از زبان شما

6 روش فوق العاده بهبود مهارت‌های شنیداری (Listening) زبان انگلیسی

مهارت‌های ارتباطی قوی یک ویژگی ارزشمند در هر صنعتی است و مهارت‌های گوش دادن بخش اساسی ارتباط مؤثر است. ارزیابی و تقویت مهارت‌های گوش دادن یا همان Listening در موقعیت‌های حرفه‌ای مثل کلاس‌های تدریس خصوصی زبان انگلیسی یا کلاس آنلاین تدریس زبان و فراتر از آن می‌تواند مفید باشد.

در این مقاله، به این موضوع می‌پردازیم که چرا مهارت‌های شنیداری مهم هستند و ده روش مؤثر برای بهبود مهارت‌های شنیداری اشاره می‌کنیم.

چرا مهارت شنیداری لیسنینگ (Listening) مهم است؟

مهارت لیسنینگ (Listening) بخش مهمی از ارتباط خوب و مؤثر است. هنگامی که شنونده‌ای با دقت هستید، می‌توانید شروع به بهبود روابط کنید، تصمیمات مؤثرتری بگیرید و سریع با دیگران به توافق برسید. برخی دیگر از دلایل اهمیت فراوان مهارت لیسنینگ (Listening):

 •         توانایی شما را در توجه به افکار، رفتارها و احساسات یک فرد نشان می‌دهد
 •         قدرت شما را برای تأثیرگذاری، ایجاد انگیزه یا توسعه مؤثر بر مردم افزایش می‌دهد
 •         تعامل اولیه انسانی را تقویت می‌کند
 •         روابط شخصی و حرفه‌ای را توسعه می‌دهد

مهارت لیسنینگ (Listening) نیز برای بسیاری از اهداف تجاری بسیار مهم است:

 •         فروش
 •         مذاکره
 •         مربیگری
 •         منتورینگ
 •         مصاحبه کردن
 •         تحقیقات بازاریابی
 •         مدیریت

راه‌هایی برای بهبود لیسنینگ (Listening) زبان انگلیسی

ارزیابی میزان تسلط شما بر مهارت لیسنینگ (Listening) فعلی‌تان برای بهبود وضعیت کنونی می‌تواند مفید باشد. در ادامه شما را با چند راه برای بهبود مهارت شنیداری لیسنینگ (Listening) شما آشنا خواهیم کرد. برای دریافت اطلاعات کامل‌تر در مورد این مقاله، توصیه می‌شود مقاله روش‌های طلایی برای تقویت مهارت لیسنینگ (Listening) زبان انگلیسی‌ های تاکی را نیز مطالعه نمایید.

راه‌هایی برای بهبود لیسنینگ

 1. تماس چشمی را با گوینده را حفظ کنید

هنگامی که در کلاس‌های درس تا تدریس خصوصی زبان انگلیسی هستید به صحبت‌های معلم و یا پارتنر زبانی خود گوش می‌دهید، باید از نگاه کردن به بیرون از پنجره، ارسال پیامک یا کار کردن با تلفن خود یا نگاه کردن به صفحهٔ کامپیوتر خودداری کنید. هرگونه حواس پرتی غیرضروری را محدود کنید، توجه کامل خود را به گوینده جلب کنید و سعی کنید به آن‌ها نگاه کنید. این به آن‌ها یک نشانه غیرکلامی می‌دهد که نشان می‌دهد شما به آنچه آن‌ها می‌گویند علاقه‌مند هستید، و باعث می‌شود توجه خود شما نیز بیشتر به کلام آن‌ها جلب شود.

 1. به پادکست مورد علاقه خود به زبان انگلیسی گوش دهید.

پادکستی را پیدا کنید که به نظرتان جالب یا سرگرم کننده است و یک قسمت را انتخاب کنید. به مدت یک هفته هر روز به آن قسمت گوش دهید – این کار را در حالت‌های مختلف روزانه خود مثلاً در حال رانندگی، اتوبوس، شستن ظرف‌ها و غیره هستید انجام دهید. کلمات یا عباراتی را انتخاب کنید که درک آن‌ها دشوار است و آن‌ها را در روز اول و دوم جستجو کنید.

بعد از چند روز، باید بتوانید به این کلمات گوش دهید و آن‌ها را درک کنید. همچنین این کار به حفظ کردن بخش‌هایی از پادکست و تمرین صحبت کردن با صدای بلند کمک می‌کند. به تفاوت‌های خود و گوینده گوش دهید. در روز آخر، متوجه خواهید شد که می‌توانید خیلی بیشتر از روز اول بفهمید. همان‌طور که گوش شما با شنیدن این قسمت پادکست انگلیسی سازگار می‌شود، گوش دادن به صدای جدید به زبان انگلیسی آسان‌تر خواهد بود.

هم‌زمان بخوانید و گوش دهید- ویدو

 1. هم‌زمان بخوانید و گوش دهید.

یکی دیگر از راه‌های بهبود لیسنینگ (Listening)، استفاده هم‌زمان از دو منبع اطلاعاتی است. به این معنی که شما نه تنها باید گوش دهید، بلکه باید هم‌زمان یک منبع مطالعاتی انگلیسی خود را از منبع دیگری نیز دریافت کنید. ساده‌ترین راه برای انجام این کار، تماشای یک فیلم انگلیسی با زیرنویس انگلیسی است. به این ترتیب، شما به کلمات گوش می‌دهید و می‌خوانید، که درک همه چیز را آسان‌تر می‌کند و به شما کمک می‌کند بیشتر به خاطر بسپارید. راه دیگر برای دریافت زبان انگلیسی از دو منبع، پادکست است. بسیاری از پادکست‌ها شامل رونوشتی از صحبت‌های گوینده را نیز دارند، بنابراین یک بار دیگر می‌توانید به‌طور هم‌زمان به همان اطلاعات گوش دهید و بخوانید.

 1. با لهجه‌های متفاوت مواجه شوید

با لهجه‌های مختلف آزمایش کنید.

آیا درک فیلم‌های آمریکایی برای شما راحت‌تر از فیلم‌های بریتانیایی است؟ یا شاید برعکس این موضوع برای شما صدق کند؟ ممکن است در چند بار اول که به آن‌ها گوش می‌دهید در درک برخی از لهجه‌های انگلیسی مشکل داشته باشید. این طبیعی است! حتی انگلیسی زبانان بومی نیز ممکن است در درک لهجه‌های مختلف انگلیسی دچار مشکل شوند.

اما همه لهجه‌های انگلیسی آن‌قدر ها سخت نیست و اگر فقط به گوش دادن ادامه دهید می‌توانید همه آن‌ها را درک کنید. به یاد داشته باشید که تمرین باعث پیشرفت شما می‌شود. اگر فکر می‌کنید درک یک لهجه انگلیسی خاص برای شما دشوارتر است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مهارت‌های شنیداری خود را با آن لهجه تمرین کنید.

به عنوان مثال، اگر انگلیسی آمریکایی برای شما چالش برانگیز است، سعی کنید به مدت یک ماه سریال‌های آمریکایی تماشا کنید یا به پادکست‌های آمریکایی یا اخبار گوش دهید. در پایان این 30 روز، گوش‌های شما به لهجه عادت می‌کند و درک آن برای شما بسیار آسان‌تر خواهد بود.

 1. از سرعت‌های صوتی مختلف استفاده کنید.

ویدیویی را در YouTube انتخاب کنید یا آن را در هر پلتفرم یا برنامه‌ای پخش کنید که به شما امکان می‌دهد سرعت صدا فیلم را تغییر دهید. اولین باری که تماشا می‌کنید، آن را با سرعت معمولی تماشا کنید. احتمالاً خیلی از صحبت‌ها لغات را متوجه نشوید، اما این اتفاق برای اکثر افراد رخ می‌دهد. در حین گوش دادن دوم، سرعت 0.75 را انتخاب کنید. کندتر پیش می‌رود و می‌توانید کلمات یا عبارات بیشتری را نسبت به دفعه اول درک کنید. حتی اگر بخواهید می‌توانید آهسته‌تر پیش بروید، اما توصیه نمی‌کنیم به زیر 60 درصد بروید وگرنه صدا خیلی مخدوش می‌شود و کلمات احتمالاً دیگر کلمات نیستند، بلکه یک سری صدا هستند.

 1. به گروه‌های مکالمه و گفتگو بپیوندید

بعد از انجام این تمرینات و خیلی تمرین‌های دیگر احتملا سطح مهارت لیسنینگ (Listening) شما بهبود پیدا کرده است و می‌توانید از آن به خوبی استفاده کنید؛ اما چگونه؟

یک راه عالی برای این کار این است که به گروهی از زبان آموزان انگلیسی بپیوندید. با دوستان کلاس زبان انگلیسی خود یا با معلم خصوصی خود می‌توانید این تمرین را انجام دهید. لازم نیست که موضوعات درسی را انتخاب کنید و در مورد آن صحبت کنید، می‌توانید در مورد هر موضوع مورد علاقه خود شروع به گفتگو کنید. این یک راه عالی برای گوش دادن به انواع لهجه‌ها و صداهای انگلیسی خواهد بود. اگر در هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی کمی استرسی دارید، به خود یادآوری کنید که می‌خواهید گوش دهید – و این کاملاً اشکالی ندارد.

بسیار مهم است که هنگام یادگیری هر بخش از زبان انگلیسی در محیط مناسب قرار بگیرید. در مورد مهارت لیسنینگ (Listening) زبان انگلیسی، این موضوع حتی مهم‌تر است، زیرا گوش دادن مهارتی است که نیاز به توجه دقیق شما دارد.

مطالعه بیشتر:

https://hitalki.org/blog/best-ways-to-improve-english-listening-skills/

امیر حسین

مدیر مسئول و سردبیر رسانه ویدو و گاهی از بهترین‌های ایران و جهان مینویسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا