بیوگرافی و تاریخچهبازیگران

جوکر کیست؟ از شخصیت منفی کمیک‌بوک تا شخصیت فراموش‌نشدنی سینما

جوکر کیست؟ جوکر، کاراکتر تخیلی اما بسیار مهم کمیک‌بوک‌های دی سی و همچنین سینماست. در جواب جوکر کیست تنها می‌توان گفت او یکی از پیچیده‌ترین شخصیت‌های کمیک‌بوک‌هاست که معمولاً انگیزه‌اش از انجام جنایات، مشخص نیست. جوکر شخصیتی غیرقابل‌پیش‌بینی دارد و همین موضوع توانسته او را به یکی از محبوب‌ترین و هیجان‌انگیزترین کاراکترهای تاریخ تبدیل کند. البته جوکر راهی طولانی را طی کرده و هم‌اکنون بیش از 80 سال از اولین حضور او در جهان می‌گذرد.

او در این سال‌ها دستخوش تغییرات زیادی شده؛ اما همچنان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دشمنان بت‌من به‌حساب میاید که بسیار برای او دردسرساز بود. این کاراکتر جذاب در سال‌های اخیر به آشوب و تخریب شناخته می‌شود و در واقع هدف اصلی او چنین مواردی است تا کسب قدرت و ثروت. در این مقاله قرار است به جزئیات شخصیت جوکر بپردازیم و از ابتدا او را بررسی کنیم. اگر از طرف‌داران جوکر هستید یا بلعکس، بت‌من را دوست دارید و می‌خواهید با دشمن او آشنا شوید، با ویدو همراه باشید.

who is joker 01

بررسی کامل شخصیت جوکر در دنیای واقعی، سینما و کمیک ها

ویلن‌ها یا شخصیت‌های منفی فیلم و سریال‌ها، علی‌رغم بد بودنشان طرف‌داران منحصربه‌فرد خود را دارند. یکی از پرطرف‌دارترین ویلن‌های تاریخ، جوکر است که با وجود شخصیت خرابکار و خشونت‌بارش، طرف‌داران بی‌شماری دارد. با در نظر گرفتن قدمت 80ساله کاراکتر جوکر، درمیابیم تا به حال این کاراکتر تغییرات زیادی کرده است. قرار است در ادامه سراغ معرفی جوکر برویم و از ابتدا این کاراکتر را بررسی کرده و از تغییراتش مطلع شویم.

ابتدا سراغ معنی لغوی «جوکر» رفته و سپس توضیح کامل و جامعی از او در اختیار شما قرار خواهیم داد. این صفحه می‌تواند مطالب سرگرم‌کننده‌ای برای طرف‌داران جوکر داشته باشد؛ از این رو پیشنهاد می‌کنیم مطالعه ادامه مطلب را از دست ندهید. در همین حین پیشنهاد می‌شود سری به صفحه بهترین سریال های خارجی بزنید تا شاید عناوین موردعلاقه‌تان را در آنجا بیابید. لازم به ذکر است مطالب این صفحه ممکن است حاوی اسپویل کمیک‌ها یا فیلم‌ها باشد.

معنی جوکر چیست؟

معنی کلمه «جوکر» در موقعیت‌های مختلف تفاوت پیدا می‌کند؛ به‌عنوان مثال در بازی‌های کارتی، جوکر یکی از کارت‌های مهم به شمار میاید یا در صورت نسبت دادن به شخص، به فردی گفته می‌شود که رفتار طعنه‌آمیز و شوخی دارد. با وجود این معانی، هرجا که حرفی از جوکر شود، همه اذهان سمت دشمن آشوبگر بت‌من می‌رود. جوکر به طور کلی با رفتار غیرقابل‌پیش‌بینی و شلوغش در کنار ظاهری دلقک‌مانند و خنده‌هایی دیوانه‌وار شناخته می‌شود.

اگر بخواهیم پاسخ سوال جوکر نماد چیست را بدهیم، باید بگوییم برخی‌ها جوکر را نماد آشوب، برخی نماد بیماری‌های روانی و اجتماعی و برخی نماد بُعد تاریک‌تر انسان‌ها می‌دانند. بخواهیم نظرات مختلف را جمع‌بندی کنیم و کلی‌تر بیان کنیم، جوکر به‌عنوان سمبل هرج‌ومرج و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن شناخته می‌شود.

who is joker 02

بیوگرافی جوکر؛ جوکر واقعی کیست؟

کاراکتر جوکر برای اولین بار توسط بیل فینگر (Bill Finger)، باب کین (Bob Kane) و جری رابینسون (Jerry Robinson) طراحی شد. اولین رونمایی از این کاراکتر به سال 1940 برمی‌گردد که در کمیک بت‌من حضور یافت. در ابتدا قرار بود جوکر ویلنی موقت باشد؛ اما این کاراکتر به‌قدری به شهرت دست یافت که به یکی از کاراکترهای مهم دی سی تبدیل شد. مدتی پس از معرفی جوکر، او به‌عنوان یکی از منحصربه‌فردترین و شناخته‌شده‌ترین ویلن‌ها در تاریخ نامیده شد.

جوکر طی گذر زمان، تحولات زیادی را تجربه کرده است؛ بنابراین در پاسخ به سوال جوکر کیست، نمی‌توان او را دقیق توصیف کرد. این کاراکتر در ابتدای حضورش در جهان کمیک‌ها، شخصیت یک روانی آدمکش را دارد که تنها با هدف لذت، جنایت می‌کند. جوکر همیشه به خندیدن‌های هیستریک هنگام انجام جنایاتش مشهور است. کمی بعد در دهه 1950 و 1960 میلادی، جوکر بیشتر یک خرابکار به تصویر کشیده می‌شد تا یک قاتل روانی. او همچنان به جنایاتی مشغول بود؛ اما بیشتر آنها به هدف آزار و تحقیر بت‌من بودند.

با گذشت زمان و رسیدن دهه 1970 و 1980، نویسندگان سراغ بُعد تاریک‌تر شخصیت جوکر رفتند. در عین تبدیل شدن جوکر به شخصیتی خشونت‌بار و سادیسمی‌تر، جنایتش هم کشنده‌تر شدند. به‌عنوان مثال در کتاب مصور «جوک کشنده» یا «The Killing Joke» اثر آلن مور، جوکری را داریم که یک کمدین است؛ اما پس از تحمل اتفاقاتی تراژیک و دردناک به یک مجرم تبدیل می‌شود.

جوکر واقعی یا همان جوکر اصلی یک مغز متفکر جنایت‌کار و سایکوپس محسوب می‌شود که شیفته خرابکاری و اغتشاش است. او به دنبال سایکوپس بودنش هیچ اهمیتی به زندگی انسان‌ها و اصول اخلاقی نمی‌دهد و تنها چیزی که باعث لذتش می‌شود، عذاب دادن دیگران است.

همان‌طور که در ابتدا بیان کردیم، این کاراکتر برای بیش از 80 سال عذابی برای بت‌من بوده و در فیلم، سریال، بازی و از  همه مهم‌تر کمیک‌ها حضور پیدا کرده است. جوکر بارها در طی حضورش با مرگ مواجه شده و باری دیگر به زندگی برگشته است. جوکر در کمیک‌ها بارها مرده است و مرگ جوکر واقعی به اولین کمیک بت‌من برمی‌گردد. او در این کمیک پس از رویارویی با بت‌من، به نظر میاید با افتادن در مخزن مواد شیمیایی، کشته می‌شود؛ اما این‌طور نیست و در آینده دوباره ظاهر می‌شود.

باری دیگر در کمیک «بت‌من: آر آی پی» که در سال 2008 منتشر شد، جوکر از سمت بت‌من تیر می‌خورد و از ساختمانی به رودخانه میفتد. با وجود اینکه پیکر او در ادامه پیدا نمی‌شود، گمان می‌رود که جوکر نجات یافته باشد. به طور کلی جوکر کاراکتری است که هر بار در فیلم یا کمیک‌ها با مرگ روبه‌رو شده، به‌نوعی از آن فرار کرده و دوباره به زندگی بازگشته است.

who is joker 03

نگاهی به زندگی احساسی جوکر؛ زن جوکر کیست؟

اولین چیزی که در رابطه با زندگی و روابط احساسی جوکر باید مشخص کنیم این است که او یک سایکوپس محسوب می‌شود. سایکوپس شخصی است که نمی‌تواند حسی به انسان‌های دیگر داشته باشد از این رو جوکر رابطه طولانی‌مدت یا همسر شناخته‌شده‌ای ندارد. البته که استثناهایی هم در این مورد وجود دارد.

در کمیک « Joker: Devil’s Advocate» در سال 1999، مشخص می‌شود جوکر پیش از این که به «شاهزاده دلقک جرم و جنایت» تبدیل شود، همسری به نام جینی داشته است. جینی که فرزند جوکر را باردار بوده، در سانحه‌ای کشته شده و همین موضوع باعث جنون جوکر و تبدیل شدن او به یک سوپر ویلن می‌شود.

همچنین اگر به دنبال پاسخ دوست دختر جوکر کیست می‌گردید، باید بگوییم او در کمیک «Batman: Gotham After Midnight» در سال 2008 رابطه‌ای رمانتیک با کاراکتری نوظهور به نام هارلی کویین داشته است که احتمالاً با او آشنا هستید. هارلی کویین به‌عنوان شخصی که شیفته و گوش‌به‌فرمان جوکر است، شناخته می‌شود اما نمی‌توان این رابطه را رابطه‌ای دوطرفه خواند.

چه بازیگرانی در نقش جوکر بازی کرده اند؟

تا به حال فیلم و سریال‌های بی‌شماری از کاراکتر جوکر تولید شده و همچنان این موضوع ادامه دارد. شماری از بهترین بازیگران مرد هالیوود نظیر هیث لجر و واکین فینیکس به نقش‌آفرینی در این کاراکتر پرداخته‌اند که در ادامه با آنها و دیگر بازیگران جوکر آشنا خواهیم شد:

جوکر کیست؟ چه بازیگرانی در نقش جوکر بازی کرده اند؟ - سزار رومرو - Cesar Romero

سزار رومرو – Cesar Romero

اولین بازیگری که به کاراکتر جوکر جان بخشید، سزار رومرو بود که در سریال بت‌من محصول سال 1966 تا 1968، حضور یافت. او در این سریال به حالات صورت اغراق شده و خنده‌های منحصربه‌فردش معروف است.

جوکر کیست؟ چه بازیگرانی در نقش جوکر بازی کرده اند؟ - جک نیکلسون - Jack Nicholson

جک نیکلسون – Jack Nicholson

جک نیکلسون که نامی آشنا در فیلم های خارجی معروف دارد، نقش جوکر را در فیلم بت‌من ایفا کرد. فیلم بت‌من کاری از تیم برتون در سال 1989 است و جوکر در این فیلم شخصیتی شرورتر از جوکر رومرو دارد.

جوکر کیست؟ چه بازیگرانی در نقش جوکر بازی کرده اند؟ - مارک همیل - Mark Hamill

مارک همیل – Mark Hamill

مارک همیل به صداپیشگی به‌عنوان کاراکتر لوک اسکای واکر در جنگ ستارگان مشهور است. او در سریال انیمیشنی بت‌من محصول سال 1992 تا 1995، به صداگذاری شخصیت جوکر نیز پرداخت. با وجود اینکه او به‌عنوان بازیگر در شخصیت جوکر نقش‌آفرینی نکرده، عملکرد او همواره یکی از بهترین ورژن‌های جوکر به شمار می‌رود.

جوکر کیست؟ چه بازیگرانی در نقش جوکر بازی کرده اند؟ - هیث لجر - Heath Ledger

هیث لجر – Heath Ledger

نقش‌آفرینی هیث لجر به‌عنوان کاراکتر جوکر، تنها لقب بهترین نسخه سینمایی جوکر را نمی‌گیرد؛ بلکه بازی او یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های تاریخ سینماست. او در فیلم شوالیه تاریکی ساخته کریستوفر نولان، از کارگردان های معروف دنیا، در نقش جوکر بازی کرد و بابت آن توانست برنده جایزه اسکار شود.

جوکر کیست؟ چه بازیگرانی در نقش جوکر بازی کرده اند؟ - جرد لتو - Jared Leto

جرد لتو – Jared Leto

جرد لتو نسخه‌ای مدرن‌تر از جوکر را بازی کرده؛ اما با استقبال خوبی مواجه نشد. مشکل از شخصیت‌پردازی فیلم جوخه انتحاری محصول سال 2016 بود که از جوکر شخصیتی متظاهر و عجیب با تتوهای پیاپی و دندان‌هایی نقره‌ای ساخته بود.

جوکر کیست؟ چه بازیگرانی در نقش جوکر بازی کرده اند؟ - واکین فینیکس - Joaquin Phoenix

واکین فینیکس – Joaquin Phoenix

در سال 2019 اولین فیلم با محوریت جوکر تولید شد که در رابطه با پس‌زمینه زندگی او و به جنون رسیدنش است. در این فیلم واکین فینیکس نقش جوکر را برعهده دارد که با وجود چالش‌برانگیز بودن این کاراکتر، به زیبایی هرچه‌تمام‌تر آن را بازی کرده است. واکین فینیکس بابت فیلم جوکر موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر اسکار شد و در کنار جوکر هیث لجر، بهترین بازیگر جوکر محسوب می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با آثار این بازیگر توانا می‌توانید به صفحه بهترین فیلم های واکین فنیکس مراجعه کنید. قسمت بعدی جوکر با نام جنون مشترک قرار است در سال 2024 منتشر شود که علاوه بر فینیکس ستارگانی نظیر لیدی گاگا، رابرت دنیرو و برندن گلیسون در آن به بازی پرداخته‌اند. این موضوع بهانه خوبی است تا با بهترین فیلم های رابرت دنیرو آشنا شوید.

جوکر کیست؟ چه بازیگرانی در نقش جوکر بازی کرده اند؟ - تروی بیکر - Troy Baker

تروی بیکر – Troy Baker

یکی دیگر از صداگذاران محبوب کاراکتر جوکر، تروی بیکر است که برای صداپیشگی این کاراکتر از مارک همیل الهام گرفته است. او در بازی ویدئویی بت‌من: ریشه‌های آرکهام که در سال 2013 منتشر شد، شخصیت جوکر را صداگذاری کرده است.

جوکر کیست؟ چه بازیگرانی در نقش جوکر بازی کرده اند؟ - کامرون مانهن - Cameron Monaghan

کامرون مانهن – Cameron Monaghan

کامرون مانهن نقش جوانی جوکر در سریال گاتهام را بازی کرده که از سال 2014 تا 2019 پخش می‌شد. این سریال راجع به گذشته چندین تن از ویلن‌های بت‌من است. مانهن به‌خوبی توانسته از پس نشان دادن کاراکتر جوکر بربیاید و شخصیتی غیرقابل‌پیش‌بینی را ارائه کرده است.

who is joker 04

به‌یادماندنی‌ترین دیالوگ های جوکر

از آنجایی که می‌دانید کاراکتر جوکر تا به حال در فرم‌های متفاوت و متنوعی حضور یافته، در این بخش سراغ بهترین دیالوگ‌های جوکر با ذکر منبع آن می‌رویم. معروف‌ترین دیالوگ‌های جوکر معمولاً به جوکر هیث لجر ختم می‌شود که در ادامه خواهیم دید.

«چرا این‌قدر جدی؟» – «Why so serious» : این دیالوگ جوکر در فیلم شوالیه تاریکی است که در عین کوتاه بودن خوی سادیسمی و آشوبگرش را نمایان می‌کند.

«معتقدم هرچی که نمی‌کشتت، عجیب‌ترت می‌کنه.» – «I believe whatever doesn’t kill you simply makes you stranger» : دیالوگ دیگری از جوکر هیث لجر در فیلم شوالیه تاریکی که نگاه جوکر به فلسفه زندگی را نشان می‌دهد. بنا به این دیالوگ، جوکر معتقد است که اتفاقات سهمگین به‌جای اینکه شخصی محکم‌تر بسازند، او را می‌ترسانند و تغییرش می‌دهند.

«یه اتفاق بد کافیه تا عاقل‌ترین فرد جهانو به جنون بکشونه.» – «All it takes is one bad day to reduce the sanest man alive to lunacy.» : این دیالوگ از کمیک جوک کشنده است که اشاره به خود و شخصیتی که به آن تبدیل شد دارد.

«بدترین بخش درگیر بودن با بیماری‌های روحی روانی اینه که مردم ازت می‌خوان درست رفتار کنی، جوری که انگار این بیماری رو نداری.» – «The worst part of having a mental illness is people expect you to behave as if you don’t.» : این دیالوگ از آرتور فلک، جوکر واکین فینیکس است. او این جمله را در دفتر خود نوشته بود.

«تنها راه معقول برای زندگی تو این دنیا، بدون قانون زندگی کردنه.» – «The only sensible way to live in this world is without rules.» : این جمله دیالوگی دیگر از فیلم شوالیه تاریکی است.

«من اصلاً دیوونه نیستم. فقط جور دیگه‌ای عاقلم!» – «I’m not mad at all! I’m just differently sane!» : جوکر در کمیک بت‌من و رابین، با گفتن این دیالوگ تایید کرد که جنون مختص به خود را دارد.

«بخند، چون حواس مردمو پرت می‌کنه. بخند، چون خندیدن راحت‌تر از اینه که توضیح بدی چی داره از درون می‌کشتت.» – «Smile, because it confuses people. Smile, because it’s easier than explaining what is killing you inside.» : این جمله یکی دیگر از دیالوگ‌های مشهور جوکر هیث لجر است که درون‌مایه‌ای دردناک دارد.

«همیشه فکر می‌کردم زندگیم یه تراژدیه، الان می‌فهمم که یه فیلم کمدی لعنتیه.» – «I used to think that my life was a tragedy, but now I realize, it’s a fucking comedy» : این دیالوگ بخشی از فیلم جوکر واکین فینیکس است.

who is joker 05

حقایق جالب درباره جوکر

از آنجایی که جوکر یکی از خاص‌ترین ویلن‌ها و کاراکترهای تاریخ است، بدیهی است نکاتی جالب حول محور او وجود دارد که در این بخش به آنها می‌پردازیم:

  • نام واقعی جوکر هیچگاه مشخص نشد؛ اما در طی زمان‌ها نام‌های مستعاری نظیر جک نپیر (Jack Napier)، جو کر (Joe Kerr) و آرتور فلک (Arthur Fleck) به او نسبت داده شد.
  • ظاهر جوکر در ابتدا شباهت بیشتری به یک دلقک داشت و با صورتی سفید و لبانی قرمز شناخته می‌شد؛ اما با گذر زمان ویژگی‌های ظاهری همچون موهای سبز و زخم روی صورت، او را به موجود شرورتری تبدیل کرد.
  • جوکر هیچ‌گونه قدرت ابرقهرمانانه‌ای ندارد؛ اما بی‌نهایت باهوش است و در نبردهای تن‌به‌تن مهارت دارد.
  • سلاح جوکر اوایل زهر او به نام «Joker venom» بود که باعث می‌شود قربانیان پیش از مرگ به طور غیرقابل‌کنترل بخندند.
  • جوکر در کمیک‌ها بارها کاراکترهای مهمی در دنیای بت‌من را کشته است که می‌توان به جیسون تاد (رابین دوم) و همسر جیمز گردون یعنی سارا اسن اشاره کرد.
  • با وجود اینکه جوکر یکی از بزرگ‌ترین دشمنان بت‌من است، پیش آمده که برای خطر بزرگ‌تری که گاتهام را تهدید می‌کند، با او همدست شود.
  • هیچ‌کس نمی‌داند جوکر کیست، از کجا آمده و زادگاه او کجاست.
  • ابتدا هیث لجر بابت نقش بت‌من درخواست داده بود.

سخن پایانی

خاص بودن و پیچیدگی کاراکتر جوکر بر هیچ‌کس پوشیده نیست و او همواره یکی از مشهورترین ویلن‌ها به شمار می‌رود که طرف‌داران زیادی نیز دارد. از کاراکتر کمیک‌های دی سی گرفته تا شخصیت محبوب بازی‌ها و فیلم و سریال‌ها، جوکر دستخوش تغییر و تحولات زیاده شده است؛ اما چیزی که همیشه در او مشترک بوده، جنون و علاقه‌اش به آشوب است.

با وجود اینکه بسیاری از افراد معتقدند کاراکتر جوکر، خشونت و بیماری روانی را رواج می‌دهد، بسیاری دیگر بر این باورند که جوکر راجع به خطرات نادیده گرفتن افراد و بُعد تاریک‌تر شخصیت انسان‌ها اخطار می‌دهد. در هر صورت به نظر میاید کاراکتر جوکر قصد کم‌رنگ شدن ندارد؛ بلکه با پرقدرت به فتح سینما و دیگر فرم‌های رسانه‌ای می‌پردازد.

شما با چه فیلم یا کمیکی با جوکر آشنا شدید؟ به نظر شما بهترین بازیگر جوکر کیست؟ شما می‌توانید پاسخ خود را در انتهای صفحه با ما به اشتراک بگذارید. پیشنهاد می‌کنیم اگر فیلم‌هایی نظیر شوالیه تاریکی را دوست داشته‌اید، صفحه بهترین فیلم های اکشن جدید را از دست ندهید. سپاسگزاریم از همراهی شما با ویدو.

سوالات متداول:

1) جوکر بخشی از مارول است یا دی سی؟

کاراکتر جوکر برای کمیک‌های دی سی است.

2) اولین جوکر چه کسی بود؟

اولین جوکر را سزار رومرو بازی کرده است.

3) آی کیو جوکر چقدر است؟

در یکی از کمیک‌های دی سی، روانپزشکی آی کیوی او را 140 اندازه‌گیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا