فیلم و سریالفیلم و سریال خارجی

بررسی فیلم فبلمنز: رشد یک قهرمان (نقد ، بازیگران ، داستان و…)

نقد و بررسی فیلم فبلمنز از چند جهت برای جهان سینما مهم است. این فیلم یک درام امریکایی به حساب می‌آید که در مورد ریشه و تنه تاریخ سینما صحبت می‌کند. بر اساس فیلمنامه‌ای به کارگردانی یکی از مشهورترین و پولسازترین‌های آمریکا ساخته شده است. در نهایت قصه‌ای خلاقانانه و در ژانر درام و هیجان‌انگیز را ارائه می‌دهد. در واقع اثر، در مورد حضور یک چهره کاریزماتیک در بدنه سینما بوده که به مرور به آن می‌پیوندد و شخصیت اصلی خود را در قالب کسی که قرار است دنیای سینما را تکان دهد به صحنه می‌آورد.

بر اساس آخرین داده‌های درج شده در وب‌سایت IMDb این فیلم موفق بوده امتیاز 8.2 از 10 را دریافت کند و 10 بار برنده جایزه و 61 بار نیز نامزد دریافت آن شده است. از این جهت این فیلم توانست یکی از بهترین فیلم های IMDB  و بهترین فیلم های راتن تومیتوز باشد. در معرفی فیلم فبلمنز یکی از مهم‌ترین نکات، توجه به حضور چنین ساخته‌هایی در ژانرهای مشابه است.

هرآنچه باید از فیلم جدید اسپیلبرگ بدانیم

فابلمن‌ها (فبلمنزها) انگار خودنگاره‌ای از استیون اسپیلبرگ در جوانی است که با یکی از بهترین صحنه‌های پایانی اخیر به پایان می‌رسد. صحنه پایانی این فیلم و چشمک پس از آن دلیل کافی برای دیدن این فیلم است که وفادار به عنوانش، حتی به دردناک‌ترین خاطرات جوانی فیلمساز، درخششی افسانه‌ای می‌بخشد. این درخشندگی دلگرم‌کننده است؛ همان‌طور که به نظر می‌رسد اسپیلبرگ سال‌های اولیه زندگی خود را در طول این اثر به تصویر می‌کشد و می‌توانید ببینید که گذر آن سال‌ها چه نتیجه‌ای داشته‌ است.

مخاطبینی که در طول زندگی حرفه‌ای‌اش با جدیت از او انتقاد می‌کردند، در نهایت می‌توانند به پشت پرده اضطراب، سردرگمی و هرج‌ومرج حاکم بر دوران کودکی او نگاه کنند. اسپیلبرگ از آن زمان در حال تفکر، اختراع و اسطوره‌سازی بوده است.

داستان فیلم فبلمنز- story of the film Fablemans

داستان فیلم فبلمنز

فیلم “فابلمن‌ها” در سال 1952 آغاز می‌شود، زمانی که سامی فابلمن جوان (متئو زوریان فرانسیس – دیفورد) با پدر و مادرش، برت (پل دانو) یک مهندس و میتزی (میشل ویلیامز)، یک اعجوبه پیانوی سابق که فعالیت کنسرتش با مادر شدنش تمام شد، بزرگ می‌شود.

سمی پس از دوران جنگ جهانی دوم در آریزونا زندگی خواهد کرد. او یک روز متوجه می‌شود که می‌تواند در قالب سینما اتفاقات مهمی را در زندگی‌اش رقم بزند. قصه در مورد زندگی یکی از مهم‌ترین کارگردانان جهان است. او در واقع قصه زندگی‌اش، حضورش در دنیای بیرون و سینما و همین‌طور تجربیات خود را وارد یک فیلم هالیوودی می‌کند. این دوگانگی در ذهن او باعث می‌شود که در همان ابتدا مسیر خود را از همه جدا کند.

شاید فرم کلی معرفی فیلم فبلمنز، بیشتر متوجه همین فراز و فرود باشد. سمی و پدر و مادرش، اتفاقات مهم زیادی را پشت سر می‌گذارند. او با پدیده‌های فیزیکی و درک انسان از دنیا آشنا می‌شود و پس از اینکه اولین فیلم خود را ضبط کرد دنیا را از پشت یک لنز می‌بیند.

تمام موقعیت‌های فیلم و داستان تلاش می‌کند که پروژه‌های مهم سمی را توضیح دهد. پس از یک وقفه زمانی بزرگ که به شکل پرش در فیلم است، خانواده فیبلمن به بخش اصلی وارد خواهد شد. ما حالا به نوجوانی سمی می‌رسیم و این باعث می‌شود که داستان قدرتمندتر شود؛ چون از اینجا به بعد او با زوایای مختلفی از زندگی روبرو می‌شود که برخی از آن‌ها واقعاً هم ترسناک هستند.

سمی در بخش مهمی از فیلم، وارد جریان تدوین سینما می‌شود. او سعی می‌کند روایتی بسازد تا یکی از اعضای خانواده خود را خوشحال کند، امتداد رفتارهای سرد سمی با شخص موردعلاقه‌اش، داستانی را رقم می‌زند که حالا تبدیل به یک درام اجتماعی می‌شود. زمینه موفقیت نقد و بررسی فیلم فبلمنز تا حد زیادی بر این مسئله متکی است.

میتزی: شخصیتی دمدمی‌مزاج با تصمیمات هیجانی

این چالش‌ها بیشتر روی میتزی متمرکز است، فردی دمدمی‌مزاج که توسط ویلیامز بازی می‌شود. میتزی یک شخصیت توانمند و بزرگ است، او کسی است که اولین دوربین را برای مدیریت اضطراب‌ها و ناامنی‌های اسپیلبرگ به او می‌دهد. وقتی او متوجه می‌شود که یک گردباد در شهر نیوجرسی در حال وقوع است، بچه‌ها را در ماشین قرار می‌دهد و مستقیم به سمت آن می‌رود.

ترکیب میتزی از شور و هیجان عواقب جدی‌تری در راه خواهد داشت. زمانی که خانواده به آریزونا و در نهایت کالیفرنیا نقل‌مکان می‌کنند، چالش‌هایی برای سامی به‌جود می‌آید. او که مشغول فیلم‌برداری از یک گردش خانوادگی است، به طور ناخواسته رابطه میتزی با بهترین دوست برت، بنی (ست روگن) مورد توجه او قرار می‌گیرد و در همین حین، متوجه می‌شود فیلم‌هایی که روی صحنه می‌برد، هر روز بیشتر روی مخاطبانش، به‌ویژه میتزی، اثر می‌گذارد.

سامی فابلمن: در دوران نوجوانی

همان قدر که داستان «فابلمن‌ها» در سال‌های اولیه دل‌گرم‌کننده است، می‌بینیم هنگامی که سامی به مقطع دبیرستان می‌رسد، برخی از ویژگی‌های خاص خود را از دست می‌دهد (در اینجا گابریل لابل نقش او را بازی می‌کند)، جایی که او یهود ستیزی را همراه با ظلم نوجوانان تجربه می‌کند. داستان فرعی که شامل یک دوست دختر مسیحی مومن است، یک سیر کلی دارد و گویی از طرح بری لوینسون برداشته شده است. در جایی از فیلم، حرکت فابلمن‌ها به شمال کالیفرنیا مانند “پرتاب‌شدن با چتر به سرزمین مردمان غول‌پیکر سکویا” است که اغلب صحنه‌های دبیرستان این‌گونه است.

شروع داستان سامی فابلمن در عرصه سینما

بازآفرینی اولین تلاش‌های سینمایی سامی بسیار اثرگذار است، زمانی که او اصول صحنه‌سازی، فیلم‌برداری و تدوین را یاد می‌گیرد و با اعتمادبه‌نفس به بازیگران خود می‌گوید تا نقش مرده را بازی کنند. زمانی که او در دبیرستان است، نشانه‌هایی از اسپیلبرگ را که ما می‌شناسیم و به آن احترام می‌گذاریم از خود نشان می‌دهد؛ کسی که به نظر می‌رسد اسرار ما را درک می‌کند، از هنر برای سرگرمی استفاده می‌کند، اما درعین‌حال فاصله زیبایی‌شناختی از درد ایجاد می‌کند که مخاطب نهایی او مادر حمایت‌کننده‌اش، هرگز از ذهنش دور نیست.

Fabelmans

فرمی جذاب از یک قصه واقعی

در معرفی فیلم فبلمنز، وقتی سامی با خانواده خود برای دیدن فیلم به سینما می‌رود، عاشق و شیفته آن می‌شود. او با یک دوربین ساده و کوچک شروع می‌کند در این میان با حمایت‌های پدر و مادرش مواجه می‌شود. در نهایت یک فیلم می‌سازد و آن را تبدیل به اثری قابل دفاع می‌کند. درصورتی‌که به بهترین فیلم های درام علاقه دارید می‌توانید حساب ویژه‌ای روی این اثر باز کنید. البته استیون اسپیلبرگ و تونی کوشنر به‌صورت مشترک فیلمنامه این اثر را نوشته‌اند.

با گذشت زمان و تبلور این موضوع که پسر جوان قصه ما می‌تواند خودش هم یک قصه را خلق کند، دوربین به دست می‌گیرد و پیش می‌رود. تقریبا می‌توان گفت که اوج قصه از نقطه طلاق پدر و مادر پسر جوان شروع می‌شود. برخی مادر او را مشابه اسکایلر در قصه برکینگ بد می‌دانند. البته این نمی‌تواند به هیچ عنوان فرانچایز باشد؛ اما انتظار اصلی ما از سازنده قصه این بود که کمی شباهت‌ها را در این مورد کم‌تر کند.

Universal Pictures هم کمپانی پخش‌کننده این اثر در جهان بود. سرمایه‌گذاری مهمی روی این اثر صورت گرفت و در نهایت می‌توان گفت که نحوه فیلم‌برداری، فیلمنامه‌نویسی، استفاده از ژانرهای مختلف موسیقی و … این اثر را تبدیل به یکی از بهترین فیلم های خارجی کرد. همه چیز از یک روز تابستانی در ایالات متحده امریکا شروع می‌شود. پایان جنگ جهانی، این روزها موضوع قابل توجه در جهان سینما شده است و کارگردانان زیادی روی شکل‌گیری داستان در این دوره زمانی تمرکز کرده‌اند. قصه جذاب فبلمنز نیز یکی از آن‌هاست.

بازیگران و عوامل فیلم فبلمنز- movie actors Fabelmans

بازیگران و عوامل فیلم فبلمنز

«فابلمن‌ها» که توسط اسپیلبرگ و همکار مکرر او تونی کوشنر نوشته شده است از جایی شروع می‌شود که سینما هنوز معنی امروز خود را پیدا نکرده بود. این ساخته یک محصول درام در سال 2022 میلادی در کشور امریکاست. کارگردانی آن را استیون اسپیلبرگ بر عهده داشته و از جمله کمپانی‌هایی که روی این اثر به عنوان یک ساخته مهم سرمایه‌گذاری کرده‌اند می‌توان به: Amblin Entertainment و Amblin Partners و Reliance Entertainment اشاره نمود.

همچنین در این فیلم بهترین بازیگران مرد هالیوود و بهترین بازیگران زن هالیوود نیز بازی کرده‌اند. میشل ویلیامز، پل دینو، ست روگن، گابریل لابل، جین برلین، جولیا باترز، رابین بارتلت، کیلی کارستن، جاد هیرش، اوکس فگلی، گابریل بیتمن، سام رشنر و نیکلاس کانتو نیز بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. این اثر در سال 2022 میلادی در جشنواره‌های بین‌المللی حضور پیدا کرده و در کشورهای امریکا، انگلستان، کانادا، برزیل، ایتالیا، فرانسه، چین و آلمان به اکران رسیده است.

در نقد و بررسی فیلم فبلمنز می‌توان گفت هیچ فیلمسازی به‌اندازه اسپیلبرگ بر نحوه تجربه زندگی واقعی از فیلم‌ها تأثیرگذار نبود و صدالبته هیچ‌چیز به‌اندازه طلاق والدینش روی آن فیلم‌ها تأثیر نداشت؛ بنابراین ما 100% برای یک داستان شخصی آماده بودیم، یک داستان اصلی که واقعاً هم همین‌طور شود. آن‌ها به‌خوبی قصه تراژدیک را تبدیل به یک صحنه هیجان‌انگیز بدون قهرمان کردند.

 

تاریخ اکران فیلم The Fabelmans

نقد و بررسی فیلم فبلمنز در سال 2022 میلادی پس از اکران، توسط مجموعه‌های بزرگ و خانه‌های سینما انجام شده است. در تاریخ 11 نوامبر سال 2022 میلادی اکران گردیده و کلیت قصه در مورد یک خانواده امریکایی بوده و موسیقی فیلم بر عهده جان ویلیامز بوده و تدوین‌گر آن مایکل کان است. از طرفی تاریخ‌های انتشار در تورنتوی کانادا 10 سپتامبر و در کشور امریکا 11 نوامبر است. مدت‌زمان این فیلم جذاب نیز 151 دقیقه خواهد بود.

نام رشد یک قهرمان، برای این فیلم انتخاب شده است؛ یعنی زندگی تراژدیکی که تبدیل می‌شود به حضور شخصی از دل آن به درون بخش مهمی از جامعه و آثاری که می‌سازد و پرداخت‌هایی که از سوی او صورت می‌گیرد.

نقل‌قول عوامل فیلم Fabelmans

«فابلمن‌ها» تعلیمات اخلاقی سامی فابلمن را بازگو می‌کنند. پسری مورد ستایش که در نوجوانی می‌آموزد که زندگی به طرز غم‌انگیزی پیچیده‌تر از آن چیزی است که او در کودکی درک می‌کرد.

سامی برای برداشت تمثیلی از داستان زندگی متوجه می‌شود که در جهان، یک گوسفند می‌تواند در پوستین گرگ باشد. بااین‌حال، آسیب‌ها را می‌توان دگرگون کرد و شاید از آن فراتر رفت. نکته مهم در مورد نقد فیلم فبلمنز، حضور یک داستان واقعی در دل توهماتی است که این روزها در سینما می‌بینیم. بازیگران به‌خوبی از قدرت خود استفاده کرده‌اند و اثری تا این حد بی‌نظیر و قدرتمند را به روندی کاملاً موفق تبدیل نموده‌اند.

بودجه فیلم

هزینه کلی فیلم 40 میلیون دلار بوده و فروش گیشه آن 13 میلیون دلار است که البته بخشی از دوره بیماری کووید 19 را نیز در برمی‌گیرد که موجب محدودیت‌های زیادی در زمینه اکران‌های بین‌المللی شده است. زبان این فیلم انگلیسی لاتین بوده  و کل آن در کشور امریکا ساخته شده است.

the-fabelmans

حواشی فبلمنز

این اثر هفتاد و پنجمین ساخته کارگردان مشهور سینماست. بارها در مورد این صحبت شده که آیا قصه بر مبنای واقعیت است یا صرفاً با یک داستان رویایی ماهرانه مواجه هستیم. همان‌طور که پیش‌ازاین هم اشاره شد این ساخته کاملاً بر مبنای واقعیت و فرمی از داستان زندگی کارگردان است. فراتر از هر زمانی، می‌توان انتظار داشت که چنین فیلم‌هایی نمرات خوبی را به دلیل وجوه تمایزی که دارند از IMDb و بسیاری از مراجع دیگر دریافت کنند.

در نقد فیلم فبلمنز می‌توان به این موضوع اشاره داشت که این فیلم با حضور در Toronto International Film Festival، یکی از مهم‌ترین و موردتوجه‌ترین فیلم‌هاست. این فیلم برنده جایزه بهترین فیلم شد. همین‌طور تحسین زیادی را از سوی منتقدان دریافت کرد.

اسپیلبرگ در سال ۱۹۹۹ اعلام کرد که در فکر ساختن فیلمی در رابطه‌ با دوران کودکی‌اش بوده و تاکنون در این مورد ضدونقیض‌های زیادی مطرح شد؛ اما سرانجام این اثر تبدیل به بخش مهمی از دامنه سینما شد. باید به این موضوع اشاره کنیم که این اثر اصلاً حالت خسته‌کننده و یکنواختی ندارد، همین‌طور برای عاشقانه سینما به طبع یکی از جذاب‌ترین نمایش‌هایی خواهد بود که می‌تواند هیجان را برانگیخته و واقعاً آن‌ها را به راهی که انتخاب کرده‌اند علاقه‌مند کند.

پیشنهاد مطالعه در ویدو: بهترین سریال های جهان 

 

جمع‌بندی

در قالب نقد فیلم فبلمنز می‌توان گفت که این اثر دارای یک ژانر معمولی و مشابه بسیاری از آثار روز سینماست؛ اما چیزی که آن را متمایز می‌سازد اهمیت قصه است. قصه همیشه می‌تواند نقطه قوت فیلم‌ها باشد که به دلیل تمرکز و تسلط کارگردان، در این اثر پررنگ‌تر از هر زمانی در نظر گرفته شده است. این یک زندگی‌نامه نیمه اتوبیوگرافی از زبان استیون اسپیلبرگ بوده و  به‌عنوان یک خاطره کودکی خوب در نظر گرفته شده است. اسپیلبرگ، مهارت‌های سینمایی برای خلق یکی دیگر از ماجراجویی‌های دوران کودکی خود را دارد.

 

سؤالات متداول

1. آیا قصه فیلم فبلمنز واقعی است؟

بله، بر اساس زندگی کارگردان ساخته شده است.

2. ژانر فیلم فابلمن‌ها چیست؟

ژانر فیلم درام و تبدیل شخص عادی و فرمی از قهرمان‌سازی است.

3. تاریخ اکران فابلمن‌ها چه تاریخی است؟

11 نوامبر 2022 میلادی.

4. داستان فبلمنز چیست؟

داستان زندگی یک کارگردان سینما از کودکی است.

5- اولین فیلم اسپیلبرگ کدام است؟

اولین تجربه ساخت فیلم اسپیلبرگ ساخت یک فیلم آماتوری در سن 12 سالگی بود.

6- اولین جایزه‌ای که اسپیلبرگ کسب کرد چه بود؟

اسپیلبرگ اولین جایزه جشنواره‌ای خود را برای یک فیلم 40 دقیقه‌ای به نام «فرار به هیچ جا» دریافت کرد.

7- بهترین فیلم اسپیلبرگ کدام است؟

Schindler’s List را می‌توان از بهترین فیلم‌های او دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا