فیلم و سریالبهترین‌های فیلم و سریال

فیلم هایی که قبل از مرگ باید دید (21 فیلم معروف دنیا که باید تنها دید)

احتمالاً بسیاری از عنوان‌های معرفی‌شده در لیست فیلم هایی که قبل از مرگ باید دید را تماشا کرده‌اید، اما حتی اگر یک عنوان از این لیست را تماشا نکرده‌اید، فرصتی طلایی را از دست داده‌اید.

انتخاب بهترین فیلم‌های تاریخ سینما کار دشواری است، چراکه سلیقه مخاطبان در انتخاب فیلم متفاوت است و فیلم‌های زیادی در ژانرهای مختلف ساخته شده‌اند.

یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب برترین آثار، تاثیر آن‌ها بر سینمای جهان در ژانرهای مختلف است. بسیاری از این فیلم‌ها مسیر سینما را در ژانرهای مختلف تغییر داده‌اند و به الگویی برای ساختن فیلم‌های باکیفیت در سبک خود تبدیل شده‌اند.

فیلم‌هایی که در ادامه فهرست شده‌اند، مجموعه‌ای از محبوب‌ترین و معروف‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما هستند که هر سینمادوستی باید بارهاوبارها آن‌ها را تماشا کند.

حس تماشای یک فیلم خوب تا مدت‌ها همراه شما خواهد بود و تماشای این شاهکارها، تجربه‌ای بی‌نظیر و ماندگار را رقم خواهد زد.

سه گانه پدرخوانده – The Godfather

The Godfather
فیلم هایی که قبل از مرگ باید دید (21 فیلم معروف دنیا که باید تنها دید) 19

 • سال اکران: 1972
 • ژانر: جنایی، درام
 • کارگردان: Francis Ford Coppola
 • بازیگران: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 9.2
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 97%

سالانه فیلم‌های زیادی در هالیوود ساخته می‌شوند، اما خودتان قضاوت کنید چند فیلم در طول تاریخ آنقدر مشهور، محبوب و تاثیرگذار بوده‌اند که بعد از گذشت نزدیک به نیم قرن هنوز هم اشاراتی به سکانس‌های مختلف آن‌ها بشود؟ و از آن مهم‌تر هنوز هم پیامشان در ذهن مردم باقی مانده باشد؟

بعد از گذشت این مدت طولانی هنوز بهترین تصویری که از یک خانواده مافیایی در ذهنمان شکل می‌گیرد تصویری است که فیلم پدر خوانده ساخته شده است. بسیاری از افراد حتی بدون اینکه فیلم را دیده باشند تصویری که از یک خانواده مافیایی دارند، تصویری است که پدر خوانده به آن‌ها داده‌اند؛ چراکه تقریبا همه فیلم‌های بعد از این اثر، خواسته یا ناخواسته از الگوهای پدر خوانده پیروی کرده‌اند.

مارلون براندو یکی از بهترین بازیگران تاریخ هالیوود تا به امروز و یکی از موثرترین افراد در حرفه بازیگری که الگوی بسیاری از بازیگران مطرح امروزی است برای بازی در فیلم پدر خوانده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را در سال 1973 به دست آورد که البته در یک حرکت تاریخی به نشانه اعتراض به تبعیضات هالیوود از گرفتن این جایزه خود داری کرد.

پدر خوانده یک مجموعه سه قسمتی است که به گفته خیلی‌ها از جمله خود کارگردانِ این سه گانه (فرانسیس فورد کوپولا) اولین فیلم پدرخوانده بهترین عنوان این سه گانه است و شاید سخت ترین آن‌ها هم برای تولید همین فیلم بوده است؛ چراکه بیشتر تصویر سازی‌ها، شخصیت سازی‌ها و تحقیقات مورد نیاز پیرامون خانواده‌های مافیایی برای ساخته شدن فیلم در قسمت اول صورت گرفته‌اند.

فیلم‌های پدرخوانده 1 و پدرخوانده 2 که به فاصله 2 سال از یکدیگر اکران شده‌اند به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را در بین 250 فیلم برتر تاریخ از نگاه IMDb دارند که پدرخوانده را به موفق ترین چندگانه تاریخ سینما از این نظر تبدیل می‌کند و نمره متای 100 از 100 برای پدرخوانده 1، از بهترین فیلم های خارجی، یکی دیگر از افتخارات این مجموعه است نمره‌ای که با کمی اغراق داده شده چراکه هیچ اثری کامل نیست اما همچنان نشان دهنده احترام دنیای سینما به فیلم پدرخوانده است.

از کنار همه جوایز و افتخارات و احترامات که بگذریم مهمترین دلیل برای تماشای این فیلم حال‌وهوای بی‌نظیر آن است. به تصویر کشیدن قدرت‌های یک خانواده مافیایی و احترام عمیق همه خانواده کورلئونه و اطرافیان به ویکتور کورلئونه و بازی بی‌نقص ستاره‌های این اثر(مارلون براندو، آل پاچینو، جیکز کان و…) در کنار یک موسیقی متن زیبا و تاثیرگذار تجربه‌ای عمیق و فراموش نشدنی از یک فیلم سینمایی برای همه مخاطبان است.

نجات سرباز رایان – Saving Private Ryan

Saving Private Ryan
 • سال اکران: 1998
 • ژانر: جنگی
 • کارگردان: Steven Spielberg
 • بازیگران: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 8.6
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 94%

نجات سرباز رایان یکی دیگر از آثار موفقی است که تام هنکس به عنوان نقش اصلی در آن هنرنمایی کرده است، این فیلم هم در مراسم اسکار سال 1999 در 11 رشته مختلف نامزد دریافت جایزه اسکار شد و از بین این 11 جایزه موفق شد در 5 رشته برنده جایزه اسکار باشد.

با وجود اینکه فیلم محصول سال 1998 است اما از نظر کیفیت تصاویر و اکشن‌ها به سختی می‌توان حتی فیلم‌های سالهای اخیر را با آن مقایسه کرد، 27 دقیقه ابتدایی این فیلم که رسیدن نیروهای متفقین به فرانسه در تاریخ 6 ژوئن 1994 را نشان می‌دهد یکی از مشهورترین دقایق تاریخ سینمای هالیوود است، چند دقیقه‌ای که به نحوی باعث شد نبرد ساحل نرماندی معروف ترین نبرد جنگ جهانی دوم شود و بعدها فیلم‌ها و حتی بازی‌های ویدئویی فراوانی با موضوع این نبرد ساخته شوند و از بین همه آن‌ها با وجود پیشرفت‌های فراوان دنیای سینما هنوز هم نجات سرباز رایان بهترین یا حداقل یکی از بهترین آثاری است که این نبرد را به تصویر کشیده.

جالب است بدانید چندین بازیگر مشهور و بزرگِ امروزی هالیوود مثل: «مت دیمون» (Matt Damon)، «وین دیزل» (Vin Diesel) و «برایان کرانستون» (Bryan Cranston) در فیلم نجات سرباز رایان کنار تام هنکس حضور داشتند که هیچکدام به اندازه امروز محبوب و مشهور نبودند.

نجات سرباز رایان فیلم بسیار موثری در ژانر جنگ بود که همه فیلم‌های بعد از خود را تحت تاثیر قرار داد و همچنین سینما را با داستان‌های جنگ جهانی دوم دوباره آشتی داد. این فیلم نشان داد که واقعیت‌های جنگ خیلی وحشتناک تر و بی رحمانه تر از آن چیزی است که مردم فکر می‌کردند و جنگ جهانی دوم را می‌توان بسیار عمیق تر بررسی کرد و روایت‌های بیشتری برای این واقعه تاریخی تلخ وجود دارد.

داستان فیلم درمورد برادران رایان است؛ چهار برادر که از ایالات متحده وارد جنگ جهانی شده بودند و وقتی که وزیر جنگ آمریکا متوجه می‌شود که سه تا از چهار برادر در جنگ جان خود را از دست داده‌اند دستور می‌دهد که برادر چهارم به خانه و پیش مادرش برگردد و در ادامه روایت ماموریت بازگرداندن سرباز جک رایان به خانه است.

بتمن شوالیه تاریکی – The Dark Knight

فیلم joker
فیلم هایی که قبل از مرگ باید دید (21 فیلم معروف دنیا که باید تنها دید) 20

 • سال اکران: 2008
 • ژانر: جنایی، اکشن
 • کارگردان: Christopher Nolan
 • بازیگران: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 9
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 94%

این فیلم بتمن: شوالیه تاریکی نام دارد اما همه چیزش را مدیون جوکر است. هیث اَندرو لِجِر در نقش جوکر آنچنان درخشید که همه کاراکترها، جلوه‌های ویژه، کارگردانی بی‌نظیر کریستوفر نولان و داستان جذابِ فیلم همه و همه در حاشیه این هنرنمایی تکرار نشدنی قرار گرفتند.

هرچند چنین درخششی بدون هزینه امکان پذیر نبود و هزینه آن هم چیزی نبود جز زندگی هیث لجر؛ او برای آماده شدن برای بازی در نقش جوکر بیش از یک ماه خود را در یک اتاق حبس کرد تا جوکر را درک کند، تا این شخصیت دیوانه و پیچیده را درون خود پرورش دهد. او آنقدر در شخصیت جوکر غرق شد که وقتی فیلم بتمن: شوالیه تاریکی را تماشا می‌کنید هیچ اثری از هیث در فیلم نیست چیزی که شما می‌بینید جوکر است، خود جوکر.

اما تراژدی وقتی اتفاق افتاد که بعد از پایان فیلم هیث نمی‌توانست خودش را از جوکر جدا کند و با وجود اینکه دوستان و نزدیکانش می‌گویند که او سعی داشته درگیری‌های ذهنی‌اش را بروز ندهد، اما همه متوجه شده بودند که او درگیر است. او برای مدت چند ماه با افسردگی شدید و درگیری‌های ذهنی دست و پنجه نرم کرد و نهایتا در 22 ژانویه 2008 و در سن 28 سالگی به دلیل مصرف چندین نوع قرص آرام بخش، مسکن و خواب آور به طور همزمان دچار مسمویت شد و از دنیا رفت تا یکی از بزرگترین تراژدی‌های تاریخ سینما را رقم بزند.

با وجود اینکه فیلم در حاشیه اتفاقات پیرامون هیث و درخشش بی‌نظیرش قرار گرفت این تنها دلیل برای تماشای آن نیست. شوالیه تاریکی نامزد دریافت 8 جایزه اسکار شد که از این بین، جایزه بهترین تدوین صدا و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای هیت لجر را دریافت کرد. هرچند هیث دیگر در قید حیات نبود که جایزه‌اش را در دست بگیرد.

شوالیه تاریکی برای بازی هیث لجر، کریستین بیل، گری اولدمن و همچنین کارگردانی فوق‌العاده کریستوفر نولان مورد ستایش منتقدین قرار گرفت و در گیشه هم با فروش 1 میلیارد دلاری بسیار خوب عمل کرد، این فیلم در حال حاضر بین 250 فیلم برتر از نگاه مخاطبان IMDb رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

داستان این فیلم همانطور که مشخص است روایت درگیری بتمن و جوکر بوده که به سطحی جدید و درگیری‌هایی عمیق‌تر از همیشه کشیده شده است. چندین سکانس از فیلم شوالیه تاریکی بین سکانس‌هایی در تاریخ سینمای ماندگار خواهند شد، قرار دارند.

The Lord of the Rings
 • سال اکران: 2001
 • ژانر: ماجراجویی، اکشن، فانتزی
 • کارگردان: Peter Jackson
 • بازیگران: Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 8.8
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 91%

سه گانه ارباب حلقه‌ها (The Lord of The Rings) شامل سه عنوان که در سه سال متوالی 2001 تا 2003 اکران شدند است.

این سه گانه بر اساس رمانی از جی.آر.آر.تالکین با همین نام ساخته شده و یکی از اولین و هنوز هم بهترین اقتباس ساخته شده از یک رمان حماسی-فانتزی است که پس از گذشت بیش از 15 سال نمونه‌ای بی رقیب از ساخت دنیایی مجازی با استفاده از جلوه‌های بصری و میدانی است.

سه گانه ارباب حلقه‌ها حدود 3 میلیار دلار فروش جهانی داشت و در مجموع نامزد دریافت 30 جایزه اسکار شد که 17 جایزه اسکار برای این سه گانه به ارمغان آورد و از این بین بیشترین سهم را «ارباب حلقه‌‌ها: بازگشت پادشاه» با دریافت 11 جایزه اسکار داشت که یکی از رکورد داران جوایز اسکار در تاریخ این مراسم است.

این سه گانه حاصل ساخته شدن 3 عدد از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما بر اساس یکی از بهترین رمان‌های حماسی-فانتزی تاریخ است. رمان ارباب حلقه‌ها برای دوره‌ای در دهه 1950 آنقدر پرفروش بود که گفته می‌شود بیشتر از انجیل می‌توانستید کتاب ارباب حلقه‌ها را در خانه هر شهروند اروپایی و آمریکایی پیدا کنید.

حال چنین داستان قدرتمندی را با بهترین کارگردانی، بهترین بازیگری، بهترین صداگذاری، بهترین تدوین، بهترین فیلمبرداری و بسیاری بهترین دیگر کنار هم قرار دهید و ببینید که برای ساخته شدن این سه گانه بهترین‌های دنیا در حرفه‌های مختلف و از زمان‌ها مختلف نهایت تلاش خود را انجام داده‌اند تا چنین اثر فاخری ساخته شود.

در حال حاضر هم شبکه آمازون پرایم ویدئو در حال آماده سازی سریال ارباب حلقه‌ها به امید تکرار موفقیت‌های گذشته با مخارج بسیار سنگین است.

رستگاری در شاوشنک – The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption
 • سال اکران: 1994
 • ژانر: درام
 • کارگردان: Frank Darabont
 • بازیگران: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 9.3
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 91%

فیلم «رستگاری در شاوشنک» در حال حاضر جایگاه اول بین 250 فیلم برتر را با بیش از 2 میلیون رای از نگاه مخاطبان IMDb دارد که به خودی خود دستاورد بزرگی است و البته باعث می‌شود که تماشای این فیلم یکی از بایدهای زندگی هر شخص باشد.

انتخاب یک فیلم به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما غیر ممکن و البته غیر منطقی است چراکه دنیای هنر شبیه به ریاضیات نیست که به طور قطع بگوییم عدد 9 از عدد 8 بیشتر است. هنر همیشه پیچیده است و زوایای مختلفی دارد که نمی‌شود به طور مطلق درمورد آن قضاوت کرد؛ بخصوص اثر هنری مثل یک فیلم که طیف وسیعی از هنرهای مختلف را در بر می‌گیرد.

با همه این صحبت‌ها هنوز هم دنیا به طور گسترده‌ای اصرار دارد که رستگاری در شاوشنک بهترین فیلم تاریخ سینما است شاید این جمله کاملا معتبر نباشد اما حداقل نشان می‌دهد که تماشای این فیلم را نباید به فردا واگذارد کرد.

این فیلم از آن دسته فیلم‌هایی بود که در زمان اکران خیلی قدر آن دانسته نشد و با گذشت زمان سینما دوستان کم کم به ارزش آن پی بردند؛ به همین دلیل رستگاری در شاوشنک در مراسم اسکار سال 1994 نامزد دریافت 7 جایزه شد ولی هیچکدام را دریافت نکرد.

چطور می‌شود بهترین فیلم تاریخ حتی در یک رشته آن هم فقط در سال 1994 بهترین نباشد؟ به نظر می‌رسد رستگاری در شاوشنک کمی از زمان خودش جلوتر بوده، حتی در گیشه هم فروش خوبی نداشت اما بعدها 320 هزار نسخه سینمای خانگی به فروش رساند.

یکی از مهمترین نکات فیلم دیالوگ‌های بی نظیر آن است، انگار برای هر دیالوگ چندماه وقت کنار گذاشته باشند. همه چیز حساب شده و دقیق است چندتا از معروف ترین نقل و قول‌های تاریخ سینما از همین فیلم برداشت شده و بعضی از همین دیالوگ‌ها برای حضور در لیست برترین نقل قول‌های سینمایی تاریخ سینما به انتخاب بنیاد فیلم آمریکا نامزد شده‌اند.

این فیلم بر اساس رمانی از نویسنده محبوب هالیوودی استیون کینگ با نام «ریتا هیورث و رستگاری در شاوشنک» و به کارگردانی فرانک دارابونت ساخته شده و از چهره‌های مشهور آن می‌توان به مورگان فریمن و تیم رابینز اشاره کرد.

داستان درباره بانکدار جوانی است که به جرم قتل همسر و معشوق همسرش به حبس ابد در زندان ایالتی شاوشنک محکوم می‌شود. او اصرار دارد که چنین جرمی مرتکب نشده ولی به هرحال زندانی می‌شود.

ماجراهای سر و کله زدن او با افراد سطح پایین جامعه در زندان و آشنایی او با دیگر زندانیان ماجرای بسیار جالبی است البته داستان خیلی بزرگ‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

تایتانیک – Titanic

Titanic
 • سال اکران: 1997
 • ژانر: عاشقانه
 • کارگردان: James Cameron
 • بازیگران: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 7.9
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 88%

در یک جمله «تایتانیک» بدون‌شک موفق‌ترین فیلم تاریخ سینما در سراسر دنیاست. تایتانیک در کسب موفقیت‌هایی که یک فیلم می‌تواند کسب کند در طول تاریخ کاملا بی‌رقیب است. این فیلم هم از نگاه مردم محبوب و مشهور است و هم از نظر منتقدین جز بهترین فیلم‌هاست.

تایتانیک همزمان رکورد دار دریافت بیشترین اسکار با دریافت 11 جایزه و بیشترین نامزدی برای دریافت جایزه با حضور در 15 رشته مختلف است. تنها موفقیت دیگری که فیلم می‌تواند کسب کند موفقت تجاری است که تایتانیک با فروش جهانی نزدیک به 2 میلیارد دلار در سال 1997 پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما شد و امروز بعد از فیلم‌های انتقام جویان: پایان بازی و آواتار رتبه سوم را در دست دارد البته با احتساب تورم تایتانیک در رتبه سوم بعد از برباد رفته و آواتار قرار خواهد گرفت.

کسب کردن رضایت مخاطب عام و منتقدان حرفه‌ای، فروش در گیشه و ماندگاری اثر هرکدام به خودی خود بسیار سخت و دست نیافتنی هستند و کسب کردن همه آن‌ها با هم تقریبا محال است. حال اگر تنها فیلمی که توانسته این امر محال را انجام دهد ارزش تماشا ندارد پس کدام فیلم را باید تماشا کرد؟

درباره‌ سکانس‌ها و دیالوگ‌های ماندگار هم که اطمینان دارم چند میلیارد نفر سکانس پایانی فیلم که جک و رز روی آب هستند را دیده‌اند حتی اگر فیلم را تماشا نکرده باشند، همچنین سکانس ایستادن جک و رز روی عرشه کشتی در حالی که رز دست‌هایش را باز کرده سکانس بسیار معروف و آشنایی است.

داستان تایتانیک درمورد غرق شدن کشتی تایتانیک در سال 1912 است که بزرگترین کشتی دنیا تا آن زمان بود و به شکل دردناکی افراد زیادی در این حادثه جان باختند، البته فیلمنامه آمیزه‌ای از واقعیت و فانتزی است و به همین ترتیب فقط بعضی از اتفاقات و بعضی از افراد وجود خارجی داشته‌اند و قسمت‌هایی از داستان و تعدادی از شخصیت‌ها هم ساخته ذهن فیلمنامه نویس هستند.

تلقین – Inception

Inception
 • سال اکران: 2010
 • ژانر: علمی تخیلی، ماجراجویی، اکشن
 • کارگردان: Christopher Nolan
 • بازیگران: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 8.8
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 87%

تلقین یک بازی ذهنی پیچیده که یکی از سخت ترین فیلم‌های ممکن برای کارگردانی به شمار می‌آید. فیلم‌هایی شبیه به تلقین که ذاتا فیمنامه پیچیده‌ای دارند فقط با کوچکترین ترین اشتباه از سوی کارگردان می‌توانند برای مخاطب کاملا غیرقابل فهم باشند.

اما تلقین نه تنها قابل فهم و قابل درک است بلکه با پیچیدگی‌هایش حس تازگی و حس زندگی در یک دنیای کاملا جدید را به مخاطبان هدیه می‌دهد. تماشای این فیلم همان حسی را دارد که بعد از حل کردن یک معمای خیلی سخت یا به پایان رساندن یک پازل بزرگ دارید؛ حسِ به دست آوردن و حس موفق شدن در یک ماموریت سخت.

کارگردانِ این فیلم کریستوفر نولان که کارگردان آثار بزرگی مثل: شوالیه تاریکی، یادگاری، میان ستاره‌ای و دانکرک است می‌گوید که برای پرورش فیلمنامه تلقین بیش از ده سال وقت صرف کرده و شاید باورش سخت باشد که کارگردانی بزرگ مثل نولان بعد از ساخت فیلم‌هایی شاهکار مثل یادگاری، بتمن آغاز می‌کند و پرستیژ(حیثیت) هنوز هم احساس می‌کرد تجربه کافی برای ساختن فیلم تلقین را ندارد و این پروژه را سال‌ها کنار گذاشت تا در نهایت در سال 2009 بعد از 6 ماه فعالیت مجدد فقط بر روی فیلمنامه نهایتا با کمپانی برادران وارنر وارد مذاکره شد و در همان سال هم ساخت فیلم خودش را آغاز کرد.

فیلم تلقین که تا به اینجای کار با حضور یک کارگردان خبره و فیلمنامه‌ای قوی می‌توانست فوق‌العاده عمل کند به کمک برادران وارنر با سرمایه‌ای 160 میلیون دلاری توانست بهترین بازیگران هالیوودی مثل: لئوناردو دیکاپریو، جوزف گوردون لویت، تام هاردی، کیلین مورفی، مایکل کین و… را جذب کند و همچنین هزینه ساخته شدن بهترین جلوه‌های ویژه را بپردازد تا تلقین را به یک شاهکار کامل بدل کند که در نهایت با فروش نزدیک به 900 میلیون دلاری توانست چندین برابر هزینه‌ها را هم به برادران وارنر بازگرداند.

دام کاب با بازی لئوناردو دی‌کاپریو یک فرد ماهر در دزدیدن اسرار ارزشمند مورد نیاز سازمان‌های جاسوسی و شرکت‌های تجاری است. او می‌تواند با وسایل مدرن وارد رویای هدفِ خود شود و اطلاعاتی را که نیاز دارد درون رویا از فردِ هدف بیرون بکشد و در دنیای واقعی از آن‌ها استفاده کند او این اسرار را به خریداران متقاضی عرضه می‌کند. دام کاب برای این کار یک گروه حرفه‌ای از روان‌کاوان و معماران خبره دارد که همراه او مخفیانه وارد خواب‌های دیگران شده و سعی می‌کنند اطلاعات را کشف و استخراج کنند.

تلقین یا همان Inception در مراسم اسکار سال 2011 در 8 رشته نامزد دریافت جایزه شد که در 4 رشته بهترین فیلم‌برداری، بهترین تدوین صدا، بهترین میکس صدا و بهترین جلوه‌های ویژه توانست جایزه اسکار را ازان خود کند، این فیلم در فهرست 10 فیلم برتر بیش از 273 منتقد در سال 2010 قرار گرفت و در 55 مورد از آن‌ها دارای رتبهٔ 1 بود.

بیشتر از اینکه فیلم تلقین به دلیل بهتر بودنش معروف و شایسته تماشا است بخاطر متفاوت بودنش باید آن را دید. تلقین از معدود فیلم‌هایی است که حس تماشای آن فقط با تماشای همان فیلم به دست می‌آید نه با هیچ فیلم، سریال یا داستان مشابهی اگر به دنبال یک حس متفاوت یا یک اثر متفاوت هستید و تلقین را تماشا نکرده‌اید گزینه مناسب تری وجود ندارد و جزو فیلم هایی که نباید از دست داد به شمار می‌رود.

باشگاه مبارزه – Fight Club

Fight Club
 • سال اکران: 1999
 • ژانر: درام
 • کارگردان: David Fincher
 • بازیگران: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 8.8
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 79%

فیلم باشگاه مبارزه یا باشگاه مشت زنی اثری به کارگردانی دیوید فینچر در سال 1999 که در ژانر درام-روان شناختی قرار دارد و بر اساس رمانی با همین نام نوشته چاک پالنیک ساخته شده است.

فیلم باشگاه مبارزه از دسته فیلم‌هایی بود که در زمان خودش درست شناخته نشد و انگار کمی جلوتر از زمان خودش بود. این فیلم در گیشه فروش خوبی نداشت و مدیران استودیو از فیلم راضی بودند تا حدی که سعی کردند با تغییر روش‌های تبلیغاتی مخاطبان بیشتری جذب کنند؛ اما در نهایت فروش خوبی از سینما نصیب آن‌ها نشد.

با گذشت زمان کم کم مخاطبان درک بهتری از این فیلم و مفاهیم آن پیدا کردند به حدی که فروش دی وی دی‌های باشگاه مبارزه آن را به یک موفقیت تجاری تبدیل کرد و همه کمبودهای سینما را جبران نمود.

اوضاع درمورد نظرات منتقدین هم به همین صورت بود بعد از اکران این فیلم در سال 1999 منتقدان به دو دسته که عده‌ای عاشق این فیلم بودند و عده‌ای دیگر که آن را یک فیلم ضعیف می‌دانستند، تقسیم شدند و باشگاه مبارزه را به پر بحث‌ترین فیلم سال 1999 تبدیل کردند؛ اما بعد از مدتی کم کم همه انتقادها کمرنگ شد و باشگاه مبارزه به عنوان فیلمی شایسته تقدیر و یکی از بهترین فیلم‌های ساخته‌شده در سینما مطرح شد.

این فیلم در میان 10 فیلم برتر تاریخ در IMDb قرار گرفت و مجله Empire نیز در سال 2008 آن را در لیست 500 فیلم برتر تاریخ در جایگاه دهم قرار داد.

نورتون در نقش یک فرد معمولی است که از شغل دفتری خود ناراضی است و احساس خوبی نسبت به زندگی سراسر کسالت خود ندارد. او با صابون سازی به نام تایلر داردن (برد پیت) آشنا می‌شود و این دو در کنار هم یک باشگاه مشت زنی راه اندازی می‌کنند. داستان فیلم طوری است که نمی‌توان بیشتر از این وارد جزئیات آن شد وگرنه ممکنه است بخش‌هایی از آن فاش شود که بهتر است خودتان تماشا کنید.

این فیلم با وجود همه شایستگی‌هایش به دلیل سبک نوآورانه‌اش در مراسم‌های مختلف آن زمان مورد توجه قرار نگرفت و فقط نامزد دریافت جایزه اسکار برای جلوه‌های ویژه شد که آن را هم به فیلم قدرتمند آن سال یعنی ماتریکس باخت. مطمئنا اگر باشگاه مشت زنی چند سال دیرتر ساخته می‌شد می‌توانست جوایز فراوانی کسب کند.

فارست گامپ – Forrest Gump

Forrest Gump
 • سال اکران: 1994
 • ژانر: عاشقانه، درام
 • کارگردان: Robert Zemeckis
 • بازیگران: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 8.8
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 71%

فیلم فارست گامپ شرایطی تقریبا شبیه به تایتانیک دارد این فیلم هم تقریبا در همه زمینه‌های ممکن موفق بوده هرچند سطح موفقیت به اندازه تایتانیک نیست با این وجود فارست گامپ را می‌توان یکی از محبوب ‌ترین فیلم‌های تاریخ هالیوود دانست. از آن دسته فیلم‌هایی است که طرفدار هر ژانر یا فیلم به خصوصی که باشید نمی‌توانید فارست گامپ را نادیده بگیرید.

فارست گامپ یکی از بهترین فیلم‌های تام هنکس بازیگر محبوب هالیوودی است که احتمالا نامش را در این مطلب بارها خواهید دید و یکی از مهمترین و شاید مهمترین نقطه قوت فیلم هم هنرنمایی تام هنکس در نقش فارست گامپ است؛ شخصیتی دوست داشتنی، مهربان و ساده لوح که درس‌های زیادی برای مردم دنیا دارد. شاید در نگاه اول فارست گامپ احمق به نظر برسد ولی او احمق نیست او یک انسان خارق‌العاده است که قلب بزرگی دارد و همین باعث می‌شود که متفاوت و ساده لوح به نظر برسد.

این فیلم در مراسم اسکار سال 1995 در 13 رشته مختلف نامزد دریافت جایزه شد و موفق به دریافت 6 جایزه در رشته‌های جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین کارگردانی، بهترین تدوین، بهترین جلوه‌های ویژه و بهترین بازیگر نقش اول مرد (برای تام هنکس) از بین 13 رشته شد.

این فیلم به کارگردانی رابرت زمیکس بر پایه رمانی با همین نام نوشته وینستون گروم ساخته شده است و محصول سال 1994 از کمپانی پارامونت پیکچرز است که با بودجه 55 میلیون دلاری فروش حدود 677 میلیون دلاری را در بازار جهانی تجربه کرد و به یکی از پرفروش ترین فیلم‌های همان سال تبدیل شد.

داستان فیلم از جایی آغاز می‌شود که فارست روی یک نیمکت نشسته و با آمدن خانمی شروع به صحبت کردن و بازگو کردن داستان زندگی‌اش می‌کند داستان زندگی او طیف وسیعی از اتفاقات مهم تاریخ معاصر ایالات متحده را در بر می‌گیرد. داستان پیرامون شخصیت فارست است و در عین حال وقایع تاریخی را به شکلی طنز گونه دوره می‌کند و در همین حین درس‌های زندگی و اخلاقی هم به مخاطب می‌دهد.

میلیونر زاغه نشین – Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire
 • سال اکران: 2008
 • ژانر: جنایی، عاشقانه
 • کارگردان: Danny Boyle, Loveleen Tandan
 • بازیگران: Dev Patel, Freida Pinto, Saurabh Shukla
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 8
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 91%

اگر فکر می‌کنید سینمای جهان در هالیوود خلاصه می‌شود کاملا در اشتباه هستید. میلیونر زاغه نشین محصول بریتانیایی بوده که در هند ساخته شده است.

یک اثر فوق‌العاده جذاب، پرمفهوم، خوش ساخت و متفاوت که نشان می‌دهد فیلم خوب می‌تواند در هر کشوری ساخته شود؛ هرچند نمی‌توان انکار کرد که هالیوود قلب سینمای جهان است.

دنی بویل کارگردان این اثر تصمیم گرفت برخلاف بسیاری از فیلم‌های بالیوودی (سینمای هند) که در استودیو فیلمبرداری می‌شوند، فیلمبرداری را در کوچه‌ها و خیابان‌های هند انجام دهد. حتما می‌توانید تصور کنید با توجه به جمعیت فراوان هند و تغییرات دائمی مناطق زاغه نشین، ساختن فیلم در این محیط چقدر می‌تواند مشکل باشد؛ اما دنی بویل این دردسرها را در کنار بسیاری مشکلات دیگر به جان خرید تا یک اثر ماندگار از دل جامعه را تحویل سینما بدهد و تصاویری تازه از فقر را به همراه یک داستان گیرا، شخصیت پردازی عالی و موسیقی جذاب به نمایش بگذارد.

میلیونر زاغه نشین به عنوان یک فیلم خارجی در مراسم اسکار 2009 یک غیر ممکن را ممکن کرد؛ این فیلم در 10 رشته نامزد دریافت جایزه اسکار شد و حتی توانست در 8 رشته بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین تصویر برداری، بهترین تدوین فیلم، بهترین موسیقی متن، بهترین ترانه و بهترین ترکیب صدا جایزه اسکار را دریافت کند تا مراسم اسکار سال 2009 تماما در حاشیه یک فیلم خارجی قرار بگیرد.

میلیونر زاغه نشین در مراسم گلدن گلوب هم مورد استقبال قرار گرفت و در رشته‌های اصلی یعنی بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی و بهترین موسیقی جایزه گلدن گلوب را در سال 2009 دریافت کرد تا به یکی از موفق‌ترین فیلم‌های غیر هالیوودی تاریخ تبدیل شود. حتی با احتساب فیلم‌های هالیوودی هم میلیونر زاغه نشین جایگاه بسیار مناسبی بین پر جایزه ترین فیلم‌های تاریخ سینما دارد.

این فیلم که با بودجه 15 میلیون دلاری ساخته شده بود با فروشی معادل با 378 میلیون دلار یک موفقیت تجاری کامل به شما می‌آمد؛ این میزان فروش برای یک فیلم درام، آن هم درام غیر هالیوودی حیرت انگیز است.

داستان درمورد یک پسر 18 ساله یتیم و فقیر ساکن شهر بمبئی است که در مسابقه «چه کسی می‌خواهد میلیونر شود؟» شرکت می‌کند و وقتی در این مسابقه خیلی خوب عمل می‌کند، پلیس به او مشکوک می‌شود که شاید این پسر در مسابقات تقلب کرده است؛ به این ترتیب پسر مجبور می‌شود داستان زندگی خود را برای این پلیس بازگو کند تا ثابت کند تقلبی در کار نبوده و او در تمام زندگی‌اش در حال تجربه کردن بوده است.

گلادیاتور – Gladiator

Gladiator
 • سال اکران: 2000
 • ژانر: ماجراجویی، اکشن
 • کارگردان: Ridley Scott
 • بازیگران: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 8.5
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 80%

«گلادیاتور» (Gladiator) یک فیلم حماسی و به سبک مبارزات شمشیری به کارگردانی ریدلی اسکات است که در سال 2000 و با بازیگری راسل کرو و واکین فینیکس عرضه شده است. موسیقی این فیلم توسط آهنگساز بزرگ سینما هانس زیمر ساخته شده‌است و از بهترین موسیقی‌های متن ساخته شده در تاریخ سینما محسوب می‌شود.

این اثر که الگویی نایاب برای فیلم‌های مبارزه‌ای با شمشیر و حماسی به شمار می‌آید یکی از بهترین هنرمایی‌ها راسل کرو در نقش پدری زخم خورده است که همسر و بچه‌اش به دست پسر پادشاه کشته شده‌اند و او توانایی مقابله با پادشاه را ندارد. او برای بازی درخشانش در این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد.

گلادیاتور همچنین بهترین فیلم کارنامه بلند بالای ریدلی اسکات است که توانست جایزه اسکار بهترین فیلم را دریافت کند و برای بهترین کارگردانی هم نامزد شود، گلادیاتور به طور کامل در 12 رشته نامزد دریافت اسکار شد که از این بین پنج اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین فیلم، بهترین صدا برداری، بهترین طراحی لباس و بهترین جلوه‌های ویژه را دریافت کرد؛ جلوه‌های ویژه گلادیاتور آنقدر جذاب و با کیفیت است که به سختی می‌توان باور کرد این فیلم مربوط به سال 2000 باشد. گلادیاتور در مراسم‌های مختلف دیگر مثل گلدن گلوب و بفتا هم مورد تحسین قرار گرفت و جوایز متعددی کسب کرد.

فیلم گلادیاتور با بودجه تولید 103 میلیون دلاری بیش از 400 میلیون دلار فروش داشت. باوجوداینکه این فروش برای یکی از بهترین فیلم‌های تاریخی خیره کننده نیست، گلادیاتور هم از آن دسته فیلم‌هایی بود که با گذشت زمان، سینما دوستان بیشتر با آن آشنا شدند و قدر این اثر هنری را بیشتر دانستند. درحال‌حاضر گلادیاتور در بین برترین فیلم‌های IMDb در رتبه 40 تا 50 قرار دارد و قطعا در سبک و ژانر خودش جزو 5 فیلم برتر تاریخ است.

یکی از حقایق جالب ولی ناراحت کننده درمورد فیلم گلادیاتور مرگ «الیور رید» قبل از پایان فیلمبرداری است. بعد از مرگ او قسمت‌هایی که باید کاراکتر او حضور می‌داشت خالی می‌ماند و کارگردان این اثر برای آنکه پروژه‌ای به این بزرگی نیمه کار باقی نماند مجبور شد با یک دستگاه اسکن بسیار پیشرفته که در آن زمان نایاب بود، صورت الیور را اسکن کند و قسمت‌های باقی مانده از فیلم را که او باید حضور می‌داشت با گرافیک کامپیوتری جایگزین کند. این کار به دلیل تکنولوژی کم یابش در آن زمان برای تیم تولید گلادیاتور حدود 3.5 میلیون دلار هزینه به بار آورد.

فیلم گلادیاتور از معدود فیلم‌های اکشن است که نه تنها سرگرم‌کننده بودن و کیفیت یک اکشن حرفه‌ای را دارد، بلکه همه ویژگی‌های یک درام فوق‌العاده مثل داستان جذاب، بازیگری و موسیقی عالی را هم به همراه دارد که آن را به یکی از بایدهای تماشا تبدیل می‌کند.

لا لا لند – La La Land

La La Land
 • سال اکران: 2016
 • ژانر: موزیکال، درام، کمدی
 • کارگردان: Damien Chazelle
 • بازیگران: Ryan Gosling, Emma Stone, Rosemarie DeWitt
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 8
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 91%

لا لا لند از فیلم های معروف دنیا در ژانر موزیکال است که بی‌شک جزو پنج فیلمی که قبل از مرگ باید دید به شمار می‌رود. با وجود اینکه فیلم‌های موزیکال طرفداران خاص خودشان را دارند؛ اما آنقدر این فیلم جذاب، سرگرم کننده و محبوب است که نمی‌توانستیم آن را وارد این لیست نکنیم.

لا لا لند بهترین یا یکی از بهترین فیلم‌های موزیکال تاریخ سینما است که حتی برای آشنایی با سبک فیلم‌های موزیکال هم یکی از بهترین گزینه‌های ممکن براش شروع است.

این فیلم با بازی رایان گاسلینگ و اما استون و به کارگردانی دیمین شزل در سال 2016 اکران شد و شدیدا مورد توجه منتقدین و مخاطبان قرار گرفت این فیلم در لیست بلند بالای جوایز و نامزدی‌های فیلم لا لا لند در مراسم‌های مختلف سراسر دنیا نزدیک به 300 بار نامزد و برنده جایزه شد که عددی سرسام آور است.

لا لا لند فقط در مراسم اسکار در 13 رشته نامزد دریافت جایزه بود که در 6 رشته بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین موسیقی متن، بهترین ترانه، بهترین طراح صحنه و بهترین فیلمبرداری موفق به دریافت جایزه اسکار هم شد.

تماشای لا لا لند مثل تماشای یک رویا است گاهی همه چیز از منطق خارج می‌شود و فقط سرگرم کننده است و گاهی روایتگر یک عشقِ دو طرفه در دنیای واقعی است که با رویا متفاوت است.

در دنیای واقعی همه چیز آنطور که می‌خواهیم نیست، گاهی اتفاقاتی رخ می‌دهند که از دست هر دو طرف خارج است. این فیلم عاشقانه جذاب با بهترین موسیقی‌های ممکن و البته یک پایان خیره‌کننده همه چیزهایی هستند که هر مخاطبی را برای تماشای این اثر مشتاق می‌کنند.

لا لا لند تنها با بودجه 30 میلیون دلاری که بخش بزرگی از آن را هم دستمزد بازیگران تشکیل می‌دهد توانست نزدیک به 450 میلیون دلار فروش جهانی داشته باشد.

این فروش برای یک فیلم درام و موزیکال در دوره‌ای از سینما که همه باکس آفیس را فیلم‌های اکشن و فانتزی پر می‌کنند یک موفقت تجاری عالی و یکی از نشانه‌های جذابیت فیلم است.

جزیره شاتر – Shutter Island

Shutter Island
 • سال اکران: 2010
 • ژانر: رازآلود، تریلر
 • کارگردان: Martin Scorsese
 • بازیگران: Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 8.2
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 68%

فیلم شاتر آیلند یا جزیره شاتر یک فیلم جنایی، هیجانی و روان شناختی اثر مارتین اسکورسیزی در سال 2010 است. در این فیلم لئوناردو دی کاپریو همانند سه فیلم قبلی اسکورسیزی یعنی دار و دسته‌های نیویورکی، هوانورد و رفتگان در نقش اول حضور دارد، فیلمنامه این فیلم توسط لایاتا کالوگریدیس بر اساس رمانی به همین نام از دنیس لهان نوشته شده است.

جزیره شاتر که یکی از بهترین فیلم های لئوناردو دی کاپریو است با بودجه 65 میلیون دلاری حدود 300 میلیون دلار فروش داشت و مورد استقبال منتقدین و مخاطبان قرار گرفت؛ اما این فیلم در مراسم اسکار حتی نامزد دریافت یک جایزه هم نشد.

این فیلم به دلیل زمان نامناسبی که برای اکران انتخاب کرده بود و فاصله زیادی که با مراسم اسکار داشت، نتوانست در مراسم اسکار آنگونه که باید حاضر شود و در شرایط عادی مطمئنا یکی از قوی ترین نامزدهای جوایز مختلف اسکار بود.

اما وقتی از کیفیت یک فیلم مطمئن هستیم چه نیازی به جوایز و سر و صداهای مختلف است که ما را مجاب به تماشا کند؟ فیلمی از اسکورسیزی با درخشش لئوناردو دیکاپریو و مارک رافالو(هالک در دنیای مارول) که سراسر هیجان و دلهره است و به جرأت می‌توان گفت یکی از سه پایان برتر تاریخ سینما را دارد.

به دلیل خطر لو رفتن داستان جزئیات بیشتری را نمی‌توان راجع به پایان بندی فیلم توضیح داد فقط در همین حد که این پایان بر روی آثار فراوانی بعد از خودش تاثیر گذاشت و بعد از تماشا کاملا متوجه خواهید شد که چه فیلم‌هایی در گذشته دیده‌اید که همگی قصد تقلید از این اثر را داشته‌اند ولی تقریبا همگی ناکام بوده‌اند. حسی که بعد از پایان تماشای این فیلم دارید غیر قابل توصیف است، فقط باید تجربه‌اش کنید.

داستان درمورد دو مارشال ایالتی آمریکا است که به یک جزیره دور افتاده فرستاده می‌شوند که به نظر آزمایشات عجیبی در آن جزیره انجام می‌شود.

یکی از بیماران روانی از مرکز درمانی داخل جزیره فرار کرده و فقط یک یادداشت کوتاه از خودش به جا گذاشته است. این دو مارشال وظیفه دارند او را پیدا کنند و به مرکز درمانی بازگردانند.

اگر از فیلم‌هایی که بازی ذهنی می‌کنند و تِم روان‌شناختی دارند لذت می‌برید احتمالا شاتر آیلند بهترین فیلمی خواهد بود که تابحال دیده‌اید.

انتقام جویان – Avengers

Avengers
 • سال اکران: 2012
 • ژانر: علمی تخیلی، اکشن
 • کارگردان: Joss Whedon
 • بازیگران: Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 8
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 91%

مشهورترین فیلم دهه اخیر بدون شک انتقام جویان: پایان بازی است. امکان ندارد که اخبار سینما را دنبال کرده باشید و موفقیت‌های این فیلم به گوش‌تان نرسیده باشد.

همیشه سوال است که چطور می‌توان به کمال دست یافت یا حداقل به آن نزدیک شد؟ رسیدن یا نزدیک شدن به کمال آسان نیست اما زمان و تکاملِ تدریجی می‌تواند چیزهای خارق‌العاده‌ای خلق کند.

یک فیلم کامل که بتواند در پر رقابت ترین دوره تاریخ سینما رکورد پرفروش ترین فیلم تاریخ را جابجا کند، قطعا تعبیر همین جمله قبل است.

این دقیقا اتفاقی است که برای انتقام جویان یا بهتر است بگوییم دنیای سینمایی مارول در طول نزدیک به 80 سال افتاد. فاصله بین اولین کامیک مارول تا فیلم انتقام جویان: پایان بازی که یک جمع بندی کامل برای دنیای سینمایی مارول بود؛ هرچند نمی‌توان ادعا کرد که مارول همیشه قصد رسیدن به این نقطه را داشته و 80 سال پیش برای آن برنامه ریخته است؛ اما شخصیت‌های دنیای مارول هرکدام چندین دهه در حال تکامل بوده‌اند و همگی به شخصیت‌هایی واقعی با داستان‌های عمیق در دنیایی ساختگی تبدیل شده‌اند که با تک تک آن‌ها می‌توان ارتباط برقرار کرد.

مجموعه انتقام جویان مجموعه‌ای از همین شخصیت‌های نام آشنا برای مخاطبان است که هرکدام از قبل شناخته شده‌اند، داستان خود را دارند و برای عده‌ای از مخاطبان جذاب هستند.

موفقیتی که انتقام جویان داشت یک شبه نبود و یک سیر تکاملی چندین ساله داشت که احتمالا طولانی‌ترین دوره ساخت زیربنا برای ساخته شدن یک فیلم را می‌توان به انتقام جویان: پایان بازی نسبت داد.

اگر مشتاقید که ببینید زمان و تکامل چگونه می‌تواند یک اثر بی‌نهایت جذاب خلق کند پیشنهاد می‌کنم فیلم‌های دنیای سینمایی مارول یا حداقل چهار فیلم انتقام جویان را تماشا کنید.

فیلم‌های انتقام جویان فیلم‌هایی بسیار گران قیمتی هستند که بخشی از این هزینه صرف حضور معروف ترین و گران قیمت ترین بازیگران هالیوودی در این فیلم‌ها است.

بخش بزرگتری از آن هزینه جلوه‌های ویژه این فیلم‌ها بوده که می‌توان ادعا کرد بالاترین حد کیفیت را در بین همه فیلم‌های دنیا دارند. در این فیلم‌ها هرچه که کارگردان تصور کرده و فیلمنامه خواسته با گرافیک‌های کامپیوتری به واقعی‌ترین شکل ممکن با تکنولوژی امروز ساخته شده است.

در بین فیلم‌های انتقام جویان شاید معروف ترین فیلم و پر سر و صداترینِ آن‌ها پایان بازی باشد اما جذاب ترین آن‌ها قطعا جنگ ابدیت است که همه چیز داشت؛ از داستان جذاب و عمیق گرفته که برای یک فیلم اکشن و فانتزی اتفاق نادری است تا یکی از بهترین شخصیت‌های منفی سینما، بهترین جلوه‌های ویژه ممکن، سکانس‌های غمگین، احساسی و سکانس‌های طنز و خنده دار؛ شاید باورش مشکل باشد که همه این‌ها را بتوان فقط در یک فیلم جا داد و آن فیلم را هم خراب نکرد؛ اما خودتان تماشا کنید و قضاوت کنید که حقیقت دارد یا نه.

جدایی نادر از سیمین – A Separation

A Separation
 • سال اکران: 2011
 • ژانر: درام
 • کارگردان: Asghar Farhadi
 • بازیگران: Payman Maadi, Leila Hatami, Sareh Bayat
 • امتیاز در ای ام دی بی (IMDb): 8.3
 • امتیاز در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes): 99%

وقتی راجع‌به فیلم‌های همه دنیا برای مخاطبان جهانی صحبت کنیم جدایی نادر از سیمین را نمی‌توان جز 21 فیلم معروف تاریخ یا فیلم‌هایی که قبل از مرگ باید دید قرار داد؛ اما به عنوان یک ایرانی فیلمی که در سراسر دنیا شناخته شده است و ساخته کشور ماست را نباید از دست داد.

فیلمی که نمره 95/100 از منتقدان سخت گیر متاکریتیک گرفته و جزء لیست “بایدهای تماشا” و صد فیلم برتر قرن 21 در این وب سایت استو جدایی نادر از سیمین همچنین در لیست صد فیلم محبوب سینما در وب سایت معتبر هالیوود ریپورتر رتبه 31 را دارد و حتی جزء 250 فیلم برتر تاریخ از نگاه IMDb با رتبه حدود 100 است.

جدایی نادر از سیمین یکی از بهترین فیلم های سینمایی ایرانی در مراسم اسکار 2012 برنده جایزه بهترین فیلم خارجی و نامزد دریافت بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد. همچنین موفق شد در گلدن گلوب همان سال جایزه بهترین فیلم خارجی زبان را دریافت کند که افتخار بزرگی برای آقای فرهادی و البته کشورمان بود. دیوید فیر منتقدِ سینما در تایم اوت نیویورک درباره این فیلم نوشته: “کلمه شاهکار برای توصیف این اثر زیادی ملایم است”

فیلم جدایی نادر از سیمین که در خارج از کشور بیشتر با نام جدایی (A Separation) شناخته می‌شود، پرفروش ترین فیلم ایرانی در بازار جهانی با فروش حدود 20 میلیون دلاری است که برای سینمای ایران عدد بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

داستان این فیلم درباره یک خانواده ایرانی است که مادر خانواده یعنی سیمین می‌خواهد از ایران مهاجرت کند ولی نادر نمی‌تواند پدرش را در این کشور تنها بگذارد. سیمین اصرار دارد که دخترشان در خارج از کشور آینده بهتری خواهد داشت ولی نادر چاره‌ای جز ماندن ندارد و…

کدام شاهکار سینمایی که حتی امروز هم می‌تواند برای مخاطبان بهترین انتخاب باشد، جای خالی‌اش در لیست احساس می‌شود؟ اگر عنوان موردنظر شما به‌اندازه کافی عالی باشد، به لیست اضافه خواهد شد. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید و به ما بگویید که چه فیلم‌هایی را به این لیست اضافه می‌کنید؟

‫54 دیدگاه ها

 1. خیلی فیلم ها اید باشن ولی نیستن…
  سوال من این هست
  چرا فیلم های هری پاتر توی این لیست نیستند؟؟؟
  تمام فیلم های هی پاتر در لیست 50 فیلم برتر تاریخ و 50 فیلم پرفروش تارخ قرار دارند و کتاب های هری پاتر پفروش ترین کتاب ها بودند و جی کی رولینگ تنها کسی هست که نویسندگی میلیونر شد!
  علاوه بر این، مجموعه هری پاتر در سراسر دنیا طرفداران زیادی داره و محبوبیت خودش رو تو این سال ها از دست نداده به قدری که یک سریال از درحال ساخته و چندین فیلم و کتاب مربوط بهش ساخته شده مثل مجموعه در حال انتشار جانوران شگفت انگیز یا ولدمورت ریشه های وارث

 2. لیست شیندلر
  بیمار انگلیسی
  پرتقال کوکی
  شهر خدا
  مجموعه رنگها ( قرمز ، آبی ، سفید )
  پرفیوم ( عطر )
  داگویل
  آمادئوس
  سوم شخص
  ماهی بزرگ
  ادوارد دست قیچی
  مرد مرده

  1. سلام مصطفا جان، خیلی ممنونیم از نظرت؛ مواردی که نام بردی حتما در آپدیت های بعدی پس از بررسی به این مقاله اضافه خواهند شد.

 3. فیلم لابستر (خرچنگ) و فیلم دندان نیش ساخته یورگس لانتیموس به کل لیست شما می ارزه

 4. سلام.
  خیلی فیلمها هستند که از قلم افتاده آمد که بیشترشان را دوستان پیشنهاد دادند و بجز آنها فیلمهای زیر را هم پیشنهاد میکنم:

  سه گانه بورن
  آدمیرال
  راه برگشت
  کد داوینچی
  کاتین
  عطر اثر تام تیمور
  بیمار انگلیسی
  آمادئوس
  زندگی دیگران
  جاعلان
  کلکسیونر استخوان
  قلم پر
  سالت

 5. بیگ بلو یا آبی بزرگ
  همه کارای میازاکی مخصوصا شهر اشباح
  سه گانه قبل از طلوع و بعد از غروب و نیمه شب
  برگشت ناپذیر
  7
  شکارچی گوزن یا رولت روسی
  انگل
  7 سال در طبت
  Catch me if you can
  ای برادر کجایی یا برادران o
  بهار تابستان پاییز زمستان و دوباره بهار
  و و و

 6. بیگ بلو یا آبی بزرگ
  همه کارای میازاکی مخصوصا شهر اشباح
  سه گانه قبل از طلوع و بعد از غروب و نیمه شب
  برگشت ناپذیر
  7
  شکارچی گوزن یا رولت روسی
  انگل
  7 سال در طبت
  Catch me if you can
  ای برادر کجایی یا برادران o
  بهار تابستان پاییز زمستان و دوباره بهار
  و و و

 7. خدایی کنار این شاهکار ها جدایی نادر از سیمین مزخرف چی میگه؟ آیا واقعا قابل قیاس با شاهکار ارباب حلقه ها و تلقین هست؟

  1. سلام. راستشو بخواید نه نمیرسه xD ولی خوب توی سینمای ایران فیلم قابل قبولیه و داستان خیلی قوی داره این فیلم.

   ضمن اینکه ما صرفا قصد معرفی آثار خوب رو داشتیم و نمیخواستیم رقابتی بین فیلم‌ها به وجود بیاریم.

   به نظرم با این دیدگاه میتونه توی لیست باشه و طرفدارای ژانر درام رو راضی کنه.

   این رو هم باید در نظر بگیریم که بعضی از دوستان اخیرا به سمت سینما روی آوردن و ممکنه این فیلم رو ندیده باشن. بنابراین معرفی این فیلم میتونه براشون خوشایند باشه. heart

 8. با تشکر. لطفاً لیست فیلم هایی که بعد از مرگ باید دید رو هم بذارید

 9. لیسته خوبی بود اما جای شاهکار هایی مثل میان ستاره ای، ممنتو، دانکرک، پالپ فیکشن، گرگ وال استریت، سون و فیلم Her به شدت خالیه…اما خب شخصا با اختلاف فاحش اینسپشن رو بهترین فیلم تاریخ میدونم و کسایی هم که با این نظر مخالفن احتمالا بخاطر اینه که فیلم رو نفهمیدن وگرنه یه شاهکار تکرار نشدنیه…

 10. چقدر انتخاب هاتون شلخته و بی منطق بود … هفتاد درصد از این اسامی فیلمهای متوسط بودن

  1. دقیقا متوجه نشدم به کدوم بخش اعتراض دارین ولی خب هر لیستی تحت تاثیر سلیقه نویسنده هست و به نظر می‌رسه که سلیقه من و شما اصلا به هم شبیه نیست.

 11. معیار شما برای انتخاب این فیلم ها فقط شهرت فیلمه و با مفهوم فیلم کاری ندارین
  در مورد انتقام جویان توضیح بدین بجز شهرت و میزان فروشش چه دلیلی برای حضور در لیست داشت
  فیلم های ایرانی زیادی بهتر از جدای نادر از سیمین هست مثلا خانه ی دوست کجاست و بچه های آسمان و متری شیش و نیم
  و خیلی فیلم های دیگه
  جدایی نادر از سیمین فقط معروفتره

  1. معیار انتخاب من همون چیزیه که در عنوان هست فیلم‌هایی که قبل از مرگ باید دید و مطمئنا اولین فیلم ایرانی برنده جایزه اسکار رو به عنوان یه ایرانی باید دید.

   فیلم‌های معرفی شده بهترین فیلم‌های تاریخ نیستند با خیلی معیارها چندگانه انتقام جویان بهترین‌ به حساب نمی‌آیند ولی همه‌ی فیلم‌های معرفی شده در جنبه خاصی تاریخ ساز شده‌اند و بهترین تعریف برای این لیست همون عنوان مطلب هست “فیلم‌هایی که باید قبل از مرگ دید”.

 12. اول از همه این فیلم ها بهترین در سبک خود و کل هالیوودن و باید اضافه بشن به لیستتون:American beauty, black swan,interstellar,memento,the green mile,city of God,requiem for a dreamو بسیاری دیگر که اکنون به یاد ندارم.
  امیدوارم این فیلم ها به لیستتون اضافه بشن.
  باتشکر از سایت خوبتون

 13. باسپاس فراوان از مطلب شما
  فیلم رستگاری در شاوشن را با فاصله از فیلم های دیگر ترجیح می دهم.

  1. سلام علی جان. ممنون دوست من. خوشحالم که مقاله براتون مفید واقع شده.

 14. آثار هایائو میازاکی تقریبا همه لیاقت حضور تو این لیست رو دارند چون انگار بیشتر از اینکه برای بچه ها ساخته شده باشه برای بزرگتراست به خصوص انیمه شهر اشباح

  1. سلام با تشکر از نظرتون این لیست در حال آپدیت شدن است و فیلم leon هم اضافه خواهد شد

 15. مقایسه ارباب حلقه ها با فیلمای دیگه توهین به صنعت تاریخ سینما و هالیوود هس

 16. پنجگانه دزدان دریایی کارائیب،پنجگانه تبدیل شوندگان،سه گانه هابیت،دیو و دلبر 2017،

 17. چطور میشه تو این لیست فیلم مسیر سبز و فیلم فهرست شیندلر و پیانیست نباشه ؟

  1. سلام ممنون از نظرتون این لیست به زودی آپدیت میشه و حتمآ فیلم‌هایی که نام بردین اضافه خواهد شد 

 18. دوست عزیز به نظر بنده ۳گانه بتمن رو اضافه کنید و اونجرز رو حذف کنید.
  فیلم های .قوی سیاه .شیندلر لیست .وکیل مدافع شیطان .بوی خوش زن .صورت زخمی .راننده تاکسی .مرثیه ای برای یک رویا .کنستانتین .اثر پروانه ای و…………….
  ممنون از شما

  1. سلام پیشنهادهای خوبی کردین ولی با پاک کردن فیلم‌های انتقام جویان مخالفم چون هرچقدر هم که انتقاد نسبت بهشون باشه و هرچقدر هم که فیلم‌های سطحی باشن در مقابل شاهکارهایی که نام بردین باید قبول کنیم انتقام جویان یه مجموعه تاریخ ساز بود که کمتر کسی در دنیا اسمشون رو نشنیده پس به نظرم حداقل ارزش یکبار تماشا رو دارن.

 19. سلام .
  سلام به همه دوستان (آقایان) دوست داشتنی و عزیزان (خانم ها) عزیز دل.همه خوبا..
  فیلم بازا..
  کسی اسم اون فیم رو میدونه که 1 سکانسش دختره 1 میخ بزرگ رفته تو سرش خواهرش میبرش تو موزه مومیایی ها زنده میشن سینوحه میخ رو از سر دختره در میاره و …
  خیلی مرسی میشم ازتون اگه ممنونم کنید بگید چیزش چیه و از اینا..
  چاکر مدیریت محتر هم هستم والا.تایید کن قربونت برم

  1. داستان شگفت انگیز ادل بلان سک اسمشه.اونم میخ نبود سنجاق سر بود

 20. قبلا هم گفته بودم
  فیلم Bridge to trabithia فیلمیه که با وجود داستان و شخصیت های جذابی که داره اما مهجور و ناشناخته مونده و هر کسی که فیلمو ندیده بهش پیشنهاد میکنم حداقل یکبار فیلمو ببینه
  فیلم با وجود اینکه درجه PG داره اما میتونه برای خیلی از بزرگسالان یا حداقل نوجوان و جوانا جذابتر از بچه ها باشه

 21. سلام
  میتونم فیلم های notebook و revenant رو پیشنهاد بدم
  لیستتون هم واقعا خوبه

  1. سلام
   خوشحالم که دوست داشتین لیست رو و ممنون از پیشنهادتون

 22. لیست شیندلر _ سر گیجه_ صورت زخمی_پیانییست_ کازابلانکا_بعد از ظهر سگی_پاپیون

 23. به نظر من جای خیلی از فیلمها اینجا خالیه،
  پیشنهاد میکنم حتما این فیلمها رو ببینید و لذتشو ببرید
  فایت کلاب، سون، آلید، افسانه های خزان و رودخانه ای از میانش میگذرد و بنجامین باتن با بازی زیبای برد پیت
  پالپ فیکشن و روزی روزگاری در هالیوود دو اثر بسیار موفق تارانتینو
  ان یوژال ساسپکت، پیانیست، لبه هاکساو، سینما پارادیزو
  مادیگیلیانی، گفتگو با او ، مالنا، پاپیون، افسانه هزار و نهصد
  قطار ۳:۱۰ به لیما، سکوت بره ها، دوازده سال بردگی، فهرست شیندلر، بی وفا، اخرزمان، در سرزمینی از خون و عسل، کازابلانکا،

  1. به فیلم‌های خوبی اشاره کردین ولی فقط چندتا از فیلم‌هایی که گفتین مثل فایت کلاب، سون یا پالپ فیکشن شهرت لازم برای حضور در کنار اعضای این لیست رو دارند.

   به هر حال پیشنهادات شما هم به لیست کاندیداها اضافه شدند ممنون از مشارکتتون

 24. پرستیژ – پاپیون – اینتراستلار
  هم میتونن تو این لیست باشن

  1. فیلم‌های خیلی خوبی پیشنهاد کردین به لیست کاندیداها اضافه شدند.

 25. میلیونر زاغه نشین چندان جالب نبود حالا اگه میخواستین یه فیلم هندی رو هم تو لیستتون جا بدین فیلم pk یا dangal رو میزاشتین حداقل
  جای فیلم fight club هم خالیه تو لیستتون به عنوان کسی که 22 بار این فیلم رو نگاه کرده میگم این فیلم مطالب عمیقی درونش نهفته است و هر بار که آدم نگاه میکنه به چیز جدیدی پی میبره
  فیلم ایرانی هم بهتر از جدایی نادر از سیمین خیلی داریم : ابد و یک روز _ رخ دیوانه _ مارمولک _ باشو غریبه ای کوچک _ …

  1. توی فیلم‌هایی که گفتین با Fight club موافقم و به کاندیداهای بروزرسانی بعدی اضافه شد، و دانگال و پی کی رو هم خیلی دوست دارم اما میلیونر زاغه نشین معروف تر هست و فیلم تکرار نشدنیه و ارزش چندین بار تماشا رو هم داره.
   راجع به فیلم‌های ایرانی هم به شخصه فیلم‌هایی که گفتین رو دوست داشتم بجز باشو غریبه‌ای کوچک که ندیدمش، اما به عنوان یک ایرانی نمیشه جدایی نادر از سیمین رو ندید و هرکس ندیده باید در اولین فرصت تماشا کنه.

   1. کسی که نظر میده از دید بیننده میگه که فیلمهایی بهتراز جدایی هم داریم که البته درسته،ولی از دید کارشناسی وبررسی مسائلی مثل داستان منظم،کیفیت بازیگران، فیلمبرداری، نورپردازی و…جدااییی بهترینه

 26. سلام فیلم bridge to terabithia از آن دسته فیلم هایی است که با وجود درجه pg و جذابیت اش در عین سادگی اش لیاقت حضور تو این لیست را دارد

  1. سلام پیشنهادتون به کاندیداها اضافه شد.
   ممنون از مشارکتتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا