بیوگرافی و تاریخچهافراد مشهور

بیوگرافی شیرین نشاط (آثار + جزئیات زندگی شخصی)

شیرین نشاط، عکاس و فیلمبردار ایرانی، در سال ۱۳۵۳ به آمریکا رفت و در دانشگاه کالیفرنیای برکلی رشتهٔ هنر را ادامه داد. او در دهه ۱۹۸۰ به عنوان مدیر شرکت نمایشگاه هنر و معماری نیویورک فعالیت خود را آغاز کرد.

در این دوره، نمایشگاه‌هایی مانند Werchitecture را برگزار کرد که به تحلیل نقش زن و مرد در تعیین معنای فضای فیزیکی می‌پرداخت. این موضوع به طور مداوم در فیلم‌های او نیز مشاهده می‌شود.

در این مقاله مربوط‌به او به جزئیات بیشتری از بیوگرافی شیرین نشاط از جمله لیست نمایشگاه‌های شیرین نشاط، فعالیت و سوابق هنری و آیدی اینستاگرام او اشاره داریم. پس با ما همراه باشید.

shrinneshat5

بیوگرافی شیرین نشاط

شیرین نشاط در خانواده‌ای تحصیل کرده و مذهبی در تاریخ ۶ فروردین ۱۳۳۶ در قزوین به دنیا آمد. او درحال‌حاضر ۶۶ سال سن دارد. برای شیرین نشاط، خانواده اولین جامعه کوچکی بود که در آن تضاد و دوگانگی را تجربه کرد.

در سال ۱۳۵۴، نشاط به آمریکا مهاجرت کرد و در دانشگاه برکلی کالیفرنیا در رشته هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت و مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز از این دانشگاه دریافت کرد. پس از مدتی او مدیریت مؤسسه استورفرانت فور آرت اند آرشیتکت در نیویورک را برعهده گرفت.

بیوگرافی شیرین نشاط؛ شیرین نشاط و همسرش

شیرین نشاط و همسرش

شیرین نشاط ابتدا با کیونگ پارک ازدواج کرد و حاصل از این ازدواج یک پسر به نام سیروس پارک است. اطلاعات بیشتری از جدایی، بیوگرافی کیونگ پارک و سیروس پارک در دسترس نیست.

در سال ۱۹۹۷ شیرین نشاط با شجاع آذری ازدواج کرد. شجاع آذری متولد سال ۱۹۵۷ در شیراز است. آذری در زمینه هنرهای تجسمی و فیلمسازی فعالیت می‌کند. 

شیرین نشاط فرزند کیست ؟

شیرین نشاط دختر سرلشکر علی نشاط است که در اوایل انقلاب تیرباران شد. علی نشاط، سرلشگر نیروی زمینی شاهنشاهی و آخرین فرمانده گارد جاویدان در دوران محمدرضا پهلوی، از فرزندان نشاط اصفهانی بود. وی دانش‌آموخته دبیرستان نظام و دانشگاه افسری بود.

بیوگرافی شیرین نشاط؛ نسبت شیرین نشاط و امیرپارسا نشاط

نسبت شیرین نشاط با امیرپارسا نشاط

شیرین نشاط با امیرپارسا نشاط نسبتی ندارد. در این بخش برای آشنایی مختصر با امیرپارسا نشاط بیوگرافی‌اش را در ادامه قرار می‌دهیم. امیرپارسا، بلاگر و ماکرو اینفلوئنسر ایرانی، درحال‌حاضر ۲۳ سال سن دارد. امیرپارسا دارای مدرک کارشناسی مدیریت صنعتی است.

او از سال ۹۵ فعالیت حرفه‌ای خود را در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگر آغاز کرده است و در زمینه تولید محتوا و پادکست، با تمرکز بر فناوری، سرگرمی و سبک زندگی، فعالیت می‌کند.

به دلیل سبک خلاقانه و منحصربه‌فرد خود در تولید محتوا، در مدت زمان کوتاهی توانست به یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین اینفلوئنسرهای جوان در ایران تبدیل شود.

فعالیت و سوابق هنری شیرین نشاط

در سال ۱۹۹۰، شیرین نشاط برای نخستین‌بار به ایران بازگشت و باتوجه‌به وضعیت زنان در جامعه، تغییرات مهمی را در آثار خود به ارمغان آورد. علاوه‌بر عکاسی، نشاط به ساخت ویدئوآرت و چیدمان ویدئویی نیز روی آورد.

در سه‌ چیدمان ویدئویی با عناوین «عصیانگر»، «جذبه» و «اشتیاق»، از نقد سیاسی فاصله گرفت و با نگاهی فلسفی و شاعرانه درباره جنسیت زن و مرد این آثار را به نمایش گذاشت. در سال 1378، برای چیدمان ویدئویی «جذبه»، جایزه شیر طلایی از چهل‌ و هشتمین جشنواره‌ی ونیز را به‌دست‌آورد.

یکی از پروژه‌های جدید شیرین نشاط با نام “سرزمین رویاها” در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در گالری‌های جهان به نمایش درآمد. این پروژه شامل عکس‌های پرتره مهاجران آمریکا و دو ویدیو آرت بود. یکی از این ویدیوها درباره یک دانشجوی ایرانی است که به آمریکا سفر کرده است و عکس‌هایی از مهاجران آمریکا می‌گیرد.

عکس‌ها درباره آرزوهای آن‌ها صحبت می‌کنند، آرزوهایی که آن‌ها را به این قسمت از دنیا کشانده است. آثار شیرین نشاط تنها به زنان ایران محدود نمی‌شود، بلکه به فرهنگ‌های دیگر نیز مانند مراکش، آذربایجان، مصر و آمریکا نیز می‌پردازد و تبعیض اجتماعی، نژادی و طبقاتی را در این جوامع نشان می‌دهد.

فیلم و سریال های شیرین نشاط

شیرین نشاط به خاطر فیلم “زنان بدون مردان” به عنوان بهترین کارگردان شناخته شد و جایزه تندیس شیر نقره‌ای جشنواره فیلم ونیز را دریافت کرد. این بخش از بیوگرافی شیرین نشاط نگاهی به فیلم‌های او داریم.

 • سرزمین رؤیاها
 •  در جستجوی ام کلثوم
 •  زنان بدون مردان
 • زرین 
 • مهدخت
 • واپسین واژه
 • اشتیاق
 • دیوانه
 • طوبا
 • منطق‌الطیر
 • گذرگاه خمیده
 • تک‌گویی
 • جذبه
 • متلاطم
 • زنان الله
 • اوج

فیلم سرزمین رویاها شیرین نشاط

فیلم “سرزمین رویاها”، با کارگردانی مشترک شیرین نشاط و شجاع آذری ساخته شد. سرزمین رویاها یک اثر نامتعارف با چاشنی طنز سیاسی است که با حضور تعدادی از ستاره‌های بزرگ سینمای جهان تولید شده است.

ایده داستان از شیرین نشاط بوده و فیلمنامه توسط ژان کلود کریر و شجاع آذری نوشته شده است. صحنه‌های اصلی فیلم در ایالت نیومکزیکو فیلمبرداری شده است.

در گفت‌وگو با بهنود مکری، شیرین نشاط درباره “سرزمین رویاها” می‌گوید:

“داستان درباره یک زن ایرانی ساکن آمریکا است که در دولت آمریکا کار می‌کند و مسئولیت دارد تا با مراجعه به خانه‌های شهروندان آمریکایی، پرسش‌های معمول را بپرسد و اطلاعات آنها را جمع‌آوری کند؛ اما این‌‌بار دولت آمریکا یک سؤال غیرمعمول نیز به پرسشنامه اضافه کرد. هر آمریکایی باید آخرین خواب یا رویای خود را برای دولت تعریف کند.

شیرین نشاط ادامه می‌دهد:

این داستان غیر واقعی است و در آینده اتفاق می‌افتد و تا حدی خنده‌دار است. بعضی از شخصیت‌ها از چنین سؤالی شوکه می‌شوند و نمی‌خواهند دولت در زندگی آن‌ها کنجکاوی کند، اما برخی دیگر رویای خود را تعریف می‌کنند. این دختر ایرانی عکاس است و هنگامی‌که افراد رویای خود را برای او تعریف می‌کنند، به اتاق هتلش می‌رود و لباسی شبیه آنها می‌پوشد و به زبان فارسی رویاهای این افراد را بازگو می‌کند، به نوعی نقش این افراد را بازی می‌کند.

تحلیل آثار شیرین نشاط

شیرین نشاط محور اصلی آثارش را زنان و مسائل مرتبط با جنسیت قرار داده است و در کارهایش عناصری از مذهب، سیاست به چشم می‌خورد. آثار نشاط ریشه در زندگی بومی و جامعه ایران دارد. او کارهای فراوانی درباره موقعیت زنان ایرانی خلق کرده است.

یکی از ویژگی‌های کارهای نشاط، استفاده از نقوش و نوشته‌هایی به خط فارسی است که بر چهره، دست‌ها و پاها و حتی افرادی که از آن‌ها عکاسی می‌کند، نقش می‌بندد. او برای خلق آثار خود از سلف-پرتره بهره زیادی می‌برد و عناصری مانند اسلحه، شمشیر و زنان پوشیده با چشمان سرمه‌ای را در آثارش به عنوان نماد استفاده می‌کند.

نمایشگاه های شیرین نشاط

نشاط در سال 1372 نمایشگاه انفرادی خود را با نام «پرده‌برداری» در گالری فرانکلین فرنیس نیویورک برگزار کرد و سپس آثارش در چندین نمایشگاه گروهی نمایش داده شد.

در سال 1374، فلوشیپ عکاسی مید-آتلانتیک را دریافت کرد و در بینال استانبول و بینال ونیز ایتالیا شرکت کرد. در سال 1375، فلوشیپ عکاسی از بنیاد هنر نیویورک را دریافت و نمایشگاه انفرادی «زنان الله» را در مرکز هنری فرایبورگ برگزار کرد.

آدرس اینستاگرام شیرین نشاط

شیرین نشاط در اینستاگرام با آیدی shirin__neshat فعالیت می‌کند. برای دیدن آثار، مصاحبه‌ها و عکسهای شیرین نشاط به صفحه اینستاگرام او مراجعه کنید.

آدرس اینستاگرام شیرین نشاط


آلبوم تصاویر شیرین نشاط

همانطور که می‌دانید او عکاس است و نمایشگاه‌های عکاسی زیادی در دنیا برگزار کرده است. در پایان بیوگرافی شیرین نشاط قصد داریم علاوه‌بر عکس‌های شخصی، عکس‌های هنری او را نیز با شما به اشتراک بگذاریم.

بیوگرافی شیرین نشاط؛ شیرین نشاط در چندشنبه با سینا بیوگرافی شیرین نشاط؛ شیرین نشاط و گلشیفته فراهانی بیوگرافی شیرین نشاط؛ شیرین نشاط و پسرش بیوگرافی شیرین نشاط؛ شیرین نشاط در چندشنبه با سینا بیوگرافی شیرین نشاط؛ آثار شیرین نشاط بیوگرافی شیرین نشاط؛ آثار شیرین نشاط بیوگرافی شیرین نشاط؛ آثار شیرین نشاط بیوگرافی شیرین نشاط؛ آثار شیرین نشاط

بیشتر بخوانید:

غزل شباهنگ

من تازه‌واردِ دنیای جذاب تولید محتوا هستم و حدود یک سال می‌شه که توی این حوزه فعالیت می‌کنم. هر روز چیزهای جدیدی یاد می‌گیرم و سعی می‌کنم خودم رو به‌روز نگه دارم. هنوز خیلی مونده تا به یه تولیدکننده محتوای حرفه‌ای تبدیل بشم؛ اما عاشق این کار هستم و با اشتیاق تلاش می‌کنم که بهتر بشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا