بازیگرانبیوگرافی و تاریخچه

بیوگرافی جانی دپ – Johnny Depp (زندگی شخصی، حواشی + برترین آثار)

جانی دپ با لقب «مرد هزار چهره»، یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین بازیگران دنیاست. او علاوه‌بر بازیگری، در زمینه تهیه‌کنندگی و موسیقی نیز فعالیت دارد و به‌عنوان یک هنرمند Multi-Talented شناخته می‌شود.

دوران کودکی جانی دپ سرشار از سختی‌ها و ناملایمات بود؛ فقر، طلاق والدین و مشکلات روحی، او را در مسیر پرچالشی قرار داده بود. بااین‌حال، جانی تسلیم نشد و با پشتکار و علاقه‌ای که به موسیقی داشت، مسیر خود را در زندگی پیدا کرد. در ادامه زندگینامه جانی دپ، شاهد خواهیم بود که چگونه این پسر گوشه‌گیر و منزوی به یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین ستارگان هالیوود تبدیل شد.

بیوگرافی جانی دپ به همراه زندگی شخصی 

biography of johnny depp 1

جانی دپ که با لقب بهترین بازیگران مرد هالیوود معرفی می‌شود، متولد 9 ژوئن 1963 در ایالت کنتاکی، شهر اونزبورو با نام جان کریستوفر دپ دوم متولد شد. پدرش، جان مهندس عمران بود و مادرش، بتی سو به‌عنوان خانه‌دار و پیشخدمت کار می‌کرد. جانی کوچک‌ترین فرزند از چهار فرزند خانواده بود و به گفته خود،به‌عنوان شخصی گوشه‌گیر و منزوی شناخته می‌شد.

biography of johnny depp 5

جانی دپ، بدون‌شک یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین بازیگران هالیوود است. بااین‌حال، زندگی شخصی او همواره با فرازونشیب‌ها و حواشی متعددی همراه بوده است. در ادامه افرادی که جانی دپ با آن‌ها رابطه عاشقانه داشته است را معرفی می‌کنیم.

  • لوری آنه آلیسون (Lori Anne Allison)
  • جنیفر گری (Jennifer Grey)
  • شریلین فن (Sherilyn Fenn)
  • وینونا رایدر (Winona Ryder)
  • کیت ماس (Kate Moss)
  • ونسا پارادیس (Vanessa Paradis)
  • امبر هرد (Amber Heard)

دوران کودکی و جوانی های جانی دپ

دوران کودکی جانی با نقل مکان‌های متعدد همراه بود و خانواده او به‌دنبال شغل پدر، بارها و بارها محل زندگی خود را تغییر می‌دادند تا اینکه درنهایت زمانی‌که جانی 7 ساله بود در میرامار فلوریدا ساکن شدند. او از خانه جدید خود متنفر بود و در 12 سالگی، به‌دلیل فشار ناشی از مشکلات خانوادگی به سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر و خودآزاری روی آورد.

سال 1978، زمانی‌که جانی 15 ساله بود، پدر و مادرش از یکدیگر طلاق گرفتند و مادر جانی با مردی به‌نام رابرت پالمر ازدواج کرد. رابطه جانی با ناپدری‌اش بسیار صمیمی بود و او را الهام‌بخش خود می‌دانست. رابرت پالمر در سال 2000 فوت کرد و جانی دپ در مراسم گرمی سال 2016 آهنگی را به یاد او نواخت و گفت:

این آهنگ برای ادای احترام به ناپدری‌ام است که 15 سال پیش فوت کرد. او مردی بسیار خوب بود، اگرچه کمی بدنام بود و نیمی از عمرش را در زندان گذراند. این ترانه را به افتخار او می‌خوانم.

در سن 16 سالگی، جانی تحصیلات دبیرستان را رها کرد و به عضویت گروه موسیقی گاراژی به‌نام “بچه‌ها” درآمد. این گروه تا حدی موفق بود که به‌عنوان گروه پیش‌درآمد برای اجراهای گروه‌های مشهوری مانند “the Talking Heads” و “the B-52s” روی صحنه رفت؛ اما به سختی می‌توانستند از طریق موسیقی امرار معاش کنند. در این زمان، جانی ماه‌ها را در یک شورولت ایمپالا مدل 1967 که متعلق‌به یکی از دوستانش بود، زندگی می‌کرد.

ازدواج و روابط جانی دپ

در سال 1983 در سن 20 سالگی، جانی دپ با آرایشگری 25 ساله به‌نام لوری آن آلیسون آشنا شد و با او ازدواج کرد. در همان سال، این زوج به‌همراه گروه موسیقی دپ به لس آنجلس نقل مکان کردند تا در این شهر به دنبال فرصت‌های بزرگ‌تر باشند. بااین‌حال، زندگی در شهر بزرگ آسان نبود و آن‌ها برای تامین مخارج خود مجبور به انجام کارهای مختلفی ازجمله فروش خودکار برای یک شرکت بازاریابی تلفنی شدند.

ازدواج دپ و آلیسون در سال 1985 به طلاق ختم شد. پس از جدایی، دپ با بازیگر زن شریلین فن که در فیلم کوتاه Dummies (1985) با او آشنا شده بود، رابطه عاشقانه‌ای را آغاز کرد. آن‌ها مدتی نامزد بودند؛ اما بعد از مدتی جدا شدند. دپ سپس با جنیفر گری، بازیگر زن مشهور، وارد رابطه شد و از او خواستگاری کرد؛ اما این رابطه نیز پایدار نبود.

درطول فیلمبرداری ادوارد دست قیچی، دپ با وینونا رایدر، همبازی خود در این فیلم آشنا شد. این دو که پیش‌ازاین در مراسمی کوتاه در سال قبل ملاقات کرده بودند، در صحنه فیلمبرداری به یکدیگر علاقمند و به سرعت تبدیل به یکی از زوج‌های قدرتمند هالیوود شدند.

پنج ماه پس از اولین ملاقات، دپ و رایدر نامزد کردند. دپ برای نشان دادن عشق خود به وینونا، جمله “وینونا تا ابد” را روی بازوی راست خود خالکوبی کرد. بااین‌حال، این رابطه در سال 1993 به جدایی ختم شد و دپ خالکوبی خود را به “وینو تا ابد” تغییر داد.

در سال 1994، دپ رابطه‌ای عاشقانه با سوپرمدل مشهور، کیت ماس آغاز کرد. رابطه این دو به‌دلیل رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی و پرشورشان به‌طور مداوم در تیتر خبرها بود. در همین سال، دپ پس از یکی از بحث‌های شدید با ماس، اتاق هتل خود در نیویورک را به‌طور کامل تخریب کرد و درنهایت در سال 1998 از او جدا شد.

درحین فیلمبرداری فیلم علمی-تخیلی “دروازه نهم” (1999) در فرانسه، جانی دپ با ونسا پارادی، بازیگر، خواننده و مدل فرانسوی آشنا شد. رابطه آن‌ها به‌سرعت شکل گرفت و تا پایان همان سال، ونسا باردار شد.

در سال 2012، زمزمه‌هایی مبنی بر جدایی جانی دپ و ونسا پارادی در رسانه‌ها پیچید. دپ در ابتدا این شایعات را تکذیب کرد؛ اما درنهایت در ماه ژوئن همان سال، نماینده او جدایی این زوج را تأیید کرد. زمانی‌که دپ و پارادی از هم جدا شدند، نزدیک به 14 سال بود که باهم زندگی می‌کردند.

در سال 2011، درحالی‌که رابطه جانی دپ با ونسا پارادی هنوز به‌طور علنی ادامه داشت، جرقه عشقی دیگر در دل او روشن شد. این اتفاق درحین فیلمبرداری فیلم “دفترچه خاطرات رم” رقم خورد، جایی‌که او با همبازی خود، امبر هرد، آشنا شد.

داستان جانی دپ، ونسا پارادی و امبر هرد

شروع رابطه علنی انی و امبرد به سال 2012، یعنی اندکی پس از جدایی دپ از پارادی باز می‌گردد. دپ و هرد به‌سرعت شیفته یکدیگر شدند و در شب کریسمس 2013 نامزد کردند. این شور و اشتیاق درنهایت در فوریه 2015 منجر به ازدواج شد.

بااین‌حال، سرنوشت برای این زوج عاشق، مسیر دیگری رقم زده بود. در ماه مه 2016، هرد ناگهان درخواست طلاق داد و در کمال ناباوری، دپ را به خشونت کلامی و فیزیکی متهم کرد و خواستار منع او از نزدیک‌شدن به خود شد. این اتهامات شوک‌کننده، طرفداران و رسانه‌ها را بهت‌زده کرد.

باوجود این چالش‌ها، دپ و هرد در آگوست همان سال تصمیم به طلاق توافقی گرفتند و در ژانویه 2017 جدایی آن‌ها به‌طور رسمی نهایی شد؛ اما داستان پیچیده این رابطه به‌همین‌جا ختم نشد.

فرزندان جانی دپ

لیلی-رز ملودی دپ، اولین فرزند جانی و ونسا، در ماه مه 1999 به دنیا آمد. سه سال بعد، این زوج صاحب پسری به‌نام جان کریستوفر «جک» دپ سوم شدند و بدین‌ترتیب خانواده خود را کامل کردند.

لیلی-رز با الهام گرفتن از پدرش به بازیگری علاقه‌مند شد. بااین‌حال، ورود او به دنیای هنر از صنعت مد آغاز شد. او در سن 15 سالگی به‌عنوان سفیر برند شانل انتخاب شد و جایگاه خود را در صنعت مد تثبیت کرد. حرفه بازیگری لیلی رز در سال 2014 با نقشی در فیلم ترسناک-کمدی “عاج” آغاز شد که اتفاقا پدرش نیز در آن بازی می‌کرد.

از آن زمان، او در چندین فیلم از جمله “پلانتاریوم”، “شاه”، “مسافران” و “بحران” به ایفای نقش پرداخته است. لیلی رز در ژوئن 2023 با به‌دست آوردن نقش اصلی در سریال “بت” شبکه HBO، گام مهمی در حرفه بازیگری خود برداشت.

جک دپ برخلاف خواهرش، تمایلی به حضور در انظار عمومی ندارد و با خواهرش رابطه نزدیکی دارد. طبق مصاحبه‌ای با مجله Interview در سال 2021، عنوان شد که آن‌ها اغلب در مدرسه به زبان فرانسوی صحبت می‌کردند تا رازها و مکالمات خود را خصوصی نگه دارند.

جانی دپ، پدر جک، به استعداد هنری پسرش اشاره کرده و گفته است که جک نقاشی‌های بسیار خوبی می‌کشد و حتی گروه موسیقی خود را راه اندازی کرده است. به‌نظر می‌رسد که جک دپ مسیری متفاوت از خواهر مشهور خود در پیش گرفته است و ترجیح می‌دهد به جای دنیای پرزرق‌وبرق هالیوود روی علایق هنری خود تمرکز کند.

حواشی و شکایت امبر هرد

چند ماه پس از آن‌که امبر هرد در دسامبر 2018 مقاله‌ای در مورد تجربیاتش با خشونت خانگی نوشت، جانی دپ دادخواستی 50 میلیون دلاری به اتهام افترا علیه همسر سابق خود تنظیم کرد. در واکنش به این اقدام، هرد نیز علیه دپ اعلام افترا کرد، چراکه یکی از وکلای دپ ادعاهای او را “کاملا ساختگی” خوانده بود.

محاکمه آن‌ها در 11 آوریل 2022 آغاز شد و توجه سراسر مردم جهان و رسانه را به خود جلب کرد. در جریان دادگاه، هرد ادعا کرد که دپ مرتکب آزارهای فیزیکی علیه او ازجمله “تفتیش بدنی” برای جست‌وجوی کوکائین شده است. درنهایت، در اول ژوئن 2022، هیئت منصفه در پرونده افترا به نفع دپ رای داد و هرد را ملزم به پرداخت 15 میلیون دلار خسارت کرد که قاضی آن را باتوجه‌به محدودیت‌های قانونی به 10.35 میلیون دلار کاهش داد.

همچنین هیئت منصفه به نفع ادعای متقابل هرد مبنی‌براینکه توسط وکیل دپ مورد افترا قرار گرفته است، رای داد و دپ را ملزم به پرداخت 2 میلیون دلار غرامت کرد. این پرونده جنجالی که جزئیات تکان‌دهنده‌ای از زندگی خصوصی این زوج سابق را در معرض دید عموم قرار داد، انتقاداتی را نیز به‌همراه داشت.

پرونده جنجالی دادگاه جانی دپ و امبر هرد تنها بخش کوچکی از مشکلات قانونی او در اواخر دهه 2010 بود. در دسامبر 2022، هردو طرف نسبت‌به برخی از جنبه های تصمیم هیئت منصفه اعتراض کردند؛ اما درنهایت در همان ماه اعلام شد که آن‌ها با مبلغ 1 میلیون دلار به‌طور مشترک برای حل‌وفصل پرونده‌های افترای خود به توافق رسیده‌اند. همچنین گزارش‌هایی در ژوئن 2023 منتشر شد که نشان می‌دهد دپ قصد دارد این مبلغ را به پنج مؤسسه خیریه اهدا کند.

چالش‌ها و مشکلات قانونی

مشکلات حقوقی دپ فراتر از پرونده همسر سابقش بود. او در اکتبر 2017 با طرح دادخواستی 25 میلیون دلاری علیه مدیران سابق کسب‌وکار خود، آن‌ها را به سوء مدیریت 650 میلیون دلار از درآمدش در دو دهه گذشته متهم کرد؛ اما یک سال بعد، ورق برگشت و او در آوریل 2018، از سوی دو محافظ شخصی سابقش به‌دلیل عدم پرداخت دستمزد و قرار گرفتن در معرض شرایط کاری خطرناک مورد شکایت واقع شد.

در جولای 2018، خبری مبنی‌بر شکایت از دپ به‌دلیل ضرب‌وشتم دستیار لوکیشن در فیلمبرداری فیلم «شهر دروغ‌ها» منتشر شد. طبق این شکایت، ستاره فیلم پس از اعلام اتمام فیلمبرداری برای آن روز، به‌دلیل عصبانیت دو بار با مشت به قفسه سینه دستیار لوکیشن ضربه زده و تا زمانی‌که توسط بادیگاردهایش دور شود، الفاظ رکیکی به کار برده است. در نتیجه این اتفاق، اکران فیلم که قرار بود در سپتامبر همان سال انجام شود، یک ماه قبل از آن لغو شد. دپ این پرونده را نیز قبل از رفتن به دادگاه و در جولای 2022 با شاکی تسویه حساب کرد.

فعالیت های هنری و نقش‌های برجسته

جانی دپ، بازیگر شناخته‌شده آمریکایی، نخستین بار با حضور در سریال تلویزیونی 21 Jump Street در دهه 1980 به شهرت رسید و به یکی از محبوب‌ترین چهره‌های آن دوران تبدیل شد. سال 1990 نقطه‌عطفی در کارنامه هنری جانی دپ بود. او در فیلم موزیکال “کرای بچه” به کارگردانی جان واترز، که به یکی از بهترین فیلم های کالت تبدیل شد، بازی کرد و در این فیلم توانست تصویری متفاوت از خود به نمایش بگذارد.

در سال 1990، او با بازی در نقش اصلی فیلم فانتزی خارجی “ادوارد دست قیچی” به کارگردانی تیم برتون، استعداد و تطبیق‌پذیری خود را به‌عنوان یک بازیگر حرفه‌ای به اثبات رساند. این فیلم نه‌تنها دپ را به‌عنوان یک ستاره مطرح معرفی کرد، بلکه با فروش بیش‌از 54 میلیون دلار در گیشه به موفقیتی بزرگ دست یافت. پس از این موفقیت، او جایگاه خود را به‌عنوان یک بازیگر جدی، خاص و تا حدی تاریک تثبیت کرد و به‌طور مداوم نقش‌هایی را ایفا کرد که منتقدان و تماشاگران را شگفت‌زده می‌کرد.

در سال 1994، دپ برای دومین‌بار با تیم برتون در “اد وود”، که درباره زندگی یک کارگردان B-movie بدنام بود، همکاری کرد. این فیلم مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و برای دپ نامزدی دیگر جایزه گلدن گلوب را به ارمغان آورد. فیلم مهم بعدی او “دانی براسکو” بود که در سال 1997 روی پرده رفت. در این فیلم، دپ نقش یک مامور مخفی FBI را بازی می‌کرد که به دنبال نفوذ به خانواده جنایتکار بونانو بود.

شروع بازیگری

biography of johnny depp 7

در سال 1984، نقطه‌عطفی در زندگی جانی دپ رقم خورد. همسرش لوری آن آلیسون او را به نیکلاس کیج، بازیگر مشهور، معرفی کرد. کیج که استعداد ذاتی را در دپ دیده بود، او را به یک مدیر برنامه در هالیوود معرفی کرد. دپ که تا آن زمان تجربه چندانی در بازیگری نداشت، پس از چند نقش کوتاه به‌عنوان سیاهی لشکر، اولین نقش رسمی خود را در فیلم ترسناک “A Nightmare on Elm Street”  به‌دست آورد.

جانی دپ در جوانی ابتدا در کلاس‌های بازیگری استودیو Loft در لس آنجلس شرکت کرد و سپس با یک مربی خصوصی آموزش دید. تلاش‌های او تیجه بخش بود و در سال 1987، زمانی‌که جایگزین جف یاگر در نقش تامی هانسون یک پلیس مخفی در سریال تلویزیونی محبوب “21 Jump Street” شد، به شهرت رسید.

این نقش دپ را به‌طور ناگهانی به یک ستاره تبدیل کرد. او یک شبه به بت نوجوانان تبدیل شد، هرچند که از این برچسب متنفر بود. در مصاحبه‌ای با روزنامه تلگراف در سال 2006 گفت که احساس می‌کند این سریال مانع پیشرفت او می‌شود:

همه‌چیز ساختگی بود و صرفا یک کالای تجاری به نظر می‌رسید. شما فقط آن را به بازار عرضه می‌کنید و می‌فرستید.

ظاهراً دپ برای خلاص شدن از این نقش تلاش‌های زیادی کرد، حتی تا جایی‌که تریلر خود را پاره کرد. با پایان یافتن قرارداد مجموعه “21 Jump Street” در سال 1989، دپ از این فرصت استفاده کرد تا به دنبال نقش‌های چالش‌برانگیزتر و عمیق‌تر باشد.

موسیقی

biography of johnny depp 6

جانی دپ علاوه‌بر استعداد درخشانش در بازیگری، یک موسیقی‌دان آماتور است. او گیتار می‌نوازد و سابقه خوانندگی بک‌وکال و نواختن کیبورد را نیز دارد. دوران نوجوانی دپ با فعالیت در یک گروه گاراژ به‌نام “کیدز” رقم خورد. در دهه 1990، گروه تازه‌تشکیل دیگری به‌نام “پی” را تشکیل داد که به‌طور منظم در کلاب “ویپر” لس‌آنجلس اجرا می‌کردند.

برجسته‌ترین فعالیت موسیقایی او، گروه راک “Hollywood Vampires” (به فارسی: خون‌آشام‌های هالیوود) است که با حضور چهره‌های سرشناس موسیقی شکل گرفت. دپ در اوایل تا اواسط دهه 2010 به‌همراه جو پری از گروه آئروسمیث، آلیس کوپر و تامی هنریکسن این گروه را راه‌اندازی کرد.

نام گروه برگرفته از یک کلاب شبانه مشهور در دهه 70 میلادی است که توسط آلیس کوپر تاسیس شده بود و افرادی مانند رینگو استار و کیت مون عضو آن بودند. خون‌آشام‌های هالیوود تاکنون دو آلبوم استودیویی منتشر کرده است که اولین آن‌ها با عنوان خود گروه در سال 2015 منتشر شد. این آلبوم با حضور هنرمندان بزرگی مانند دیو گرول، پل مک‌کارتنی و جو والش به شهرت رسید.

تهیه کنندگی

جانی دپ در سال 2004، با هدف توسعه و تولید پروژه‌هایی که در آن‌ها به‌عنوان بازیگر یا تهیه‌کننده حضور دارد، شرکت فیلمسازی خود را با نام Infinitum Nihil (به معنای “هیچ بی‌نهایت”) تاسیس کرد. دپ در راس این شرکت به‌عنوان بنیانگذار و مدیرعامل فعالیت می‌کند و خواهرش، کریستی دمبروسکی، امور اجرایی آن را برعهده دارد.

Infinitum Nihil تاکنون در تولید فیلم‌های متعددی نقش داشته است. اولین فیلمی که با سرمایه‌گذاری این شرکت ساخته شد، “خاطرات رام” (The Rum Diary) بود که در سال 2011 روی پرده سینما رفت. پس از آن، نوبت به فیلم “هوگو” (Hugo) به کارگردانی مارتین اسکورسیزی در همان سال رسید.

در سال 2012 نیز فیلم “سایه‌های تاریک” (Dark Shadows) به کارگردانی تیم برتون با سرمایه‌گذاری Infinitum Nihil ساخته شد. فعالیت‌های این شرکت در طول این سال‌ها، به او این امکان را داده است که در کنار بازیگری، در خلق آثار سینمایی و معرفی استعدادهای جدید نیز مشارکت داشته باشد.

شغل های دیگر جانی دپ

در آگوست 1993، جانی دپ به‌همراه دو شریک تجاری، کلوپ “The Viper Room” را در لس آنجلس خریداری کرد. این کلوپ به‌سرعت به یکی از محبوب‌ترین مکان‌های تفریحی در Sunset Strip تبدیل شد. دپ از این کلوپ به‌عنوان فرصتی برای معرفی موسیقی گروه تازه‌تاسیس خود به‌نام “P” استفاده می‌کرد و اجراهای محبوبی در این محل برگزار می‌شد.

در 31 اکتبر همان سال، فاجعه‌ای در این کلوپ رخ داد. ریور فینیکس، بازیگر جوان و محبوب در اثر مصرف بیش‌از حد مواد مخدر در خارج از این کلوپ جان خود را از دست داد. این اتفاق ناگوار ضربه روحی شدیدی به دپ وارد کرد و او را در اعماق افسردگی فرو برد.

فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی جانی دپ

در اواخر دهه 90، دپ برای بار دیگر در فیلم “Sleepy Hollow” با تیم برتون همکاری کرد و در نقش ایچابود کرین، یک شخصیت رانده‌شده، به ایفای نقش پرداخت. این دوران از زندگی جانی دپ با فرازونشیب‌های متعددی همراه بود؛ اعتیاد به مواد مخدر، افسردگی و روابط پرحاشیه، زندگی شخصی او را تحت‌الشعاع قرار داده بود.

بااین‌حال، او در زمینه شغلی همچنان به درخشش خود ادامه می‌داد و با انتخاب نقش‌های چالش‌برانگیز، جایگاه خود را به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین بازیگران هالیوود تثبیت می‌کرد.

با شروع هزاره جدید، دوره پربار و فوق‌العاده موفقی در حرفه بازیگری جانی دپ آغاز شد. او در سال 2000 در یکی از بهترین فیلم های عاشقانه و خوش‌ساخت به‌نام «شکلات» ظاهر شد و پس از آن در سال 2001 نقش پرهزینه جورج جونگ، سلطان مواد مخدر کلمبیایی در دنیای واقعی را در فیلم «بلو» برعهده گرفت.

«دزدان دریایی کارائیب» و «آلیس در سرزمین عجایب» : ستاره باکس آفیس

biography of johnny depp 11

در سال 2003، بازی درخشان دپ در نقش کاپیتان جک اسپارو در فیلم ماجراجویی خانوادگی «دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه» برای او نامزدی جایزه اسکار را به ارمغان آورد و در لیست بهترین فیلم های جانی دپ قرار گرفت. این فیلم با فروش فوق‌العاده در گیشه، زمینه‌ساز خلق مجموعه فیلم‌های «دزدان دریایی کارائیب» شد.

دنباله این فیلم در سال 2006، با عنوان «دزدان دریایی کارائیب: صندوق مرد مرده» با شکستن رکورد گیشه، به بالاترین میزان فروش در یک آخر هفته دست پیدا کرد. قسمت سوم این مجموعه نیز با عملکرد خوبی همراه بود. «دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان» در سال 2007 اکران شد و 138.8 میلیون دلار فروش داشت. دو قسمت دیگر نیز در سال‌های 2011 و 2017 با درخشش دوباره دپ در نقش اسپارو و گشت‌وگذار او در دریاهای آزاد منتشر شد.

درحالی‌که مجموعه فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب به اوج خود می‌رسید، دپ به کار در ژانرهای مختلف ادامه داد. او در سال 2004 با بازی تحسین برانگیز در فیلم «In Finding Neverland» که در آن نقش خالق پیتر پن، یعنی جی.ام. بری را ایفا می‌کرد، خوش درخشید. این فیلم برای او بیش‌از 10 نامزدی، ازجمله نامزدی اسکار و گلدن گلوب به ارمغان آورد. دراین‌بین، او در فیلم «Charlie and the Chocolate Factory» محصول سال 2005، نقش ویلی وانکا صاحب کارخانه شکلات سازی را بازی کرد.

بعد از آن، دپ در سال 2007 در یکی از بدنام‌ترین شخصیت‌های تئاتر، یعنی «Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street» به کارگردانی تیم برتون و با بازی مشترک هلنا بونهام کارتر به ایفای نقش پرداخت. این موزیکال تاریک و خونین داستان آرایشگری را روایت می‌کند که مشتریانش را به قتل می‌رساند و سپس توسط همسایه پایینی‌اش، آن‌ها را به پیراشکی تبدیل می‌کند. دپ برای بازی در این فیلم موفق به کسب جایزه گلدن گلوب شد.

موفقیت بعدی او در گیشه، اقتباسی دیگر از یک اثر کلاسیک بود، این‌بار از اثر مشهور لوئیس کارول «آلیس در سرزمین عجایب». برای این پروژه، دپ بار دیگر با تیم برتون همکاری کرد تا نقش کلاهدوز دیوانه را برعهده بگیرد. این فیلم در سال 2010، با بازی میا واشیکوفسکا در نقش آلیس، در اولین آخر هفته اکران خود بیش‌از 116 میلیون دلار فروش داشت.

جایزه‌ها و افتخارات

biography of johnny depp 10

جانی دپ، بازیگر سینما سه‌بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. او شهرت خود را با بازی در نقش کاپیتان جک اسپارو در مجموعه دزدان دریایی کارائیب دیزنی به‌دست آورد. همچنین در فیلم‌های مطرح دیگری نظیر “ادوارد دست‌قیچی”، “اسلیپی هالو”، “سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت” و “آلیس در سرزمین عجایب” هنرنمایی کرده است.

زندگی کنونی و پروژه‌های آینده

نبردهای حقوقی و جنجال‌های پیرامون رابطه جانی دپ و امبر هرد، تنها بر زندگی شخصی او سایه نینداخت، بلکه به‌طور قابل‌توجهی بر حرفه سینمایی او نیز تاثیر گذاشت. دراین‌میان، شاهد کاهش قابل‌توجه تعداد و کیفیت نقش‌های سینمایی او بودیم.

نقطه اوج این افت در نوامبر 2020 رقم خورد، زمانی‌که برادران وارنر از دپ خواستند از فرنچایز “جانوران شگفت‌انگیز” کناره‌گیری کند. متعاقباً، مدز میکلسن جایگزین او در نقش گلرت گریندل‌والد در قسمت سوم این مجموعه شد. این اتفاق درحالی رخ داد که دپ در سال‌های 2019 و 2020 به‌ترتیب تنها در یک فیلم و یک انیمیشن به ایفای نقش پرداخته بود.

بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد که پس از آن محاکمه جنجالی، دپ به‌تدریج درحال بازگشت به عرصه سینماست. اولین نقش مهم سینمایی او پس از این چالش‌ها، بازی در نقش لوئی پانزدهم، پادشاه فرانسه در فیلم “Jeanne du Barry” بود. این فیلم در ماه می 2023 در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد.

از یک سو، طرفداران دپ با استقبال گرم از او و تشویق‌های ایستاده در پایان فیلم، از بازگشت او به سینما استقبال کردند؛ اما در مقابل، منتقدانی نیز حضور او در این رویداد را باتوجه‌به اتهامات مطرح‌شده توسط امبر هرد زیر سوال بردند.

باوجود این چالش‌ها، به‌نظر می‌رسد که دپ مصمم است به فعالیت‌های هنری خود ادامه دهد. گزارش‌ها حاکی از آن است که او درحال‌حاضر به دنبال تامین بودجه برای پروژه بعدی خود، یعنی فیلمی زندگینامه‌ای درباره هنرمند مشهور ایتالیایی، آمدئو مودیلیانی، است.

ارزش خالص جانی دپ

باوجود فرازونشیب‌های زندگی شخصی و حرفه‌ای جانی دپ، او همچنان یکی از ثروتمندترین بازیگران جهان به شمار می‌رود. طبق برآوردهای وبسایت Celebrity Net Worth در ماه می 2023، ثروت خالص دپ حدود 150 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

این ثروت هنگفت حاصل سال‌ها فعالیت حرفه‌ای او در سینماست. فیلم‌هایی که دپ در نقش اول آن‌ها بازی کرده، تا به امروز در گیشه‌های داخلی و بین‌المللی در مجموع به فروشی نزدیک‌به 8.3 میلیارد دلار دست یافته‌اند. نکته قابل‌توجه این است که اگر نقش‌های او در فیلم‌های پرفروش با بازیگران متعدد را نیز درنظر بگیریم، دپ در رتبه دوازدهم پردرآمدترین بازیگران تاریخ سینما از نظر فروش جهانی قرار می‌گیرد.

آشنایی با زندگینامه جانی دپ و زندگی شخصی اش

جانی دپ یکی از برجسته‌ترین و پرفروش‌ترین بازیگران تاریخ سینماست. او با ایفای نقش در فیلم‌های متعدد و متنوع، طیف وسیعی از مخاطبان را در سراسر جهان به خود مجذوب کرده است. از دزدان دریایی کارائیب گرفته تا ادوارد دست‌قیچی، چارلی و کارخانه شکلات و چه چیزی گیلبرت گریپ را آزار می‌دهد، دپ بارها و بارها با ظرافت و مهارت خود، شخصیت‌های ماندگاری را خلق کرده است.

باوجود فرازونشیب‌های زندگی شخصی و حرفه‌ای، جانی دپ همچنان یکی از محبوب‌ترین و پرتقاضاترین بازیگران هالیوود به شمار می‌رود. استعداد بی‌نظیر او در کنار کارنامه پربار و تجربیات ارزشمندش، او را به گزینه‌ای ایده‌آل برای کارگردانان و تهیه‌کنندگان تبدیل کرده است.

حالا نوبت شماست! از میان فیلم‌های متعدد جانی دپ، کدام یک برای شما خاطره‌انگیزتر بوده و چرا؟ نظرات و خاطرات خود را با ما در میان بگذارید.

غزل شباهنگ

من تازه‌واردِ دنیای جذاب تولید محتوا هستم و حدود یک سال می‌شه که توی این حوزه فعالیت می‌کنم. هر روز چیزهای جدیدی یاد می‌گیرم و سعی می‌کنم خودم رو به‌روز نگه دارم. هنوز خیلی مونده تا به یه تولیدکننده محتوای حرفه‌ای تبدیل بشم؛ اما عاشق این کار هستم و با اشتیاق تلاش می‌کنم که بهتر بشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا