بیوگرافی و تاریخچهبازیگرانبهترین فیلم و سریال بازیگران

بهترین فیلم های مریل استریپ (15 فیلم برتر Meryl Streep)

بدون شک مریل استریپ را باید یکی از بهترین بازیگران تاریخ سینمای جهان دانست که با نقش‌آفرینی‌های فوق‌العاده‌اش به محبوبیت بالایی دست پیدا کرد. مریل استریپ یک هنرپیشه آمریکایی است که اغلب به عنوان “بهترین بازیگر زن نسل خود” توصیف می شود، به ویژه به دلیل تطبیق پذیری لهجه اش شناخته شده است.  این بازیگر تاکنون سه بار برنده جایزه اسکار شده است. او پس از کاترین هپبورن (با 4 جایزه اسکار)، همراه با بازیگرانی چون اینگرید برگمن، جک نیکلسون، والتر برنان و دانیل دی-لوئیس به طور مشترک از رکوردداران کسب جایزه اسکار بازیگری هستند.

استریپ اولین بازی خود را در سال 1975 در Trelawny of the Wells انجام داد و در سال بعد نامزدی جایزه تونی را برای تولید 27 واگن پر از پنبه و خاطره دو دوشنبه دریافت کرد. در سال 1977، او اولین فیلم خود را در جولیا انجام داد و در سال 1978 اولین جایزه امی پرایم تایم خود را برای نقش اصلی در مینی سریال هولوکاست برد و اولین نامزدی اسکار خود را برای شکارچی گوزن دریافت کرد. او جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برای بازی در نقش یک همسر مشکل دار در فیلم کرامر علیه کرامر دریافت کرد و در دهه 1980 خود را به عنوان یک بازیگر سینما تثبیت کرد.

فیلم کریمر علیه کریمر – Kramer vs. Kramer

کریمر علیه کریمر - Kramer vs. Kramer

 • امتیاز در imdb: هفت و هشت (7.8)
 • سال اکران: 1979 

کریمر علیه کریمر (Kramer vs. Kramer) یکی از بهترین فیلم های مریل استریپ محسوب می‌شود که نخستین جایزه اسکار را برای این بازیگر به ارمغان آورد.

وظیفه کارگردانی و نویسندگی این فیلم برعهده رابرت بنتون قرار داشت؛ ریچارد فیشهوف و استنلی آر. جفی نیز تهیه‌کنندگان این اثر بودند. فیلم کریمر علیه کریمر بعد از اکران با استقبال گسترده منتقدان مواجه شد و نمرات بسیاری خوبی را از سوی آن‌ها کسب کرد.

منتقدان این فیلم را به دلیل درون‌مایه آموزنده، بازیگری عالی، کارگردانی محشر و فیلم‌نامه قدرتمند مورد تحسین قرار دادند. فیلم کریمر علیه کریمر در کسب جوایز معتبر سینمایی نیز موفق ظاهر شد؛ این فیلم طی مراسم اسکار در نه بخش نامزد دریافت جایزه شده بود که درنهایت در پنج بخش بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه، بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین بازیگر نقش اول زن (برای بازی مریل استریپ) این جایزه را کسب کرد.

این فیلم در جلب نظر مخاطبان نیز بسیار موفق بود و نسبت به بودجه‌اش فروشی فوق‌العاده را در گیشه به نام خود ثبت کرد؛ فیلم کریمر علیه کریمر که با بودجه 8 میلیون دلاری تولید شده بود، حدود 106 میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش کرد.

کارمندی سخت‌کوش و موفق به نام تد کریمر به شدت در کار خود غرق شده و همسرش جوآنا را نادیده می‌گیرد؛ این اتفاق باعث می‌شود تا جوآنا به‌شدت احساس تنهایی کند.

بعد از این اتفاق جوآنا تصمیم به طلاق گرفته، خانه را ترک کرده و به کالیفرنیا می‌رود. او بعد از 15 ماه که خانه را ترک کرده بود، بار دیگر تصمیم می‌گیرد به نیویورک بازگردد و حضانت تنها فرزند خود یعنی بیلی را برعهده بگیرد. او این موضوع را به شوهر سابقش اطلاع می‌دهد؛ اما با مخالفت شدید وی مواجه می‌شود.

فیلم شکارچی گوزن – The Deer Hunter

شکارچی گوزن - The Deer Hunter

 • امتیاز در imdb: هشت و یک (8.1)
 • سال اکران: 1978 

شکارچی گوزن (The Deer Hunter) فیلمی به کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی مایکل چیمینو است که در سال 1978 اکران شد. در امر تهیه‌کنندگی مایکل دیلی، بری سپیکینگز و جان پورال و در امر نویسندگی دریک واشبورن، لوییز گارفینکل و کویین ردکر به چیمینو کمک کردند.

فیلم شکارچی گوزن پس از اکران تحسین گسترده منتقدان را به همراه داشت و نمراتی عالی را دریافت کرد. منتقدان از این فیلم در زمینه‌های کارگردانی، بازیگری و فیلم‌نامه تحسین کردند.

فیلم شکارچی گوزن طی مراسم اسکار در نه بخش نامزد دریافت جایزه شده بود که سرانجام در پنج بخش بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین تدوین، بهترین بازیگری نقش مکمل مرد برای بازی کریستوفر واکن و بهترین صداگذاری موفق به کسب جایزه اسکار شد.

این فیلم طی مراسم گلدن گلوب نیز در شش بخش (ازجمله بهترین فیلم درام و بهترین فیلم‌نامه) نامزد دریافت جایزه شده بود که تنها در بخش بهترین کارگردانی توانست این جایزه را کسب کند.

ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در فیلم شکارچی گوزن به ایفای نقش پرداختند می‌توان به رابرت دنیرو، مریل استریپ، جان کازال، جان سویج، کریستوفر واکن و روتانیا آلدا اشاره کرد. در هیاهو جنگ ویتنام مایکل ورونسکی به دنبال دوست خود می‌رود تا او را به خانه‌اش برگرداند.

فیلم اقتباس – Adaptation

اقتباس – Adaptation

 • امتیاز در imdb: هفت و هفت (7.7)
 • سال اکران: 2002

اقتباس (Adaptation) یکی دیگر از آثاری است که می‌تواند در لیست بهترین فیلم های مریل استریپ حضور داشته باشد. اسپایک جونز وظیفه کارگردانی این فیلم را برعهده داشت. جاناتان دمی، وینسنت لندی و ادوارد ساکسون تهیه‌کنندگان این فیلم بودند. فیلم‌نامه فیلم اقتباس نیز توسط چارلی کافمن و دونالد کافمن به رشته تحریر درآمد.

فیلم اقتباس براساس داستان دزد ارکیده اثر سوزان اورلئان ساخته شد. فیلم اقتباس توانست دیدگاه‌های مثبت منتقدان را به همراه داشته باشد و نمرات بسیار خوبی را دریافت کند. منتقدان این فیلم را به دلیل فیلم‌نامه قدرتمند، داستان عمیق و بازی فوق‌العاده بازیگران مورد تحسین قرار دادند.

این فیلم طی مراسم اسکار در چهار بخش (ازجمله بهترین فیلم‌نامه اقتباسی) نامزد دریافت جایزه شده بود که درنهایت تنها موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل برای بازی کریس کوپر شد.

فیلم اقتباس در مراسم گلدن گلوب نیز در شش بخش (ازجمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی) نامزد دریافت جایزه شده بود که درنهایت در دو بخش بهترین بازیگر مرد نقش مکمل برای بازی کریس کوپر و بهترین بازیگر زن نقش اصلی برای بازی مریل استریپ توانست این جایزه را کسب کند.

فیلم اقتباس در گیشه فروش نسبتا خوبی داشت و توانست رضایت سازندگانش را به همراه داشته باشد. این فیلم که با بودجه 19 میلیون دلاری تولید شده بود، حدود 32 میلیون دلار فروش کرد. نیکلاس کیج، مریل استریپ، کریس کوپر، کارا سیمور، تیلدا سوئینتن و برایان کاکس ازجمله بازیگرانی هستند که در این فیلم حضور داشتند.

فیلم از صحنه‌هایی از فیلم‌برداری فیلم جان مالکوویچ بودن آغاز می‌شود که در آن چارلی کافمن افسرده زمان کمی برای تحویل فیلم‌نامه اقتباسی دزد ارکیده به شرکت کلمبیا پیکچرز دارد. در مقابل چارلی افسرده برادر دوقلوی سرزنده او، دونالد، است که در نظر دارد به دنبال چارلی شروع به نوشتن فیلم‌نامه کند.

فیلم انتخاب سوفی – Sophie’s Choice

انتخاب سوفی - Sophie's Choice

 • امتیاز در imdb: هفت و شش (7.6)
 • سال اکران: 1982 

انتخاب سوفی (Sophie’s Choice) یکی دیگر از فیلم های برتر کارنامه مریل استریپ است که توسط آلن جی پاکولا کارگردانی شد. وظیفه نوشتن فیلم‌نامه این فیلم نیز برعهده پاکولا قرار داشت. فیلم انتخاب سوفی براساس کتابی به همین نام اثر ویلیام استیرون ساخته شد.

فیلم انتخاب سوفی عمدتا دیدگاه‌های مثبت منتقدان را به همراه داشت و با تحسین آن‌ها مواجه شد. منتقدان از این فیلم در زمینه‌های فیلم‌نامه، شخصیت‌پردازی‌ها و عملکرد گروه بازیگری تمجید کردند.

فیلم انتخاب سوفی طی مراسم اسکار در پنج بخش (ازجمله بهترین فیلم‌نامه) نامزد دریافت جایزه شد که تنها توانست جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای بازی مریل استریپ را کسب کند. این فیلم در مراسم گلدن گلوب در سه بخش (ازجمله بهترین فیلم درام) نامزد دریافت جایزه شده بود که توانست تنها جایزه بهترین بازیگر زن فیلم درام برای بازی مریل استریپ را دریافت کند.

فیلم انتخاب سوفی در گیشه نیز عملکرد خوبی از خود برجای گذاشت. این فیلم با بودجه تولید 12 میلیون دلاری‌اش، حدود 30 میلیون دلار فروش کرد. ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در این فیلم حضور داشتند می‌توان به مریل استریپ، کوین کلاین، پتر مک نیکول و نینا پولان اشاره کرد.

اندک مدتی بعد از جنگ جهانی دوم استینگو شهر زادگاهش را رها می‌کند و راهی نیویورک می‌شود تا به نویسنده‌ای مشهور تبدیل شود. اتاقی را در خانه‌ای واقع در بروکلین اجاره می‌کند و اگرچه صاحبخانه‌اش کمی غیرعادی به‌نظر می‌رسد اما مشکلی هم برایش ایجاد نمی‌کند و او می‌تواند با آرامش به نویسندگی بپردازد. اما بر خلاف صاحب‌خانه، همسایه‌های طبقه اول بسیار پر سروصدا هستند. این زوج تمام وقت خود را به دعوا و جنگ و جدلی که گاهی تا راه پله هم ادامه پیدا می‌کند می‌گذرانند.

فیلم پل‌های مدیسون کانتی – The Bridges of Madison County

پل‌های مدیسون کانتی - The Bridges of Madison County

 • امتیاز در imdb: هفت و شش (7.6)
 • سال اکران: 1995

پل‌های مدیسون کانتی (The Bridges of Madison County) را نیز می‌توان یکی از بهترین فیلم های مریل استریپ دانست. وظیفه کارگردانی و تهیه‌کنندگی این فیلم برعهده کلینت ایستوود قرار داشت. ایستوود در امر تهیه‌کنندگی تنها نبود و کاتلین کندی نیز در این امر او را همراهی کرد. فیلم پل‌های مدیسون کانتی براساس رمانی به همین نام اثر رابرت جیمز والر ساخته شد. فیلم‌نامه این فیلم نیز توسط ریچارد لاگراونیس به رشته تحریر درآمد.

فیلم پل‌های مدیسون کانتی نقدهای نسبتا خوبی دریافت کرد. منتقدان این فیلم را به دلیل کارگردانی قدرتمند و بازی عالی گروه بازیگری مورد تحسین قرار دادند. ازجمله بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند می‌توان به کلینت ایستوود، مریل استریپ، آنی کورلی و جیم هینی اشاره کرد.

لازم به ذکر است که مریل استریپ برای ایفای نقش در این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن شده بود که موفق به کسب آن نشد.

فیلم پل‌های مدیسون کانتی با استقبال گسترده مخاطبان روبه‌رو شد و سود بزرگی را برای سازندگانش رقم زد. این فیلم که با بودجه 22 میلیون دلاری تولید شده بود، حدود 182 میلیون دلار در گیشه فروش کرد.

در پل‌های مدیسون کانتی، زندگی زن میانسال خانه‌داری در مدیسون کانتی ایالت آیووا به تصویر کسیده می‌شود که چند روز، در غیاب همسر و فرزندانش، با مرد عکاسی که به آن‌جا سفر کرده ‌است وارد رابطه می‌شود.

فیلم ساعت‌ها – The Hours

ساعت‌ها - The Hours

 • امتیاز در imdb: هفت و پنج (7.5)
 • سال اکران: 2002

ساعت‌ها (The Hours) فیلمی به کارگردانی استیون دالدری است که براساس رمانی به همین نام اثر مایکل کانینگهام ساخته شد. فیلم‌نامه این فیلم توسط مایکل کانینگهام و دیوید هر نوشته شد. اسکات رودین و رابرت فاکس نیز تهیه‌کنندگان این فیلم بودند.

فیلم ساعت‌ها بعد از اکران استقبال گسترده منتقدان را به همراه داشت و نمرات خارق‌العاده‌ای را دریافت کرد. منتقدان از این فیلم در زمینه‌های کارگردانی، بازیگری، فیلم‌نامه و شخصیت‌پردازی‌ها تمجید کردند.

این فیلم در مراسم اسکار در نه بخش (ازجمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی) نامزد دریافت جایزه شده بود که در آخر تنها توانست جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای بازی نیکول کیدمن را دریافت کند.

فیلم‌ ساعت‌ها طی مراسم گلدن گلوب در شش بخش نامزد دریافت جایزه بود که درنهایت در دو بخش بهترین فیلم درام و بهترین بازیگر زن فیلم درام برای بازی نیکول کیدمن موفق به کسب این جایزه شد.

این فیلم در گیشه نیز عملکرد بسیار خوبی داشت و توانست توجه مخاطبان زیادی را به سمت خود جلب کند. فیلم ساعت‌ها که با بودجه 25 میلیون دلاری تولید شده بود، حدود 108 میلیون دلار فروش کرد.

نیکول کیدمن، جولین مور، مریل استریپ، اد هریس و جان سی ریلی ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی هستند که در فیلم ساعت‌ها به ایفای نقش پرداختند.

این فیلم داستان یک روز از زندگی سه زن در سه مکان مختلف و در سه زمان مختلف است. ویرجینیا وولف نویسنده در سال 1923 در حال نگارش رمان خانم دالووی، لورا براون زنی خانه دار در سال 1951 در حال خواندن رمان خانم دالووی و کلاریسا واگان زنی که در سال 2001 به مانند خانم دالووی قرار است ترتیب یک مهمانی را بدهد.

فیلم تردید – Doubt

تردید – Doubt

 • امتیاز در imdb: هفت و پنج (7.5)
 • سال اکران: 2008

تردید (Doubt) یکی از بهترین فیلم های مریل استریپ به شمار می‌آید که در سال 2008 اکران شد. جان پاتریک شنلی وظیفه کارگردانی و نویسندگی این فیلم را برعهده داشت. اسکات رودین نیز به‌عنوان تهیه‌کننده در این پروژه همکاری داشت. فیلم تردید براساس نمایشنامه تردید: یک حکایت تمثیلی ساخته شد.

این فیلم توانست مورد تحسین منتقدان قرار بگیرد و در زمینه‌های بازیگری و فیلم‌نامه با دیدگاه‌های مثبت‌ آن‌ها مواجه شود. فیلم تردید در مراسم اسکار در چهار بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای بازی مریل استریپ، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی فیلیپ سیمور هافمن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی امی آدامز و ویولا دیویس و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی نامزد دریافت جایزه شده بود که در هیچ بخش نتوانست این جایزه را کسب کند.

فیلم تردید طی مراسم گلدن گلوب در چهار بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای بازی مریل استریپ، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی فیلیپ سیمور هافمن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی امی آدامز و ویولا دیویس و بهترین فیلم‌نامه نامزد دریافت جایزه شده که موفق به کسب این جایزه در هیچ بخشی نشد.

ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند می‌توان به مریل استریپ، فیلیپ سیمور هافمن، امی آدامز و ویولا دیویس اشاره کرد.

در سال 1964 پدر فلین پندی در مورد شک بیان می‌دارد که خواهر بوویر در مورد برداشت از آن نظر دیگر راهبه‌ها را می‌پرسد. خواهر جیمز رابطه نزدیک پدر را با تنها دانش‌آموزان سیاه‌پوست می‌بیند به شک می‌افتد و این رابطه را به خواهر بوویر گزارش می‌دهد. پس از پیگیری خواهر بوویر، پدر فلین از او می‌خواهد که کاری به این مسئله نداشته باشد ولی او دست بردار نیست.

فیلم خارج از آفریقا – Out of Africa

خارج از آفریقا - Out of Africa

 • امتیاز در imdb: هفت و دو (7.2)
 • سال اکران: 1985

خارج از آفریقا (Out of Africa) فیلمی درام و زندگی‌نامه‌ای به کارگردانی و تهیه‌کنندگی سیدنی پولاک است که در سال 1985 اکران شد. داستان این فیلم توسط جودیت تورمن، ارول ترزبینسکی، کارن بلیکسن و کرت لودکی نوشته شد.

فیلم خارج از آفریفا توانست دیدگاه‌های مثبت منتقدان را به سمت خود جلب کند و نمرات بسیار خوبی را دریافت کند. این فیلم به دلیل کارگردانی عالی، فیلم‌نامه قدرتمند و فیلم‌برداری محشر مورد تحسین منتقدان قرار گرفت.

فیلم خارج از آفریقا در مراسم اسکار در 11 بخش نامزد دریافت جایزه شده بود که درنهایت در هفت بخش بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه، بهترین کارگردانی هنری، بهترین فیلم‌برداری، بهترین موسیقی و بهترین صداگذاری موفق به کسب این جایزه شد.

این فیلم در مراسم گلدن گلوب نیز خوش درخشید و در شش رشته نامزد دریافت جایزه شده بود که درنهایت موفق شد در چهار رشته بهترین فیلم درام، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی کلاوس ماریا براندایر، بهترین فیلم‌نامه و بهترین موسیقی این جایزه را کسب کند.

فیلم خارج از آفریقا موفق خوبی را در باکس‌آفیس تجربه کرد؛ این فیلم با بودجه تولید 31 میلیون دلاری‌اش، چیزی در حدود 87 میلیون دلار فروش کرد. ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در فیلم خارج از آفریقا به ایفای نقش پرداختند می‌توان به مریل استریپ، رابرت ردفورد، کلاوس ماریا براندایر، شین ریمر و گراهام کراودن اشاره کرد.

کارن بلیکسن زندگی گذشته خود را در آفریقا به یاد می‌آورد که در سال 1913 به عنوان یک زن ثروتمند مجرد دانمارکی نقل مکان کرد. وی پس از اینکه توسط معشوقه نجیب‌زاده سوئدی خود مورد بی‌مهری قرار گرفت، از برادرش بارون برور بلیکسن خواست که به دلیل راحتی متقابل به نزدیکی نایروبی، آفریقای شرقی انگلیس نقل مکان کنند.

فیلم آگوست: اوسیج کانتی – August: Osage County

آگوست: اوسیج کانتی - August: Osage County

 • امتیاز در imdb: هفت و دو (7.2)
 • سال اکران: 2013

آگوست: اوسیج کانتی (August: Osage County) نیز استحقاق حضور در لیست بهترین فیلم های مریل استریپ را داراست. جان ولز کارگردان و جین دومانیان تهیه‌کننده این فیلم بودند. فیلم‌نامه این فیلم نیز توسط تریسی لتس به رشته تحریر درآمد. فیلم آگوست: اوسیج کانتی براساس نمایشنامه‌ای به همین نام تولید شد.

فیلم آگوست: اوسیج کانتی نقدهای مختلفی را سوی منتقدان دریافت کرد. منتقدان این فیلم را به دلیل بازی درخشان گروه بازیگری و کارگردانی قدرتمند تمجید کردند؛ اما آن‌ها به فیلم‌نامه این اثر انتقاد داشته و آن را ضعیف توصیف کردند.

این فیلم طی مراسم اسکار در دو بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای بازی مریل استریپ و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی جولیا رابرتز نامزد دریافت جایزه شده بود که موفق به کسب این جایزه نشد. فیلم آگوست: اوسیج کانتی در مراسم گلدن گلوب نیز در دو بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن فیلم موزیکال یا کمدی برای بازی مریل استریپ و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی جولیا رابرتز نامزد دریافت جایزه شده بود که در هیچ بخشی نتوانست این جایزه را کسب کند.

فیلم آگوست: اوسیج کانتی در گیشه عملکرد درخشانی داشت و مخاطبان زیادی را به سمت سالن‌های سینما روانه کرد. این فیلم با بودجه تولید 25 میلیون دلاری خود، توانست چیزی در حدود 74 میلیون دلار فروش کند.

ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در این فیلم حضور داشتند می‌توان به مریل استریپ، جولیا رابرتز، ایوان مک‌گرگور، کریس کوپر، ابیگیل برسلین، بندیکت کامبرباچ، جولیت لوئیس، میستی اوپهام، مارگو مارتیندال، جولیان نیکلسون و سام شپارد اشاره کرد.

در آگوست: اوسیج کانتی، زندگی یک خانواده بزرگ و ازهم‌گسیخته‌ای به تصویر کشیده می‌شود که پس از مدت‌ها به دلیل ناپدید شدن ناگهانی پدربزرگ دور هم جمع شده‌اند.

فیلم جولی و جولیا – Julie & Julia

جولی و جولیا - Julie & Julia

 • امتیاز در imdb: هفت (7)
 • سال اکران: 2009

جولی و جولیا (Julie & Julia) فیلمی کمدی و بیوگرافیکال به کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی نورا افرون است که در سال 2009 اکران شد. افرون در امر تهیه‌کنندگی تنها نبود و اریک استیل و امی رابینسون نیز او را همراهی کردند.

فیلم جولی و جولیا چندان در جلب نظرات مثبت منتقدان موفق ظاهر نشد. منتقدان اعتقاد داشتند که روند داستان فیلم نمی‌تواند به خوبی مخاطبان را به خود جذب کند. البته منتقدان از بازی عالی گروه بازیگری تمجید کردند. این فیلم طی مراسم اسکار تنها در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای بازی مریل استریپ نامزد دریافت جایزه شده بود که موفق به کسب آن نشد.

فیلم جولی و جولیا در مراسم گلدن گلوب نیز در دو بخش بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی برای بازی مریل استریپ و بهترین فیلم موزیکال یا کمدی نامزد دریافت جایزه شده بود که تنها موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی شد.

فیلم جولی و جولیا فروش فوق‌العاده‌ای داشت و توانست سودی زیادی را برای سازندگانش رقم بزند. این فیلم که با بودجه 40 میلیون دلاری تولید شده بود، حدود 122 میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش کرد. مریل استریپ، امی آدامز، استنلی توچی، کریس مسینا و لیندا ایمند ازجمله بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.

در سال 2002 جولی پاول یک نویسنده جوان است که به عنوان یک تلفنچی در یک شرکت در منهتن کار می‌کند. او از کارش ناراضی است. روزی او تصمیم می‌گیرد که هر روز یکی از غذاهای کتاب آشپزی جولیا چایلد را درست کند و یک وبلاگ را راه‌اندازی می‌کند و کارهای روزانه‌اش را در وبلاگ می‌نویسد.

فیلم یک چیز واقعی – One True Thing

یک چیز واقعی - One True Thing

 • امتیاز در imdb: هفت (7)
 • سال اکران: 1998

یک چیز واقعی (One True Thing) فیلمی درام به کارگردانی است که در سال 1998 اکران شد. داستان این فیلم توسط کارن کرونر نوشته شد. جسی بیتون، لسلی مورگان، هری جی اوفلند و ویلیام دبلیو ویلسون سوم تهیه‌کنندگان این فیلم بودند.

فیلم یک چیز واقعی نمرات متوسطی را از سوی منتقدان دریافت کرد و واکنش‌های مختلف آن‌ها را در پی داشت. مریل استریپ برای بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد که نتوانست این جایزه را کسب کند.

فیلم یک چیز واقعی فروشی خوبی در باکس‌آفیس نداشت و نتوانست آنطور که انتظار می‌رفت مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد. این فیلم با بودجه تولید 30 میلیون دلاری‌اش، حدود 26 میلیون دلار فروش کرد. مریل استریپ، رنه زلوگر، ویلیام هرت، هالی هرش و جیمز اکهاوس ازجمله بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.

الن گولدن با فشار زیادی در مجله نیویورک کار می‌کند. الن برای جشن تولد غافلگیرانه پدرش به خانه خانوادگی خود می‌رود. او پدرش، جورج که یک رمان‌نویس و استاد ادبیات مشهور در دانشگاه پرینستون بود را تحسین می‌کند. الن رابطه چندان خوبی با مادرش کیت ندارد. وقتی مشخص شد که کیت به سرطان مبتلا است، جورج الن را تحت فشار قرار می‌دهد تا به خانه بیاید و از مادرش مراقبت کند.

فیلم شیطان پرادا می‌پوشد – The Devil Wears Prada

شیطان پرادا می‌پوشد - The Devil Wears Prada

 • امتیاز در imdb: شش و نه (6.9)
 • سال اکران: 2006

شیطان پرادا می‌پوشد (The Devil Wears Prada) یکی دیگر از بهترین فیلم های مریل استریپ به حساب می‌آید که براساس رمانی به همین نام اثر لورن ویزبرگر ساخته شد. وظیفه کارگردانی این فیلم برعهده دیوید فرانکل قرار داشت. وندی فاینرمن تهیه‌کننده و الین بروش مک‌کنا نویسنده این فیلم بودند.

فیلم شیطان پرادا می‌پوشد با تحسین گسترده منتقدان مواجه و بسیار مورد استقبال آن‌ها قرار گرفت. منتقدان این فیلم را به علت شخصیت‌پردازی‌های فوق‌العاده‌، فیلم‌نامه عالی و دیالوگ‌های قدرتمند مورد تحسین قرار دادند.

این فیلم در مراسم اسکار در دو بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای بازی مریل استریپ و بهترین طراحی لباس نامزد دریافت جایزه شده بود که در هیچی بخشی موفق به کسب این جایزه نشد. فیلم شیطان پرادا می‌پوشد در مراسم گلدن گلوب در سه بخش بهترین فیلم موزیکال یا کمدی، بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی برای بازی مریل استریپ و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی امیلی بلانت نامزد دریافت جایزه شده بود که تنها توانست جایزه بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی را کسب کند.

فیلم شیطان پرادا می‌پوشد به موفقیت تجاری بزرگی رسید و استقبال گسترده منتقدان را به همراه داشت. این فیلم که با بودجه 35 میلیون دلاری تولید شده بود، حدود 327 میلیون دلار در گیشه فروخت.

مریل استریپ، ان هاتاوی، امیلی بلانت، استنلی توچی، سیمون بیکر و آدریان گرنیر ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی هستند که در این فیلم حضور داشتند.

آندره ساکس یک روزنامه‌نگار مشتاق و تازه‌وارد دانشگاه نورث وسترن است. او برخلاف تمسخر نسبت به کم عمق بودن صنعت مد، به عنوان دستیار شخصی میراندا پریستلی، مدیر مسئول مجله Runway فعالیت می‌کند.

فیلم اتاق ماروین – Marvin’s Room

اتاق ماروین - Marvin's Room

 • امتیاز در imdb: شش و هفت (6.7)
 • سال اکران: 1996

اتاق ماروین (Marvin’s Room) یکی از بهترین فیلم های مریل استریپ محسوب می‌شود که وظیفه کارگردانی آن برعهده جری زکس قرار داشت. سوزان دونی و ژول سیلور تهیه‌کنندگان این فیلم بودند. فیلم‌نامه فیلم اتاق ماروین نیز توسط اسکات مک فرسون و جان گوار نوشته شد.

فیلم اتاق ماروین نقدهای چندان خوبی دریافت نکرد و نتوانست مورد توجه منتقدان قرار بگیرد. منتقدان به روند داستانی این فیلم ایرادات مختلفی وارد کردند و تنها در زمینه‌ بازیگری از این اثر تمجید کردند.

دایان کیتون برای ایفای نقش در این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن شده بود که موفق به کسب آن نشد. مریل استریپ نیز نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم درام شده بود که نتوانست آن را به‌دست بیاورد.

این فیلم در گیشه به‌هیچ‌وجه عملکرد خوبی نداشت و نتوانست انتظارات سازندگانش را برآورده سازد. فیلم اتاق ماروین که با بودجه 23 میلیون دلاری تولید شده بود، حدود 12 میلیون دلار فروش کرد. ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند می‌توان به مریل استریپ، لئوناردو دیکاپریو، دایان کیتون، رابرت دنیرو و بیتی شرم اشاره کرد.

داستان فیلم راجع‌به دو خواهر با نام‌های بیسی و لی است که از سال‌ها قبل با یکدیگر قهر کرده‌اند و دیگر ارتباطی با هم ندارند. هنگامی که هانک پسر لی بر اثر ماجراهایی سر از یک مرکز روانکاوی درمی‌آورد، سروکله بیسی هم پیدا می‌شود. فیلم بیشتر با محوریت رابطه این دو خواهر و هانک نوجوان جلو می‌رود.

فیلم بانوی آهنی – The Iron Lady

بانوی آهنی - The Iron Lady

 • امتیاز در imdb: شش و چهار (6.4)
 • سال اکران: 2011

بانوی آهنی (The Iron Lady) فیلمی به کارگردانی فیلیدا لوید است که در سال 2011 اکران شد. داستان این فیلم توسط ابی مورگان نوشته شد. دامیان جونز نیز وظیفه تهیه‌کنندگی این فیلم را برعهده داشت.

فیلم بانوی آهنی واکنش‌های مختلف منتقدان را به همراه داشت و نمرات متوسطی را دریافت کرد. این فیلم در زمینه فیلم‌نامه و شخصیت‌پردازی‌ها با انتقاد منتقدان مواجه شد؛ اما آن‌ها از بازی محشر گروه بازیگری تمجید کردند.

فیلم بانوی آهنی طی مراسم اسکار در دو بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای بازی مریل استریپ و بهترین گریم نامزد دریافت جایزه شده بود که در هر دو بخش توانست این جایزه را کسب کند. این فیلم در مراسم گلدن گلوب تنها در بخش بهترین بازیگر زن فیلم درام برای بازی مریل استریپ نامزد دریافت جایزه شده بود که توانست این جایزه را کسب کند.

فیلم بانوی آهنی موفق شد مخاطبان زیادی را به سمت سالن‌های سینما جذب کند و فروش فوق‌العاده‌ای را تجربه کند. این فیلم با بودجه تولید 14 میلیون دلاری‌اش چیزی در حدود 114 میلیون دلار فروش کرد.

مریل استریپ، جیم برودبنت، الیویا کلمن، نیک دانینگ، نیکولاس فارل، ایان گلن، آنتونی هد، ریچارد ای گرانت، هری لوید، مایکل کاکرن، مایکل کالکین، راجر آلام، پل بنتلی، دیوید رینتول و سوزان براون ازجمله بازیگرانی هستند که در این فیلم حضور داشتند.

مارگارت تاچر کهن‌سال که دچار بیماری عدم تفکیک میان واقعیت و توهم و گذشته و حال است، همچنان اصرار دارد برخی فعالیت‌های شخصی‌اش را به تنهایی انجام دهد.

او زندگی پر فراز و نشیب خود را مرور می‌کند؛ اینکه چگونه مارگارت رابرتز از جاروکشی و کمک به پدرش که یک فروشنده کوچک بوده توانسته پا به درون مردانه‌ترین حزب انگلستان گذارد، ازدواج کند، به رهبری حزب و سپس نخست وزیری برسد و کشور را در میانه طوفان‌های سیاسی، فعالیت‌های تروریستی، جنگ منطقه‌ای و اوضاع نابسامان اقتصادی مدیریت کند.

فیلم ماما میا! – Mamma Mia!

ماما میا! - Mamma Mia!

 • امتیاز در imdb: شش و چهار (6.4)
 • سال اکران: 2008 

ماما میا (Mamma Mia!) را نیز می‌توان جزو بهترین فیلم های مریل استریپ دانست به که موفقیت تجاری بزرگی دست پیدا کرد. فیلیدا لوید کارگردان و جودی کریمر تهیه‌کننده این اثر بودند. وظیفه نویسندگی این فیلم برعهده کاترین جانسون قرار داشت.

فیلم ماما میا درمجموع واکنش‌های مثبت منتقدان را به همراه داشت و نمرات خوبی دریافت کرد. منتقدان این فیلم را سرگرم‌کننده توصیف کرده و اعتقاد داشتند که مخاطبان با تماشای این فیلم اوقات لذت‌بخشی را سپری می‌کنند. این فیلم طی مراسم گلدن گلوب در دو بخش بهترین فیلم موزیکال یا کمدی و بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی نامزد دریافت جایزه شده بود که در هیچ بخشی نتوانست این جایزه را کسب کند.

فیلم ماما میا به موفقیت بزرگی در گیشه دست پیدا کرد و توانست سود بزرگی را برای سازندگانش به ارمغان بیاورد. این فیلم که با بودجه 52 میلیون دلاری تولید شده بود، حدود 609 میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش کرد.

ازجمله بازیگرانی که در این فیلم حضور داشتند می‌توان به مریل استریپ، آماندا سیفرید، پیرس برازنان، کالین فرث، استلان اسکارشگورد، دومینیک کوپر، جولی والترز و کریستین برنسکی اشاره کرد.

فیلم ماما میا روایتگر داستان یک دختر به‌نام سوفی است که مادرش که صاحب هتلی در یک جزیره است، برای چندین سال هویت پدر واقعی‌اش را از او مخفی کرده ‌است. اما دختر تصمیم می‌گیرد قبل از ازدواج، پدرش را پیدا کند. بنابراین دختر از چند مرد که در زندگی مادرش نقش داشتند درخواست می‌کند به خانه آن‌ها بیایند.

مروری بر بهترین فیلم‌های مریل استریپ

او در طول زندگی حرفه‌ای خود در طول پنج دهه تمجیدهای زیادی دریافت کرده است و با 21 نامزدی اسکار و 28 نامزدی گلدن گلوب، از حیث نامزدی در بین تمام بازیگران سینما رکورددار است.  او همچنین دو جایزه فیلم اسکار بریتانیا، دو جایزه انجمن بازیگران سینما و سه جایزه Primetime Emmy، علاوه بر نامزدی جایزه تونی و شش جایزه گرمی، دریافت کرده است.

او برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر زن برای بازی در نقش یک بازمانده از هولوکاست در فیلم انتخاب سوفی شد و بزرگترین موفقیت تجاری خود را تا آن زمان در خارج از آفریقا به دست آورد. او در اواخر دهه 1980 و 1990 به کسب جوایز و ستایش منتقدان برای کارهایش ادامه داد، اما موفقیت تجاری متفاوت بود، با کمدی مرگ او (1992) و درام پل های مدیسون کانتی (1995) که بزرگترین درآمد او بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا