از زبان شما

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

کانادا از کشورهای محبوب در زمینه ارائه خدمات و امکانات رفاهی به مهاجرین است. دولت کانادا شرایط مناسب و راه‌های مختلفی را برای مهاجرت بسیاری از افراد به وجود آورده است. کانادا از کشورهای پرطرفدار جهت زندگی برای ایرانیان به شمار می‌رود که یکی از علت‌های اصلی آن پایین بودن هزینه‌های زندگی است. بدون شک مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج یکی از سریع‌ترین روش‌ها است که پیچیدگی کمتری دارد. برای مهاجرت از طریق ازدواج باید شرایط آن را داشته باشید که در ادامه بیان شده‌ است.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

افرادی که قصد دارند از طریق ازدواج به کانادا مهاجرت کنند در درجه اول باید با یک شهروند کانادایی یا کسی که اقامت دائم این کشور را دارد ازدواج کنند. شرایط مهاجرت نه تنها برای متقاضیان بلکه برای همسر آن‌ها که از سوی دولت کانادا تعیین شده است عبارت‌اند از:

شرایط متقاضی یا اسپانسر شونده: اسپانسر شونده به همان متقاضی اخذ ویزای ازدواج گفته می‌شود که تبعه غیر کانادایی بوده و با شخص مقیم کانادا یا شهروند کانادایی ازدواج کرده است. از شرایط این فرد می‌توان به داشتن سن بالای 18 سال اشاره کرد. واقعی بودن ازدواج و رابطه با همسر یا اسپانسر ضروری است و باید مدارکی را بابت آن تهیه و ارائه دهید. ارائه گواهی سلامت و آزمایش‌های پزشکی به همراه نداشتن سوءپیشینه از دیگر شرایط آن است. دولت کانادا با فراهم کردن شرایط مهاجرت برای این دسته از افراد، امکان دریافت اقامت را برای آنها نیز مهیا کرده است.

شرایط اسپانسر: اسپانسر به همسر متقاضی اخذ ویزای ازدواج گفته می‌شود که شهروند کانادایی یا دارای اقامت دائم کانادا است. از شرایط اسپانسر، داشتن سن بالای 18 سال است. زندگی در کانادا، عدم بدهکاری به دولت کانادا و نداشتن سوءپیشینه را می‌توان از دیگر شرایط آن معرفی کرد. اسپانسر باید تعهد دهد که به مدت 3 سال می‌تواند همسر خود را از نظر مالی حمایت کند. علاوه بر آن نباید از سوی دولت کانادا کمک مالی دریافت کند.

برخی از افراد برای دریافت ویزای ازدواج کانادا دست به دامن ازدواج صوری و ساختگی می‌شوند. برای همین افسر سفارت کانادا مدارکی را برای اطمینان از واقعی بودن ازدواج درخواست می‌کند که عبارت‌اند از:

 • مدارک هویتی
 • اسناد ملکی مشترک
 • حساب‌های بانکی مشترک
 • عکس‌های خانوادگی قبل و بعد از ازدواج
 • عکس از مراسم عقد و عروسی در کنار خانواده و اقوام
 • عکس‌های مربوط به سفرهای مشترک

درخواست و مدارک اخذ ویزای ازدواج کانادا

درخواست ویزای ازدواج کانادا به‌صورت آنلاین بوده که در دو حالت زیر صورت می‌گیرد:

درخواست Inland

 متقاضیانی که داخل کانادا همراه همسر یا اسپانسر خود زندگی می‌کنند باید به این روش درخواست ویزای ازدواج را ثبت نمایند. در زمانی که پرونده درخواست بررسی می‌شود، متقاضی می‌تواند همچنان به زندگی در کانادا ادامه دهد. این افراد می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های ویزای خود از طریق شرکت‌های معتبر خدمات حواله به ایران از کانادا را انجام دهند.

درخواست Outland

متقاضیانی که در خارج از کانادا سکونت دارند به این صورت باید درخواست ویزای خود را ثبت کنند. این روش درخواست مشمول افرادی می‌شود که در کانادا زندگی می‌کنند؛ ولی در زمان درخواست کانادا را ترک کرده‌اند. مدارک اخذ ویزای ازدواج کانادا هم توسط اسپانسر و هم توسط اسپانسر شونده باید ارائه شوند که این مدارک عبارت‌اند از:

 • مدارک هویتی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس با ابعاد پاسپورت
 • مدارک شغلی
 • مدارک تحصیلی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • اسناد ملکی
 • نامه طلاق یا گواهی فوت همسر در صورت وجود
 • کارت پایان خدمت سربازی

ارائه مدارک بالا به‌صورت مشترک برای طرفین است. مدارک دیگری که اسپانسر شونده یا متقاضی باید آنها را تهیه کند شامل اسناد وضعیت مهاجرتی معتبر در کانادا، فرم‌های درخواست، گواهی سلامت و معاینات پزشکی و انجام مراحل نامه‌نگاری است. مدارک دیگری که اسپانسر نیز باید تهیه کند شامل تعهدنامه مالی، مدارک تمکن مالی و مدارک نشان‌دهنده پرداخت مالیات است.

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

پس از آن که طرفین مدارک مور نظر را تهیه کردند باید مراحل درخواست ویزای ازدواج را به ترتیب انجام دهند. این مراحل عبارتنداز:

ثبت‌نام در سایت اداره مهاجرت کانادا

اولین قدم ورود به سایت اداره مهاجرت کانادا و ساختن حساب کاربری است. پس از ثبت‌نام باید به سؤالات مطرح شده پاسخ داده شود و نوع درخواست مشخص گردد.

تکمیل فرم درخواست ویزا

در رابطه با ثبت درخواست ویزای ازدواج چندین فرم وجود دارد که باید به درستی و کامل پر شوند. فرم‌ها در سایت اداره مهاجرت کانادا قرار دارند که باید دانلود شوند. پس از تکمیل فرم لازم است در سایت آن‌ها را آپلود کنید.

آپلود مدارک

در این مرحله مدارک اسپانسر و اسپانسر شونده به صور کامل و دقیق در سایت اداره مهاجرت کانادا آپلود می‌شوند. آپلود مدارک به‌صورت فایل پی‌دی‌اف است و باید نام‌گذاری شوند.

پرداخت هزینه و سابمیت

 برای بررسی پرونده درخواست و انگشت‌نگاری هزینه‌هایی از سوی سفارت اخذ می‌شود که رسید آنها را باید ارائه داد و همچنین در ادامه باید اپلیکیشن را سابمیت کرد.

انجام آزمایش‌های پزشکی و انگشت‌نگاری

دستورالعمل‌های لازم برای انجام معاینات و آزمایش‌های پزشکی به همراه انگشت‌نگاری از طریق اپلیکیشن ارسال می‌شود. شهروندان ایرانی می‌توانند برای طی کردن این مرحله به یکی از دفاتر VAC مراجعه نموده و پروسه انگشت‌نگاری و بیومتریک خود را انجام دهند. برای انجام آزمایش‌های پزشکی نیز به مراکز پزشکی مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا باید مراجعه کرد که آخرین مرحله ثبت نتایج آزمایش‌های پزشکی و پروسه بیومتریک در سایت است.

صدور ویزای ازدواج کانادا

در نهایت ویزای اقامت دائم کانادا صادر می‌شود وافراد می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند. قبل از مهاجرت لازم است تا برچسب ویزا در پاسپورت درج شود که برای این کار باید به یکی از دفاتر VAC مراجعه کنید.

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

 1. مهاجرت از طریق ازدواج به کانادا راهی بسیار سریع و ارزان است و مانند دیگر ویزاها دردسر و پیچیدگی ندارد. مزایای این روش مهاجرتی شامل موارد زیر است:
 2. نیازی به ارائه مدرک زبان نیست.
 3. نیازی به نامه تمکن مالی نیست و پرداخت هزینه‌های زندگی متقاضی به عهده اسپانسر است.
 4. پس از اخذ ویزا و ورود به کانادا اقامت دائم این کشور را به دست می‌آورید.
 5. فرزندان در صورت وابستگی می‌توانند شما را همراهی کرده و در کانادا تحصیل کنند.
 6. از پوشش‌های بیمه درمانی بهره‌مند می‌شوید.
 7. تمامی حقوق شهروندی کانادا به شما تعلق می‌گیرد.
 8. امکان اجازه کار و کسب درآمد در کانادا را دارید.

جمع بندی

دریافت ویزای ازدواج کانادا در واقع راهی برای اخذ اقامت دائم این کشور است که این ویژگی‌ها آن را از دیگر ویزاها متمایز می‌کند. از همان ابتدا که وارد کانادا می‌شوید می‌توانید مانند یک شهروند عادی کانادا زندگی کنید و از تمام حقوق و امکانات این کشور برخوردار شوید. امکان کار و تحصیل از نقاط مثبت اخذ ویزای ازدواج است که با داشتن شرایط فوق و دریافت آن می‌توان به یک زندگی ایده‌آل دست پیدا کرد. برای تمامی مراحل پرداختی صرافی ایزدی در کنار شماست.

امیر حسین

مدیر مسئول و سردبیر رسانه ویدو و گاهی از بهترین‌های ایران و جهان مینویسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا