فیلم و سریالبهترین‌های فیلم و سریال

بهترین فیلم های ساخته شده بر اساس بازی های ویدیویی (12 مورد + جزئیات)

انطباق هر نوع رسانه‌ای با زبان سینما، به‌ویژه وقتی صحبت از بازی‌های ویدیویی باشد، کار دشواری است. درحالی‌که بسیاری از اقتباس‌های بازی‌های ویدیویی در برآورده کردن انتظارات مخاطبان ناکام بوده‌اند، برخی از فیلم‌سازان به‌درستی درک کرده‌اند که طرفداران چه می‌خواهند. این فیلم‌ها، فارغ از نظرات منتقدان، غالباً با هدف جلب رضایت گیمرها ساخته می‌شوند.

سال‌ها است که بازی‌های ویدیویی، به‌عنوان منبع الهام توسط تهیه‌کنندگان فیلم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. محبوبیت این بازی‌ها، ضمانتی برای جذب مخاطبان به سینما و تماشای فیلم اقتباسی محسوب می‌شود. در ادامه این مقاله، تعدادی از بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های ویدیویی را معرفی خواهیم کرد.

12.  پوکیمون کارآگاه پیکاچو – Pokémon Detective Pikachu

پوکیمون کارآگاه پیکاچو - Pokémon Detective Pikachu فیلمی اقتباسی از بازی های ویدیویی است

 • سال ساخت: 2019
 • کارگردان: راب لترمن
 • بازیگران: رایان رودنی رینولدز، جاستیس اسمیث، کاترین نیوتون
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.5

کارآگاه پیکاچو جزو بهترین فیلم های خارجی محسوب می‌شود که اقتباسی از بازی ویدیویی محبوب به‌همین نام به کارگردانی راب لترمن ساخته شد. رایان رینولدز صداپیشگی شخصیت پیکاچو را برعهده دارد و حرکات صورت کارآگاه در طول انیمیشن نیز بر اساس حرکات او طراحی شده است. ساخت دنباله انیمیشن کارآگاه پیکاچو در ژانویه سال 2019، قبل از اکران این فیلم، توسط کمپانی برادران وارنر اعلام شد.

داستان این اثر حول‌محور پسری به نام تیم گودمن و پوکمونی به نام پیکاچو می‌چرخد که برای کشف رمز و راز ناپدید شدن پدر تیم، با یکدیگر همکاری می‌کنند.

 انیمیشن کارآگاه پیکاچو نقدهای متفاوتی از منتقدان دریافت کرد. این انیمیشن با عبور از “رزیدنت ایول: قسمت پایانی”، رکورد دومین فیلم اقتباسی پرفروش در بین فیلم‌های ویدیویی را به‌دست آورد.

11. وارکرافت – Warcraft از فیلم های ساخته شده از بازی های ویدیویی

یکی از بهترین فیلم های الهام گرفته شده از بازی های ویدویی فیلم وارکرافت - Warcraft است

 • سال ساخت: 2016
 • کارگردان: دانکن جونز
 • بازیگران: تراویس فیمل، پائولا پاتون، بن فاستر
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.7

Warcraf اقتباسی سینمایی از یک بازی استراتژیک محبوب، چالشی بزرگ برای تبدیل به فیلم بود. دانکن جونز، کارگردان فیلم، با تمرکز بر وقایع اصلی بازی، سعی در به تصویر کشیدن این دنیای فانتزی حماسی کرد.

داستان این فیلم اکشن حول درگیری عظیم بین اورک‌ها و انسان‌ها می‌چرخد که هر دو تمدن را به ورطه نابودی می‌کشاند. با وجود پرداخت سطحی به جزئیات و شخصیت‌ها، فیلم شاهد نبردهای عظیم و جلوه‌های ویژه چشمگیری است.

علیرغم وجود شخصیت‌های محوری مانند گرومِش و لِین، فیلم به عمق وجود آنها نمی‌پردازد و پرداخت سطحی به آنها، باعث عدم همذات‌پنداری مخاطب می‌شود.

استفاده از رنگ‌آمیزی ساده برای شخصیت گارونا (زن نیمه اورک) در مقایسه با اورک‌های دیگر که با استفاده از جلوهای ویژه خلق شده‌اند، نقصی آشکار در فیلم است.

زره‌های غول‌پیکر انسان‌ها که در بازی نیز تا حدی غیرمنطقی به نظر می‌رسیدند، در فیلم جلوه‌ای اغراق‌آمیزتر و نامناسب‌تر دارند. فیلم در انتقال برخی از صحنه‌های دراماتیک و تاثیرگذار بازی به پرده سینما ناکام می‌ماند.

Warcraft با وجود جلوه‌های ویژه چشمگیر و نبردهای حماسی، به دلیل پرداخت سطحی به شخصیت‌ها و نقص در طراحی برخی از آنها، از رسیدن به جایگاهی که می‌توانست، باز می‌ماند.

10. گرن توریسمو – Gran Turismo

گرن توریسمو - Gran Turismo از برترین فیلم های الهام گرفته شده از بازی های ویدیویی است

 • سال ساخت: 2023
 • کارگردان: نیل بلومکمپ
 • بازیگران: آرچی مدکوی، اورلاندو بلوم و جری هالیول
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.4

فیلم Gran Turismo با برداشتی منحصربه‌فرد از یک اقتباس بازی ویدیویی، داستان واقعی یک مرد جوان را روایت می‌کند که به یک ابتکار خاص می‌پیوندد. این ابتکار، بازیکنان با استعداد شبیه‌ساز مسابقه را به‌عنوان رانندگان واقعی آموزش می‌دهد و به آن‌ها فرصت رقابت در دنیای واقعی را می‌دهد.

داستان قدرتمند، بازی درخشان بازیگران و کارگردانی نیل بلومکمپ، این فیلم را به اثری جذاب تبدیل کرده‌اند. باوجود این، دو جنبه از فیلم قابل نقد است. اول اینکه، Gran Turismo به‌سرعت از یک فیلم صرفاً اقتباسی از بازی ویدیویی فاصله می‌گیرد و به داستانی مستقل تبدیل می‌شود.

دوم اینکه، نگارش فیلم در تغییر جدول زمانی رویدادها، انتخاب‌های نامناسبی دارد. با وجود این ایرادات، فیلم به‌طور قابل‌قبولی به بازی متصل می‌شود و حول آن می‌چرخد.

در واقع، Gran Turismo ثابت می‌کند که فیلم‌های بازی‌های ویدیویی که به‌عنوان اقتباس‌هایی خلاقانه به منبع اصلی خود مرتبط هستند، می‌توانند به مراتب موفق‌تر از کپی‌های دقیقی باشند که صرفاً روی پرده نمایش بزرگ پخش می‌شوند.

9. فیلم برادران سوپر ماریو – The Super Mario Bros. Movie

فیلم برادران سوپر ماریو - The Super Mario Bros. Movie از بهترین فیلم های اقتباس شده از بازی های ویدیویی

 • سال ساخت: 2023
 • کارگردان: آرون هوروات، مایکل جلنیک
 • بازیگران: کریس پرت ، چارلی دی، جک بلک ، آنیا تیلور جوی
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 6.5

ماریو، شخصیت محبوب دنیای بازی‌های ویدیویی، پس از سال‌ها حضور، در فیلم Super Mario Bros. به اوج محبوبیت خود در بین مخاطبان مدرن دست یافت.

این انیمیشن که از بازی های ویدیویی ساخته شده است با استفاده از صداپیشگان مشهور، داستانی سرگرم‌کننده و جذاب برای تمام اعضای خانواده و بازاریابی قوی، به موفقیت بزرگی دست یافت و بیش از 1.3 میلیارد دلار در گیشه فروخت.

فیلم Super Mario Bros. با وجود تغییراتی در داستان برای تناسب با قالب فیلم، به‌طورکلی به مسیر اصلی بازی وفادار مانده و ماجراجویی پلتفرمینگ ماریو و تبدیل شدن او به یک قهرمان را به‌تصویر می‌کشد.

8. پنج شب با فردی – Five Nights At Freddy’s

پنج شب با فردی - Five Nights At Freddy's یکی از اثار اقتباسی از بازی های ویدیویی است

 • سال ساخت: 2023
 • کارگردان: اما تمی
 • بازیگران: جاش هاچرسون، متیو لیلارد، الیزابت لیل
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 6.4

فیلم Five Nights at Freddy’s با وفاداری به منبع اصلی خود و ارائه تجربه‌ای جذاب برای مخاطبان مورد نظر، به روند موفقیت‌آمیز فیلم‌های اقتباسی از بازی‌های ویدیویی ادامه می‌دهد.

بااین‌حال، قضاوت در مورد این فیلم به‌عنوان یک اثر ترسناک مستقل یا از دیدگاه یک فرد ناآشنا با بازی، دشوارتر است.

Five Nights at Freddy پر از صحنه‌های ترسناک، داستانی عجیب و غریب و انیمیشن‌های وحشتناکی است که دقیقاً همان چیزی است که باعث محبوبیت بازی ویدیویی اصلی شد. این فیلم ممکن است در سطح فیلم‌های ترسناک بزرگ نباشد؛ اما به‌عنوان یک اقتباس از بازی ویدیویی، اثری قابل قبول و مناسب است.

7. سونیک خارپشت – Sonic the Hedgehog

بهترین فیلم های ساخته شده بر اساس بازی های ویدیویی؛ سونیک خارپشت - Sonic the Hedgehog

 • سال ساخت: 2020
 • کارگردان: جف فاولر
 • بازیگران: بن شوارتز، جیمز مارسدن و جیم کری
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 6.5

با وجود ایرادات جزئی مانند ظاهر آزاردهنده سونیک در برخی از فلاش‌بک‌ها، فیلم Sonic the Hedgehog 2 گامی بزرگ در جهت زنده‌کردن بازی‌های ویدیویی در دنیای سینما برداشته است.

این فیلم که برای مخاطبان خانواده طراحی شده، به‌خوبی سلیقه این مخاطبان را درک می‌کند و سعی نمی‌کند مانند فیلم برادران سوپر ماریو، از دنیای اصلی سونیک فاصله بگیرد. در کنار نقش‌آفرینی فوق‌العاده جیم کری در نقش دکتر روباتنیک، حضور ناکلز در این فیلم نیز از نکات قابل‌توجه آن است.

Sonic the Hedgehog 2 با خلق داستانی خانوادگی، طنز احمقانه و قلبی واقعی، دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهد که از یک فیلم اقتباسی انتظار می‌رود.

6. نچارتد – Uncharted

بهترین فیلم های ساخته شده بر اساس بازی های ویدیویی؛ نچارتد - Uncharted

 • سال ساخت: 2022
 • کارگردان: روبن فلیشر 
 • بازیگران: تام هالند، مارک والبرگ، سوفیا تیلور علی
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 6.3

فیلم Uncharted یکی از جدیدترین و بهترین فیلم های اقتباسی از بازی های کامپیوتری است که در سال 2022 منتشر شد. این فیلم بر اساس بازی‌های ویدیویی به‌همین نام از کمپانی Sony Interactive Entertainment ساخته شده است.

طرفداران نیتن دریک، شخصیت محبوب این بازی، از دیدن او بر روی پرده سینما خوشحال بودند، حتی اگر با گذشت زمان، شخصیت او کمی پیرتر و تا حدی جذابیت خود را از دست داده بود.

این فیلم که دربین بهترین فیلم های لایو اکشن قرار دارد، توانست به فروشی حدود 402 میلیون دلار دست یابد و به‌عنوان پنجمین فیلم پرفروش تاریخ سینما بر اساس بازی‌های ویدیویی شناخته شود.

5. گرگینه های درون – Werewolves Within

بهترین فیلم های ساخته شده بر اساس بازی های ویدیویی؛ گرگینه های درون - Werewolves Within

 • سال ساخت: 2021
 • کارگردان: جاش روبن
 • بازیگران: میلانا واینتروب، سم ریچاردسون، اَنی کروگر
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 6

فیلم Werewolves Within به کارگردانی جاش روبن، یکی از بهترین فیلم های بر اساس بازی ویدیویی است. این فیلم که بر اساس بازی ویدیویی به همین نام از کمپانی Red Storm Entertainment ساخته شده، اکرانی محدود داشت.

Werewolves Within با کسب بیشترین امتیاز در میان فیلم‌های اقتباسی از بازی در راتن تومیتوز و متاکریتیک، رکورددار این بخش است. فیلم Werewolves Within به‌دلیل فیلمنامه قوی، طراحی شخصیت‌های جذاب و فضای کمدی خود، مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است.

داستان فیلم در یک مسافرخانه محلی اتفاق می‌افتد که در اثر طوفان برف، ساکنان شهر در آن به دام می‌افتند. حضور یک گرگینه در میان این افراد، وحشت و اضطراب را به اوج خود می‌رساند و آن‌ها باید برای نجات جان خود، بر ترس خود غلبه کنند.

4. فیلم بر اساس بازی ویدیویی مورتال کامبت – Mortal Kombat

بهترین فیلم های ساخته شده بر اساس بازی های ویدیویی؛

 • سال ساخت: 2021
 • کارگردان: سایمون مک‌کوید
 • بازیگران: لوییس تن، جسیکا مک‌نامی، مکاد بروکس 
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 6

فیلم مورتال کامبت به کارگردانی سایمون مک‌کوید، به‌عنوان یکی از فیلم های ساخته شده از روی بازی های ویدیویی شناخته می‌شود و مورد استقبال تماشاگران و منتقدان قرار گرفته است.

این فیلم، بازسازی‌ای از سری فیلم‌های مورتال کامبت است که بر اساس بازی ویدیویی به‌همین نام از کمپانی Midway Games ساخته شده است. اگرچه طرفداران مورتال کامبت کلاسیک 1995 ممکن است از بازسازی مورد انتظار این فیلم ناامید شده باشند؛ اما فیلم 2021 به‌خوبی توانست این بازی فانتزی را به دنیای واقعیت و خشونت‌های واقعی آن نزدیک کند.

فیلمبرداری و سکانس‌های مبارزه فیلم، خشونت بالای بازی را به‌تصویر می‌کشند و هیجان تماشا را به اوج خود می‌رسانند. با وجود یک‌بعدی بودن سری بازی‌های مورتال کامبت، فیلم به‌خوبی به شخصیت‌های خاص داستان عمق می‌بخشد و از به نمایش گذاشتن تراژدی‌ها و عواطف آنها هراسی ندارد.

داستان فیلم حول محور یک مبارز MMA به نام کول یانگ می‌چرخد که به تیمی از قهرمانان می‌پیوندد تا در نبردی خطرناک، از زمین در برابر Outworld دفاع کنند.

3. رزیدنت ایول: نفرین شدگی – Resident Evil: Damnation

رزیدنت ایول: نفرین شدگی - Resident Evil: Damnation از برترین فیلم های اقتباسی از بازی

 • سال ساخت: 2012
 • کارگردان: ماکوتو کامیا
 • بازیگران:متیو مرکر، ایدا وانگ
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 6.4

درحالی‌که بازی‌های Resident Evil به‌خاطر داستان‌سرایی و شخصیت‌های جذابشان مورد تحسین قرار می‌گیرند، اقتباس سینمایی سال 2002 از این بازی‌ها، فاصله زیادی با منبع اصلی خود دارد و تنها ظاهری از آن را به‌تصویر می‌کشد. باوجوداینکه فیلم و دنباله‌های آن از ایده آل فاصله دارند؛ اما تماشای داستان‌های ابداعی آنها سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز است.

دومین فیلم در مجموعه انیمیشن‌های Resident Evil با نام Resident Evil: Damnation، بر اساس بازی ویدیویی Resident Evil 6 ساخته شده است. این انیمیشن دارای صحنه‌های اکشن جذاب و هیجان‌انگیزی است و متیو مرکر، بازیگر و صداپیشه معروف، در نقش لئون اس. کندی، شخصیت محبوب این سری، ایفای نقش می‌کند.

آشنایی عمیق سازندگان انیمیشن با بازی Resident Evil و شخصیت‌های آن باعث شده تا شاهد اقتباسی وفادار و قابل تحسین باشیم. علاوه‌براین، حضور شخصیت‌های آشنایی مانند ایدا وانگ، حس نوستالژی را در بین طرفداران بازی زنده می‌کند.

2. مهاجم مقبره – Tomb Raider

مهاجم مقبره - Tomb Raider یکی دیگر از فیلم هایی است که براساس بازی ویدیویی ساخته شده است

 • سال ساخت: 2018
 • کارگردان: رور اوتاگ
 • بازیگران: آلیشیا ویکاند
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 6.3

فیلم Tomb Raider 2018 با بازی آلیشیا ویکاندر، با نظرات متفاوتی روبه‎‌رو شده است. برخی این فیلم را یکی از بهترین فیلم های الهام گرفته از بازی‌های ویدیویی و برخی دیگر آن را ناامیدکننده می‌دانند. بااین‎وجود، این فیلم به هدف خود که بازآفرینی لارا کرافت در دنیای سینما بود، دست یافت.

پس از انتشار چندین بازی با محوریت لارا کرافت جوان‌تر و ماجراجویی‌های او در شکار گنج، فرصتی برای بازسازی این شخصیت در فیلم فراهم شد.

فیلم Tomb Raider 2018 به‌دلیل تمرکز بر مبارزات مداوم لارا کرافت مورد انتقاد قرار گرفته است؛ اما این فیلم تلاش می‌کند تا داستانی جدید از لارا کرافت را روایت کند و مبارزات او را به‌عنوان یک انسان در برابر دشمنانش، قابل درک‌تر و ملموس‌تر نشان دهد. آلیشیا ویکاندر نیز انتخابی عالی برای نقش لارا کرافت بود و به‌خوبی توانست این شخصیت را به مخاطبان معرفی کند.

1. شکارچی هیولا – Monster Hunter

یکی از برترین فیلم های اقتباسی از بازی های ویدیویی اثر شکارچی هیولا - Monster Hunter است

 • سال ساخت: 2020
 • کارگردان: پل دبلیو اس اندرسون
 • بازیگران: میلا جووویچ، تونی جا، تی آی
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 6.4

فیلم Monster Hunter که در اواخر سال 2020 منتشر شد، متأسفانه به‌جای ارتقای کیفیت فیلم‌های اقتباسی از بازی‌های ویدیویی، به سطح کیفی پایین فیلم‌های این ژانر در دهه قبل بازگشت.

این فیلم به‌دلیل اکران در دوران همه‌گیری کووید-19 آسیب دید و در گیشه با شکست کامل روبه‌رو شد. بودجه متوسط 60 میلیون دلاری این فیلم که به‌شدت به جلوه‌های ویژه کامپیوتری (CGI) متکی بود، حتی جبران نشد.

کارگردانی ضعیف، تدوین نامناسب و فقدان یک داستان منسجم و معنادار، علیرغم حضور بازیگرانی مشهور مانند میلا یوویچ و مفهومی جالب که از قبل به‎واسطه بازی‌ها طرفداران وفاداری داشت، این فیلم را به سطحی پایین تنزل داد.

مروری بر برترین فیلم های الهام گرفته شده از بازی های ویدیویی

درحالی‌که در گذشته، فیلم‌های اقتباسی از بازی‌های ویدیویی به‌ندرت مورد تحسین قرار می‌گرفتند، در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌هایی در این زمینه بوده‌ایم. در این مقاله، به معرفی چند نمونه از فیلم‌های اقتباسی از بازی‌ها، پرداخته‌ایم.

اگرچه هنوز راه زیادی برای رسیدن به اقتباس‌های ایده‌آل از بازی‌های ویدیویی باقی مانده است، اما این پیشرفت‌ها نویدبخش آینده‌ای روشن در این زمینه هستند. از قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید و نظز خود را درباره این آثار سینمایی عنوان کنید.

غزل شباهنگ

من تازه‌واردِ دنیای جذاب تولید محتوا هستم و حدود یک سال می‌شه که توی این حوزه فعالیت می‌کنم. هر روز چیزهای جدیدی یاد می‌گیرم و سعی می‌کنم خودم رو به‌روز نگه دارم. هنوز خیلی مونده تا به یه تولیدکننده محتوای حرفه‌ای تبدیل بشم؛ اما عاشق این کار هستم و با اشتیاق تلاش می‌کنم که بهتر بشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا