بیوگرافی و تاریخچهبازیگرانبهترین فیلم و سریال بازیگرانفیلم و سریال

بهترین فیلم های روفیا (بیوگرافی ماه جهان سلوکی + آلبوم عکس)

ماه‌جهان سلوکی با نام هنری روفیا، بازیگر تئاتر و سینمای ایران که قبل از انقلاب در عرصه هنر فعالیت داشت در سن 88 سالگی در استرالیا درگذشت. در این مقاله از ویدو علاوه‌بر بیوگرافی روفیا به بهترین فیلم های روفیا نیز نگاهی داریم.

ماه‌جهان سلوکی، معروف به روفیا، یکی از بانوان برجسته سینمای ایران پیش از انقلاب بود که با توانمندی بالای خود در عرصه بازیگری توانست کارنامه درخشانی از بهترین فیلم‌های خود برای مخاطبان سینمای ایران به جای بگذارد.

بیوگرافی روفیا (ماه جهان سلوکی)

روفیا در سال 1314 در عجب‌شیر متولد شد. او از سال 1335 با بازی در نقش فرخ‌لقا در کنار ایلوش در فیلم «امیر ارسلان نامدار» وارد عرصه بازیگری شد.

از دیگر آثار وی می‌توان به «زندگی شیرین است»، «رستم و سهراب»، «طوفان در شهر ما»، «فرشته وحشی»، «زن‌ها فرشته‌اند» و «آلیش دختر کولی» اشاره کرد. روفیا علاوه بر بازیگری در 3 نمایش، تهیه‌کنندگی فیلم «آلیش دختر کولی» را نیز برعهده داشت. ماه جهان تا سال 1346 که آخرین فیلمش به نام «قربانی سوم» روی پرده رفت در کل 9 فیلم بازی کرد. روفیا با هنرمندی خود در سینمای ایران قبل از انقلاب حضور چشمگیری داشت.

فوت روفیا ؛ زیباترین زن ایران قدیم

فوت روفیا ؛ زیباترین زن ایران قدیم

روفیا، بازیگر مطرح و زیبای قبل انقلاب در 25 مرداد 1402 در سن 88 سالگی در کشور استرالیا درگذشت. روفیا طی ۱۲ سال فعالیت هنری خود در سینما در ۹ فیلم سینمایی ایفای نقش کرد. آخرین اثری که وی در آن بازی کرد به نام «قربانی سوم» بود که در سال ۱۳۴۶ روی پرده رفت. در ادامه مقاله بیوگرافی و بهترین فیلم های روفیا به معرف هریک از این 9 اثر پرداخته‌ایم.

فیلم امیر ارسلان نامدار

بهترین فیلم های روفیا ؛ فیلم امیر ارسلان نامدار

 • سال اکران: 1334
 • کارگردان: شاپور یاسمی
 • بازیگران: ایلوش خوشابه، روفیا، محمد ابراهیم مفیدی، حسین امیرفضلی
 • مدت زمان: ۹۰ دقیقه

یکی از اولین فیلم‌هایی که روفیا در آن نقش آفرینی کرد، فیلم «امیر ارسلان نامدار» در سال 1334 بود. وی در این اثر سینمایی تاریخی که بر اساس داستان‌های حماسی ایران باستان ساخته شده بود، نقش «فرخ‌لقا» را بازی کرد. حضور روفیا در کنار بازیگران دیگری چون ایرج قادری و ژاله علو، استعداد و توانایی‌های او را در عرصه بازیگری نشان داد. «امیر ارسلان نامدار» سنگ بنای حضور روفیا در سینمای ایران به شمار می‌رفت.

فیلم «امیر ارسلان نامدار» داستان عاشقانه‌ای دارد. امیر ارسلان که شیفتهٔ فرخ لقاست به دنبال او به خارج از کشور سفر می‌کند. در آنجا با دو وزیر دربار پادشاه به نام‌های «شمس وزیر» و «قمر وزیر» روبرو می‌شود. شمس وزیر حامی امیر ارسلان است در حالی که قمر وزیر دشمن اوست. پس از ماجراهای مختلفی، سرانجام امیرارسلان به وصال «فرخ‌لقا» می‌رسد.

فیلم شب نشینی در جهنم

بهترین فیلم های روفیا ؛ فیلم شب نشینی در جهنم

 • سال اکران: 1335
 • کارگردان: موشق سروری، ساموئل خاچیکیان
 • بازیگران: عزت‌الله وثوق، ارحام صدر، روفیا، پرخیده
 • مدت زمان: 90 دقیقه

یکی دیگر از فیلم‌هایی که روفیا در آن ایفای نقش کرده است، فیلم «شب‌نشینی در جهنم» یک اثر سینمایی سیاه‌وسفید در ژانر درام بود که در سال 1335 توسط کارگردانان ساموئل خاچیکیان و موشق سروری ساخته شد. روفیا در این فیلم نقش زن جوانی به نام «پروین» را بازی می‌کند. ایفای نقش او در این فیلم نیز توانایی‌های بازیگری اش را نشان می‌دهد.

داستان فیلم درباره مردی به نام «جبار» است که به دلیل زیاده‌روی در اندوختن ثروت، مورد سرزنش خانواده‌اش قرار گرفته است. جبار قصد دارد دخترش را به ازدواج پیرمرد ثروتمندی درآورد تا پول بیشتری به دست آورد، بی‌آنکه به علاقه‌ای که بین پروین و پسرعمویش وجود دارد، توجه کند.

همچنین او به مشکلات پسرش که در مسیر سقوط قرار دارد، بی‌تفاوت است. در این میان، جبار سلامتی‌اش را از دست می‌دهد و در یک کابوس شبانه، دنیای جهنم را می‌بیند. پس از بیدار شدن با هراس، تصمیم می‌گیرد ثروت خود را بین خانواده تقسیم کند.

فیلم زندگی شیرین است

بهترین فیلم های روفیا ؛ زندگی شیرین است

 • سال اکران: 1335
 • کارگردان: مجید محسنی
 • بازیگران: مجید محسنی، روفیا، حمید قنبری، تهمینه
 • مدت زمان: 90 دقیقه

یکی دیگر از فیلم‌های مطرح روفیا که در مقاله فیلم ها و بیوگرافی روفیا جای می‌گیرد، فیلم «زندگی شیرین است» تولید 1335 است.

داستان فیلم درباره مرد جوانی به نام «حبیب» است که به عنوان آگهی‌چسبان کار می‌کند. روزی یک کیف پیدا می‌کند و به صاحبش به نام «محبوبه» تحویل می‌دهد. این آشنایی، روابط عاشقانه‌ای میان آن‌ها شکل می‌دهد؛ اما اختلاف طبقاتی آن‌ها مانع تحقق عشقشان می‌شود. حبیب به زودی مشهور می‌گردد.

چندی بعد محبوبه را با افسری می‌بیند که قصد ازدواج با او را دارد. این افسر یک چشمش را از دست داده است. محبوبه نیز به دلیل ترحم می‌پذیرد. حبیب نیز برای خوشبختی محبوبه، یک چشم خود را به افسر اهدا می‌کند.

فیلم رستم و سهراب

بهترین فیلم های روفیا ؛ رستم و سهراب

 • سال اکران: 1336
 • کارگردان: مهدی رئیس فیروز، شاهرخ رفیع
 • بازیگران: حسین معطر، روفیا، تهمینه، پرویز تقوی، دلبر
 • مدت زمان: 90 دقیقه

فیلم «رستم و سهراب» از دیگر فیلم های روفیاست که در سال 1336 تولید شد. این فیلم بر اساس افسانه‌های ایرانیان درباره رستم و سهراب ساخته شده بود.

روفیا در این اثر سینمایی در نقش «تهمینه»، مادر سهراب، بازی کرد. ماه جهان سلوکی با ایفای نقش تهمینه توانست احساسات پیچیده یک مادر و عشق مادرانه‌اش را به تصویر بکشد و درخشش بازیگری‌اش را در این اثر نیز نشان دهد.

فیلم «رستم و سهراب» مبتنی بر یکی از افسانه‌های شاهنامه فردوسی است که درباره رابطه رستم با تهمینه دختر شاه سمنگان است. تهمینه حاصل این رابطه عاشقانه سهراب را به دنیا می‌آورد. سپس با دسیسه‌های هومان، سهراب در جوانی رودرروی پدر خود یعنی رستم قرار می‌گیرد و در نبردی به دست رستم کشته می‌شود.

فیلم طوفان در شهر ما

بهترین فیلم های روفیا ؛ طوفان در شهر ما

 • سال اکران: 1337
 • کارگردان: ساموئل خاچیکیان
 • بازیگران:  حسین دانشور، آرمان، روفیا، منصور سپهرنیا
 • مدت زمان: 90 دقیقه

یکی دیگر از فیلم‌های روفیا، فیلم «طوفان در شهر ما» در سال 1337 بود. این فیلم توسط ساموئل خاچیکیان کارگردانی شد.

فیلم «طوفان در شهر ما» شروع اولین حضور گروه سه نفره کمدی بود. در این اثر سینمایی گروه کمدی سه نفره‌ای متشکل از «گرشا سپهرنیا»، «متوسلانی» و «متین تفرشی» به صورت اتفاقی با یکدیگر همکاری داشتند که نتیجه آن استقبال زیاد مردم از این گروه بود که باعث شد گروه کمدی سه نفره آن‌ها شکل بگیرد. همچنین این فیلم اولین حضور سینمایی متوسلانی به عنوان بازیگر بود.

داستان فیلم در مورد مردی دیوانه به نام آرمان است که از تیمارستان می‌گریزد و در خانه‌ای غیرمسکونی پناه می‌برد. در همین خانه زن جوانی به نام سیمین که تازه شوهرش را از دست داده، با فرزندش زندگی می‌کند. سیمین با جوانی به نام سعید آشنا می‌شود. خواهر سعید نیز تصادفا با پسری که تازه با او آشنا شده است در این خانه گیر می‌افتد و آرمان دیوانه برای نجات دختر از جوان متجاوزگر، او را می‌کشد؛ اما خود نیز دستگیر می‌شود.

فیلم فرشته وحشی

بهترین فیلم های روفیا ؛ فرشته وحشی

 • سال اکران: 1338
 • کارگردان: مهدی رئیس فیروز
 • بازیگران: روفیا، عبدالله خرمی، مهدی رئیس فیروز، اشرف کاشانی
 • مدت زمان: 93 دقیقه

«فرشته وحشی»، یکی از فیلم‌های ماندگار روفیاست که در سال 1338 به کارگردانی و نویسندگی مهدی رئیس فیروز ساخته شد.

داستان فیلم درباره تاجری ورشکسته (با بازی مهدی رئیس فیروز) و همسرش (اشرف کاشانی) است که دختر کوچکشان فرشته را (با بازی شامیلا بشارتیان) در کنار راه می‌گذارند و سعی در خودکشی دارند؛ اما زن در آخرین لحظه از نقشه خارج می‌شود و به دنبال دختر کوچکشان می‌روند.

فیلم زن ها فرشته اند

بهترین فیلم های روفیا ؛ زن ها فرشته اند

 • سال اکران: 1342
 • کارگردان: اسماعیل پورسعید
 • بازیگران: سعید کامیار، محمدعلی فردین، روفیا، دلیله نمازی
 • مدت زمان: 109 دقیقه

یکی دیگر از فیلم‌های بسیار مطرح روفیا، فیلم «زن‌ها فرشته‌اند» در سال 1342 بود. این فیلم توسط عباس کیارستمی ساخته شد.

داستان فیلم درباره مردی به نام جمشید کامیار است که برای تهیه هدیه تولد همسرش مریم، پولی از گاوصندوق شرکت برمی‌دارد. دوستان خلافکارش، هرمز و جواد، سرپرست گروهی هستند که زنان را به گمراهی می‌کشانند. آن‌ها جمشید را به میز قمار می‌کشانند و پول او را می‌دزدند تا بین او و همسرش مریم اختلاف ایجاد کنند. همسایه‌ای به نام داش ابرام به کمک مریم می‌آید. مریم به دام مجرمان می‌افتد؛ اما با کمک سوسن، همسر سابق جمشید و نامزد هرمز، آن‌ها را گرفتار پلیس می‌کنند. درانتها مریم زخمی و سوسن کشته می‌شود.

بازی روفیا در این نقش بسیار طبیعی و جذاب بود و توانست مشخصات شخصیتی و عواطف درونی مریم را به خوبی به تصویر بکشد.

فیلم آلیش دختر کولی

بهترین فیلم های روفیا ؛ آلیش دختر کولی

 • سال اکران: 1343
 • کارگردان: صمد صباحی
 • بازیگران: روفیا، روزا، سونیا، واهیک
 • مدت زمان: 89 دقیقه

فیلم «آلیش دختر کولی» توسط صمد صباحی در سال 1343 کارگردانی شد.

داستان فیلم در مورد مهندس مهران و دوستش مجید است که به روستای مهران‌آباد می‌روند. مهران به یاد می‌آورد که هفت سال پیش به دعوت رشیدخان، صاحب املاک آن منطقه به رسیدگی زمین‌های او می‌پرداخته بود.

دختر رشیدخان به نام مهری به مهران علاقه‌مند می‌شود؛ اما او بی‌تفاوت است. روزی مهران و دوستش رمضان به شکار می‌روند و تصادفاً دختری به نام آلیش را زخمی می‌کنند. در طی داستان‌هایی که پیش می‌آید، مهران عاشق آلیش می‌شود؛ اما با مخالفت‌هایی مواجه می‌شوند…

فیلم قربانی سوم

بهترین فیلم های روفیا ؛ قربانی سوم

 • سال اکران: 1346
 • کارگردان: ابوالقاسم ملکوتی
 • بازیگران: روفیا، کتایون، علی آزاد، سودابه
 • مدت زمان: 90 دقیقه

یک گروه تبهکار مرد ثروتمندی را به قتل رسانده و فرزند کوچک او را گروگان گرفتند. سپس از همسر مرد قتل شده خواستند که مقدار قابل توجهی از اموال شوهرش را به آن‌ها بپردازد تا کودک را آزاد کنند.

همسر مرد به پلیس مراجعه کرد. پلیس با تحقیقات و بررسی‌های لازم، توانست اعضای گروه تبهکار را دستگیر کند. سرانجام کودک نیز نجات پیدا کرد.

آلبوم تصاویر روفیا

درانتهای این مقاله با مرور آلبوم عکس‌های قدیمی این بازیگر زیبای ایرانی همراه ما باشید. این تصاویر عکس‌های متنوع تبلیغاتی و شخصیت‌هایی مختلفی که روفیا ایفا کرده است را شامل می‌شود.

آلبوم تصاویر روفیا

rufia 2 آلبوم تصاویر روفیا آلبوم تصاویر روفیا آلبوم تصاویر روفیا آلبوم تصاویر روفیا آلبوم تصاویر روفیا

زهرا ظریفی

من بیش از یک ساله که در زمینه سئو، محتوا و سئومحتوا فعالیت می‌کنم و مشتاق هستم تا جدیدترین مباحث تو این حوزه رو یادبگیرم و تجربیات بیشتری کسب کنم. داستان و علاقه من با یه پروژه برندسازی شخصی شروع شد و حالا من دنباله‌رو این تجربه هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا