ارز دیجیتال

روش‌های مدیریت استرس در معاملات فارکس

به‌دلیل ماهیت غیرقابل پیش‌بینی بازار فارکس، استرس بخشی عادی از فرآیند معاملات و فعالیت در آن است. این بازار، می‌تواند شدید، پویا و گاهی طاقت‌فرسا باشد.

درحالی‌که با داشتن یک استراتژی برتر معاملاتی، پتانسیل برای بازده بالا بسیار زیاد است؛ اما فشار شدید و سرعت سریع می‌تواند استرس قابل‌توجهی ایجاد کند و این بر توانایی مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک و داشتن یک استراتژی معاملاتی خوب تأثیر می‌گذارد. در اینجا با روش‌ها یا تکنیک‌هایی که بتوانید استرس را در معاملات فارکس کم کنید، آشنا خواهید شد.

اهمیت و ضرورت کنترل استرس در فعالیت‌ها و معاملات بازار فارکس

به‌طورکلی، در مواجهه با هر سناریوی دشواری، نحوه برخورد و تحمل سطوح استرس اهمیت زیادی دارد؛ چرا که می‌تواند تاثیر زیادی بر نتایج داشته باشد. مهم‌ترین چیزی که برای موفقیت در این شرایط نیاز دارید، ایجاد یک دیدگاه ذهنی مثبت و ساخت محیطی است که در آن استرس هم قابل کنترل و هم مفید باشد.

نوسانات بازار ارز می‌تواند از نظر مالی و احساسی بر فعالیت معامله‌گران تأثیر بگذارد. با کمک تحلیل تکنیکال و داشتن یک استراتژی برتر معاملاتی می‌توان از این نوسانات حتی سود برد؛ اما کنترل احساسات و تسلط بر تکنیک‌های مدیریت استرس معاملات فارکس نیز اهمیت بسیاری دارد. مدیریت موثر این استرس نه‌تنها منجر به بهبود تصمیم‌گیری معامله‌گران خواهد شد، بلکه رفاه کلی را هم بالا می‌برد.

1- درک و پذیرش ضرر

اولین چیزی که مهم است، درک و پذیرش ضرر است. معامله در بازار فارکس ریسک‌هایی را به همراه دارد. غیرممکن است که در 100 درصد موارد سود کنید؛ زیرا ضرر و زیان بخشی طبیعی از هر سفر تجاری محسوب می‌شود؛ بنابراین باید چند نکته مهم را در نظر بگیرید.

 • فرقی ندارد یک معامله‌گر چقدر تجربه داشته باشد، در هر صورت امکان دارد با ضرر مواجه شود. عوامل مختلفی از جمله رویدادهای اقتصادی، تنش‌های سیاسی در سطح بین‌الملل و حتی بلایای طبیعی غیرمنتظره می‌توانند ارزش پول را تحت تاثیر قرار دهند.

 • معامله‌گران با پذیرش اینکه ضرر اجتناب‌ناپذیر است، می‌توانند استرس خود را بهتر مدیریت کنند. این پذیرش همچنین از تصمیم‌گیری‌های تکانشی جلوگیری می‌کند؛ چراکه ذهن معامله‌گر برای چنین موقعیت‌هایی آماده می‌شود.

 • از دست دادن فرصتی برای یادگیری و حرکت رو به جلو است. معامله‌گران باید از شکست‌های خود تجربه بگیرند، اشتباهات خود را تجزیه تحلیل کنند و آن‌ها را به‌عنوان پله‌ای برای معاملات آینده به‌کار ببرند.

 • واقع‌بین بودن در فارکس بسیار ضروری است. امید به پیروزی‌های مداوم می‌تواند منجر به ناامیدی شود؛ به‌جای اینکه رشد مداوم در طولانی‌مدت را هدف خود قرار دهید.

 • کنترل احساسات پس از هر شکست، مانع از تصمیم‌گیری‌های عجولانه می‌شود؛ بنابراین مهم است که با ذهنی روشن و بدون احساسات ناشی از ضرر‌های قبلی، وارد معامله بعدی شوید.

روش‌های مدیریت استرس در معاملات فارکس

2- استراحت‌های منظم و تقویت‌کننده‌های ذهنی

دومین تکنیک برای مدیریت استرس، استراحت ذهنی منظم است. قرار گرفتن مداوم در معرض اخبار و داده‌های تحلیل تکنیکال، یعنی همان نمودارها و اعداد می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد؛ بنابراین برای تیز نگه‌داشتن ذهن و پایین نگه‌داشتن سطح استرس، استراحت واقعا ضروری است. در این راستا مواد زیر را مدنظر قرار دهید.

 • خستگی ذهنی به‌خاطر درگیری مداوم در معاملات، ممکن است باعث نادیده گرفتن سیگنال‌های مهم یا حتی گرفتن تصمیم‌های عجولانه شود.

 • با فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، مدیتیشن، تمرینات بدنی سبک، تنفس عمیق یا حتی یک چرت‌زدن کوتاه به ذهن استراحت بدهید.

 • سعی کنید پس از هر دو معامله مداوم، مدت زمانی را برای یک استراحت کوتاه معین کنید و همیشه به همین روند ادامه دهید.

 • معامله‌گران باتجربه فارکس از مفهوم «شنبه معاملاتی» استفاده می‌کنند، شما هم با پیروی از این مفهوم یک روز از معاملات مرخصی بگیرید تا از استرسی که بر اثر نوسانات بازار به‌وجود می‌آید، دور بمانید. قطع ارتباط و استراحت، باعث می‌شود با دیدگاهی جدید به بازار برگردید.

3- در چارچوب معامله کنید

داشتن یک استراتژی معاملاتی خوب و به‌ویژه منظم در فارکس اهمیت بسیاری دارد؛ بنابراین معامله‌گران برای معاملات خود مرز تعیین کرده و از فعالیت بیش‌ازحد خودداری کنند؛ این روند تا حد زیادی به کاهش استرس کمک می‌کند.

 • در جهت کاهش استرس از معامله بیش‌ازحد خودداری کنید.

 • برای انجام معاملات زمان‌بندی تعیین کنید و به آن پایبند باشید.

 • استفاده از تعیین حد ضرر روزانه یا هفتگی که یکی از راهکارهای مدیریت ریسک است، برای مدیریت استرس نیز سودمند است.

 • آستانه استرس خود را بشناسید. هر معامله‌گر به‌عنوان یک شخصیت انسان، به‌طور متفاوتی استرس را تحمل می‌کند.

4- استفاده هوشمندانه از فناوری و اتوماسیون

امروزه تکنولوژی معاملات را آسان و کارآمدتر کرده است. از این ابزارها برای تحلیل تکنیکال فارکس و انجام معاملات استفاده کنید؛ زیرا می‌تواند تا حدودی استرس مرتبط را کاهش دهد.

 • تکنولوژی بسیاری از کارهای روتین معامله‌گران را خودکار کرده است و اتوماسیون به میزان زیادی خطای انسانی را کاهش می‌دهد که در نتیجه آن استرس نیز کم می‌شود.

 • انتخاب ابزارها و پلتفرم‌های معاملاتی معتبر یکی از ویژگی‌های استراتژی برتر معاملاتی است؛ بنابراین مهم‌ است که از اطلاعات به‌روز، صرافی‌های کاربر پسند با پشتیبانی قابل اعتماد بهره بگیرید.

 • اگرچه اتوماسیون برای معاملاتی کم‌ریسک سودمند است؛ اما اتکای بیش‌ازحد به آن می‌تواند منجر به ضرر شود. پس باید استفاده از آن محتاطانه و در جهت استراتژی کلی باشد.

5- بازنگری و تطبیق منظم استراتژی‌ها

بازار فارکس همیشه در حال تغییر است؛ بنابراین برای مدیریت استرس، معامله‌گران باید اطمینان حاصل کنند که استراتژی‌های آن مرتبط و موثر باقی می‌مانند. تنظیم مجدد استراتژی معاملاتی خود با تجربه قبلی، ضررهای احتمالی را به حداقل می‌رساند. در این راستا باید:

 • باتوجه‌به ماهیت پویای ارزش پول، لطفا قبل از مدیریت سرمایه و سایر استراتژی‌هایتان، آن‌ها را بازنگری کنید.

 • الگوهای معاملاتی و رفتارهای خود را شناسایی کرده و بر اساس آن‌ها در معاملات بعدی تصمیم‌های آگاهانه‌تری بگیرید.

 • استراتژی‌های خود را با تغییرات بازار تطبیق دهید.

 • از سایر بازیگران بازار و کارشناسان این حوزه بازخورد بگیرید. بازخورد خارجی نقاط کور زیادی را برایتان روشن می‌کند.

 • دائما در حال یادگیری باشید.

روش‌های مدیریت استرس در معاملات فارکسمدیریت استرس در فارکس به دلیل ماهیت پرنوسان و تنش‌زای این بازار بسیار مهم است. در یک استراتژی برتر معاملاتی، ضمن مدیریت سرمایه، راهکارهایی برای کاهش استرس در نظر گرفته می‌شود که از جمله آن می‌توان به درک و پذیرش ضرر، استراحت‌های منظم، استفاده هوشمندانه از فناوری، بازنگری و تطبیق منظم استراتژی‌ها، خودداری از معاملات بیش‌ازحد و ... اشاره کرد. برای هر کدام از این موارد نکاتی را بیان کردیم. مدیریت استرس به معامله‌گران کمک می‌کند تا احساسات خود را کنترل کنند که به انجام معاملات سودآور در فارکس منتج خواهد شد.

تکنیک‌های کاربردی برای کاهش استرس در معاملات فارکس

مدیریت استرس در فارکس به دلیل ماهیت پرنوسان و تنش‌زای این بازار بسیار مهم است. در یک استراتژی برتر معاملاتی، ضمن مدیریت سرمایه، راهکارهایی برای کاهش استرس در نظر گرفته می‌شود که از جمله آن می‌توان به درک و پذیرش ضرر، استراحت‌های منظم، استفاده هوشمندانه از فناوری، بازنگری و تطبیق منظم استراتژی‌ها، خودداری از معاملات بیش‌ازحد و … اشاره کرد.

برای هر کدام از این موارد نکاتی را بیان کردیم. مدیریت استرس به معامله‌گران کمک می‌کند تا احساسات خود را کنترل کنند که به انجام معاملات سودآور در فارکس منتج خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا