بازیگرانبیوگرافی و تاریخچه

معرفی شخصیت جوکر (زندگینامه Joker + حقایق جالب)

جوکر کیست؟ جوکر، کاراکتر تخیلی اما بسیار مهم کمیک‌بوک‌های دی سی و همچنین سینماست. در جواب جوکر کیست تنها می‌توان گفت او یکی از پیچیده‌ترین شخصیت‌های کمیک‌بوک‌هاست که معمولاً انگیزه‌اش از انجام جنایات، مشخص نیست. جوکر شخصیتی غیرقابل‌پیش‌بینی دارد و همین موضوع توانسته او را به یکی از محبوب‌ترین و هیجان‌انگیزترین کاراکترهای تاریخ تبدیل کند. البته جوکر راهی طولانی را طی کرده و هم‌اکنون بیش از 80 سال از اولین حضور او در جهان می‌گذرد.

او در این سال‌ها دستخوش تغییرات زیادی شده؛ اما همچنان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دشمنان بتمن به‌حساب می آید که بسیار برای او دردسرساز بود. این کاراکتر جذاب در سال‌های اخیر به آشوب و تخریب شناخته می‌شود و در واقع هدف اصلی او چنین مواردی است تا کسب قدرت و ثروت. در این مقاله قرار است به جزئیات شخصیت جوکر بپردازیم و از ابتدا او را بررسی کنیم. اگر از طرف‌داران جوکر هستید یا بلعکس، بت‌من را دوست دارید و می‌خواهید با دشمن او آشنا شوید، با ویدو همراه باشید.

بررسی کامل شخصیت جوکر در دنیای واقعی، سینما و کمیک ها

ویلن‌ها یا شخصیت‌های منفی فیلم و سریال‌ها، علی‌رغم بد بودنشان طرف‌داران منحصربه‌فرد خود را دارند. یکی از پرطرف‌دارترین ویلن‌های تاریخ، جوکر است که با وجود شخصیت خرابکار و خشونت‌بارش، طرف‌داران بی‌شماری دارد. با در نظر گرفتن قدمت 80ساله کاراکتر جوکر، درمیابیم تا به حال این کاراکتر تغییرات زیادی کرده است. قرار است در ادامه سراغ معرفی جوکر برویم و از ابتدا این کاراکتر را بررسی کرده و از تغییراتش مطلع شویم.

ابتدا سراغ معنی لغوی «جوکر» رفته و سپس توضیح کامل و جامعی از او در اختیار شما قرار خواهیم داد. این صفحه می‌تواند مطالب سرگرم‌کننده‌ای برای طرف‌داران جوکر داشته باشد؛ از این رو پیشنهاد می‌کنیم مطالعه ادامه مطلب را از دست ندهید. در همین حین پیشنهاد می‌شود سری به صفحه بهترین سریال های خارجی بزنید تا شاید عناوین موردعلاقه‌تان را در آنجا بیابید.

معنی کلمه جوکر چیست؟

معنی کلمه «جوکر» در موقعیت‌های مختلف تفاوت پیدا می‌کند؛ به‌عنوان مثال در بازی‌های کارتی، جوکر یکی از کارت‌های مهم به شمار میاید یا در صورت نسبت دادن به شخص، به فردی گفته می‌شود که رفتار طعنه‌آمیز و شوخی دارد. با وجود این معانی، هرجا که حرفی از جوکر شود، همه اذهان سمت دشمن آشوبگر بت‌من می‌رود. جوکر به طور کلی با رفتار غیرقابل‌پیش‌بینی و شلوغش در کنار ظاهری دلقک‌مانند و خنده‌هایی دیوانه‌وار شناخته می‌شود.

اگر بخواهیم پاسخ سوال جوکر نماد چیست را بدهیم، باید بگوییم برخی‌ها جوکر را نماد آشوب، برخی نماد بیماری‌های روانی و اجتماعی و برخی نماد بُعد تاریک‌تر انسان‌ها می‌دانند. بخواهیم نظرات مختلف را جمع‌بندی کنیم و کلی‌تر بیان کنیم، جوکر به‌عنوان سمبل هرج‌ومرج و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن شناخته می‌شود.

بیوگرافی جوکر؛ جوکر واقعی کیست؟

کاراکتر جوکر برای اولین بار توسط بیل فینگر (Bill Finger)، باب کین (Bob Kane) و جری رابینسون (Jerry Robinson) طراحی شد. اولین رونمایی از این کاراکتر به سال 1940 برمی‌گردد که در کمیک بت‌من حضور یافت. در ابتدا قرار بود جوکر ویلنی موقت باشد؛ اما این کاراکتر به‌قدری به شهرت دست یافت که به یکی از کاراکترهای مهم دی سی تبدیل شد. مدتی پس از معرفی جوکر، او به‌عنوان یکی از منحصربه‌فردترین و شناخته‌شده‌ترین ویلن‌ها در تاریخ نامیده شد.

جوکر طی گذر زمان، تحولات زیادی را تجربه کرده است؛ بنابراین در پاسخ به سوال جوکر کیست، نمی‌توان او را دقیق توصیف کرد. این کاراکتر در ابتدای حضورش در جهان کمیک‌ها، شخصیت یک روانی آدمکش را دارد که تنها با هدف لذت، جنایت می‌کند. جوکر همیشه به خندیدن‌های هیستریک هنگام انجام جنایاتش مشهور است. کمی بعد در دهه 1950 و 1960 میلادی، جوکر بیشتر یک خرابکار به تصویر کشیده می‌شد تا یک قاتل روانی. او همچنان به جنایاتی مشغول بود؛ اما بیشتر آنها به هدف آزار و تحقیر بت‌من بودند.

با گذشت زمان و رسیدن دهه 1970 و 1980، نویسندگان سراغ بُعد تاریک‌تر شخصیت جوکر رفتند. در عین تبدیل شدن جوکر به شخصیتی خشونت‌بار و سادیسمی‌تر، جنایتش هم کشنده‌تر شدند. به‌عنوان مثال در کتاب مصور «جوک کشنده» یا «The Killing Joke» اثر آلن مور، جوکری را داریم که یک کمدین است؛ اما پس از تحمل اتفاقاتی تراژیک و دردناک به یک مجرم تبدیل می‌شود. مطالعه مقاله بهترین آثار جوکر را به‌هیج‌وجه از دست ندهید، این مقاله به شما کمک می‌کند با سیر روند و تکامل مجموعه جوکر بیشتر آشنا شوید.

جوکر واقعی یا همان جوکر اصلی یک مغز متفکر جنایت‌کار و سایکوپس محسوب می‌شود که شیفته خرابکاری و اغتشاش است. او به دنبال سایکوپس بودنش هیچ اهمیتی به زندگی انسان‌ها و اصول اخلاقی نمی‌دهد و تنها چیزی که باعث لذتش می‌شود، عذاب دادن دیگران است.

همان‌طور که در ابتدا بیان کردیم، این کاراکتر برای بیش از 80 سال عذابی برای بت‌من بوده و در فیلم، سریال، بازی و از  همه مهم‌تر کمیک‌ها حضور پیدا کرده است. جوکر بارها در طی حضورش با مرگ مواجه شده و باری دیگر به زندگی برگشته است. جوکر در کمیک‌ها بارها مرده است و مرگ جوکر واقعی به اولین کمیک بت‌من برمی‌گردد. او در این کمیک پس از رویارویی با بت‌من، به نظر میاید با افتادن در مخزن مواد شیمیایی، کشته می‌شود؛ اما این‌طور نیست و در آینده دوباره ظاهر می‌شود.

باری دیگر در کمیک «بت‌من: آر آی پی» که در سال 2008 منتشر شد، جوکر از سمت بت‌من تیر می‌خورد و از ساختمانی به رودخانه میفتد. با وجود اینکه پیکر او در ادامه پیدا نمی‌شود، گمان می‌رود که جوکر نجات یافته باشد. به طور کلی جوکر کاراکتری است که هر بار در فیلم یا کمیک‌ها با مرگ روبه‌رو شده، به‌نوعی از آن فرار کرده و دوباره به زندگی بازگشته است. برای آشنایی با شخصیت‌هایی که نقش جوکر را در طول این سال‌ها ایفا کرده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بازیگرانی که نقش جوکر را بازی کردند را مطالعه کنید.

حقایق جالب درباره جوکر

از آنجایی که جوکر یکی از خاص‌ترین ویلن‌ها و کاراکترهای تاریخ است، بدیهی است نکاتی جالب حول محور او وجود دارد که در این بخش به آنها می‌پردازیم:

  • نام واقعی جوکر هیچگاه مشخص نشد؛ اما در طی زمان‌ها نام‌های مستعاری نظیر جک نپیر (Jack Napier)، جو کر (Joe Kerr) و آرتور فلک (Arthur Fleck) به او نسبت داده شد.
  • ظاهر جوکر در ابتدا شباهت بیشتری به یک دلقک داشت و با صورتی سفید و لبانی قرمز شناخته می‌شد؛ اما با گذر زمان ویژگی‌های ظاهری همچون موهای سبز و زخم روی صورت، او را به موجود شرورتری تبدیل کرد.
  • جوکر هیچ‌گونه قدرت ابرقهرمانانه‌ای ندارد؛ اما بی‌نهایت باهوش است و در نبردهای تن‌به‌تن مهارت دارد.
  • سلاح جوکر اوایل زهر او به نام «Joker venom» بود که باعث می‌شود قربانیان پیش از مرگ به طور غیرقابل‌کنترل بخندند.
  • جوکر در کمیک‌ها بارها کاراکترهای مهمی در دنیای بت‌من را کشته است که می‌توان به جیسون تاد (رابین دوم) و همسر جیمز گردون یعنی سارا اسن اشاره کرد.
  • با وجود اینکه جوکر یکی از بزرگ‌ترین دشمنان بت‌من است، پیش آمده که برای خطر بزرگ‌تری که گاتهام را تهدید می‌کند، با او همدست شود.
  • هیچ‌کس نمی‌داند جوکر کیست، از کجا آمده و زادگاه او کجاست.
  • ابتدا هیث لجر بابت نقش بت‌من درخواست داده بود.

جوکر کیست در یک نگاه

خاص بودن و پیچیدگی کاراکتر جوکر بر هیچ‌کس پوشیده نیست و او همواره یکی از مشهورترین ویلن‌ها به شمار می‌رود که طرف‌داران زیادی نیز دارد. از کاراکتر کمیک‌های دی سی گرفته تا شخصیت محبوب بازی‌ها و فیلم و سریال‌ها، جوکر دستخوش تغییر و تحولات زیاده شده است؛ اما چیزی که همیشه در او مشترک بوده، جنون و علاقه‌اش به آشوب است.

با وجود اینکه بسیاری از افراد معتقدند کاراکتر جوکر، خشونت و بیماری روانی را رواج می‌دهد، بسیاری دیگر بر این باورند که جوکر راجع به خطرات نادیده گرفتن افراد و بُعد تاریک‌تر شخصیت انسان‌ها اخطار می‌دهد. در هر صورت به نظر میاید کاراکتر جوکر قصد کم‌رنگ شدن ندارد؛ بلکه با پرقدرت به فتح سینما و دیگر فرم‌های رسانه‌ای می‌پردازد.

شما با چه فیلم یا کمیکی با جوکر آشنا شدید؟ به نظر شما بهترین بازیگر جوکر کیست؟ شما می‌توانید پاسخ خود را در انتهای صفحه با ما به اشتراک بگذارید. پیشنهاد می‌کنیم اگر فیلم‌هایی نظیر شوالیه تاریکی را دوست داشته‌اید، صفحه بهترین فیلم های اکشن جدید را از دست ندهید. سپاسگزاریم از همراهی شما با ویدو.

سوالات متداول:

1) جوکر بخشی از مارول است یا دی سی؟

کاراکتر جوکر برای کمیک‌های دی سی است.

2) آی کیو جوکر چقدر است؟

در یکی از کمیک‌های دی سی، روانپزشکی آی کیوی او را 140 اندازه‌گیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا