فیلم و سریالفیلم و سریال خارجی

10 نظریه پرطرفدار که می تواند در گلادیاتور 2 اتفاق بیفتد

موفقیت قسمت اول «گلادیاتور» باعث شکل‌گیری تئوری‌های فراوانی در مورد دنباله این اثر شده است. ریدلی اسکات کارگردان این فیلم، پس از گذشت بیش از ۲۰ سال تلاش‌های مکرر، سرانجام در سال ۲۰۲۴ موفق به ساخت قسمت دوم این حماسه‌ تاریخی برنده‌ اسکار شد.

در فیلم «گلادیاتور» شاهد ماجراجویی‌های ماکسیموس، ژنرال سابق رومی (با بازی راسل کرو) هستیم که برای انتقام خون خانواده‌اش به یک گلادیاتور تبدیل می‌شود تا فرصتی برای کشتن امپراطور کومودوس (با بازی خواکین فینیکس) به‌دست آورد.

«گلادیاتور ۲» داستان لوسیوس (با بازی پاول مسکال) پسر معشوقه‌ ماکسیموس، لوسیلا (با بازی کانی نیلسن) را در دوران جدیدی از سیاست روم باستان روایت می‌کند.

باتوجه‌به مصاحبه کوتاهی که اسکات با وبسایت Rotten Tomatoes انجام داده است، به‌نظر می‌رسد «گلادیاتور ۲» روایت‌گر بازگشت لوسیوس پس از ۱۵ سال زندگی در سرزمین‌های وحشی به شهر رم است. او در تلاش است تا از زنده بودن مادرش مطمئن شود و زندگی جدیدی را آغاز کند.

تصاویر جدید گلادیاتور ۲ جزئیات تازه‌ای از نقش پدرو پاسکال را فاش می‌کنند

Pedro Pascal Plays A Gladiator Out For Revenge

تصاویر اخیر از فیلم «گلادیاتور ۲» که در CinemaCon به نمایش گذاشته شد، ظاهراً حضور پدرو پاسکال در نقش یک ژنرال رومی که به گلادیاتور تبدیل شده است را تأیید می‌کند.

برایان ترویت در مصاحبه‌ای با USA Today، جزئیاتی از شخصیت پاسکال را فاش کرد. به گفته او، این شخصیت یک جنگجوی فاتح است که پس از نبرد به خانه بازگشته است. بااین‌حال، او از قربانی کردن مردان جوان در جنگ خسته شده و این موضوع تنش‌هایی را در ارتش ایجاد کرده است.

در تریلر فیلم، شاهد مبارزه پاسکال با لوسیوس در کولوسئوم هستیم که نشان می‌دهد تمایل او برای بازنشستگی به آسانی محقق نخواهد شد. احتمالاً امپراتور کاراکالا (با بازی جوزف کوئین) که خواهان جنگ است، مانع از زندگی مسالمت‌آمیز پاسکال می‌شود و این موضوع به درگیری بین آن‌ها منجر خواهد شد. درگیری بین این دو شخصیت تا جایی ادامه خواهد داشت که یکی از آن‌ها دیگری را از بین ببرد.

علاوه‌براین، برخی از طرفداران در Reddit حدس می‌زنند که شخصیت پاسکال به دنبال انتقام مرگ لوسیوس از کاراکالا خواهد بود. به‌هرحال، «گلادیاتور ۲» با معرفی خط داستانی جدیدی حول‌محور انتقام، بار دیگر پدرو پاسکال را در سکانس‌های اکشن حماسی در میدان نبرد به نمایش می‌گذارد که یادآور نبردهای فراموش‌نشدنی در سریال پرطرفدار خارجی «بازی تاج و تخت» است.

کوین کاراکالا، شرور اصلی گلادیاتور ۲ است؟

Emperor Caracalla Kills Lucius

کوین کاراکالا (با بازی جوزف کوئین) به احتمال زیاد شخصیت منفی اصلی «گلادیاتور ۲» خواهد بود. او و برادرش گتا (با بازی فرد هچینگر) به‌طور مشترک امپراتوران روم بودند؛ اما نفرت عمیقی نسبت‌به یکدیگر داشتند و در نهایت کاراکالا برادرش را به قتل رساند.

علاوه‌براین، کاراکالا فردی است که دستور به اعدام اورلیوس پومپیانوس پسر واقعی لوسیلا داده است. با اینکه شخصیت لوسیوس در فیلم های پرطرفدار خارجی «گلادیاتور» تخیلی است؛ اما به‌نظر می‌رسد در فیلم جدید، اتفاقات گذشته در سرنوشت او تاثیرگذار خواهد بود. این موضوع همچنین با شایعاتی که از شباهت داستانی «گلادیاتور ۲» به داستان ماکسیموس در قسمت اول گفته می‌شود، همخوانی دارد.

تفاوت‌هایی با روایت تاریخی وجود دارد؛ در واقعیت، لوسیلای واقعی پس از یک کودتای ناموفق توسط برادرش کومودوس اعدام شد، درحالی‌که در فیلم «گلادیاتور» او زنده می‌ماند. لوسیلا در واقعیت با لوسیوس ازدواج کرد؛ اما تنها یک دختر از این ازدواج در دوران کودکی جان سالم به در برد و پسرش اورلیوس حاصل ازدواج دوم او بود. پس از قتل گتا توسط کاراکالا، او اورلیوس را نیز به قتل رساند.

اگر نظریه کاربر Reddit درست باشد، لوسیوس در «گلادیاتور ۲» توسط کاراکالا کشته می‌شود و شخصیت پاسکال، که احتمالاً دوست لوسیوس است، برای انتقام مرگ او وارد میدان نبرد خواهد شد.

ماکسیموس هرگز نمرد

Maximus Never Died

باوجود تکذیب قاطع راسل کرو مبنی‌بر حضور در «گلادیاتور 2»، به‌نظر می‌رسد طرفداران به این زودی‌ها دست از این تئوری محبوب برنخواهند داشت. این در تاریخ سینما سابقه داشته که بازیگران برای پنهان کردن نقش خود در فیلم، دروغ بگویند.

احتمال بازگشت ماکسیموس در «گلادیاتور ۲» مطرح شده است؛ اما شاید ساده‌ترین توضیح این باشد که او اصلاً در فیلم اول نمرده است. در طول سال‌های توسعه‌ «گلادیاتور ۲» که انتظار می‌رود از بهترین فیلم های اکشن 2024 باشد، مدیر برنامه‌های کرو این ایده را برای بازگشت او مطرح کرده بود.

آن‌ها می‌توانستند صحنه‌ غیرمنتظره‌ای را در اواخر فیلم طراحی کنند؛ جایی‌که لوسیوس پس از ساعت‌ها کلنجار رفتن با کاراکالا و دیگر سیاستمداران حیله‌گر رومی، دوباره با ماکسیموس روبه‌رو می‌شود. ماکسیموس می‌توانست به‌عنوان یک شخصیت سایه‌وار و تاثیرگذار با سخنان حکیمانه خود، لوسیوس را درباره‌ شرایط پیش‌رو و وضعیت کلی روم راهنمایی کند.

باوجوداینکه بازگشت ماکسیموس در این مقطع بعید به‌نظر می‌رسد و همواره ریسکی بوده است؛ اما می‌تواند به یکی از سکانس‌های محبوب فیلم تبدیل شود که مورد استقبال طرفداران قرار خواهد گرفت.

امپراتوری روم باستان در گلادیاتور 2

Gladiator 2 Will Feature Show More Territories Of The Roman Empire

کاراکالا و گتا دو امپراتور روم از سلسله سوران، پسران سپتیمیوس سوروس بودند. سپتیمیوس که در آشفتگی پس از مرگ کومودوس به قدرت رسیده بود، سیاستمداری مشهور بود. مورخان با استناد به اطلاعات مربوط به او، به‌دنبال پیش‌بینی جزئیاتی از داستان «گلادیاتور 2» هستند.

دکتر سیمون الیوت و تریستان هیوز دو باستان‌شناس در قسمت‌هایی از «History Hit» به بحث در این مورد پرداخته‌اند که چگونه نقش سپتیموس می‌تواند به نمایش مکان‌های جدیدی در امپراتوری روم باستان در «گلادیاتور 2» و غنی‌تر شدن داستان فیلم از نظر تاریخی منجر شود.

سپتیمیوس در یکی از استان‌های رومی در شمال آفریقا متولد شد، منطقه‌ای که در فیلم «گلادیاتور» نیز به‌تصویر کشیده شده است. او در طول دوران سلطنت خود، لشکرکشی‌هایی به آفریقا و بریتانیا را رهبری کرد.

الیوت و هیوز بر این باورند که می‌توان از تاریخ حکومت سپتیموس برای به‌تصویر کشیدن بناهای شاخص معماری و همچنین اهمیت سیاسی و اقتصادی این مناطق برای امپراتوری روم استفاده کرد. به‌نظر می‌رسد برخی از لوکیشن‌های فیلمبرداری شناخته‌شده «گلادیاتور 2» و دیگر فیلم‌های اسکات، این نظریه را تأیید می‌کنند.

غیبت جیمون هونسو در گلادیاتور 2

Juba Will Return In Gladiator 2 Or He Will Be Mentioned

مانند راسل کرو، جیمون هونسو دیگر بازیگر اصلی «گلادیاتور» پس از انتشار شایعاتی مبنی‌بر حضور در «گلادیاتور 2»، تأیید کرد که دیگر در این فیلم حضور نخواهد داشت. هونسو می‌گوید که قرار بود برگردد؛ اما شرایط نامطلوبی مانع از این کار شد. بااین‌حال، این احتمال وجود دارد که او در یک صحنه غافلگیرکننده ظاهر شود یا درصورت فیلمبرداری مجدد، صحنه کوتاهی با او به فیلم اضافه شود.

بااین‌حال، حتی با عدم حضور هونسو، شخصیت او یعنی جوبا همچنان می‌تواند در داستان و به‌صورت غیرمستقیم نقش داشته باشد. ماکسیموس، دوست و همکار گلادیاتور جوبا در «گلادیاتور»، مطمئناً در فیلم مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

طبق وصیت ماکسیموس قبل از مرگ در پایان فیلم اول، جوبا از بردگی آزاد شد. پس از وقایع «گلادیاتور»، جوبا احتمالاً تلاش کرده است تا به خانواده خود که به‌طور خلاصه در فیلم اول به آن‌ها اشاره شده بود، بازگردد. حتی اگر خود جوبا در «گلادیاتور 2» حضور نداشته باشد، ممکن است یکی از اعضای خانواده او در فیلم دیده شود.

یک امپراتور روم دیگر در گلادیاتور 2 ظاهر خواهد شد

An Additional Roman Emperor Will Appear In Gladiator 2

پیامدهای مرگ کومودوس که به‌عنوان the Year of Five Emperors شناخته می‌شود، ممکن است در گلادیاتور 2 به تصویر کشیده شود. در این دوره آشفته، پنج مرد مختلف ادعای امپراتوری می‌کردند، درست مانند آنچه در سریال بازی تاج و تخت شاهد آن بودیم. این دوره با به قدرت رسیدن سپتیموس سوروس به پایان رسید.

پرتیناکس جانشین رسمی کومودوس پسر یک برده آزاد شده بود. او در ارتش روم پیشرفت کرد و پس از مرگ کومودوس به‌عنوان امپراتور معرفی شد. الیوت علاقه‌مند است که شخصیت پتینکس را در گلادیاتور 2 ببیند و بازیگرانی هم برای این نقش وجود دارند. درحال‌حاضر مشخص نیست مت لوکاس و تیم مک اینرنی چه نقش هایی در این فیلم برعهده دارند.

باتوجه‌به‌اینکه در IMDB برای مک اینرنی نقش «تراکس» (نوعی گلادیاتور رومی) ذکر شده، احتمال بازی او در نقش پتینکس کمتر است. همچنین، حضور شخصیت پتینکس در فیلم به معنای آن است که خط زمانی فیلم باید به اندازه کافی به عقب برگردد تا دوران حکومت سپتیموس را نیز روایت کند.

جولیا دومنا در فیلم گلادیاتور 2 ایفای نقش خواهد کرد

Julia Domna Will Play A Role In Gladiator 2

شاید در فیلم گلادیاتور 2 مرگ کومودوس و عواقب آن به‌تصویر کشیده شود. این واقعه منجربه دوره‌ای به‌نام سال پنج امپراتور شد که شباهت‌هایی به سریال بازی تاج و تخت دارد. در این دوره آشفته، همان‌طور که هواداران بازی تاج و تخت حدس می زنند، پنج مرد مختلف ادعای امپراتوری کردند. در نهایت با به قدرت رسیدن سپتیموس سوروس، این درگیری‌ها پایان یافت.

جانشین رسمی کومودوس پتینکس پسر یک برده آزاد شده بود. او با گذراندن مدارج ترقی در ارتش روم، به مقام فرمانداری رسید و پس از مرگ کومودوس به‌عنوان امپراتور انتخاب شد. الیوت علاقه‌مند است که شخصیت پتینکس را در گلادیاتور 2 ببیند و بازیگرانی هم برای این نقش وجود دارند.

درحال‌حاضر مشخص نیست مت لوکاس و تیم مک اینرنی چه نقش هایی در این فیلم برعهده دارند. باتوجه‌به‌اینکه در IMDB برای مک اینرنی نقش «تراکس» (نوعی گلادیاتور رومی) ذکر شده، احتمال بازی او در نقش پتینکس کمتر است. همچنین، حضور شخصیت پتینکس در فیلم به معنای آن است که خط زمانی فیلم باید به اندازه کافی به عقب برگردد تا دوران حکومت سپتیموس را نیز روایت کند.

ماکسیموس پدر لوسیوس است

Maximus Is Lucius Father

افشای ماکسیموس به‌عنوان پدر بیولوژیکی لوسیوس، داستانی غیرقابل پیش‌بینی و ساختگی به‌نظر می‌رسد؛ اما هنوز هم می‌تواند در فیلم اتفاق بیفتد. علیرغم وفاداری ماکسیموس به همسرش در گلادیاتور، تنش عاشقانه‌ای بین او و لوسیلا وجود دارد که از گذشته مبهم باقی‌مانده است.

لوسیوس به‌طور رسمی به‌عنوان پسر همسر سابق لوسیلا (که نام او هم لوسیوس بود) شناخته می‌شود. این موضوع با واقعیت تاریخی همخوانی دارد، اگرچه تنها پسر لوسیلا از ازدواج اول که نام همسرش را یدک می‌کشید، در کودکی فوت کرده است.

جاناتان فوج (از طریق MovieWeb) حدس می زند که “گلادیاتور 2 چنددهه پس از فیلم اول روایت می‌شود و احتمالا داستان لوسیوس را در جست‌وجوی حقیقت درباره پدر بیولوژیکی‌اش دنبال می‌کند و او متوجه می‌شود که درواقع پسر مخفی ماکسیموس است.”

درحالی‌که لوسیوس به‌طور واضح شخصیت اصلی گلادیاتور 2 خواهد بود، صحت بقیه این نظریه تایید نشده است. این خط داستانی، هرچند ممکن است اجباری به‌نظر برسد؛ اما می‌تواند به مضامین فیلم کمک کند تا لوسیوس راه پدرش را در مبارزه با حکومت ستمگر حتی زمانی‌که شرایط علیه او است، ادامه دهد.

لوسیلا مرده است (و در فلش‌بک‌های گلادیاتور 2 ظاهر خواهد شد)

Lucilla Is Dead Will Appear In Flashbacks In Gladiator 2

استفاده از فلش‌بک در گلادیاتور 2 به‌دلیل حضور آفلی تمپست در نقش لوسیوس جوان (جایگزین اسپنسر تریت کلارک به‌دلیل افزایش سن) به‌طور گسترده مورد انتظار است.

طبق گمانه‌زنی‌ها، لوسیوس برای یافتن مادرش به رم باز می‌گردد؛ اما با خبر درگذشت او مواجه می‌شود. در واقعیت تاریخی، لوسیلا به دست برادرش کشته شد. اگرچه او در فیلم گلادیاتور از این سرنوشت نجات پیدا کرد؛ اما ممکن است توسط امپراتور دیگری به‌عنوان تهدید تلقی شده و به قتل برسد. دراین‌صورت، حضور لوسیلا در گلادیاتور 2 احتمالا به فلاش‌بک‌ها محدود خواهد شد.

مرگ لوسیلا به دست کاراکالا یا گتا، انگیزه روشنی برای انتقام‌جویی لوسیوس ایجاد می‌کند. به‌نظر می‌رسد تم اصلی گلادیاتور 2 حول‌محور انتقام خواهد چرخید، چراکه شخصیت‌های لوسیوس، پاسکال و دنزل واشنگتن همگی به‌دنبال انتقام خواهند بود. مرگ لوسیلا می‌تواند پویایی جالبی بین این سه شخصیت ایجاد کند، به‌طوری‌که هرکدام با انگیزه‌های خاص خود در پی انتقام باشند.

شخصیت دنزل واشنگتن امپراتور رم خواهد شد

Denzel Washingtons Character Will Become The Emperor Of Rome

حضور دنزل واشنگتن در گلادیاتور 2 نیز با ابهامات زیادی روبه‌رو است. او قرار است نقش یک برده آزاد شده را بازی کند که علیه امپراتوران کاراکالا و گتا فعالیت می‌کند و در این مسیر به راهنمای لوسیوس تبدیل می‌شود. اسکات، کارگردان فیلم، در مصاحبه‌ای با ددلاین درباره شخصیت واشنگتن گفته است:

او ثروتمندتر از اکثر سناتورهاست، بنابراین از قبل ایده‌هایی برای به‌دست گرفتن قدرت از این دو شاهزاده دیوانه در سر دارد.

این اطلاعات حاکی از آن است که شخصیت واشنگتن یک تاجر، حامی مالی گلادیاتورها یا یک سیاستمدار غیررسمی است که به تدریج در امپراتوری روم قدرت کسب می‌کند.

کاربری نظریه‌ای را مطرح کرده که براساس آن، واشنگتن در واقع نقش ماکرینوس امپراتوری که کاراکالا را ترور کرد و جانشین او شد را برعهده دارد. نکته قابل‌توجه این است که ماکرینوس اولین امپراتوری بود که از طبقه سنا نشأت نگرفت و هرگز درطول سلطنت خود به رم سفر نکرد.

باتوجه‌به‌اینکه محل وقوع صحنه‌های مربوط به شخصیت واشنگتن مشخص نیست، ممکن است برای تطابق این موضوع با واقعیت نیاز به برخی تغییرات در روایت تاریخی باشد. بااین‌حال، فیلم گلادیاتور هرگز ادعایی بر صحت تاریخی کامل نداشته است و به‌تصویرکشیدن واشنگتن به‌عنوان شخصیتی جاه‌طلب که با متحد شدن با لوسیوس در نهایت به امپراتوری در گلادیاتور 2 دست می‌یابد، می‌تواند داستانی مهیج و تماشایی را رقم بزند.

بازیگران گلادیاتور 2

gladiator two best fan theories 1

بااین‌حال، باتوجه‌به‌اینکه نقش‌آفرینی بازیگران کلیدی هنوز به‌طور رسمی تایید نشده، همچنان سوالات زیادی در مورد داستان «گلادیاتور ۲» وجود دارد. مورخان، کاربران ردیت و علاقه‌مندان به سینما با تکیه‌بر اطلاعات محدود منتشر شده از فیلم و همچنین با الهام از تاریخ رم باستان، به حدس و گمان‌هایی درمورد خط داستانی این فیلم دست زده‌اند.

  • پل مسکال در نقش لوسیوس – Paul Mescal
  • جوزف کوین در نقش امپراتور کاراکالا – Joseph Quinn
  • فرد هچینگر در نقش امپراتور گرتا – Fred Hechinger
  • کانی نیلسن در نقش لوسیلا – Connie Nielsen
  • درک ژاکوبی در نقش سناتور گراکوس – Derek Jacobi
  • پدرو پاسکال در نقش گلادیاتور رومی ناشناس – Pedro Pascal
  • دنزل واشنگتن در نقش تاجر رومی ناشناس – Denzel Washington
  • مت لوکاس – Matt Lucas
  • تیم مک ایننرنی – Tim McInnerny
  • می کالااوی – May Calamawy

غزل شباهنگ

من تازه‌واردِ دنیای جذاب تولید محتوا هستم و حدود یک سال می‌شه که توی این حوزه فعالیت می‌کنم. هر روز چیزهای جدیدی یاد می‌گیرم و سعی می‌کنم خودم رو به‌روز نگه دارم. هنوز خیلی مونده تا به یه تولیدکننده محتوای حرفه‌ای تبدیل بشم؛ اما عاشق این کار هستم و با اشتیاق تلاش می‌کنم که بهتر بشم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا