فناورینرم افزار و اپلیکیشن

7 راه آسان برای پیدا کردن رمز جیمیل و بازیابی آن

جی ‌میل (Gmail) یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های ایمیل در جهان است و کاربران بسیار زیادی در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. کاربرپسندی، راحتی و امنیت از ویژگی‌های بارز این سرویس مهم گوگل هستند. همچنین یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دیگری که این سرویس ارائه می‌دهد، امکان محافظت از حساب شما با رمز عبور است؛ اما گاهی فراموش کردن رمز جیمیل می‌تواند برای کاربران ناخوشایند باشد و کاربران این سوال برایشان مطرح است که پیدا کردن رمز جیمیل به چه صورت است؟

متأسفانه، به خاطر سپردن رمز عبور جیمیل همیشه آسان نیست. در واقع، فراموش کردن رمز عبور افراد یا هک شدن حساب‌هایشان چیزی غیرعادی نیست، با این حال راه‌هایی برای پیدا کردن رمز عبور جیمیل یا تغییر رمز جیمیل وجود دارد. در این مقاله، همه راه‌های یافتن رمز عبور جیمیل را مورد بحث قرار می‌دهیم. همچنین در مورد اهمیت داشتن رمز عبور قوی و نحوه محافظت از حساب خود در برابر هکرهای مخرب صحبت خواهیم کرد.

بهترین روش‌ های پیدا کردن پسورد جیمیل در صورت فراموشی

بهترین راه برای بازیابی رمز Gmail، رفتن به صفحه ورود به حساب جیمیل و کلیک بر روی لینکی با انکر “Forgot Password” است. از شما خواسته می‌شود آدرس ایمیل یا شماره تلفن مرتبط با حساب را وارد کنید. سپس یک کد تأیید را از طریق پیام متنی یا ایمیل دریافت خواهید کرد. کد تأیید را وارد کنید و دستورالعمل‌های ارائه شده برای تنظیم مجدد یا تغییر رمز جیمیل فراموش شده را دنبال کنید.

اگر آدرس ایمیل یا شماره تلفن مرتبط با حساب را به خاطر نمی‌آورید، باید روند بازیابی Google را طی کنید. می‌توانید اطلاعات بیشتری از این فرآیند در لینک زیر بیابید:

https://support.google.com/accounts/answer/7299973؟

در زیر بهترین روش‌های بازیابی و پیدا کردن رمز عبور جیمیل را موردبررسی قرار می‌دهیم به امید اینکه برای شما مفید واقع شود.

 

پیشنهاد مطالعه:

بهترین ربات های دانلود آهنگ تلگرام

1. پیدا کردن رمز عبور جیمیل از طریق مرورگر

اولین راه برای یافتن رمز عبور جیمیل خود این است که مرورگر خود را برای این کار بررسی کنید. بسته به مرورگری که استفاده می‌کنید، ممکن است یک کپی از رمز عبور Gmail شمارا در حافظه كش خود ذخیره کند. این امر زمانی میسر است که شما در هنگام ثبت‌نام اولیه و ورود به جیمیل انتخاب کرده باشید رمز و اطلاعات ورود خود را هنگام ورود به Gmail ذخیره کنید.

برای بررسی اینکه آیا مرورگر شما رمز عبور جیمیل شمارا ذخیره می‌کند، باید به منوی «تنظیمات» بروید. این منو بسته به مرورگری که استفاده می‌کنید در مکان‌های مختلفی یافت می‌شود. برای مثال، در مرورگر گوگل کروم، باید روی نماد «تنظیمات» در گوشه سمت راست بالا یا سمت چپ بالا پنجره مرورگر (بسته به زبان مرورگر) کلیک کنید.

هنگامی که به منوی “Setting” دسترسی پیدا کردید، باید به دنبال گزینه‌ای به نام “Password” باشید. این گزینه حتماً در همه مرورگرها وجود دارد و باید بسته به مرورگری که از آن استفاده می‌کنید آن را بیابید. همچنین می‌توانید در باکس جستجوی بخش تنظیمات مرورگر مستقیماً با وارد کردن واژه Password به این بخش دسترسی پیدا کنید.

زمانی که گزینه “Passwords” را پیدا کردید، روی آن کلیک کنید. هم‌اکنون با کلیک روی آن شما باید فهرستی از تمام رمزهای عبور ذخیره‌شده در مرورگر خود از جمله رمز عبور جیمیل خود را مشاهده کنید و با استفاده از آن رمز عبور با جیمیل خود به دستگاه‌های مختلفی لاگین کنید. برای مثال من در مرورگر خودم فرایند بالا را پیش رفتم و این‌گونه توانستم رمز عبور جیمیل خود را طبق تصویر مشاهده کنم.

بازیابی رمز عبور ایمیل

2. پیدا کردن رمز جیمیل با Password Manager

راه دیگر برای پیدا کردن رمز جیمیل خود چک کردن مدیریت رمز عبور (Password Manager) است. پسورد منیجرها برنامه‌هایی هستند که همه رمزهای عبور شمارا در یک دیتابیس امن ذخیره می‌کنند. این کار دسترسی به رمزهای عبور خود را بدون نیاز به یادآوری همه آن‌ها آسان می‌کند.

اگر از برنامه‌های پسورد منیجر استفاده می‌کنید، می‌توانید به راحتی رمز عبور جیمیل خود را با باز کردن برنامه و جستجوی “Gmail” پیدا کنید. با این کار اطلاعات ورد به جیمیل برای شما نمایان خواهد شد.

اگر از ابزارهای مدیریت پسورد استفاده نمی‌کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم از آن‌ها استفاده کنید. ابزارهای پسورد منیجر مدیریت تمام رمزهای عبور شمارا به روشی ایمن فراهم می‌کنند و شما با دردسرهای فراموشی رمز عبورە مواجه نمی‌شوید. از مهم‌ترین ابزارهای مدیریت پسورد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. LastPass
 2. 1Password
 3. Dashlane
 4. KeePass
 5. RoboForm
 6. Bitwarden
 7. Zoho Vault
 8. True Key
 9. Sticky Password
 10. LogMeOnce

بیشتر مرورگرها نیز خود حاوی ابزارهای مدیریت پسورد هستند و ما در بالا فرایند را برای مرورگر گوگل کروم طی کردیم.

3. بررسی تنظیمات جیمیل

سومین راه برای پیدا کردن رمز جیمیل، بررسی منوی «تنظیمات» در جیمیل است. برای دسترسی به منوی «تنظیمات»، کافی است وارد حساب کاربری جیمیل خود شوید و روی نماد چرخ‌دنده در گوشه سمت راست بالای پنجره کلیک کنید.

هنگامی که به منوی «تنظیمات» دسترسی پیدا کردید، روی تب «حساب‌ها و انتقال» Accounts and Import کلیک کنید. این برگه حاوی فهرستی از تمام حساب‌هایی است که در Gmail راه‌اندازی شده‌اند، از جمله حساب شما.

شیوه بازیابی رمز عبور جیمیل

وقتی حساب خود را پیدا کردید، حال از طریق گزینه مدیریت حساب روی لینک «بازیابی گذرواژه» کلیک کنید. با این کار پنجره‌ای باز می‌شود که در آن می‌توانید رمز عبور جدید خود را وارد و یک رمز کاملاً جدید بسازید. اگر رمز عبور فعلی خود را نمی‌دانید، همیشه می‌توانید با گزینه Forgot Password یا فراموشی رمز عبور، گذرواژه خود را بازیابی کنید.

4. پیدا کردن رمز جیمیل از طریق دستگاه از پیش ثبت شده

چهارمین راه برای یافتن رمز عبور جیمیل خود این است که آن را از طریق دستگاهی از پیش ثبت شده دوباره بازیابی کنید. برای این هدف باید با وارد شدن به بخش فراموشی رمز عبور، گزینه امتحان روشی دیگر یا Try another way را وارد کنید تا گوگل درخواستی به تلفن هوشمند شما ارسال کند.

زمانی که نوتیفیکیشن یا هشدار ارسال شد، شما می‌توانید با زدن دکمه Yes, it’s me درخواست گوگل را تائید کرده و رمز عبور خود را از طریق آن بازیابی کنید. با این کار هویت شما برای گوگل تائید خواهد شد و لینک بازیابی رمز عبور جیمیل پس از حداکثر ٦ ساعت برای شما ارسال خواهد شد.

5. بازیابی رمز عبور از طریق ایمیل پشتیبان

با ایمیل پشتیبان چگونه رمز ایمیل فراموش شده را پیدا کنیم؟ آیا این امکان وجود دارد؟ بله. یکی دیگر از راه‌هایی که برای پیدا کردن رمز جیمیل از آن استفاده می‌کنند، استفاده از جیمیل پشتیبان است. در این روش شما هنگام ثبت‌نام باید حساب جیمیل پشتیبان را وارد کرده باشید تا از طریق آن بتوانید که رمز عبور جیمیل خود را بیابید.

آموزش پیدا کردن رمز عبور جیمیل

در این روش کافی است که از طریق گزینه Try another way، از گوگل بخواهید که امکان تغییر رمز عبور جدید را از طریق ایمیل پشتیبان برای شما فراهم کند. با این کار گوگل یک کد ٦ رقمی به ایمیل پشتیبان می‌فرستد، هویت شما را تائید و لینک بازیابی را برای شما ارسال خواهد کرد.

6. بازیابی رمز جیمیل با شماره تلفن

احتمالاً ساده‌ترین و رایج‌ترین راه برای پیدا کردن رمز جیمیل یا بازیابی رمز عبور جیمیل استفاده از گزینه پیامک به شـاره تلفن همراه است. در این مورد هم شما با زدن گزینه فراموشی رمز عبور اقدام به بازیابی رمز عبور خود می‌کنید. برای این کار کافی است که مانند تصویر زیر به گوگل بگویید که کد تائیدیه را از طریق پیامک شما ارسال کند. با این کار گوگل به شما پیامکی حاوی یک کد ٦ رقمی ارسال می‌کند و پس از وارد کردن آن در صفحه، می‌توانید رمز عبور خود را بازیابی کنید.

بازیابی رمز جیمیل با شماره تلفن

اگر شما سیم‌کارت خود را به هر دلیلی در دسترس ندارید می‌توانید از روش‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم استفاده کنید.

7. استفاده از ابزارهای بازیابی رمز عبور

پنجمین راه برای یافتن رمز عبور جیمیل، استفاده از ابزار بازیابی رمز عبور است. ابزارهای بازیابی رمز عبور برنامه‌هایی هستند که در صورت فراموش کردن رمز عبور می‌توانند آن را بازنشانی کنند.

برای استفاده از ابزار بازیابی رمز عبور، باید آن را دانلود و بر روی کامپیوتر خود آن‌ها را نصب کنید. پس از انجام این کار، باید آدرس ایمیل جیمیل خود را وارد کرده و روی دکمه‌ای تحت عنوان «بازیابی» کلیک کنید. سپس برنامه سعی می‌کند رمز عبور شمارا بازنشانی کند و رمز جدیدی را برای شما ارسال کند.

توجه به این نکته مهم است که استفاده از ابزار بازیابی رمز عبور همیشه بهترین گزینه نیست. این ابزار ممکن است نتواند رمز عبور شمارا بازنشانی کند، اگر خیلی پیچیده باشد، یا اگر اخیراً تغییر کرده باشد. فهرست بهترین ابزارهای بازیابی رمز عبور به صورت موارد زیر است:

 1.  Ophcrack
 2.  Elcomsoft Distributed Password Recovery
 3.  Password Recovery Bundle
 4.  LCP
 5.  Windows Password Recovery Tool
 6. Password Genius
 7.  PCUnlocker
 8.  LastPass Password Recovery Tool
 9.  iOS Password Finder
 10. PassMoz LabWin

 

پیشنهاد مطالعه:

 

سخن پایانی

فراموش کردن رمز عبور جیمیل می‌تواند تجربه‌ای خسته‌کننده باشد، اما لزومی ندارد نگران باشید. با ٧ روشی که در بالا برای پیدا کردن رمز جیمیل به شما پیشنهاد شد می‌توانید به راحتی رمزهای عبور جیمیل خود را بازیابی کنید.

همچنین مهم است که اهمیت داشتن رمز عبور قوی را به خاطر بسپارید. هرچه رمز عبور شما قوی‌تر باشد، احتمال اینکه هکرهای مخرب بتوانند به‌حساب شما دسترسی پیدا کنند کمتر می‌شود.

در نهایت، به یاد داشته باشید که رمزهای عبور خود را ایمن و ایمن نگه‌دارید. آن‌ها را با کسی به اشتراک نگذارید و مطمئن شوید که آن‌ها را مرتباً تغییر دهید. این کار به محافظت از حساب شما در برابر دسترسی غیرمجاز کمک می‌کند.

امیدوارم که این مطلب آموزشی از مجله ویدو برای یافتن رمز عبور جیمیل و بازیابی آن مورد توجه شما قرار گرفته باشد. همچنین ممکن است سایر مقالات ما تحت عناوین زیر برای شما جذاب باشد که شمارا به مطالعه آن‌ها دعوت می‌کنیم.

سؤالات متداول:

1. آیا امکان بازیابی رمز عبور وجود دارد؟

بله گوگل و سایر پلتفرم‌های سرویس‌دهی ایمیل راه‌های مختلفی را برای بازیابی رمز عبور ایمیل به کاربران پیشنهاد می‌دهند که کاربران می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

2. آسان‌ترین راه بازیابی رمز عبور جیمیل چیست؟

ساده‌ترین و بهترین روش بازیانی رمز عبور ایمیل استفاده از گزینه بازیابی از طریق پیامک است که کدی ٦ رقمی از طرف گوگل برای کاربر ارسال می‌شود و کاربر می‌تواند با تائید هویت خود رمز خود را بازیابی کند.

4. آیا امکان بازیابی رمز جیمیل بدون شماره تلفن وجود دارد؟

بله شما می‌توانید از روش‌های متعدد دیگر بدون نیاز به شماره تلفن، مانند ارسال نوتیفیکشن به دستگاه هوشمند شما یا بازیابی از طریق جیمیل پشتیبان این کار را انجام دهید.

5. آیا امکان دارد رمز خود را هرگز نتوانیم بازیابی کنیم؟

مگر این‌که حساب شما از طریق گوگل معلق یا ساسپند شود در غیر این صورت گوگل راهی را به شما پیشنهاد خواهد کرد که بتوانید رمزهای عبور خود را از طریق آن‌ها بازنشانی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا