراغ (1355)

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ چلچراغ (1355)

تعدادی از کارکنان معدن به اعتصاب پرداخته‌اند. “ابراهیم”، نماینده کارگران، به دلیل تهدیدات کارفرما، مجبور به امضای یک قرارداد می‌شود که باعث تنگ شدن حقوق و شرایط کارگران می‌شود. ابراهیم به دلیل شرم و احساس گناه، خود را به حلق آویزی می‌اندازد و همسر و فرزندانش “اصلان” و “سلیم” را ناچار به ترک دیار می‌کند. آنها به سوی جنوب حرکت می‌کنند.

فیلم عبور از مرز زندگی (1354)

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ عبور از مرز زندگی (1354)

“امیر” پس از گذراندن شش سال در حبس و تبعید، آزاد می‌شود و به دنبال خواننده‌ای به نام “مینا” می‌رود که فرزندی به نام “مهرداد” دارد. “امیر” با “مینا” ازدواج می‌کند و سعی در پیدا کردن کار دارد.

برادرش، “جمشید” به دو تن از افرادش دستور می‌دهد تا فرزند جواهر فروشی را با اتومبیل شبیه به “امیر” و با استفاده از سلاحی شبیه سلاحی که “امیر” شش سال قبل از آن استفاده کرد، به قتل برسانند و جواهرها را بربایند. در همین حین، “جمشید” برادرش را به همکاری دعوت می‌کند، اما او این پیشنهاد را نمی‌پذیرد.

فیلم چهارراه حوادث (1333)

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ چهارراه حوادث (1333)

“فرید” پس از اینکه دختر مورد علاقه‌اش، جوان و پولدار، به عنوان همسرش را انتخاب می‌کند، برای کسب درآمد بیشتر وارد دنیای دسته‌ی “سلیم” و همکارانش می‌شود و به سرقت می‌پردازد. اما در طول یکی از دزدی‌ها، پلیس وارد ماجرا می‌شود و “فرید” در حالی که به همراه دختری به نام “هما” فرار می‌کند، با او برخورد می‌کند. “هما” که خودش نیز فراری از واقعیت‌های تلخ است، “فرید” را به زندگی امیدوار باز می‌گرداند و او را به راه درست هدایت می‌کند.

فیلم ولگرد (۱۳۳۱)

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ ولگرد (۱۳۳۱)

“ناصر” و “پروین” زندگی ساده و خوشی دارند و نوزادی کامل‌تر خوشبختیشان را به ارمغان می‌آورد، اما بدخواهان “ناصر” را به سمت انحطاط سوق می‌دهند و او به گونه‌ای سقوط می‌کند که با وجود علاقه و پیوندش به خانواده، نمی‌تواند به راه بازگشتی فکر کند.

پس از هفده سال سرگردانی و تحمل رنج‌ها و شکنجه‌های بسیار، اتفاقی او را بار دیگر در کنار همسر و دخترش قرار می‌دهد. چهره “ناصر” کاملاً تغییر کرده است، اما “پروین” او را هنوز شناسایی می‌کند و آن‌ها یک بار دیگر به سوی زندگی تازه‌ای رو به رشد حرکت می‌کنند.

فیلم دشمن زن (۱۳۳۷)

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ دشمن زن (۱۳۳۷)

پدر “ویدا” به دلیل قصد داشتن برای ازدواج دخترش با مرد پیر و ثروتمند، او را از پانسیون شبانه‌روزی خارج می‌کند. اما وقتی دختر از قصد پدر خود آگاه می‌شود، از خانه فرار می‌کند و مجدداً به پانسیون بازمی‌گردد و از مدیر پانسیون و همچنین معلم جوان زبان انگلیسی تقاضای کمک می‌کند.

فیلم آس و پاس (۱۳۴۰)

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ آس و پاس (۱۳۴۰)

یک کارمند ساده که خودش را بیمه عمر کرده است، ناگهان ناپدید می‌شود و بعد از مدتی به عنوان برادر دوقلوی خود ظاهر می‌شود تا بتواند پس از دریافت حق بیمه عمر با همسرش زندگی آرامی را در شهر دیگری آغاز کند.

فیلم کلاه مخملی (1341)

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ کلاه مخملی (1341)

جاهلي کلاه مخملی پس از آزادی از زندان، عهد می‌کند که دیگر به کارهای خلاف نپردازد و آدم سربلندی باشد. اما دوستان نابابش با صحنه‌سازی، او را به جرم حمل مواد مخدر متهم می‌کنند تا خودشان را نجات دهند. “جاهلي کلاه مخملی” فرار می‌کند و به یک روستای پرت پناه می‌برد و به دلیل شباهتی که با یک جوان روستایی دارد، با او اشتباه گرفته می‌شود. جوان روستایی به دلیل این شباهت، مورد تعقیب قرار می‌گیرد و دستگیر می‌شود.

در ادامه، “جاهلي کلاه مخملی” به دختر کدخدا دل‌بازی می‌کند و با گرفتن گروهی بزهکار که قصد تصاحب اموال کدخدا را دارند، آن‌ها را به دام می‌اندازد و پس از روشن شدن واقعیت، تبرئه می‌شود و با دختر کدخدا ازدواج می‌کند. همچنین، جوان روستایی نیز پس از آزادی از زندان، با دختر محبوب خود به عقد می‌نشیند.

فیلم قیصر (1348)

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛قیصر (1348)

در داستان، برادران آب‌منگل به نام منصور فاطی را هتک حرمت می‌کنند که پس از نوشتن نامه‌ای به مادر و دایی‌اش، خودکشی می‌کند. فرمان، برادر بزرگ فاطی، پس از آگاهی از این موضوع، به دکان آب‌منگل می‌رود و با برادران آب‌منگل روبرو می‌شود ولی به دلیل عدم استفاده از چاقو، جنگی رخ نمی‌دهد. برادران آب‌منگل، رحیم و کریم، به قصد انتقام، قیصر برادر کوچک فرمان را می‌کشند. در پایان، قیصر به‌همراه ننه مشهدی و نامزدش به مشهد می‌روند. بعد از بازگشت، در مراسم تشییع جنازه مادرش، منصور را در ایستگاه راه‌آهن پیدا کرده و با چاقو می‌کشد و در نهایت توسط پلیس دستگیر می‌شود.

نگاهی به بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی با بازیگری و کارگردانی‌هایش، موفق به خلق آثاری شده است که تاکنون همچنان در صنعت سینمای ایران جایگاه ویژه‌ای دارند. فیلم‌هایی مانند «عبور از مرز زندگی»، «قیصر»، «آقا مهدی وارد می‌شود» تنها بخشی از آثار برجستهٔ او هستند که همچنان مورد توجه مخاطبان قرار دارند.

به عنوان یکی از نقاط قوت سینمای ایران، اعمال ناصر ملک مطیعی همواره مورد توجه بوده و نشان داده است که با توانایی و استعدادی که دارد، می‌تواند آثاری خارق‌العاده در تاریخ سینمای ایران ایجاد کند. نظر شما درباره این بازیگر برجسته قدیمی چیست؟

زهرا ظریفی

من بیش از یک ساله که در زمینه سئو، محتوا و سئومحتوا فعالیت می‌کنم و مشتاق هستم تا جدیدترین مباحث تو این حوزه رو یادبگیرم و تجربیات بیشتری کسب کنم. داستان و علاقه من با یه پروژه برندسازی شخصی شروع شد و حالا من دنباله‌رو این تجربه هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا